bugday.gen.tr https://www.bugday.gen.tr Buğday, Buğday Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bugday.gen.tr Fri, 17 Mar 2017 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Buğday https://www.bugday.gen.tr/bugday.html Fri, 19 Oct 2018 17:16:58 +0000 Buğday, çok eskilerden günümüze dek üretimi yapılan buğdayım faydalarından yararlanabilmek için tüketim şekli oldukça önemlidir. Buğdayım işlenmesi anında besleyici özelliği kaybolmaktadır. kepekli besinler g Buğday, çok eskilerden günümüze dek üretimi yapılan buğdayım faydalarından yararlanabilmek için tüketim şekli oldukça önemlidir. Buğdayım işlenmesi anında besleyici özelliği kaybolmaktadır. kepekli besinler grubunda yer alan buğday, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Manganez, diyet lifleri, A, C, E, B6, B12, K vitaminleri, bakır, fosfor ve kalsiyum açısından iyi bir kaynaktır. Sağlıklı beslenenler için alternatif bir besin kaynağı olan buğday, cilt, saç, kalp, göz sağlığı gibi geniş yelpazede sağlığa katkıda bulunur.

Buğday çeşitleri nelerdir

 • Sert buğday
 • Kılçıklı buğday
 • Kızıl buğday
 • Yumuşak buğday
 • Kalınca buğday
 • Kanbur taneli buğday
 • Esmer buğday

Buğday faydaları nelerdir

Cilt sağlığı: Tahıllı gıdalar cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayan besin gruplarıdır. İşlem görmemiş gıdalar cilt için faydalı olan tüm bileşenleri içeriğinde barındırır. Selenyum bakımından zengin içeriğe sahip olan buğday, cildi besleyerek hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. E vitamini ve çinko içeriği bulunan buğday, cildin sağlıklı bir görünüm sergilemesini sağlar ve cildin esnekliğini arttırır. Akne tedavisi için buğday içinde lifler oldukça etkilidir. Sivilcelerden kurtulmak içinde faydası bulunmaktadır. Buğday deri kanseri üzerinde de etkili olan bir besin maddesidir.

Saç sağlığı: Cilt sağlığına katkıda bulunan buğday saç sağlığı içinde faydalı bir besin maddesidir. Saç sağlığı için faydalı olan mineral ve vitaminler barındıran buğday, saçların daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Saçları onarır ve saç köklerini besleyerek daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Genel vücut sağlığı: Genel vücut sağlığı bakımından faydalı olan bileşenleri içeriğinde bulunduran buğday, vücut organlarının fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Kolesterol: Buğday içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün dengede kalmasını sağlar.

Sindirim sistemi: İçeriğinde fazlaca lif bulunduran buğday sindirim sisteminin aktif şekilde işlemesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini güçlendirir ve kabızlık sorununa karşı iyi gelir.

Göz sağlığı: E vitamini, niasin ve çinko içeriği katarakt ve makula dejenerasyonu riskini azaltır. Görme kaybının ilerlemesini önler.

Kalp sağlığı: Buğday, kroner kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. Kalp sağlığını korumak için kadınların günlük 6, erkeklerin ise 8 gram buğday tüketmesi tavsiye edilir.

Diyabet: Kan şekeri seviyesini düzenleyen buğday, diyabet hastaları için önerilen bir besin maddesidir. Magnezyum şekerin dengelenmesi için önemli bir bileşendir.

Karaciğer sağlığı: Buğdayın içeriğinde yer alan kolin adlı bileşen karaciğer sağlığını korur. Karaciğer yağlanmasına karşı faydalı bir besin maddesidir. Karaciğerin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Vücut temizliği: Bağırsak hareketlerini güçlendiren, kabızlığa karşı faydalı olan buğday, dışkının sağlıklı şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsaklar başta olmak üzere sindirim sistemi organlarının temizlenmesinde önemli rol oynar.

Kanser: Kanser çeşitlerine karşı korunabilmek için düzenli buğday tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Klinik bulgulara göre düzenli buğday tüketenlerde kansere yakalanma riskinin daha az olduğu saptanmıştır.

Kilo vermek: Kilo vermeyi kolaylaştıran buğday bu özelliğinden dolayı diyet listelerinde önerilmektedir. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için metabolizmayı güçlendirir. Sindirim sistemi hareketlerini arttırdığı içinde kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Beyin fonksiyonları: E ve B vitaminleri açısından zengin olan buğday beyin fonksiyonlarını düzenler. Alzheimer başta olmak üzere beyinle alakalı gelişebilecek hastalıkların oluşma risk]]> Buğday Unu https://www.bugday.gen.tr/bugday-unu.html Sat, 20 Oct 2018 04:40:11 +0000 Buğday Unu; ismi itibariyle buğdayın dövülmesi sonucu elde edilen undur.  Bununla beraber rafine buğday unlarının bundan farkı işlenmiş olarak elde edildiği için buğdayın bazı kısımlarını içermez. Yani eğer ekmek v Buğday Unu; ismi itibariyle buğdayın dövülmesi sonucu elde edilen undur.  Bununla beraber rafine buğday unlarının bundan farkı işlenmiş olarak elde edildiği için buğdayın bazı kısımlarını içermez. Yani eğer ekmek veya hamurişi yapımında buğday unu kullanılırsa içerisindeki mineraller ve birçok vitaminler fazlaca olacaktır. Lakin bu rafine buğday ise değerler normalin altında kalacaktır. Tarımsal tıbbi çalışmalarda tam tahıllı ürünleri tüketmek çeşitli kanser hastalıklarına, tipik diyabet hastalıklarına iyi geldiği ve koruyucu özellikli olduğu anlaşılmıştır


Buğday Unu İçeriği

Buğday unu üç parçadan oluşmasına karşın yüzde seksenlik bir kısmı endosperm oluşturur ve içeriğinde bol miktarda nişasta bulundurur. Diğer kısımları ise buğdayın özü ve kepektir. Kepek buğday tanesinin içeriğindeki vitaminleri ve minerallerin büyük bir kısmını bünyesinde bulundurur. Rafine buğdayda mineral değerlerinin düşük olmasının en büyük sebebi buğday makinelerde işlenirken buğday özünün ve kepeğin kaybedilmesidir. Yani tam tahıllı buğday ürünleri vücudumuzda oluşabilecek kanser, aşırı şişmanlık ve kronik bütün diğer hastalıklara karşı koruyucu bir şekilde rol oynamaktadır. Lakin rafine işlemi buna engel teşkil ederek mineraller ve besin kaynakları zarara uğramaktadır

Buğday Ununun Faydaları

Özellikle sabahları bireyler kahvaltı yapacakları zaman güne hem zinde hem de sağlıklı başlamak oldukça önemlidir. Beyaz ekmekten buğday unu ekmeğinin veya Kepek ekmeğinin en büyük farkı içerisinde bulunan lif miktarının beyaz ekmeye göre oldukça fazla olmasıdır. Daha detaylı olarak incelenecek olursa bir dilim beyaz ekmeğin içerisinde 1.4 gram zengin lif bulunurken bir dilim kepek ekmeğinin içerisinde 3.0 gram lif bulunmaktadır. Lif değerinin yüksek olmasının yanı sıra bireyler daha az dilim ekmek yiyerek daha uzun süre tok kalacaklardır. Yani yemeklerde beyaz ekmek yerine kepekli ekmek bulundurmak hem daha az kalori almanıza hemde beyaz ekmeye göre sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.  Bununla beraber bazı sağlık sorunları olan bireyler kullanmamalıdır. Buğday unundan yapılma ekmeği özellikle çölyak hastaları kullanmaması gerekmektedir. Tüketmesi bağırsak sistemini alt üst edecektir ve kronik sorunlar ortaya çıkarabilir. 
]]>
Karakılçık Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/karakilcik-bugdayi.html Sat, 20 Oct 2018 08:24:21 +0000 Karakılçık buğdayı : Karakılçık buğdayı ismini bünyesinde bulunduran karakılçıklardan almıştır. Genellikle ege bölgesinde yetişen ve nesli neredeyse tükenmek üzere olan bir buğday türüdür. Neslin
Karakılçık buğdayı : Karakılçık buğdayı ismini bünyesinde bulunduran karakılçıklardan almıştır. Genellikle ege bölgesinde yetişen ve nesli neredeyse tükenmek üzere olan bir buğday türüdür. Neslinin tükenmesinin en büyük nedeni ekonomik olarak diğer buğday türleri kadar bütçe sağlamaması ve bununla beraber  buğday taneleri iri ve sert yapıda olduğu için yeni nesil buğday öğütme makinelerinin öğütememesidir. Bunları baba mesleği olarak göre çiftçiler neslinin tükenmemesi adına devam ettiriyorlar. Ancak bunları öğütecek değirmen bulmakta bir hayli zor. 

Karakılçık buğdayı üretimi

Karakılçık buğdayının normal bir biçerdöverle değilde ancak orak ile biçilebileceği ayrıca normal hasılattan çok daha azına sahip olacağınızı bilmeniz gerekir.
Ancak günümüz buğdaylarından besin değeri, mineral ve vitamin bakımından kıyaslayacak olursak yaklaşık altmış kat daha fazla kaliteli olduğu bilinmektedir. Esmer buğday veya ata tohumu olarak bilinmektedir karakılçık buğdayı. İçerisinde demir, fosfor A, E, K, C fosfor kadar potasyum açısından da oldukça zengin içeriklidir. Ayrıca karakılçık buğdayı selenyum açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için cildinize de oldukça faydalıdır. Buğdayın içerisinde ki lif minarelleri yüzünüzde ki aknelere karşı yardım ederek sivilcelerden de kurtulmanıza fayda sağlar. Ayrıca en az cilt sağlığı kadar saçlarınız için de gerekli mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırırak saçınızı besler ve korur. 

Karakılçık buğdayı faydaları

Karakılçık buğdayı içerisinde bol miktarda lif bulundurduğu için sindirim sistemimizede oldukça faydalıdır. Bağırsaklarımızın çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi oluşan veya oluşabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Ayrıca koroner damarların hastalıklarına da bulaşma riskinizi azaltır. Uzman hekimler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda erkek bireylerde için günlük sekiz gram ve bayan bireyler için de günlük altı gram buğday tüketimini kesin kılmıştır. Bunlarla beraber hem yaşlı hem de genç bireylerin zihin sağlığını ve hafızasını güçlendirip koruyarak hem zinde hemde ruhsal açıdan rahat olmanızı sağlamaktadır. 
]]>
Esmer Buğday https://www.bugday.gen.tr/esmer-bugday.html Sun, 21 Oct 2018 04:55:23 +0000 Esmer Buğday, ilk olarak yetiştiren kişiler Amerikalı George Washington ve Thomas Jcfersson’dır. Bitki sınıflandırmasında tahılgiller türüne değil de meyvelerin bulunduğu sınıfa daha yakındır. Almanlar bu t Esmer Buğday, ilk olarak yetiştiren kişiler Amerikalı George Washington ve Thomas Jcfersson’dır. Bitki sınıflandırmasında tahılgiller türüne değil de meyvelerin bulunduğu sınıfa daha yakındır. Almanlar bu tohum kayın fındığına olan benzerliğinden dolayı bu isimle isimlendirilmiştir. Çok fazla türü bulunmaktadır ama en fazla bilinen türleri kavrulmuş ve kasha ismiyle bilinen türüdür. Bu buğday türü öze çiçek adı verilen ve besin açısından çok zengin koyu balın yapılmasını sağlamaktadır. Anavatan olarak Çin’in iç bölgelerinden ve batı kısımlarından gelmektedir.

Nerelerde yetişmektedir


Başta Japonya’da yetişen esmer buğday Polonya, Rusya, Fransa, Kanada, Amerika ve Türkiye’de yetişir.

Esmer buğday neden tüketilmelidir
 • Lif bakımından oldukça zengindir
 • B vitamini ve manganez açısından zengin içeriğe sahiptir. Kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcıdır, kan akışını düzene sokar bunu içerdiği flavonidler sayesinde yapar
 • Kalp hastalıkları ve göğüs kanserine karşı koruyucu özelliği olan entrolaktonları içerir
 • E vitamini, selenyum, tokotrienol, fenolik asit gibi faydalı anti oksidan maddeler içermektedir
 • Güç ve dayanıklılığı arttırıcı etkiler yapar
 • Hopi yerlileri doğum olayından sonra kanamanın kesilmesi için kadınlara esmer buğday yediriyorlarmış
 • Yapılan bazı deneylerde esmer buğday unu ile beslenen deneklerin vücutlarında yağ oranı ve kolesterol seviyesinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Erken yaşlanmanın neden olduğu etkilerin esmer buğdayın unu ile beslenenlerde görülmediği, safra taşları oluşmadığı gözlemlenmiştir. Şeker hastası olan farelerin esmer buğdayla beslenmeleri sonucunda immun sistemlerinin daha da güçlendiği görülmüştür.
Esmer buğday ile alakalı faydalı öneriler
 • Buğday ununun nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Unun nemli olması yetiştirildiği toprağın bozuk olduğunu gösterir
 • Buğday unu kapalı paketler halinde alınıyor ise mutlaka son kullanma tarihi gözden geçirilmelidir
 • Havası alınmış bir kap içerisinde, serin ve kuru bir ortamda 1 yıl saklama ömrü vardır
 • Eğer buzdolabında saklanırsa bir kaç ay içinde tüketilmesi gerekmektedir
 • Bu buğdayı kullanmadan önce soğuk sudan geçirip unun içerisinde bulunan tozlardan arındırılması gerekir
 • Eğer kurabiye, çörek vs. yapacaksanız esmer buğdaydan elde edilmiş unun içerisine başka tahılların unları da eklenebilir.
Besleyici ögeler açısından da zengin olan esmer buğday ununun içerdiği besin maddeleri şunlardır;
 • 100 gram buğday ununda
 • 328 kalori
 • 10.8 gram protein
 • 65,3 gram karbonhidrat
 • 12,1 gram lif
 • 2,6 gram yağ
 • 2,4 mg çinko
 • 2,8 mg demir bulunmaktadır. Esmer buğday zengin besin içeriği ile tam anlamıyla hayat kurtarıcı bir besindir.
]]>
Rus Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/rus-bugdayi.html Sun, 21 Oct 2018 14:17:24 +0000 Rus Buğdayı: Türkiye’ye Rusya’dan getirilerek ekimi yapılan bu buğday türü özellikle, Erzurum ve Kars bölgesinde oldukça yüksek derecede verim alınmasıyla adında çok söz ettirmiştir. Ziraat enstitüsü tarafından birç Rus Buğdayı: Türkiye’ye Rusya’dan getirilerek ekimi yapılan bu buğday türü özellikle, Erzurum ve Kars bölgesinde oldukça yüksek derecede verim alınmasıyla adında çok söz ettirmiştir. Ziraat enstitüsü tarafından birçok çalışması yapılarak, Türkiye’deki adaptasyonu hakkında bilgi elde edilerek, ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.1970 li, yıllarda sap ve yaprak özellikleri boyu, sağlamlığı, gri yeşil yapısıyla Ankara buğdayına yakın bir özellik göstermektedir. Rus buğdayının başak yapısı, kılıçsız, beyaz renkte kavuzu olan, orta uzun ve orta derecede sık dik başağı vardır. Rus Buğdayı, Tane özelliği bakımından çok sert bir yapısı vardır. Kırmızı renkte taneleri vardır. Ortalama olarak 100 adet tane ağırlığı yaklaşık olarak,40 ile 45 ğr. aralığındadır.

Rus Buğdayının Tarımsal Olarak Özelliği

Kışlı bir buğday çeşidi olup, soğuk havaya karşı oldukça dirençlidir. Ancak kurak geçen havaya fazla dayanıklı değildir. Rus buğdayı çok kardeşlenme yapmaz. Rus buğdayında gübrelemeye karşı reaksiyon olarak oldukça fazladır. Erkence yetişmesi orta derecededir. Bu buğday yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Rus buğdayının en verimli sonucu son baharda erkence çıkış sağlandığı zaman olacaktır. Kardeşlenme si az oluşu, nedeniyle verim tane ve başak büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Rus buğdayı ilkbaharda oluşan donlardan kesinlikle etkilenmez. Ancak yaz aylarında oluşan kuraktan çok etkilenir.  Bu sebeple, yağışı iyi olmayan alanlar için çok elverişli değildir. 

Rus Buğdayında Hastalık Durumu; 

Kara ve kahverengi oluşan buğday pasına, orta derecede dayanabilir. San pasa karşı oldukça dayanıklıdır.  Köklerde oluşan, kök boğazı çürüklerinden çok fazla etkilendiği görülmüştür. Sürme ve rastığa karşı orta derecede dayanıklılık göstermektedir. Bu nedenle Rus buğdayı için tavsiye edilen bölgeler, Trakya, orta Anadolu'nun sulak tarım bölgeleri, Trakya'nın batı kısımları Erzurum ve Kars yöresi için uygun olduğu tespit edilmiştir.

]]>
Kırık Buğday https://www.bugday.gen.tr/kirik-bugday.html Mon, 22 Oct 2018 21:06:08 +0000 Kırık Buğday, tahıl ürünleri kapsamında yer alan olgunlaşan buğday başaklarının hasadı esnasında modern tarım teknolojisi ile işlemden geçirilme aşamasında elek altı diye tabir edilen buğday tanelerinin kırık olanların Kırık Buğday, tahıl ürünleri kapsamında yer alan olgunlaşan buğday başaklarının hasadı esnasında modern tarım teknolojisi ile işlemden geçirilme aşamasında elek altı diye tabir edilen buğday tanelerinin kırık olanlarını ifade eder. Kalite olarak ayrımı yapılan buğday taneleri gıda sektöründe birçok gıda içerisinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Kırık buğday, ekonomik bakımdan da uygun olan bir üründür. Bulgur ve un yapımı için tercih edilir. Buğday ekiminde kullanımında verim elde edilmeyen kırık buğday filizlenme için uygun olmadığından tohum olarak kullanılmamaktadır. Bu hususta iri taneli hasar görmeyen buğday tanesinin varlığı oldukça önemlidir. Öte yandan hayvan yemi olarak da tercih edilen kırık buğday özellikle kanatlı hayvanların beslenme ihtiyacını karşılamada önem teşkil eder. Uygun muhafaza koşullarında saklanan kırık buğdayın raf ömrü uzun olmaktadır. Rutubet ortamında küflenme ihtimali yüksek olduğundan oda sıcaklığının serin nitelikte olması önemlidir. Ayrıca kırık buğdayda güve oluşumunun ve kemirgen hayvanların zararlarının engellenmesi için de bu gıdanın sağlam kaplarda saklanması gerekir.

Kırık Buğday Faydaları

Vitamin ve mineral deposu niteliğinde olan kırık buğday vücudun bütün ihtiyacını karşılamaktadır. Birtakım aşamalardan geçirilerek iri, orta ve ince bulgur haline getirilen kırık buğday birçok yemeğin içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra un haline getirilerek de pastacılık alanında geniş yelpazede sunulmaktadır. Antioksidan niteliğindeki bu besin maddesi vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına kaynaklık eder. Tokluk hissi verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla birlikte sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışmasına kaynaklık eder. Söz konusu bu buğday türünün ekmek yapımında kullanılması kilo alımını engelleyerek sağlıklı ve dengeli beslenme yönünden yardımcı olur. Cilt bakımında son derece faydalıdır. Enerji deposu olmasının yanı sıra kalp sağlığını da korumaktadır. Saçların sağlam yapılı olup uzaması için katkı sağlar. Göz sağlığı yönünden önemli besin maddelerinden biridir.
]]>
Buğday Sirkesi https://www.bugday.gen.tr/bugday-sirkesi.html Mon, 22 Oct 2018 22:26:11 +0000 Buğday sirkesi, sirke ne şekilde yapılırsa yapılsın tam bir antioksidan, bağışıklık güçlendirici ve adeta bir gençlik iksiridir. Buğday sirkesi ise, sağlığınıza dost bir doğal ecza deposudur. Kil ve magnezyum Buğday sirkesi, sirke ne şekilde yapılırsa yapılsın tam bir antioksidan, bağışıklık güçlendirici ve adeta bir gençlik iksiridir. Buğday sirkesi ise, sağlığınıza dost bir doğal ecza deposudur. Kil ve magnezyum içeren buğday sirkesi vücut için son derece faydalıdır. Bünyenizi güçlendirmek ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için buğday sirkesinin mucize gücünden faydalanmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü olumlu etkilerini kısa süre içerisinde gösteren buğday sirkesi evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sirkelerden bir tanesi. Ayrıca grip ve virüslere bağlı hastalıklardan korunmak içinde buğday sirkesi koruyucu önlemlerin başında geliyor.

Buğday sirkesi nedir

Buğday sirkesi daha çok vücuttaki hücreler üzerine çalışan sağlıklı sirkelerden biridir. Özellikle saç, cilt ve tırnaklarınız ile ilgili sorunlarınız var ise buğday sirkesi bu konularda tam bir uzman. Vücutta biriken zararlı toksinleri dışarı atarak, cilt gözeneklerini  sıkılaştırıp onaran, ve içeriğinde ki  yüksek E vitamini özelliği ile kırışıklıkları ve çizgileri yok eden buğday sirkesi aynı zamanda cilt elastikiyetini artırarak, kolojen dokuyu da harekete geçirme özelliğine sahip. Buğday sirkesi saçlar içinde eşi benzeri bulunmayan bir ilaç niteliğinde. Zayıf ve cansız saçların direncini yerine getirerek, saçlarda ki dökülmeyi ve saç derisi sorunlarını giderir. Saçlı derinin Ph dengesini yeniden ayarlayarak pırıl pırıl sağlıklı ve güçlü saçlar için yenileyici bir saç toniği görevini de üstleniyor.

Çok büyük gurme marketler haricinde buğday sirkesini kolay temin etme şansınız yok maalesef. Bu yüzden kendi buğday sirkenizi kendinizin yapmasından başka çare kalmıyor. Ama gözünüz korkmasın en az diğer sirke yapımları kadar kolay.

Buğday sirkesi evde nasıl yapılır

Buğday sirkesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta organik bir buğday temin etmenizdir. Yoksa herhangi bir buğday yada marketlerde satılan aşurelik buğday hiç bir işe yaramaz ve faydalı bir buğday sirkesi hazırlamamış olursunuz. Büyük market raflarının organik gıdalar satılan kısımlarında değişik markalara ait organik buğday bulabilirsiniz.

Buğday sirkesi için:

 • Yarım kilogram organik bir buğday
 • 2 litre temiz ve ph değeri uygun içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı doğal kaya tuzu
 • Ve 1 kahve fincanı emin olduğunuz herhangi bir organik sirke

Buğday sirkesinin yapılışı:

Organik buğdayı bir mutfak robotu yardımı ile küçük parçalara ayırın. Pütürlü bir un kıvamında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece sirkenin oluşum aşamasında buğdayın özü çok daha ortaya çıkacaktır. 3 litrelik cam bir kavanoza ezilmiş buğdaylarınızı koyun. 1 kahve fincanı sirkeyi buğday sirkemizi mayalandırmak amacı ile kullanacağız. Su, sirke ve kaya tuzu başka bir kapta karışım haline getirilerek kaya tuzunun iyice erimesi sağlanır. Karışım kavanozdaki buğdayların üzerine dökülür ve tahta bir kaşık ile karıştırılan buğday sirkesi temiz bir bez ile ağzı kapatıldıktan sonra 2 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletilir. Her gün karıştırmanız gerekir.

]]>
Makarnalık Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/makarnalik-bugday-cesitleri.html Tue, 23 Oct 2018 04:54:36 +0000 Makarnalık buğday çeşitleri, buğdayların yapısı ve özelliklerine göre kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Genellikle ekmek ve yulaf üretmek amaçlı üretilen buğdayların makarna yapılmak içinde kullanılan Makarnalık buğday çeşitleri, buğdayların yapısı ve özelliklerine göre kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Genellikle ekmek ve yulaf üretmek amaçlı üretilen buğdayların makarna yapılmak içinde kullanılan türleri bulunmaktadır. Yetiştirilen buğdaylar tür ve çeşitlilik bakımından birbirinden farklılıklar göstermektedir. 

Makarnalık buğday çeşitleri

Kızıltan 9: Bu buğday çeşidi sulu alanlarda daha verimli olmaktadır. Kuraklığa ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Makarna yapımı için genellikle bu buğday türü kullanılmaktadır. Yetişme sürecinde iyi bir şekilde bakımının ve ilaçlanmasının yapılması ile yeteri miktarda sulanması halinde yaklaşık olarak 450-720 kilogram anası dönüm başına buğday vermektedir. 

Selçuklu 97: Bu makarna buğdayı taban ve sulu alanlarda yüksek miktarda verim vermektedir. Gübreye ile reaksiyona rahat bir şekilde girebilme özelliği taşımaktadır. Dönüm başına 450-550 kilogram buğday vermektedir. Orta boylarda gelişim göstermek olan selçuklu 97 isimli makarnalık buğday çeşidi açık kahverengi ve beyaz başaklı bir  yapıya sahiptir. Don ve soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Ankara 98: Kılçıklı ve kahverengi kavuzlu bir görünüme sahiptir. Kış olaylarına ve soğuk hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Makarnalık buğday çeşitleri arasında en fazla kullanılan ve ekilen türdür. Tane dökmeyen ankara 98 buğdayı harman olma özelliğine sahiptir. 

Kunduru 1149: Kıraç arazilerde rahat bir şekilde yetişmektedir. Makarnalık buğday çeşitleri arasında soğuğa ve don olaylarına karşı en fazla dayanıklı olan türdür. Kılçıklı ve açık renkli bir özelliği bulunmaktadır. Taneleri iri ve sert bir yapıdadır. Başakları iri ve dayanıklıdır. Boyları yaklaşık olarak 110-120 santimetreye kadar uzama göstermektedir. Verim potansiyeli oldukça yüksek olan bu türün yağışlara karşı yatma olasılığı oldukça yüksektir. Bir dönümde 350-450 kilogram buğday vermektedir. 

Altıntaş: Boyu yaklaşık olarak 120-130 santimetre arası değişiklik göstermektedir. Yatmaya karşı oldukça dayanıklı olan bu türün başakları kılçıklı bir yapıya sahiptir. 

Gerek 79: Soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı bir özelliği bulunan bu tür makarnalık buğday çeşitleri arasında en fazla tercih edilenler arasındadır. Başakları kılçıklı bir yapıya sahiptir ve sert kırmızı taneleri bulunmaktadır. Verimliliği açısından diğer türlere göre oldukça fazla buğday vermektedir. Dönüm başına 500-600 kilogram buğday veren  gerek türü buğday İç Anadolu bölgesinde rahatlıkla yetişebilmektedir. 
]]>
Buğday Lifi https://www.bugday.gen.tr/bugday-lifi.html Tue, 23 Oct 2018 23:06:34 +0000 Buğday Lifi; birçok alanda kullanılan bir maddedir. Buğday lifi buğdayın ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayı bir kez daha öğütüldükten sonra elde edilmektedir. Buğday Lifi Buğday Lifi; birçok alanda kullanılan bir maddedir. Buğday lifi buğdayın ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayı bir kez daha öğütüldükten sonra elde edilmektedir. 

Buğday Lifi Çeşitleri
 • Karışım lifi
 • Çeşitli lif grupları
 • Bitkisel lifler
Buğday lifi en çok köfte, sucuk, döner, sosis ve salam yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir. Buğday lifi besin imalatında fonksiyonel amaçlı kullanılır. 

Buğday Lifi Özellikleri
 • Buğday lifinin tadı ve ve kokusu yoktur.
 • Buğday lifi, hacminin tam üç, dört kat suyu kaldırır ve kaldırıldığı yerde de tutar.
 • Buğday lifi, tüm ürünlerde işlem görmeden direkt olarak kullanılan bir maddedir.
 • Buğday lifi, kıvam artırıcı olarak kullanılır.
 • Buğday lifi ayrıca yağ bağlayıcıdır.
 • Buğday lifi, etin büyüklüğünü korur eti küçültmez.
Bu faydalı madde ayrıca galeta unu, nişasta, soya proteini, soya unu ile izole soya yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir. Buğday lifi sıralamış olduğumuz bu besinlerin yerini tutabilen tek doğal bitkisel lif türüdür.

Granül Buğday Lifi

Granül buğday lifi, ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayın kurutulan halidir. Granül buğday lifi, granül olduğundan dolayı makine ve el mantısının iç harcında kullanılan bir maddedir. Granül buğday lifi ayrıca soya, kıyma ve galeta unu yerine tercih edilen bir maddedir.

 • Granül buğday lifi, dondurma külahı, kraker ve gofret yapımında kullanılan bir maddedir. Bu ürünlerin kırılmamasını engeller.
 • Besinlerde kalori düşüren buğday lifi suyu kaldırma özelliğine sahiptir 
 • Buğday lifi, et ürünlerinin yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir.
 • Bu faydalı madde ayrıca insan vücudunun ihtiyacı olan lifi karşılar.
]]>
Kaynatılmış Buğday https://www.bugday.gen.tr/kaynatilmis-bugday.html Wed, 24 Oct 2018 10:13:15 +0000 Kaynatılmış Buğday; buğday ülkemizde yaygın olarak üretilen mevsimlik bir otsu bitkidir. buğday bitkisinden bir çok ürün elde etmek mümkündür. Genellikle buğday bitkisinden un, nişasta, ekmek, bulgur makarna yapılmaktadır. B Kaynatılmış Buğday; buğday ülkemizde yaygın olarak üretilen mevsimlik bir otsu bitkidir. buğday bitkisinden bir çok ürün elde etmek mümkündür. Genellikle buğday bitkisinden un, nişasta, ekmek, bulgur makarna yapılmaktadır. Buğday bitkisinin sapları ise kağıt ve karton üretimi fabrikasında kullanılmaktadır. Kaynatılmış buğday halk arasında ferik denilmekte. Buğdayın kaynatılmasında ki amaç bulgur elde etmektedir. Kaynatılmış buğday su alarak şişerek ve daha sonra değirmende öğütülerek bulgur elde edilir. 

Kaynatılmış buğdayın kullanım alanları
 • Pilav yapımı
 • Çiğ köfte yapımı
 • Kuş yemi olarak kullanımı
 • Hayvan yemi olarak kullanımı
 • Tatlı yapımı
 • Yarma yapımı
 • Aşure yapımı
Kaynatılmış buğdayın lif içeriği çok yüksek bir besin olduğundan insan sağlığı açısından çok besleyici ve faydalı bir besindir. Kaynatılmış buğday içerisinde; fosfor, kalsiyum, demir ve bir çok vitamin barındıran bir besindir. Buğday cilt ve saç bakımında da çok önemlidir. Göz sağlığı açısından da içerisinde bulundurduğu çinko ve E vitamini yönünden faydalıdır. Kaynatılmış buğday tüketimi bağırsak hareketliliğini düzenler ve kabızlığa engel olur. Kaynatılmış buğdayın kanser gibi hastalıkları engelleyici, zihin yorgunluğunu giderici etkisi vardır. 

Kaynatılmış buğdayın faydaları
 • Vücudu besler
 • Kilo almayı sağlar
 • Göğüs ağrılarına iyi gelir
 • Mesane ağrısına iyi gelir
 • Zihin yorgunluğunu giderir
 • Şişlik bölgelerini azaltır 

]]>
Kavılca Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/kavilca-bugdayi.html Thu, 25 Oct 2018 10:36:34 +0000 Kavılca buğdayı, bu buğday türü vücutta meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir koruyucu özellik taşır. Doğu Anadolu'nun Kars Kars yöresine ait bir türüdür. Kabuğu kalın bir yapıda ve katmanlı Kavılca buğdayı, bu buğday türü vücutta meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir koruyucu özellik taşır. Doğu Anadolu'nun Kars Kars yöresine ait bir türüdür. Kabuğu kalın bir yapıda ve katmanlı bir şekilde oluşmaktadır. Kabuğunun kalın ve katmanlı olmasından dolayı diğer buğday türlerine göre gluten oranı oldukça düşüktür. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olan kavılca buğdayı insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Vitamin ve mineral açısından diğer buğday türlerine göre bir buçuk kat daha zengindir. Türkiye topraklarında yetişmekte olan iki tür genetiği değişmemiş buğday bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kastamonu siyez buğdayı diğeri ise Kars kavılca buğdayıdır. Yetişme aşamasında bol miktarda su istemeyen bu buğday türleri yatmalara ve kuraklığa karşıda oldukça dayanıklıdır. 

Kavılca buğdayının faydaları
 • Bu buğday türü vücutta oluşabilecek kanser hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir türdür
 • Diğer buğday türlerine göre daha fazla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bu buğdayın tüketimi halinde vücudun günlük su ihtiyacı fazlalaşır ve günlük su tüketimi artar.
 • Kaldıkça buğdayının içerisinde bulunan lifler bakımından diğer türlere göre daha zengindir. Bu sayede bağırsak kanseri riskini engelleyen bir özelliği bulunmaktadır. Karbonhidrat değeri düşük olan buğday türünün protein değeri oldukça yüksektir.
 • İçerisinde B1 ve B6 vitamini bulundurur.
 • Ayrıca bu buğdayın içerisinde bulunan lifler kan şekerinin yükselmesini engelleyerek kötü kolesterolü düşürücü bir etki gösterir.
 • Oluşabilecek kansızlık rahatsızlığına oldukça faydalı bir buğdaydır. Ayrıca içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde bağırsakların düzenli bir şekilde işlerini yaparak çalışmasını kolaylaştırır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da oldukça faydalı bir türdür. Kabızlığı önleyerek sindirimin rahat bir şekilde gerçekleşmesi ne fayda sağlar.
 • Bunun yanı sıra zihni dinlendirerek vücuda enerji verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda etki edebilecek hastalıkların oluşmasına engel olur.
 • Ayrıca içerisinde bulunan maddeler kalp ve kalp hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Ayrıca kemik erimesi gibi hastalıkların oluşmasına engel olur.
 • Anne adaylarının kavılca buğdayını tüketmesi dünyaya gelecek bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeğin zeka ve sinir sistemini gelişimini sağlayan bu buğday, bebeğin anne karnında iyi bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur. Ayrıca bebeğin kemik dokusunu geliştirir.
 • Pıhtılaşma için oldukça faydalı olan bu buğday içerisinde bulunan folat sayesinde sinir sistemi sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Vücudun magnezyum ihtiyacının giderilmesi için tüketilebilecek en iyi besinler arasındadır. Ayrıca diyabet oluşma riskini azaltmaktadır.
 • Kan şekerinin yükselmesine engel olur vücudun insülin salgılanmasına fayda sağlar.
 • Hazmı kolaylaştırarak vücudun enerjik bir yapıda olmasına etki eder.
 • Demir minerali bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.
 • Vücuda bol miktarda enerji verir ve vücudun dinamik bir yapı kazanmasına fayda sağlar.
Kavılca buğdayı soğuk hava şartlarına ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir buğday türüdür. İnsan vücuduna sağladığı faydalar sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu buğdaydan yapılan yiyecekler oldukça lezzetlidir. Bir çok alanda kullanılabilen bu buğday türüne sofralarda yer verilmesi sağlık açısından oldukça önemli olacaktır.
]]>
Buğday Yarması https://www.bugday.gen.tr/bugday-yarmasi.html Sun, 28 Oct 2018 00:46:42 +0000 Buğday yarması, buğdayın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Eski dönemlerden beri yetiştirilmekte olan buğdayların bir çok türü bulunmaktadır. Bu türler yetiştirildiği bölgeye ve bölgenin coğrafi özelliklerine göre Buğday yarması, buğdayın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Eski dönemlerden beri yetiştirilmekte olan buğdayların bir çok türü bulunmaktadır. Bu türler yetiştirildiği bölgeye ve bölgenin coğrafi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Günlük olarak sofralarımıza gelen ekmeğin ham maddesi buğdaydır. Buğdaydan bir çok besin elde edilmektedir. Bunların en başında bulgur, yarma, irmik, aşurelik buğday ve makarna gelmektedir. Buğday yarması  buğdayın hasat edildikten sonra kaynatılması ile başlar. Kaynatılan buğday süzülür ve kuruması için güneş alan bir bölgeye serilir. Bu işlemler bittikten sonra kepeğinin alınması için elekten geçirilir. Elekten geçirilen buğday dövülür ve bez torbalar doldurulur. Yarma buğdayın bir diğer ismi de dövme buğdaydır. Hazırlanış aşamasında dövüldüğü için bu isimle de bilinir. Yarma buğday aynı bulgur gibi yapılır. Ancak bulgur yapımından daha az uğraş ister. Buğday yarmasından bir çok yemek yapılmaktadır. Bu yemeklerin en başında keşkek gelmektedir. Bunun yanı sıra ayranaşı çorbası da yarmadan yapılmaktadır. 

Buğday yarması faydaları
 • Yarma buğday cilt sağlığı için oldukça önemli bir besindir. İçerisinde bulunan selenyum sayesinde cildin beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin esnek bir yapıda olmasına katkı sağlar. 
 • Saç derisinde ve saç köklerinde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı oldukça faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineralle sayesinde vücutta bulunan organların işlevini tam olarak yapmasına fayda sağlar.
 • Sindirim sistemini görevini yapmasına katkı sağlar. Ayrıca sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıklara karşı harika bir koruma sağlar. 
 • Kalp ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. 
 • İçerisinde bulunan E vitamini, çinko ve niasin sayesinde oluşabilecek katarakt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. 
 • Ayrıca diyabet hastalığı için mükemmel bir besindir.
 • Vücutta oluşabilecek çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Zihin sağlığını koruyan buğday yarması, içerisinde bulundurmuş olduğu B vitamini sayesinde oluşabilecek hafıza kaybı ve beyin hastalıklarına karşı harika bir koruma sağlar. 
 • Ayrıca vücuda tokluk hissi vermektedir. Fazla kilo şikayeti olanlar için bu buğdayın tüketilmesi oldukça önemlidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde istenilen vücut yapısı ve ağırlığı elde edilebilir. 
Buğday yarması bir çok alanda kullanılabilmektedir. Yemeklerimize mükemmel bir tat veren yarma buğday ayrıca çeşitli hastalıkların vücuda etki etmesine de engel olur. Sürekli ve düzenli tüketilmesi oldukça önemlidir. Özellikle çocukların ve anne adaylarının buğday yarması tüketmesi konusunda uyarılması gerekmektedir. Buğday yarması çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayacağı gibi anne adaylarının ve dünyaya gelecek olan bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı bir vücut yapısı kazanılmasına yardımcı olur. 
]]>
Buğday Yetiştiriciliği https://www.bugday.gen.tr/bugday-yetistiriciligi.html Sun, 28 Oct 2018 20:48:50 +0000 Buğday Yetiştiriciliği, tahıl ürünleri grubunda yer alan vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek bir besin maddesi  olan buğday belirli aşamalarla üretilmektedir. Sofraların baş tacı olan bu ürün Türkiye'de en çok İç Ana Buğday Yetiştiriciliği, tahıl ürünleri grubunda yer alan vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek bir besin maddesi  olan buğday belirli aşamalarla üretilmektedir. Sofraların baş tacı olan bu ürün Türkiye'de en çok İç Anadolu Bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilen bu tahıl yeşerme döneminde bol suya, olgunlaşma döneminde ise güneşe ihtiyaç duyar. Birtakım aşamalarla birlikte bulgur ve un haline dönüşen buğday en çok ekmek olarak kullanılmaktadır. Buğday yetiştiriciliği emek ister. Uygun iklim şartlarına bağlı olan söz konusu bu tahılın yetiştirilmesi gereken standart yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı durumudur. Modern tarım teknolojisinin gelişmesiyle birlikte buğday hasadı daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu hususta zaman kaybının önlenmesi buğday yetiştiriciliğine teşvik durumunu ön planda tutmuştur.

Çimlenme

Buğday tahılı tohum halinde ilkbahar mevsiminde toprakla buluşturulur. Bunun için toprağa çapa yapılması şarttır. Öte yandan iri taşların toplanıp düz zeminin sağlanması gerekir. Bununla birlikte ekimi yapılan buğday yağışlarla toprağa tam olarak adapte olur. Zamanla çimlenme dönemi başlar. Mart ve nisan ayında yağışa ihtiyaç duyan buğday yetiştiriciliğinde yapay sulamaya gerek yoktur. Nisan ve Mayıs ayında çimlenen buğday oldukça değerlidir. Bu çimin öz haliyle tüketimi dahi şifa kaynağıdır. İçerdiği vitamin ve mineraller vücuda oldukça faydalıdır. Özellikle zayıflama amacıyla buğday çimi robota çekilip içerisine su eklenerek tüketilebilir. Çimlenme buğdayın filizlenmesini ve zamanla başak haline gelmesini ifade eder. Bu aşamada herhangi bir bakıma ihtiyaç yoktur.

Başak

Birçok alanda kullanılan buğday başak haline geldiğinde bir süre sonra güneşe ihtiyaç duyar. Haziran ayında başak olarak büyüyen buğday Temmuz veya Ağustos ayında olgunlaşarak hasat edilir. Bir başak'ın üzerinde ortalama 7 adet buğday tanesi vardır. Bu dönemde bakıma gereksinim duymayan başak sadece güneşe ihtiyaç duyar.

Hasat

Buğday yetiştiriciliğinde verimin tam anlamıyla sağlandığı dönem olan hasat zamanı Temmuz veya Ağustos aylarında hapılmaktadır. Bu aşamada buğday olgunlaştığı için güneşe ihtiyaç duyar. Sert iri taneler halinde yetişen bu tahıl ürünü gelişmiş tarım aletleriyle hasat edilerek birtakım aşamalardan geçirilip sofralarda yerini bulur.
]]>
Buğday Kromozom Sayısı https://www.bugday.gen.tr/bugday-kromozom-sayisi.html Mon, 29 Oct 2018 18:44:35 +0000 Buğday Kromozom Sayısı, Buğday buğdaygiller ailesinden bütün dünya ülkelerinde ıslahı yapılmış olan tek yıllık otsu bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre buğdayın gen merkezi olarak Batı İran, Kafkasya ve Anadol Buğday Kromozom Sayısı, Buğday buğdaygiller ailesinden bütün dünya ülkelerinde ıslahı yapılmış olan tek yıllık otsu bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre buğdayın gen merkezi olarak Batı İran, Kafkasya ve Anadolu kabul edilir. Buğday, karasal iklimi sever. Buğday; yem ve un üretiminde tercih edilen bir ana besin maddesidir. Kabuklu hali ile öğütülebilir yada kabuğu ayrılıp o şekilde de öğütebilir. Aynı zamanda buğday çiftlik hayvanlarına yem olması içinde yetiştirilir. Hasat yapıldıktan sonra artık madde olarak saman balyası oluşur. Enerji boyutu 1.18'dir.

Buğdayların Kromozom Sayıların Göre Sınıflandırılması

Sınıflandırma ilk aşamada başak özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. Kavuz rengi, kılçıklılık, kılçıksızlık, dane rengi sınıflandırma için ela alınan ilk kriterler arasında yer alırlar. Daha sonraki dönemlerde başak sıklığı sınıflandırmada etkili faktör olmuştur. Rusya taksonomistleri buğdayı sınıflandırma amacı ile biyotipler ve ekotipler üzerinde durmuşlardır. Biyotiplerin ve ekotiplerin sınıflandırmasının yapılışı morfolojik karakterlere uygun olarak yapılmıştır. Stoloji alanının daha da ilerlemesi, gelişmesi ile buğdayların sınıflandırılması buğday kromozom sayısına uygun olarak yapılmıştır. Kromozom sayılarından sonra buğdayın genom formülleri ve genom sayıları üstünde durulmuştur. 

Buğdayın kromozom sayısı ve genom formülü baz alınarak yapılan sınıflandırmaya göre buğdaylar üç grupta incelenir;
 • Diploid grup (AA): Kaplıca grubu
 • Tetraploid grup (AABB): Makarnalık buğdayların bulunduğu grup
 • Hekzaploid grup (AABBDD): Ekmeklik buğdayların bulunduğu grup
Her buğday grubunun yabani formları, çıplak kültür formları ve kavuzlu formları vardır.
Daha sonraki dönemlerde tetraploid grup ve hekzaploid grupta bulunan tüm buğdaylar tek tür altında toplanmıştır. En son durumda buğdaylar kromozom sayılarına göre;
 • Diploid
 • Alloploid olacak şekilde iki grup yapılmıştır.
Diploid buğdayların en yaygın bilineni; Triticum monoccocum.
Alloploid buğdayların ise en yaygın olarak bilineni; 2n kromozoma sahip olan Triticum aestivum.
]]>
Tam Buğday Ekmeği Şekeri Yükseltirmi https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-ekmegi-sekeri-yukseltirmi.html Tue, 30 Oct 2018 11:24:39 +0000 Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, çağımızda birçok hastalıktan kurtulmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Vücudun insülin direncini yükselten bazı yiyeceklerden kaçınılması halinde şekerin ge Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, çağımızda birçok hastalıktan kurtulmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Vücudun insülin direncini yükselten bazı yiyeceklerden kaçınılması halinde şekerin gerekli seviyede tutulması sağlanır. Bu sebepten dolayı kişinin şeker içeren gıdalardan veya karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmaları halinde insülinin artması engellenir. Buna bağlı olarak kan şekerini aniden artıran, vücuda girdiği zaman glisemik indeksini yükselten karbonhidratlardan uzak durulması tavsiye edilir. 

Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, bunun için her türlü ekmek ürünlerinden uzak durulması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra simit, patates, poğaça, su böreği, kurabiye, kete, mısır, börek, çikolata, pekmez, bal, tatlandırıcı gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Özellikle şeker içeren gazlı içeceklerden de uzak durulması tavsiye edilir. Uygulanacak bu kısıtlamalar ile birlikte vücudun kan şekerinin yükselmesi önlenir. Böylece özellikle diyabet hastalarının şekeri gerekli seviyeli tutulur.

Tam buğday ekmeği şekeri yükseltme sebepleri

Öncelikle buğday olarak üretilen buğdayın un haline geldiği zaman glisemik indeks değerini yükselmeye başladığı belirtilmektedir. Buğdayın birçok alanda kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle haşlanması halinde çorba, salata gibi yiyeceklerde tüketilmesi oldukça fayda sağlar. Ancak buğdayın un haline çevrilmesi oldukça sakınca teşkil eder. Bu sebepten dolayı ekmeğin tüketilmesi sakınca teşkil eder. Bunun içerisinde sadece yufka veya şebit şeklinde bulunan, ince ve içerisinde kepek bulunan undan elde edilmiş ekmeklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu tüketiminde az seviyede olması gerekir.

Tam buğday ekmeğinin kan şekerini yükseltirmi, 

Şekeri yükseltme özelliği bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kilo alınmasına sebebiyet verirken; şekerin ani yükselişine neden olduğu belirtilmektedir. Tam buğday ekmeğinin içerisinde iki kaşık şekerden daha fazla şeker bulunduğu belirtilir. Tüketilmesi ile birlikte hem kilo alımını tetikler hemde şekeri tetikler. Özellikle içerisinde bulunan maya sayesinde şekerin yükselmesine etki eder.  Bu sebepten dolayı özellikle Diyabet hastası ve obezite olan hastalarının tüketmemesi tavsiye edilir. Sağlıklı bir bireyin ise dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tam buğday ekmeğinden uzak durması tavsiye edilir.
]]>
Sies Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/sies-bugdayi.html Wed, 31 Oct 2018 00:52:33 +0000 Sies buğdayı, Genetiği bozulmamış olduğundan, en doğal buğday türü olarak bilinir. Türkiye'de en çok Kastamonu'da yetişmektedir. On bin yıllık geçmişi bulunan sies buğdayı, 14 kromozom sayısıyla dünyanın Sies buğdayı, Genetiği bozulmamış olduğundan, en doğal buğday türü olarak bilinir. Türkiye'de en çok Kastamonu'da yetişmektedir. On bin yıllık geçmişi bulunan sies buğdayı, 14 kromozom sayısıyla dünyanın ilk buğday çeşididir. Bu nedenle günümüz buğdayının atası olarak bilinmektedir. İtalya'daki Nuh'un tatları olarak bilinen Presidium'a ülkemizden seçilen tek ürün olma özelliğine sahiptir. Sies buğdayı, dağlık arazilerde yetişmektedir. Sies buğdayı, kabuklu yapısından  ve veriminin düşük olmasından dolayı, yerini daha kolay işlenebilen buğdaylara bıraktı. 

Sies buğdayı protein, lif ve enzimler bakımından oldukça zengindir. Günümüzde artan bir kullanım alanına sahiptir. Sies  unundan, ekmek ve hamur işleri yapılmaktadır. Sies buğdayının bütün özelliklerinden faydalanmak için kırık olmayan ve kabukları soyulmamış olması gerekmektedir. Bunların yanında sies buğdayının,  radyasyondan etkilenmeyen bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, sivil ve askeri amaçlar için stokta tutulan ürünlerden biridir.

Sies buğdayının faydaları
 • Sies buğdayının içeriğinde bulunan B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri sayesinde vücudumuzun sinir ve sindirim sisteminde hayati bir rolü vardır.
 • Bağırsakları temizleyici özelliği bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan folik asitten dolayı, özellikle hamile ve çocukların mutlaka tüketmesi gereken  bir besindir.
 • Gliserin indeksi düşük olduğundan dolayı, karnı tok tutma özelliği bulunmaktadır.
 • Kolesterol içermeyen bir besindir.
 • Anne sütü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Bağırsak kanserini önler.
 • Hücre yapısını koruyarak, yaşlanmayı geciktirir.
]]>
Buğday Çimi Marmelatı https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-marmelati.html Wed, 31 Oct 2018 03:13:37 +0000 Buğday Çimi Marmelatı, Şifa verici etkisi ve içeriği açısından belki de yeşil yapraklı bitkiler içerisinde en önemlisi olan buğday çimi ne şekilde tüketilirse tüketilsin inanılmaz derecede faydalı bir bitkidir. Buğday Çimi Marmelatı, Şifa verici etkisi ve içeriği açısından belki de yeşil yapraklı bitkiler içerisinde en önemlisi olan buğday çimi ne şekilde tüketilirse tüketilsin inanılmaz derecede faydalı bir bitkidir. Buğday çimi marmelatı, içerikte marmelat kelimesi geçmesi itibari ile şekerle yapılmış bir besin olarak düşünülse de kesinlikle şeker içermeyen bir marmelattır. Buğday çimi marmelatı, şeker içermemesine rağmen kıvamı ve pişirme esnasında oluşan kendiliğinden şekerli tadı ile insanların tatlı bulamadığı çok eski zamanlarda marmelat niyetine tüketildiği için bu ismi almıştır. Sakarya ilimizin Taraklı ilçesinde çok uzun yıllardan beri yöresel bir tatlı olarak pişirilen ve asıl adı "Uğut Tatlısı" olarak bilinen buğday çimi marmelatı, buğday tohumlarının çimlendirilmesinden sonra pişirilerek elde edilen bir üründür. 

Buğday çimi marmelatı, özellikle B17 vitamini nedeni ile kanseri önleyici etkisi başta olmak üzere yine kanseri önleyen laetril içermektedir. Bunun yanı sıra A,B,C,E vitaminlerini de yoğun bir şekilde içermektedir. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum gibi önemli mineraller barındırır. Buğday çimi marmelatı, sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarını düzene sokarak özellikle gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sıkıntıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, halsizlik, bitkinlik gibi sorunları ortadan kaldırarak enerji verme özelliğine sahiptir. Kan şekerini dengeleme özelliğinin yanı sıra kırmızı kan hücrelerini artırır ve  bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu kadar faydalı etkileri olan buğday çimi marmelatı, antioksidan özelliği ile kanda ve hücrelerde bulunan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Buğday çimi marmelatı, eski zamanlarda kanser önleyici özelliği bilinmeden tatlı niyetine yense de şu anda alternatif bir tedavi yöntemi olarak yeniden gündeme geldi. Eski zamanlarda kanser oranlarının çok düşük olduğuna bakılırsa demek ki insanlara bilmeden yada bilerek doğru bir yöntem izlemişler. 

Buğday çimi marmelatı nasıl yapılır

Buğday çimi marmelatı için ihtiyacınız olan en öncelikli malzeme organik buğdaydır. Organik buğdayı büyük marketlerin organik gıdalar satan bölümlerinde bulabilirsiniz. Organik buğdayı elde ettikten sonra 1 su bardağı kadarını bir gece önceden klorsuz içme suyunda ıslatın. Ertesi gün, ıslatmış olduğunuz buğdayları süzerek nemli bir bez arasına alın ve nemli bez arasındaki buğdayı 3 gün boyunca günde 3 kez olmak üzere temiz içme suyu ile sulayın.

 • Daha sonra nemli haldeki buğdaylarınızı geniş bir tepsiye yayarak filizlenene kadar sulamaya devam edin bir kaç gün içerisinde buğdaylarınız filizlenip çimlenme başlayacaktır.
 • Bu aşamada beyaz filizler veren buğday çimlerinizin kök, saçak ve tohum kısımlarını bir havan içerisinde tokmakla ezerek suyunu çıkarın. Elde etmiş olduğunuz buğdayın öz suyunu, 1 çay bardağı içe suyu ile birlikte kaynatın. Kaynama derecesine gelen buğday öz suyuna azar azar un ilave ederek marmelat kıvamına getirin. Koyu kahverengi bir hal alan buğday çimi marmelatını kavanozlara doldurup afiyetle tüketebilirsiniz.
]]>
Buğday Kepeği https://www.bugday.gen.tr/bugday-kepegi.html Thu, 01 Nov 2018 04:34:24 +0000 Buğday Kepeği; buğdayın en dış kısmında yer alan kabuğa verilen isimdir. Değirmendeki yıkanmış ve ardından kurutulmuş olan buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrıştırılan buğdayın kabuk bölümü yapılan araşt Buğday Kepeği; buğdayın en dış kısmında yer alan kabuğa verilen isimdir. Değirmendeki yıkanmış ve ardından kurutulmuş olan buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrıştırılan buğdayın kabuk bölümü yapılan araştırmalara göre aşırı lif içerdiği ve bu liflerin sağlık açısından önemli yeri olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapısındaki lif oranı fazla olan bitkilerin tüketilmesi sırasında ağızda uzun bir zaman çiğnenmesi tükürük bezlerinin çalışma hızını artırır ve mide asitlerinin salgı yapmasında katkı sağlar. Bunun sonucunda bireylerde açlık hissi geciktiği gözlemlenmiştir. Araştırmalar sonucunda lifli besinler özellikle B grubu vitaminleri (niasin, riboflavin, tiamın ve folot) açısından oldukça zengindir.
Bu vitaminlerin birçok hastalığa engel olucu özelliğe sahip olduğu yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bu vitaminlerin; hastalıklara, organlara ve özellikle diyabet, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, kolesterol ve kolon kanserini iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca kabızlık problemlerinin azaltılmasında tercih edilen doğal be basit bir gıdadır. Bu gibi rahatsızlıklar ile karşılaşıldığı zaman buğday kepeğinin tüketilmesi olumlu olacaktır.

Buğday kepeğinin yapısında yer alan B1 vitamini ve de diğer B grubu vitaminleri ile beraber vücudun özellikle de beynin enerji üretebilmesi için gerekli olan vitamindir. B1 vitamini kan hücrelerinin yapımını ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için ihtiyaç olan hidroklorik asitin üretiminde önemli yeri olan etkili bir vitamindir. Bunların yanında karbonhidratların enerji yapımında, sindirim sistemi ve kalbin yapısında yer alan kasların tonusunun korunmasında ciddi etkileri olan bir faktördür.

Buğday kepeğinin tüketimi nasıl olmalıdır
Buğday kepeği tüketiminde uzman doktorlar yemek yemeden yaklaşık bir saat kadar önce buğday kepeği, çavdar gibi lif özelliği yüksek olan bitkilerin tüketilmesi hem olukça sağlıklı hemde kilo verme sorunu olan kişilerin zayıflama için tüketilmesi tavsiye edilir.
Buğday kepeğinin tüketilmesi yemek yemeden önce, bir kap içerisine hemen hemen 1 çorba kaşığı kadar buğday kepeği, iki çorba kaşığı kadar yoğurt, bir tatlı kaşığı kadar toz tarçın ile beraber karıştırılır. Ardından su veya maden suyu ile beraber tüketilmesi zayıflamada en sağlıklı yöntemlerden biri olarak bilinir.

Ayrıca buğday kepeği birçok iç hastalıkların tedavisinde kullanmakla kalmaz, dış hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Örnek olarak çocuk pişiği için buğday kepeği kullanımı; bir miktar buğday kepeği kaynatılır ve ardından bir gün boyunca su içerisinde bekletilir. Sonra iyice süzülür, üzerine bir çay kaşığı veya tatlı kaşığı kadar sirke ilavesi yapılır. Bu karışım çocuğun pişiğinin olduğu bölgeye sürülür. Bilinen en doğal kremlerden biridir. Aynı zamanda bu kremi uyuz yaralarının tedavisinde kullanılması, buğday kepeğini özelleştiren ve cilt tedavisi üzerinde olumlu pek çok etkisi olduğunu gösterir.
 
Şekerli buğday kepeği çorbası göğsü yumuşatır ve bunun sonucunda öksürük, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca soğuk ağrılarına iyi geldiği de bilinir. Bir miktar sirke ile buğday kepeği kaynatıldıktan sonra lapa yapılıp ağrı ve sızıların olduğu yerlere sürülür ve bağlanır. 
]]>
Kastamonu Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/kastamonu-bugdayi.html Sat, 03 Nov 2018 00:45:08 +0000 Kastamonu Buğdayı; (siyez) olarak bilinen bir buğday türüdür. Siyez buğdayı Kastamonu ile adeta eşleşmiş çok eskilerden günümüze ırkı hiç değişmeden gelen ve hala Kastamonu yöresinde yıllık 5000 dekar araziye ekimi Kastamonu Buğdayı; (siyez) olarak bilinen bir buğday türüdür. Siyez buğdayı Kastamonu ile adeta eşleşmiş çok eskilerden günümüze ırkı hiç değişmeden gelen ve hala Kastamonu yöresinde yıllık 5000 dekar araziye ekimi yapılan bir üründür. Kastamonu buğdayı(siyez) Hititçe (zız) kelimesinden türemiştir. Kastamonu, siyez buğdayı Anadolu topraklarında yaklaşık olarak 10.000 yıldır bilinmekte olan bir buğday çeşididir. Bu buğday Firikler, Hititlerden beri ekimi yapılarak günümüze gelmiş olup, Türkiye’de sadece Kastamonu yöresinde İhsangazi ilçesi başta olmak kaydıyla birkaç ilçesinde ekimi yapılmaktadır. Kastamonu siyez buğdayı kromozom yapısı ile buğdayın atası olarak lanse edilmektedir. Kastamonu siyez buğdayı çok sert ve kat, kat kabuk yapısı ve değişiklik gösteren, uzunlu, kısalı başakları üretimini zorlaştırmaktadır. Başaklarındaki uzunlu, kısalı oluşu nedeniyle makine ile yapılacak hasadı oldukça zora sokmaktadır. Kastamonu siyes buğdayı elle biçilmesi gerekmektedir. Kastamonu siyes buğdayının kabuklarının kat, kat oluşu nedeniyle, işlenmesi de çok zor olmaktadır. Siyez aslında çok zor bir buğdaydır. Kastamonu buğdayından vazgeçilmesinin en büyük sebebi ağır kış şartlarına dayanıklı oluşundandır. Ayrıca kıraç ve fakir topraklarda çok rahat bir şekilde yetişmektedir. Ki Kastamonu bu konuda toprak bakımından öyledir. Kastamonu siyes buğdayı hayvan yemi olarakta, kullanılabiliyor. İşte bu sebeptendir ki Kastamonu buğdayı bu bölgede hem korunmuş hem de ekimine hiç ara verilmemiştir. Kastamonu buğdayı Nuh’un tatları olarak da literatüre girmiş bir buğdaydır. İşte bu sayede Siyez buğdayı olarak tanınması daha kolay olmuştur. Kastamonu siyez buğdayı nemli ve sıcak havalarda oluşan buğdaylarda görülen mantar hastalığına karşı oldukça dayanıklı olduğu görülmüştür. Siyez buğdayından bulgur yapımı sert kabuklu olduğu için oldukça zor olan bir üründür.

Kastamonu Buğdayının Besin Değeri

Ekmeğin tadı olsun besin değeri olsun diğer buğdaylara oranla çok farklıdır. Bu buğdayın karbonhidrat değeri, düşük ancak protein değeri yüksektir. Ayrıca çok yüksek oranda antioksidan içeriği sayesinde hücre yapısını korur. Bu sayede hücre yaşlanmasını önler. Kastamonu siyez buğdayı folik asit ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar için çok faydalıdır. Kastamonu siyez buğdayında ekmeklik buğdaya göre çok fazla miktarda sarı lutein bulunmaktadır. Kastamonu siyez buğdayında tam tahıllarda görüldüğü gibi lif bakımından oldukça yüksek derecede oluşu sindirim sistemi dostu olarak bilinmektedir. Belki verim bakımından diğer buğday türlerine göre düşüktür. Ancak ham kışa dayanıklı oluşu ve verimsiz topraklarda yetişmesi bile bu buğdayın önemini artırmaktadır. Günümüzde bu tür yerli tohumların mutlaka korunup, sahip çıkılması gerekli olduğunu unutmamalıyız. Ürününüz bol olsun.

]]>
Buğday Unu Alerjisi https://www.bugday.gen.tr/bugday-unu-alerjisi.html Sat, 03 Nov 2018 09:50:45 +0000 Buğday unu alerjisi, Bağışıklık sisteminin buğday ununa verdiği tepkidir. Bu alerji özellikle çocuklarda daha fazla görülmektedir. Eğer sizin buğdaya alerjiniz varsa bu alerjiye karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek b Buğday unu alerjisi, Bağışıklık sisteminin buğday ununa verdiği tepkidir. Bu alerji özellikle çocuklarda daha fazla görülmektedir. Eğer sizin buğdaya alerjiniz varsa bu alerjiye karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek bir antikor geliştirilmesi gereklidir. Buğday unu alerjisi çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca bu alerjiye dikkat edilmediği taktirde bir hayati şoka da neden olabilmektedir. Buğday unu alerjisi tedavi  uygulamalarından önce buğday ve buğday ürünlerinden uzak durulması gereklidir. 

Buğday unu alerjisi diğer bir buğday hastalığı olan çölyaktan farklıdır. Alerjiler vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından algılanan yanlış bir tanıma vak'asıdır. Normal olarak bağışıklık sistemimiz vücudumuzu bakteri ve virüslerden korumak için bir antikor üretir. Eğer buğdaya alerjiniz varsa bağışıklık sisteminiz bu türe karşı farklı bir antikor üretir. Diğer bir tanıla bağışıklık sistemi vücudunuza zarar verebilecek bir antikoru tanır. Bu antikor buğday ürünlerini yediğimiz zaman vücuda bir saldırı düzenler. Buda alerjiye neden olmaktadır. 

Bazı buğday ürünlerinde bulunan protein yüzünden bu alerji oluşmaktadır. Eğer buğdaya alerjiniz varsa aynı protein değerlerine sahip ürünlerden de etkilenebilirsiniz. Bazı alerjisi olan kişilerin buğday ürünlerini kullandıktan sonra yapılan spor alerjiye neden olabilir. Bu alerji genellikle yaşamsal tehlikeye yol açabilen bir türdür. Eğer anne veya babanızda bu alerji var ise genetik faktörler ile yayılabilir. Ayrıca buğday unu alerjisi bağışıklık sistemi gelişememiş hastalarda da görülür.

Buğday unu alerjisinin belirtileri

Buğday unu alerjisi bazı durumlarda çok tehlikeli olmaktadır. Bu alerji dikkat edilmediği taktirde ölüme kadar yol açabilmektedir. Buğday alerjiniz var ise buğday ve buğday ürünlerini kullanmada dikkatli olmanız gereklidir. Buğday unu alerjisi bazı durumlarda kendini belli etmektedir. 
 • Vücudun belli kısımlarında şişme yada ağız veya boğazda kaşıntıların olması veya tahrişi.
 • Deride meydana gelen kaşıntılar yada şişmeler.
 • Burunda meydana gelen kaşıntılar.
 • Gözde meydana gelen kaşıntılar sonucu oluşan kızarıklıklar ve gözün sulanması.
 • Bazı durumlarda nefes almada meydana gelen zorlanmalar.
 • Midede oluşan kramp, bulantı yada kusma meydana gelebilir.
 • Daha çok çocuklarda görülen ishal.
Buğday unu alerjisinin tedavi yöntemleri

Doktorunuz size ne yediğiniz, ne tür yiyeceklere yediğiniz hakkında size birkaç soru soracaktır. Doktorunuz size sorduğu bu sorular ışığında gereken testleri yapmanızı söyleyecektir. Bu testlerin arasında en kesin ve en erken sonucu veren test deri testidir. Bu testle derinize birçok ilaç katılmış iğneleri yaparak nelere alerjiniz olduğu hakkında bilgi edinecektir. Bu deri testi sonucunda numaralı olarak yapılan iğnelerin her biri ayrı bir alerjiyi belirtir. 

Bir süre bekledikten sonra neye alerjiniz varsa iğnenin yapıldığı yerde şişkinlik olacaktır. Bunun dışında kan tahlili ile neye alerjinizin olduğu öğrenilebilir. Bunun tedavisi içi en iyi yöntem buğday ürünlerini kullanmayı azaltmaktır. Bunun dışında bazı ilaçlarla da tedavi edilebilir.
]]>
Buğdaydan Elde Edilen Ürünler https://www.bugday.gen.tr/bugdaydan-elde-edilen-urunler.html Sun, 04 Nov 2018 04:41:28 +0000 Buğdaydan Elde Edilen Ürünler, Buğday insanların ilk besin maddelerinden biridir. Nerede ise tüm dünyada bilinen ve üretimi yapılan buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde başta karbonhidrat gelir, ayrıca d Buğdaydan Elde Edilen Ürünler, Buğday insanların ilk besin maddelerinden biridir. Nerede ise tüm dünyada bilinen ve üretimi yapılan buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde başta karbonhidrat gelir, ayrıca da zengin mineralleri barındırır. İnsanlar hatta evcil hayvanlarında günlük tükettiği gıda maddesidir.

Buğdaydan Elde Edilen Ürünler:

Biçim Değiştirmeden Yapılan Ürünler: Buğday ham halde pek tüketilmez; şekil değiştirmeden hedik ve kavurga olarak tüketilmektedir. Hedik, buğdayın haşlanmasıyla elde edilmektedir. Kavurga ise buğday bir saç üzerinde kavrularak elde edilir. Anadolu kültüründe bu ikili genelde misafirlere aperatif atıştırmalık olarak hazırlana gelmiştir.

Biçim Değiştirilerek Elde edilen Ürünler: Anadolu yemek kültüründe buğdayın ezilmesiyle elde edilen yarma adı verilen ürün yoğurt çorbasına katılır, sarma ve dolmalar için hazırlanan içlere eklenmektedir.

Buğday kaynatıldıktan sonra kurumaya bırakılır. Kaynamış buğday kuruduktan sonra değirmenlerde küpe benzer parçalara ayrılacak biçimde çekilir. Bu işlemin sonunda bulgur elde edilir. Büyük parçalarla bulgur pilavı yapılır. Küçük parçalarla çiğ köfte, bulgur çorbası, içli köfte, bazı etli köfteler, dolma ve sarmaların iç malzemesi, kurşunaşı gibi lezzetli yemeklerde kullanılır.

Makinelerde işlemden geçirilerek nişasta ve irmik elde edilir. Bunlarla da çeşitli tatlılar yapılmaktadır. Gıda endüstrisinde de birçok ürünün ham maddesidir.

Buğday değirmenlerde çekilerek un haline getirilir. Buğday unu en başta günlük olarak tüketilen ekmek yapımında kullanılır. Yufkadan francalıya kadar onlarca çeşit ekmek yapılmaktadır. Ekmeğin dışında börek, çörek, kek, katmer gibi ikramlıklar yapılır. Endüstride de yine onlarca çeşit bisküvi yapılmaktadır. Bisküvinin dışında da endüstriyel ürünlerin başında makarna gelmektedir. Kısacası günlük tüketilen gıda maddelerinin nerede ise yarısından fazlası buğdaydan elde edilen ürünlerle yapılmaktadır.
]]>
Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-suyu-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 08:42:05 +0000 Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır, buğday çimi suyu belki de normal sudan sonra içilebilecek en sağlıklı sulardan biridir. Son derece güçlü bir antioksidan olan buğday çimi suyu neredeyse 5 kilo portakalda  bulunan C Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır, buğday çimi suyu belki de normal sudan sonra içilebilecek en sağlıklı sulardan biridir. Son derece güçlü bir antioksidan olan buğday çimi suyu neredeyse 5 kilo portakalda  bulunan C vitamini kadar vitamin içeriyor. Ayrıca bir düşünün önünüze 2 kilo çiğ yeşil yapraklı sebze alsanız bunu tek bir öğünde tüketebilmeniz mümkün mü. Bırakın tek öğünü akşama kadar bile uğraşanız yemeniz çok zor olacaktır. Bu bakımdan yeşil yapraklı sebze ihtiyacınız içinde buğday çimi suyu eşsiz bir besin değerine sahip. Kanser tedavisi gören pek çok hasta için buğday çimi suyu alternatif tıpta kullanılan bir içecek. Ayrıca buğday çimi suyu içerek koruyucu bir önlem alacağınız da kesin. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyumun kaynağı olan buğday çimi suyu kan ve hücreler de bulunan toksinleri son derece etkin bir şekilde temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kan şekerini düzenleyerek kanın hücrelere götürmüş olduğu oksijen kapasitesini artırmaktadır. Bu mucizevi besin nasıl hazırlanır bir bakalım.

Buğday çimi suyu nasıl yapılır

Buğday çimi suyu hazırlamak için özel olarak üretilmiş buğday çimi sıkma makinaları bulunmaktadır. Ama bu makinalar piyasa da son derece yüksek fiyatlara satılıyor. Şayet maddi durumunuz el veriyor ise mutlaka bu makinalardan sağlığınız için 1 adet edinmelisiniz. Ama makine alamıyorsanız bu durumda elbette buğday çimi suyundan mahrum kalmamanız gerekir.

Öncelikle buğday çimi suyu hazırlayabilmek için elinizde buğday çimi olması gerekir. İnanın hiç zahmetli değil. Buğday çimi yetiştirmeye başlayınca birde suyunu sıkıp içmeye başladığınızda kendiniz ve çocuklarınız için parayla satın alamayacağınız kadar değerli bir şey yapmış olacaksınız.

Artık büyük market raflarında kuru bakliyat tarzında organik buğday satılıyor. Bu organik buğdaydan kendinize 1 paket satın alın. Ayrıca bir paket organik buğdaydan o kadar çok çim suyu elde edeceksiniz ki şaşırabilirsiniz.

Almış olduğunuz organik buğdayı yarım su bardağı kadar bir gece önceden ağzı kapalı bir kapta ıslatın. Daha sonra nemli bir bez arasına buğdaylarını koyup 2 gün boyunca günde 3 kez olmak üzere mutlaka sulayın. Ve derin ama geniş bir kaba alıp ılık bir yerde bekletin. Bu arada sulama işlemine devam etmelisiniz. Buğdaylar kesinlikle kuru kalmamalı. Bir kaç gün sonra buğdaylarınız filiz vermeye başlayacaktır. Bu aşamada filizlenmiş buğdaylarınızı toprak dolu bir saksıya alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde buğday çimleriniz fışkırırcasına çıkmaya başlayacak. Bu arada sulamayı asla ihmal etmiyoruz.

Yukarıda buğday çimi suyu nasıl yapılır sorusu için makineye ihtiyacınız olduğunu belirtmiştik. Ama buğday çimi suyu makineniz yok ise yapmanız gereken şey tüketeceğiniz kadar buğday çimini saksıdan biçtikten sonra güzelce yıkayın. Blendırınızın çırpma kabına koymuş olduğunuz buğday çimlerinin üzerine 1 bardak içme suyu ilave edin. Ve blendırı çalıştırın. Bir süre buğday çimleri yemyeşil bir suya dönüşecek. Tıpkı sebze suyu gibi. Artık buğday çimi suyunuz hazır afiyetle içebilirsiniz.  

]]>
Karabuğday https://www.bugday.gen.tr/karabugday.html Mon, 05 Nov 2018 21:37:47 +0000 Karabuğday, Kuzukulağıgiller familyasına ait bir besin olan karabuğday daha çok greçka ve esmer buğday adı ile bilinir. Dünyadaki toplam karabuğday üretiminin neredeyse yarısı Çin üzerinden sağlanır. Çin’i takip eden ülk Karabuğday, Kuzukulağıgiller familyasına ait bir besin olan karabuğday daha çok greçka ve esmer buğday adı ile bilinir. Dünyadaki toplam karabuğday üretiminin neredeyse yarısı Çin üzerinden sağlanır. Çin’i takip eden ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya, Amerika, Kanada ve Fransa bulunur. Orta Asya kökenli bir bitkidir. Amerika’ya ulaşması 17. yüzyıl başlarında olmuştur. Karabuğday verimli olmayan topraklarda bile yetişebildiği için tercih edilme sebebini artırmıştır. Soğuk iklimlerde bile yetişebilmesi ve her türlü iklim koşullara uyum sağlayabilmesi nedeniyle neredeyse hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Karabuğday hızlı ürer. Etrafında yer alan yabani otların gelişmesini ve kendisine zarar vermesini engeller. Tüm bu nedenler dolayı yetiştirilmesi çok kolay bir üründür. Nadasa bırakılan tahıl ürünleri arasında şımarık olmayan tek ürün olarak bilinir. 

Karabuğday Besin Değerleri

Karabuğdayın besin değeri oldukça yüksektir. 100 gram karabuğday yaklaşık 343 kaloridir. 100 gram karabuğdayın içinde 71.5 gram Karbonhidrat, 13.25 gram Protein, 3.4 gram Yağ ve 10 gram Lif bulunur. Ayrıca vitamin ve minarel açısından da oldukça zengindir. 460 mg Potasyum, 18 mg Kalsiyum ve 2.2 mg Demir bulunur. Mineraller bunlarla sınırlı değildir. %34 manganez, %28 bakır, %21 magnezyum, %18 lif ve %17 fosfor içerir. B grubu ve E vitaminleri yüksek oranda lif  barındırır. İçeriğinin ortalama olarak %15'lik kısmı iyi kalitede bitkisel protein içerir. Şöyle ki; emilen kompleks karbonhidratlar sayesinde en etkili ve en yararlı şekilde vücudun enerji ihtiyacı karşılanır. Bu özellikleri ile vejeteryanlar ve veganlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. 

Karabuğday Faydaları

Gluten içermez: Buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda bulunan gluten isimli protein bazı kişilerde alerji etkisi göstererek sindirim sorununa neden olur. Bu kişiler genellikle çölyak hastalardır.  Çölyak hastaları eğer glüten ihtiva eden besinler tüketirse bağırsak duvarları iltihaplanır ve gaz, ishal, kramp, ağrı ve şişkinlik oluşur. O nedenle uzmanlar çölyak hastalarına  karabuğday tüketmelerini önermektedir.

Zayıflamaya yardımcıdır: Yüksek protein içeren diğer tahıl ürünlerinin tersine karabuğdayda daha az yağ bulunur. Bu nedenle obezite hastalığına karşı yüksek besin değerli ve düşük kalorili zayıflama programlarının vazgeçilmezidir. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırarak sindirime de fayda sağlar. Lifin aynı zamanda doyurucu özelliği ile karabuğday tüketimi uzun süre tokluk hissi verir.

Kolesterolü düşürür: Düzenli olarak tüketilen karabuğday kötü huylu kolesterolü olan LDL’nin düşmesine ve iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL’nin artmasına yardımcı olur. Karabuğdayda bulunan steroller kan serumunda kolesterol artışını engellerler

Yüksek tansiyon ve diyabet riskini azaltır: İçeriğinde bulunan potasyum, magnezyum, fosfor ve demir başta yüksek tansiyon olmak üzere kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir. Özellikle magnezyum üzerinde yapılan araştırmalar kan şekerini dengelediği sonucuna ulaşmıştır. Diyabet hastalarının karbonhidrat tüketmeleri yasak olmasına rağmen karabuğdayı rahatlıkla tüketebilirler.

Kalp Hastalıklarına karşı korur: İçeriğinde bulunan lignanlar kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Her gün düzenli olarak tüketilen 100 gram karabuğday sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B1 vitamininin %40’ını karşılar.

Karaciğer dostudur: İçerdiği Choline isimli bileşen sayesinde karaciğer yağlanmasını engeller. Düzenli tüketimi mevcut yağlanmanın azalmasına yardımcı olur. Bu sayede karaciğerin daha düzenli çalışmasına olanak sağlar. 

Karabuğday Nasıl Temin Edilebilir

Karabuğday, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Çoğu kişi beyaz un yada durum buğdayı kullanmak yerine karabuğ]]> Buğday Nişastası https://www.bugday.gen.tr/bugday-nisastasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:37:50 +0000 Buğday nişastası, buğday buğdaygiller familyasına ait temel besin maddelerimizden biridir. Ayrıca buğday Türkiye de iki değişik mevsimde yetişir. Bunlarda ilkbahar ve kış mevsimleridir. Kışlık buğday sonbahar aylarında eki Buğday nişastası, buğday buğdaygiller familyasına ait temel besin maddelerimizden biridir. Ayrıca buğday Türkiye de iki değişik mevsimde yetişir. Bunlarda ilkbahar ve kış mevsimleridir. Kışlık buğday sonbahar aylarında ekilir ve ilkbahara kadar toprak altında kalır. İklim olarak karasal iklimi sever. Ancak tek yıllık bir bitkidir. Yani yılda sadece bir defa ürün verir. Tarla dinlendirilmeden veya gübre verilmeden tekrar ürün vermez. Buğdaydan elde edilen buğday nişastası da özellikle sütlü tatlıların vazgeçilmezlerindendir. 


Buğday nişastası faydaları

Buğdayın içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Lifte insan vücudu için önemlidir. Bağırsakları temizleyerek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur, göz ve cilt sağlığı içinde faydalıdır. Ayrıca buğdayda kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, çinko vitamini A, E, C, B ve B vitaminleri bulunur. Buğday nişastasından yapılan lapa deri ve göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir.

Buğday öğütülerek un haline getirilir. Unda en önemli gıda maddemiz olan başta ekmek yapımında kullanılmaktadır. Buğday çeşitli işlemlerden geçerek nişastaya çevrilir nişasta, muhallebilere ve sütlü tatlılara kıvam dengelemekte kullanılmaktadır. Ayrıca buğday nişastasından bebek ve çocuklar için besleyici ve vitaminli muhallebiler yapılabilmektedir.  

Buğday nişastası diğer nişasta ve unlu gıdalar gibi fazla tüketildiği zaman kilo almaya sebep olmaktadır. Ayrıca buğday nişastası baklava gibi geleneksel tatlılarımızın hamurunu açmakta kullanılır ve ayrı bir lezzet katar. Buğday nişastası ve hanımlarının özenle işlediği dantel gibi el işlerinin kolalanma işleminde de  kullanılmaktadır. Buğday nişastasının kullanım alanı o kadar geniştir ki güzellik merkezleri ve ilaç sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.
]]>
Durum Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/durum-bugdayi.html Wed, 02 Oct 2019 14:38:26 +0000 Durum Buğdayı, makarna ve bulgur üretimi  başta olmak üzere irmik üretmek için kullanılan buğdaya durum buğdayı adı verilir. Durum buğdayı üretimi şu anda dünya üzerinde Durum Buğdayı, makarna ve bulgur üretimi  başta olmak üzere irmik üretmek için kullanılan buğdaya durum buğdayı adı verilir. Durum buğdayı üretimi şu anda dünya üzerinde 50.000 ton civarlarında olup üretimin çoğunluğu Kanada başta olmak üzere İtalya ve Amerika'dadır. Durum kelimesi Latince anlamı ile "sert" manasında kullanılmaktadır. Durum buğdayının özelliği diğer buğday tanelerinden daha iri olması , camsı yapı ve sarı renkli olmasıdır. Bir durum buğdayının rengi etken maddeden ötürü ne kadar sarı ise bu renk nispetinde durum buğdayı o kadar kalitelidir denilebilir. Durum buğdayı diğer buğdaylar ile kıyaslandığında vitamin mineral ve protein açısından çok daha zengindir. Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı üretiminde ilk sırayı Amerika almaktadır.

Durum buğdayı nedir

Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı üretiminde ilk sırayı Amerika almaktadır. Durum buğdayı ithalatında ise Cezayir ve AB ülkeleri ilk sırada yer alırken, İhracatta ise Kanada ve yine AB ülkeleri ilk sıralarda yer alır. Türkiye de ise 5 milyon ton civarlarında buğday üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz durum buğdayı ithalatında 2013 yılında maksimum rakama ulaşmıştır. Normal şartlarda ülkemizde yetiştirilen durum buğdayı ihtiyacımızı karşılamasına rağmen mamul madde ihracatı için gerekli olan durum buğdayı dışarIdan temin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %60 ından fazla günlük besin ihtiyacını durum buğdayı üretimi olan makarna ve bulgur gibi besinlerden karşılamaktadır. Durum buğdayına talep imal edilen ürünlerin diğer besin kaynaklarına göre daha ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda serin iklim tahıllarından olay buğday kolay yetiştirilebilme özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir. Tarım da ortalama 8000 yıllık bir geçmişi olan buğdayın en lezzetli halidir durum buğdayı. 

Durum buğdayı, ekim zamanına, en önemlisi rengine ve yapısal özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Kromozom sayısı 2=28 olan durum buğdayı, tarımı kolay ve verimi yüksek olan bir buğdaydır. Durum buğdayında tanenin büyüklüğü, şekli, yüzeydeki pürüz, rutubet ve zararlılardan etkilenme derecesi buğdayın kalitesini oluşturur.

Durum buğdayı sert bir buğday olması nedeni durum buğdayının glüten yapısı, yumuşak buğday türlerine göre daha fazla ve kuvvetlidir. Durum buğdayı nemli bir ortamda saklandığında enzim aktivitesi ve mikrobiyal aktivitenin artması sebebi ile daha çabuk bozulur. Durum buğdayındaki protein, fiyat belirlemesi konusunda en önemli kriterdir. Yüksek azot içeren topraklarda yetişen durum buğdayı protein açısında daha zengindir.

]]>
Buğday Otu https://www.bugday.gen.tr/bugday-otu.html Wed, 07 Nov 2018 20:06:05 +0000 Buğday otu, buğday otu içeriğinde bulunan klorofil sayesinde oldukça değerli bir bitkidir. İnsan vücudu için son derece faydalı mineralleri yapısında barındıran buğday otu flor, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum Buğday otu, buğday otu içeriğinde bulunan klorofil sayesinde oldukça değerli bir bitkidir. İnsan vücudu için son derece faydalı mineralleri yapısında barındıran buğday otu flor, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum, çinko, demir, mangan, bakır, kobalt gibi bileşikler açısından son derece zengindir. Ayrıca B vitaminleri bakımından (B1,B2,B3,B6,B12) çok değerli bir bitki olan buğday otu A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Doğada bulunan 20 çeşit amino asit buğday otunda yeterli miktarda bulunmaktadır. Buğday otunu kendiniz evde saksıda kolaylıkla yetiştirip bu mucize otun faydalarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Buğday otunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Buğday otu, %70 oranında klorofil içeren bir ottur. Bir kase buğday otundan elde edeceğiniz faydayı 2 kilogram civarında yeşil yapraklı çiğ sebze tüketerek ancak karşılayabilirsiniz.  Zaten buğday otunun bu kadar değerli olmasını sağlayan madde yüksek oranda klorofil barındırmasından kaynaklıdır. Klorofil vücutta ki dokuları temizleyerek hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayan bir maddedir.  

Doğal antioksidanlar bakımından da son derece zengin olan buğday otu aynı zamanda kanser tedavisi içinde alternatif tıbba ışık tutmaktadır. Buğday otunun kanserle mücadelesi bilimsel olarak açıklanmıştır. Kalp damar sağlığını koruyan karaciğeri güçlendiren buğday otu mutlaka her yaş grubu tarafından tüketilmesi gereken eşsiz bir besindir. Buğday otu ağıza alıp çiğnendiğinde diş çürümelerini önlediği gibi aynı zamanda diş ağrılarına da oldukça iyi gelmektedir.

Ayrıca buğday otu, kan şekerini düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, antibakteriyel özelliği ile yaraları daha çabuk iyileştirir, kan akışını düzenleyerek kalbin kan pompalamasını artırarak dokulara oksijen bakımından daha zengin kan akışı sağlar. Cilt içinde son derece faydalı olan buğday otu, sedef, egzama ve akneli ciltlerde de olumlu etkisi ile bilinmektedir.

Kendinize ve sevdiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyilik evde buğday otu yetiştirerek tüketmelerini sağlamaktır. Bunun için marketlerin organik besinler satan bölümünden temin ettiğiniz organik buğdayı 3 gün boyunca nemli bir bez arasında günde 3 defa sulayarak çimlendirebilirsiniz. Daha sonra geniş bir kap içerisine nemli olarak serdiğiniz buğdaylar 3-4 gün içerisinde filizlenmeye başlayacaktır. Geniş bir saksıda toprağa alıp yetiştireceğiniz buğday otunu dilerseniz salatalara bile doğrayarak kullanabilirsiniz. İsterseniz suyunu sıkıp için tercih tamamen size kalmış ama elde edeceğiniz fayda yanında buğday otu yetiştirmek sizi yormayacak küçük bir ayrıntı sadece. Ayrıca buğday otunu tüketmeye başladıktan sonra vücudunuzda ki olumlu değişiklikleri hemen fark etmeye başlarsınız. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi sıkıntılarınız var ise buğday otunu mutlaka tüketmelisiniz. Ayrıca buğday otu kısa süre içerisinde vücut direncinizin artmasına yardımcı olabilecek en güçlü besinlerden biri olma özelliğine sahip.

]]>
Buğday Zararlıları https://www.bugday.gen.tr/bugday-zararlilari.html Thu, 08 Nov 2018 13:12:25 +0000 Buğday zararlıları, buğday karbonhidrattan zengin otsu bir bitkidir. Bu özelliği ile bir çok zararlının da dikkatini çekmektedir. Bitkisel ürün üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli nedenler hastalık ve zararlılar o Buğday zararlıları, buğday karbonhidrattan zengin otsu bir bitkidir. Bu özelliği ile bir çok zararlının da dikkatini çekmektedir. Bitkisel ürün üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli nedenler hastalık ve zararlılar olarak gösterilmektedir. Buğday bitkisinin adaptasyon yeteneği çok iyi olduğundan dünyanın bir çok yerine yayılım göstermiştir. Bundan dolayı buğday zararlıları ile mücadele etmemiz önem arz etmektedir. 

Buğday zararlıları, Buğday zararlıları çok çeşitli olup bakteriyel, viral ve paraziter kaynaklı olabilir. Bunlara ek olarak da böcek, fare, kuş gibi hayvanlarda zararlı olabilir. 

Buğday pas hastalığı: Buğday zararlılarından pas hastalığı genellikle yapraklarda görüldüğü için yaprak pası olarak da adlandırılır. Buğday zararlılarından kara pas hastalığında sap ve başak kısmında oldukça büyük oval veya uzunca koyu kırmızımsı püstüller görülür. Sarı pas hastalığında ise en erken görülen pas türüdür. Buğday bitkisinin yapraklarının üst yüzeylerinde makine dikişi şeklinde ve sarımsı renkli püstüllerin varlığı görülür.  

Buğday sürme hastalığı: Buğday zararlılarından sürme hastalığında, hastalığa yakalanmış buğday bitkisinin başakları süt oluşum evresine gelinceye kadar sağlamlarından ayırt edilemez bir haldedirler.  Hasta olan bitkiler daha kısa boylu ve daha yeşildir. Hastalıklı başakların renkleri mavimtırak-yeşil olup daha dik bir şekilde dururlar. Sürmeli başakların kavuzları açılıp bakıldığında gri renkli ve ezildiğinde balık kokusuna benzer bir kokusu vardır. 

Buğday rastığı: Buğdayın önemli zararlılarından olan buğday rastığı çiçekleme döneminde görülmektedir. Hastalık oluşmuş taneler ve başaklarda siyahlaşmış bir görünüm vardır.

Tahıl küllemesi: Buğday zararlılarından olan tahıl küllemesinde, bitkinin yapraklarında nokta şeklinde başlayan beyaz-gri renkte püstüller halinde görülür, daha sonrada bu püstüller esmerleşir.

Buğday yaprak septorya yaprak lekesi: Bu buğday zararlısında ise yaprak üzerinde küçük, düzensiz, kırmızımsı-kahverengimsi lekelenmeler görülür. 

Buğday kök boğazı çürüğü: Bu buğday zararlısı buğday bitkisinin kök ve kökün boğaz kısmında yanığa sebep olmaktadır. 

Süne böceği: Buğday zararlılarının en önemlisi olan süne bir böcek türü olup danelerin süt ve sarı olum dönemindeki buğdayla beslenir. Buğday tane kayıplarına neden olmaktadır. 

Ekin kambur böceği: Bu buğday zararlısı son bahar aylarında ekin yapraklarını toprak içine çekip yerler. 

Kımıl böceği: Bu buğday zararlısı kardeşlenme döneminde olan buğdayı kök boğazının üstünden emerek göbek kuruması zararı yapar. 

Ekin bambul böceği: Bu buğday zararlısı toprak altında buğdayın kökünü kemirerek zarar verir. 

Hububat hortumlu böceği: Bu buğday zararlısı ise kardeşlenme döneminde kök, yaprak ve sapları yemektedir. 
]]>
Siyah Buğday https://www.bugday.gen.tr/siyah-bugday.html Thu, 08 Nov 2018 23:06:48 +0000 Siyah Buğday, Kuzukulağı ailesinden olan siyah buğday, gleçka denilen farklı bir isimle de de anılabilir. Normal buğdaylara göre kıyaslandığında düşük nitelikler de görülebilir. Siyah buğday yaklaşık olarak%11 protein, %2 Siyah Buğday, Kuzukulağı ailesinden olan siyah buğday, gleçka denilen farklı bir isimle de de anılabilir. Normal buğdaylara göre kıyaslandığında düşük nitelikler de görülebilir. Siyah buğday yaklaşık olarak%11 protein, %2 civarı yağ içerir. Siyah buğdayların yetişme alanları kısıtlı değildir. Dağlık, engebeli, serin bölgelerde, yağış alan bölgelerde rahatlıkla yetişebilir. Siyah buğdaylar rahat bir şekilde gelişebilir. Aynı zamanda siyah buğdayların ekili olduğu bölgeler de zararlı otlar yetişmez. Çünkü siyah buğday zararlı otların gelişimini engeller. Direk olarak karabuğdayın un yapılması önerilmez. Doğu Avrupa bölgelerinde daha çok ve verimli, hem de daha fazla siyah buğday üretilir.

Siyah Buğdayın faydaları

İçerisinde rutin adı da verilen B1 vitamini bulunmaktadır. Bu rutinler kandaki kolesterolü azalttığına ve aynı zamanda damarların esneklik ve güç kazandırdığı ispatlanmıştır. Bunların yanında damarların içerisinde ki kan basıncının aşırı artmasını önler ve belirli bir düzen sağlar. Bu rutinlere ek olarak C vitamini kullanılırsa etkisini arttırarak daha net sonuçlar elde edilir. Siyah buğday da kullanılan proteinler vücut tarafından fazlasıyla  kullanılır. Bunların yanında siyah buğdayların içerisinde gluten olmaması sebebiyle bağırsak sistemi için de çok faydası vardır.

Siyah buğday tarımı

Siyah buğdayların yetişmesi için iklim koşullarının uygun olması gerekir ancak bu iklim koşulları kısıtlıdır. Siyah buğday genellikle nemli ve serin sahalarda yetişmeyi sever. Aynı zamanda dona karşı da dayanıklı bir bitkidir. Çiçeklenme zamanında aşırı soğuk veya aşırı sıcağa karşı etkilenme olasılığı yüksektir.
]]>
Buğday Tohumu https://www.bugday.gen.tr/bugday-tohumu.html Sat, 10 Nov 2018 04:22:52 +0000 Buğday Tohumu, Temel besin maddelerinden olan ekmeğin hammadesi olan buğday, insanlık için önemini her zaman en üst seviyede korumuştur. Yokluğundan kıtlık, açlık meydana gelmiş, çokluğundan insanlığın zenginlik efsanel Buğday Tohumu, Temel besin maddelerinden olan ekmeğin hammadesi olan buğday, insanlık için önemini her zaman en üst seviyede korumuştur. Yokluğundan kıtlık, açlık meydana gelmiş, çokluğundan insanlığın zenginlik efsanelerine konu olmuştur. Açlık ve kıtlığın önüne geçmek ve daha fazla üretim sağlamak için yapılan çalışmalardan Buğday tohumu da nasibini almış ve bir çok buğday tohumu türü ortaya çıkmıştır. 

Buğday tohumu yılda bir defa elde edilen bir çok coğrafya da yetişebilen en çok üretilen tarımsal üründür. Buğday tohumu, buğdayın un için kullanılmayacak bölümünden elde edilir, yetiştirmek için en uygun iklim serin ve ılıman iklimlerdir. Elde edilmek istenen tohum toprağa ekildikten sonra havaların serin olmasında fayda vardır. 

Çimlenme, devresinde sıcaklık 5-10 derece civarında olması uygundur. Bu durumda sonbahar aylarının hava sıcaklığı, istenilen sıcaklığa uygundur. Buğday tohumunun bir başka safhası olan ayağa kalkma evresi ilkbahar aylarında oluşur. Bu aylarda sıcaklık 10-15 derece civarında olacaktır. 

Buğday tohumu organik madde yönünden zengin, kireç ve fosforu bulunan, killi, kumlu, tınlı topraklarda yetişir. Toprakta organik madde miktarı arttıkça buğday tohumunun da verimi yükselir. Bunun için buğday tohumu ekiminden önce mercimek, arpa, pamuk, fiğ, ayçiçeği, yer fıstığı, susam, çörekotu vb. ürünler münavemeli olarak ekilerek toprağın organik kalitesi artırılır. 

Buğday tohumu nasıl elde edilir İki şekilde ekim yapılır; birincisi yaz mevsimi sonunda tarladan hasat edilen buğday öncesi ürün tarladan kaldırılır, Ağustos Eylül aylarında topak pulluk ile sürülür. Ekim ayı içinde buğday tohumu külvatör, mibzer yada disk ile ekilir. Kış ayları boyunca tohum toprak altında kalır. Bahar aylarında buğday sapları güçlenerek büyümeye devam eder ve başak vermeye başlar. İkincisinde ise; ekim aylarında sürülen tarlaya bahar aylarında ekim yapılır. 

Tarladan hasat edilen buğdaylar eleme makinaları yardımı ile sapından ayrılır. Buğday tohumu ortaya çıkar. Tohum yıkanmaz, eleme işlemi sırasında içerisinde bulunan diğer yabancı tohumlardan ayrılması sağlanır. Bez torbalar içine 5-10 kg'lık paketler halinde paketlenir, kuru ve serin yerde muhafaza edilmesi sağlanır. 

En yüksek performansa sahip olan buğday tohumu çeşitleri, 

Konya 2002; Gübre ve suya karşı duyarlı olup, başakları kılçıklıdır. Dane rengi kırmızıya yakın olan bu türden 1000 m2'de 400-800 kg. tohum elde edilir. Yapısal olarak soğuk iklime dayanıklı olduğundan İç Anadolu bölgemizde yetiştirilmeye çok uygundur. 

Altındane; Hastalıklara mücadele de bu ürün karşımıza çıkmaktadır. Yüksek kalite ve yüksek verim elde edilen bu tohum, pas hastalığına karşı en dayanıklı buğday tohumudur. Başak rengi beyaz, daneleri beyaz, erken tohum tutan ve kılçıklı buğday tohumudur. Bu ürün ülkemizin çeşitli yerlerinde ekilmiş, en yüksek verim dekar başına 900 kg. ile Konya ovasında elde edilmiştir.
]]>
Buğday Hangi Bölgede Yetişir https://www.bugday.gen.tr/bugday-hangi-bolgede-yetisir.html Sat, 10 Nov 2018 14:54:37 +0000 Buğday Hangi Bölgede Yetişir, buğday bitkisi mevsimlik ekilen otsu bir bitkidir. Buğday bitkisi genellikle son bahar aylarında ekilip kış aylarında hasadı yapılan bir bitkidir. Buğdaydan ekmek, un, bulgur ve makarna gibi bir çok Buğday Hangi Bölgede Yetişir, buğday bitkisi mevsimlik ekilen otsu bir bitkidir. Buğday bitkisi genellikle son bahar aylarında ekilip kış aylarında hasadı yapılan bir bitkidir. Buğdaydan ekmek, un, bulgur ve makarna gibi bir çok ürün elde edilir. Buğday yetiştiriciliğinde uygun toprak ve iklim yapısına sahip olması gerekir. Ülkemizde de iklim ve toprak yapısı açısından buğday yetiştirme alanları geniş yer bulmaktadır.  

Ülkemizde buğday yetiştirilen bölgeler;
 • İç anadolu bölgesi
 • Trakya bölgesi
 • Çukurova bölgesi
 • Güney Anadolu bölgesi
 • Doğu Karadeniz kıyıları
 • Doğu Anadolu bölgesi
 • Ege bölgesi
Buğday hangi bölgede yetişir sorusuna cevap verecek olursak, buğday yetiştiriciliği geniş bir alan kaplamaktadır ve bu üretimin üçte bir oranı iç Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Geri kalan kısmı ise Çukurova bölgesi ve Trakya bölgesinde yapılmaktadır. Buğday üretim bölgeleri iç Anadolu bölgesinde; başta Konya yöresi olmak üzere Kayseri, Yozgat, Niğde, Karaman, Ankara, Eskişehir illerinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Kıyı bölgelerimizden doğu Karadeniz bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Trakya bölgemizde de; Edirne ve Kırklareli illerimiz buğday üretiminde başta gelmektedir. Güney kısımlarımız da ise Adana başta olmak üzere Mersin illerini de kapsayan Çukurova bölgesinde yaygın olarak buğday üretimi yapılmaktadır. Eğe bölgesinde ise Balıkesir, Afyon illerimizde buğday üretilmektedir. Güney Anadolu bölgemizde ise Diyarbakır, Urfa, Gaziantep illerimizde buğday üretimi yapılır. Doğu Anadolu bölgemizde ise Kars ve Iğdır illerimizde buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz buğday üretiminde yıllık yaklaşık yirmi milyon ton hasadı ile Dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer almaktadır. 

Dünyada buğday yetiştirilen bölgeler;    
 • Çin
 • Hindistan
 • ABD
 • Kanada 
 • Rusya 
 • Fransa
 • Avustralya
 • Ukrayna
 • Pakistan   
Buğday yetiştiriciliğinde, buğdayın yetişme koşullarına uygun toprak yapısı ve iklim çok önemlidir. Ülkemizde Konya ovası, Çukurova ve Harran ovası gerek iklim şartları gerek toprak yapısı buğday yetiştiriciliği açısından en uygun topraklardır. 
]]>
Buğday Çimi Tohumu https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-tohumu.html Sun, 11 Nov 2018 00:32:36 +0000 Buğday Çimi Tohumu: Özellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanıldığında son derece etkili olur. Sadece hastalığı tedavi etmesiyle bilinen bir bitki değildir, çünkü kanserden korunmak içinde kullanılan bir tohumdur. A Buğday Çimi Tohumu: Özellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanıldığında son derece etkili olur. Sadece hastalığı tedavi etmesiyle bilinen bir bitki değildir, çünkü kanserden korunmak içinde kullanılan bir tohumdur. Alternatif tedavi olarak buğday çimi tohumu suyu ve buğday şırasının içilmesi, bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar ve vücuda sağlık kazandırır. Orta Asya'da atalarımız sürekli buğday şırası tüketirmiş. Nitekim o dönemde kanser hastalığı çok bilinmese de, diğer hastalıklara karşı faydalı olduğu biliniyordu ki fazlaca tüketimini sağlanıyordu.

Sıvı oksijen dolu olan buğday çimi tohumu kansere karşı bizi koruyor. Bunun yanı sıra kayısı çekirdeği ve acı badem de aynı görevi yerine getiriyor. Türkiye'de kayısı çekirdeği ve acı badem tüketilen bölgelerde kanser hastalığına çok az rastlanıyor. 
Kanser ile savaşmanın en önemli yolunun bağışık sistemini güçlendirmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek çok zor bir şey değil. İşte buğday çimi tohumu bu görevi yerine getiriyor ve kanserle mücadele etmekte alternatif tedavi imkanı sağlıyor. 

Buğday Çiminin Faydaları:

1.5 kilo yeşil yapraklı bitkinin içerdiği bütün vitamin ve mineralleri tek başına barındırıyor. A, B, C, E olmak üzere 100'e yakın mineral ve vitamin ihtiva ediyor. Kandaki ph dengeleniyor ve vücudu toksinlerden arındırıyor. Kırmızı kan hücrelerini artırıp, kandaki bakterileri yok ediyor. Sindirime çok yardımcı olan buğday çimi tohumu, enerji vererek az uyumayı sağlıyor ve vücudu güçlü tutuyor. Kilo veremeye yardımcı olup, gaz şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırıyor.
Sonuç olarak buğday çimi tohumu, yeşillerin kralı olarak biliniyor. Bitkilere yeşil rengini veren madde içeriyor ayrıca moleküler olarak insan kanına çok benziyor. 

Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır
 • İçme suyu (2,5 lt)
 • 1 küçük su bardağı buğday çimi tohumu (150gr)
Yapılışı:

Hiç bir işlem görmemiş ham buğday çimi tohumları yıkanır. Derin bir kabın içerisine su konur ve buğday çimi tohumu eklenir. Bu karışım 24 saat bekletilir. Bu süre zarfında yani 2-3 saatte bir tohumların suyu değiştirilir. Bunu yapma sebebimiz buğday çimi tohumunun filizlenmesini sağlamaktır.

24 saat sonunda tohum iyice yıkanır ve süzgeç yardımıyla süzülür. Bu işlemden sonra üzerine tülbent örterek bekletilir.
Arada bir kontrol ettiğimiz buğday çimi tohumlarının kurumasına izin verememek için, belli aralıklarla sudan geçirilir. 2 gün bu işlem tekrarlanır ve 2 günün bitiminde tohumlar ince filizler vermeye başlar. Filizlenen tohumlar bir kavanozun içine konur ve 1,5 litre içme suyu eklenir ağzı tülbent ile hava alacak şekilde kapatılır. 2 gün sonra buğday şırası kullanılmaya hazırdır. Süzülerek buzdolabında saklanır. Günlük 1-2 bardak içilebilir ve 3 gün içinde tüketilmesi önerilir.
]]>
Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/bugday-cesitleri.html Mon, 12 Nov 2018 00:03:33 +0000 Buğday çeşitleri, buğday beslenmenin temel taşıdır. Buğday denilince ilk akla gelen buğday ekmeğidir. Kullanım alanlarında ilk sırayı ekmek alırken onu makarna takip etmektedir. Buğday çok çeşitlilik göstermektedir. Buğday çeşitleri, buğday beslenmenin temel taşıdır. Buğday denilince ilk akla gelen buğday ekmeğidir. Kullanım alanlarında ilk sırayı ekmek alırken onu makarna takip etmektedir. Buğday çok çeşitlilik göstermektedir. Her türünden farklı bir ürün elde edilir. 

Buğday çeşitleri nelerdir

 • Bayraktar 2000 ekmeklik buğday: Bu buğday türü genellikle İç Anadolu Bölgesinde kıraç ve yarı taban alanlarda yetişmektedir. Gübreye tepkisi yüksek olup, soğuğa ve kurağa dayanıklıdır. Ayrıca tane dökmeyen ve harman olma özelliği olan bir buğday türüdür. Özellikleri ise beyaz ve yarı sert taneli, orta boylu bir çeşittir. Aynı zamanda beyaz başaklı ve kısıtlıdır. Ekmeklik kalitesi bakımından çok iyidir.
 • Demir 2000 ekmeklik buğday: İç Anadolu Bölgesinde ve geçit bölgelerinde yetişmektedir. Sulamaya ihtiyacı vardır. Gübreye reaksiyonu yüksektir. Ayrıca tane dökmeyen ve harman olma özelliği de olan bir buğday türüdür. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı alternatif gelişme kabiliyeti de çok iyidir. Özellikleri bakımından orta boylu olup, kırmızı sert taneli, kılçıklı ve beyaz başaklıdır.
 • Tosunbey ekmeklik buğday: 2004 yılında tescil olup, yetiştirilmeye başlanmıştır. Aynı şekilde İç Anadolu Bölgesi'nde tercihi yapılmaktadır. Şu anlık için ülke ekonomisine katkısı yoktur ama ilerleyen zamanlarda geniş alanlara yazacağı söylenmektedir. Tarımsal özelliği bakımından gübre reaksiyonu iyi olup, kurağa yatmaya dayanıklı bir buğday türüdür. Aynı zamanda soğuğa dayanıklı olup beyaz ve sert tanelidir.
 • Seval ekmeklik buğday: Tosunbey ekmeklik buğday gibi 2004 yılında tescil edilmiştir. Kırmızı taneli olup, orta boy ve sağlam saplıdır. Kılçıklı ve kırmızı başaklıdır. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı bir buğday türüdür. Özellikle sarı ve pasa karşı dayanıklıdır. Yetiştirme koşulları daha çok iç Anadolu bölgesine uyum sağlar. Yetiştirme koşulları sulama ile yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Eminbey makarnalık buğday: 2009 yılında tescil edilmiştir. Bu buğday türünün tane şekli uzamış şeklinde olup orta boylu ve sağlam saplıdır. Başakları orta uzunlukta, orta ve dik yapılıdır. Kılçıklı ve beyaz saçaklıdır. Soğuğa ve kışa dayanıklı bir buğday türüdür. Gübreye reaksiyonu iyidir. Tane dökmeyen ve harman olma yapısı iyi olan bir buğday çeşididir. Verimi yaklaşık 300-400 arasında değişir. Ama sulama yapıldığı zaman verim potansiyeli ikiye katlanır. İç Anadolu Bölgesinde ve geçit bölgelerinde yetişmektedir. Ama İç Anadolu bölgesine benzer iklim şartları taşıyan yerlerde yetiştirilebilir.  
 • İmren makarnalık buğday, İç Anadolu Bölgesinde yetiştirebilen, sulanabilen alanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu buğday türü, orta boy ve sağlam saplıdır. Başakları orta uzunlukta, orta sık ve diktir. Kılçıklı ve kahverengi başaklıdır. Soğuğa ve kış mevsimlerine dayanıklıdır. Gübreye tepkisi iyidir. Kardeşlenmesi iyi ve orta olup, tane dökmeyen ve harman olma kabiliyeti iyidir. Kara pasa ve sarı pasa orta düzeyde hassastır.
]]>
Buğday Kalori https://www.bugday.gen.tr/bugday-kalori.html Mon, 12 Nov 2018 22:49:30 +0000 Buğday Kalori; buğday karbonhidrat içeriği yüksek bir tahıldır. Gerek buğdayın kendisi gerekse buğdaydan elde edilen ürünlerin karbonhidrat içeri yüksek olduğundan kalorisi de yüksektir. Karbonhidratlar vücut için çok faydal Buğday Kalori; buğday karbonhidrat içeriği yüksek bir tahıldır. Gerek buğdayın kendisi gerekse buğdaydan elde edilen ürünlerin karbonhidrat içeri yüksek olduğundan kalorisi de yüksektir. Karbonhidratlar vücut için çok faydalı ve enerji verici bileşiklerdir. Vücut sindirimde karbonhidratlar ilk başta yakılır ve açığa yüksek derecede enerji çıkar. Buğday gibi tahılların kalorisi de bundan dolayı yüksektir. Buğday kalorisi 338,9 kcal olarak ifade edilir. 

Buğdaydan elde edilen ürünlerin kalori miktarları;  
 • 1 dilim buğday ekmeği = 28 gram olup bu da 65 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim beyaz ekmek =31 olup 92 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim kepekli ekmek = 29 gram olup 61 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim kızarmış ekmek =17 gram olup otuz yedi kaloriye eşittir. 
 • 100 gram bulgur =371 kaloriye eşittir. 
 • 100 gram kuru makarnada =342 kalori bulunur. 
 • 100 gram haşlanmış makarnada = 87 kalori bulunur. 
 • 1 adet bisküvi = 210 gram olup 470 kalori bulunur.  
Buğday kalorisi yüksek olan bir besin kaynağı olduğundan, tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle Buğdaydan elde edilen bisküvi, makarna gibi yiyeceklerin kalorisi daha fazladır. Yetişkin bir insanın günlük tüm yiyeceklerden alması gereken kalori bin beş yüz ile iki bin civarındadır. Bu alınması gereken kalori miktarı cinsiyete, yaşa, metabolizma hızına göre değişebilmektedir. Alınması gereken belli bir sınırın üstünde kalori almak metabolizmayı ve sağlık yapısını bozmaktadır. Günlük vücut için gerekli olan kalori ihtiyacınızı buğdayın kalorisinden sağlayabilirsiniz. Daha çok pasta, börek, çörek gibi ürünlerden ziyade tam buğday ekmeği tüketerek günlük ihtiyacınız olan kalori kolaylıkla sağlanır. 
]]>
Buğday Nasıl Yetiştirilir https://www.bugday.gen.tr/bugday-nasil-yetistirilir.html Tue, 13 Nov 2018 06:02:54 +0000 Buğday nasıl yetiştirilir, Buğday dünyada ve ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Karasal iklimin hakim olduğu coğrafyalarda yetiştirilen buğday insanoğlunun yerleşik hayata geçtikten sonra düzenli olarak ürettiği Buğday nasıl yetiştirilir, Buğday dünyada ve ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Karasal iklimin hakim olduğu coğrafyalarda yetiştirilen buğday insanoğlunun yerleşik hayata geçtikten sonra düzenli olarak ürettiği ilk tahıllardan biridir. Alternatif tarım ürünlerinden biri olan buğday, hasat sonrası kalan samanıyla dahi ekonomik değere sahip olan ve bu nedenden ötürü modern çağda,dünyanın dört bir yanında yetiştirilen bir hububattır. 

Ülkemizde başta İç Anadolu bölgesi olmakla birlikte birçok bölgede yetiştirilen buğday, yurt dışına da ihraç edilmektedir. Kastamonu, Trakya bölgesi, Kahramanmaraş ve özellikle Hatay ülkemizin buğday üretiminde önemli oranda destek veren bölgelerdir. 

Buğday yetiştiriciliği 

Buğday nasıl yetiştirilir sorusunun cevabı oldukça detaylıdır. Ekim işleminden sulamaya her evre oldukça önemlidir. Çimlenme ve hasat göz önüne alındığında serin iklim tarımı olarak adlandırılır. Ekin sonrası, ilk dönem de sıcaklığın 5-10 derece arası olması gerekirken ayağa kalkma döneminde 10-15 derece arasındaki sıcaklık değerinde olması gerekir. Farklı buğday çeşitlerinin ihtiyaç duyduğu nem oranı değilse de genel olarak buğday tarımının en verimli şekilde %65 nem oranına sahip iklimler de yapıldığı söylenebilir. Killi ve kumlu toprakları bilhassa seven buğday, geçirgenliği yüksek olan toprak tiplerinde daha da iyi hasat vermektedir. Ekim sırasında toprağın sıcaklığı 7-10 derece olması gerekmektedir.

Buğday tarımında bilinçli bir şekilde gübreleme yapmak için üreticilerimiz biçecekleri tarlayı temsil edecek şekilde, usulüne uygun alacakları toprak örneklerini analiz yaptırarak kendilerine önerilen tavsiye göre gübreleme yapılmalıdır. Ekim yöntemlerinden bir diğeri de buğday ekiminde çoğunlukla modern kombine veya universal ekim makineleri kullanmaktadır. Buğday ekim makinaları ark tabanına ekim yapan baskılı, düz ve kombine olabilmektedir. Yerli imalat her bölgeye ve toprak koşullarına uygun ekici ayak tipi alttan yaylı, balta veya dişli ekin makinelerini bulmak mümkündür.

Buğday tarımında sulama 3. ve 4. ayının kurak geçtiği yıllarda imkanı olan yerlerde gebelikte ve süt oğlum dönemlerinde yağmurlama sulama gibi uygun bir yöntemle yapılmaktadır. Kurak geçen yıllarda sulama yapılması, kurak yıllara göre buğday tarımının %100 verim artışı sağlanmaktadır.  Bitkiler suya en fazla sapa kalkma dönemi ve süt olum döneminde ihtiyaç duymaktadırlar.
]]>
Buğday Suyu Kürü https://www.bugday.gen.tr/bugday-suyu-kuru.html Tue, 13 Nov 2018 15:12:59 +0000 Buğday Suyu Kürü, Buğday suyu birçok hastalığa faydası olduğu gibi çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kanser tedavisi içinde kullanılmaktadır. Buğday sıvı oksijen deposu olma özelliği ile yeryüzünün en güç Buğday Suyu Kürü, Buğday suyu birçok hastalığa faydası olduğu gibi çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kanser tedavisi içinde kullanılmaktadır. Buğday sıvı oksijen deposu olma özelliği ile yeryüzünün en güçlü anti kanseri sayıların "laetril" içerir. Aynı zamanda buğday suyu kürü, yüksek miktarda demir içerdiğinden dolayı, kansızlığa karşıda savaşır. Buğday suyu kürü faydaları arasında B17 vitamini içermesi de yer almaktadır. Buğday suyu kürü, alkali bir gıda olmasından dolayı, vücudun pH seviyesinin düzene girmesini sağlar. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırır. Alkali olması nedeni ile mide rahatsızlıklarına, ülsere, gastrit ve mide yanmalarına oldukça iyi gelmektedir. 

Buğday suyu kürü, akciğerdeki kan döngüsüne yardımcı olur. Hücre kuvveti sağlayarak, bağırsakları temizleyerek vücutta detoks etkisi yapar. Kilo vermeye yardımcı olur. Enerji vererek kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Kansere karşı koruduğu gibi, kanser hastalarının kemoterapi sonrasında kaybetmiş oldukları hücre kaybını ve ayrıca radyoaktif terapinin de yan etkilerini azaltır. Göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Buğday suyunun ağrı kesici özelliği sayesinde vücutta meydana gelen ağrıların azalmasında yardımcı olur. Kan şekeri seviyesinin normale girmesini sağlayarak düzenler. Bu nedenle bu kürü özellikle şeker hastalarının kullanması tavsiye edilir. 

Buğday Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır

Bir su bardağı buğdayı, öncelikle iyice yıkayıp süzün. Daha sora 1 litrelik cam bir kavanoz içine doldurarak üzerine 3 su bardağı klorsuz su ekleyin. Ölçüyü bir çay bardağı olarak ta ayarlayabilirsiniz. kavanozun kapağını bir tülbent yardımı ile kapatılarak serin ve kuru yerde yaklaşık olarak bir gün boyunca bekletin. Bu ilk su olduğu için kullanmadan buğdayını süzerek bu suyu geri dökün. Kavanozun üzerine tekrar 3 su bardağı klorsuz su ekleyin. Daha sonra tekrar üzerini tülbent ile kapatarak yaklaşık olarak 24 saat bekletin. İlk suyu döküldüğü için buğday suyu asitleştirecektir. Yarı gazoz tadı veren buğday suyu kürü, taze olarak günlük tüketilmek üzere bir kaba alınır. 
]]>
Buğday Şırası Nasıl Yapılır https://www.bugday.gen.tr/bugday-sirasi-nasil-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 03:53:02 +0000 Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Buğday şırası kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa dağıtmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin  başında gelmektedir. Kanda bulunan alyuvar ve akyuvarlar Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Buğday şırası kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa dağıtmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin  başında gelmektedir. Kanda bulunan alyuvar ve akyuvarların şekil kazanmasından tutunda sağlık yönünden birçok faydası bulunan buğday şırasını kaliteli hayat için tüketmek gerekir. Kilo kontrolünüzü sağlayarak aşırı kilo almanıza engel olacak olan buğday şırasını ihmal etmemek gerekir. Buğday şırasını kendiniz hazırlayarak diyabetik hastalıklar için tüketebilirsiniz.

Buğday Şırası İçin Malzemeler
 • 1 bardak aşurelik buğday
 • 3 bardak klorsuz su
 • 1 litrelik cam kavanoz
Hazırlanışı: 1 bardak aşurelik buğdayı aksamdan cam bir kavanoza 3 bardak su ile ıslatınız. Üzerini temiz bir bezle örterek 24 saat beklettikten sonra biriken sarı suyunu dökünüz. Tertemiz yıkanan aşurelik buğdayın üzerine yeniden 3 bardak temiz klorsuz su ilave ediniz. 24 saat sonra süzülerek bir kavanoza alarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğünüz buğdayları atmak yerine bahçeniz veya bağınız varsa gömerek yeniden buğday filizleri elde edebilirsiniz.

Buğday Şırası Ne Kadar İçilmeli 

Günlük 250-500 ml içebilirsiniz. Hazırladığınız buğday şırasını 3 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Sade olarak tüketebileceğiniz gibi içerisine biraz taze limon katarak limonata gibi de içebilirsiniz. 

Buğday Şırasının Faydaları
 • Detoks etkisi yapmaktadır
 • Saçların ağarmasını geciktirir
 • Bakteri üremesini önler
 • Sivilce ve yara izlerini geçirir
 • Hemoglobin üretimini artırdığı için daha fazla oksijen alınarak alzheimer hastalığından korumaktadır
 • Karaciğerleri ve kanı temizler
 • Ülser ve ishale iyi gelmektedir
 • Kabızlığı gidermek için faydalıdır.
 • Açlığı bastırarak iştahı kontrol altında tutar 
 • Kanser için şifa kaynağıdır
 • Yüksek derecede demir içerir
Doğanın bize sunduğu sağlık mucizesi buğday şırasını kendi evinizde yaparak içinize sine sine tüketebilir ve sağlığınıza kavuşursunuz. Buğday şırası ile detoks etkisi sayesinde kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

]]>
Buğday Kürü https://www.bugday.gen.tr/bugday-kuru.html Thu, 15 Nov 2018 06:17:06 +0000 Buğday Kürü; Bu kür sayesinde kan şekerinizi dengeleyerek açlık kontrolünü elinizde tutabilir ve detoks etkisi ile istemediğiniz kilolara veda edebilirsiniz. Ayrıca buğday kürü ile gözlerinizi güçlendirebilirsiniz. Buğday kü Buğday Kürü; Bu kür sayesinde kan şekerinizi dengeleyerek açlık kontrolünü elinizde tutabilir ve detoks etkisi ile istemediğiniz kilolara veda edebilirsiniz. Ayrıca buğday kürü ile gözlerinizi güçlendirebilirsiniz. Buğday kürünü aşırıya kaçmayacak şekilde kullandığınız zaman hiçbir zararı bulunmamaktadır. Kalp sağlığından bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek egzama ve birçok hastalıklardan korunabilirsiniz. Son yılların hastalığı olan Alzehimer dan beyninize daha fazla oksijeni buğday kürü ile alabilir ve kendinize sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

Buğday Kürü Nasıl Yapılır

Buğday kürü yapılırken aktarlardan alabileceğiniz buğdayın Anadolu buğdayı veya kara kılçık buğdayı olması daha iyi olacaktır. Buğday kürünü 1 ay boyunca düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Özellikle Ms hastalıklarından buğday kürü ile korunabilirsiniz.

Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı tepeleme buğday
 • 1 bardak kaynamış su
Hazırlanışı

İlk önce suyu kaynatın, kaynayan suyun içerisine 1 tepeleme olarak buğday ekleyiniz. 
Buğdayları 7 dakika kaynatmanız gerekmektedir. Ilınmasını bekledikten sonra süzmeniz gerekmektedir. Ilındıktan sonra içebilirsiniz. 

Kullanımı

Buğday kürünü sabah kahvaltıdan yarım saat önce içmeniz gerekmektedir. Günde iki kez içeceğiniz buğday kürünün ikincisini de öğle yemeğinden yarım saat önce almanız gerekmektedir. Buğday kürünün etkisini artırabilmek için bir öğünde kırk kilit otunu 5 dakika kaynatarak içmeniz sonucunda daha etkili olacaktır. Halk arasında at kuyruğu olarak da bilinen bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. 

Buğday Kürünün Zararları; 

Aşırı ve yanlış uygulama sonucu buğday kürünün de bazı zararları bulunmaktadır.
 • Aşırı kullanıldığı zaman vitamin eksikliği olabilmektedir.
 • Hassas yapılı kişilerde alerjik reaksiyonlar ağızda kızarıklık ve dilde şişlik yapabilmektedir.
 • Buğdayın içerdiği oksalat vücutta artması nedeni ile sağlık problemleri yaşanabilmektedir.
]]>
Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-nasil-yetistirilir.html Thu, 15 Nov 2018 20:05:22 +0000 Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir, Buğday çimi şifa deposu olarak bilinmektedir. Bu şekilde tanımlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Buğday çiminin tane veya uzayan bölümü hücreleri yeniler, kalp ve damar sistemindeki Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir, Buğday çimi şifa deposu olarak bilinmektedir. Bu şekilde tanımlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Buğday çiminin tane veya uzayan bölümü hücreleri yeniler, kalp ve damar sistemindeki aksaklıkları giderir, kanın temizlenmesini sağlar ve daha birçok faydası bulunmaktadır.

Buğday çimi nasıl yetiştirilir konusunda verilebilecek bilgiler oldukça fazladır. Bir avuç kadar zirai buğday alın. Buğdayları oda sıcaklığındaki çeşme suyu ile ıslatın ve bu şekilde 1 gece bekletiniz. Sonraki gün suda şişen buğday tanelerini genişçe bir tepside üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Daha sonra tepsiye dizdiğiniz buğday tanelerinin üzerini nemli bir bez ile kapayın. Buğdayların üzerini nemli bezle örttükten sonra evinizin en sıcak ve karanlık ortamında bekletin. Buğday tanelerinin üzerini örttüğünüz bezin kurumaması için ara sıra hafifçe ıslatın. 3-4 sonra buğday taneleri filiz vermeye başlayacaktır. Filizler 2 santimetre uzunluğuna ulaşınca dolabınızda saklayabilirsiniz. Yalnız şunu bilin ki çimler çok dayanıklı değillerdir. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazlasını çimlendirmeyin. Filiz veren çimlerin uzunlukları 10 cm ile 15 cm olunca bir makas yardımıyla uçlarından 1 cm kadar kesin. Kestikçe uzayan çimleri salatalarda kullanabilirsiniz ya da fazla ekmişseniz mutfak robotu yardımı ile çimlerin suyunu çıkarabilirsiniz. Market ya da aktarlardan alacağınız çimlenmiş buğdayların çabuk filiz vermeleri için katkılar kullanılmış olabilir bu nedenle fazla güvenilir değillerdir.

Buğday çimi nasıl tüketilir

Buğday çimlerini pişirmeden tüketmeniz önerilir çünkü pişmeden yararlıdırlar. Gün içerisinde 2 ile 8 yemek kaşığı kadar buğday çimi suyu tüketmeniz yeterlidir. Eğer tedavi olma durumu varsa tüketim miktarını verilen oranların 2 katı kadar arttırabilirsiniz. Yalnız belirtilen miktarı bir seferde içmeyin, gün içinde eşit oranlara ayırıp kullanın.

Buğday çiminin özellikleri 

Sağlık uzmanları tarafından süper özellikleri barındıran bir besin olarak nitelenmektedir. Çok az araştırma yapılmış olsa bile canlı bir enzim kaynağı olarak görülmektedir.Çimlenen buğday filizlerinden elde edilen su antibiyotik özelliğine sahiptir. Ayrıca klorofil içeriğinin fazla olması hücrelerin içindeki toksin maddeleri kana taşıyarak vücuttan atılmasını sağladığı için zararlı olan bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önlemektedir. Yüksek miktarda B6, B1, B12, K, E, ve C vitaminlerini içermektedir. Ispanağa göre daha fazla oranda demir içerir bu nedenle demir eksikliğine bağlı olarak görülen anemi için önerilmektedir. 
]]>
Buğday Ekimi https://www.bugday.gen.tr/bugday-ekimi.html Sat, 17 Nov 2018 12:40:50 +0000 Buğday ekimi; buğday her çeşit toprakta yetişme özelliğine sahiptir. Buğday ekiminde en yüksek verim killi ve humusça zengin topraklardan alınır. Buğday ekiminin gerçekleşmesi için ilk olarak toprak işlenmelidir. Buğday ilk e Buğday ekimi; buğday her çeşit toprakta yetişme özelliğine sahiptir. Buğday ekiminde en yüksek verim killi ve humusça zengin topraklardan alınır. Buğday ekiminin gerçekleşmesi için ilk olarak toprak işlenmelidir. Buğday ilk evrelerinde bol nemli hava ve düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Buğday ekimi için toprak sıcaklığı önemlidir bu sıcaklık on derece civarında olmalıdır. Bu sayede buğday bitkisi toprağa daha çabuk kök salacaktır böylelikle kışın sert soğuklardan etkilenmeyecektir. İstenilen bu sıcaklık genellikle her bölge için ekim ile kasım ayı arasında yakalanmaktadır. Buğday ekimi toprak derinliği tohum için hemen hemen dört ile altı santimetre derinliği aralığında olmalıdır. Buğday ekiminde modern ekim makinesi olan mibzer kullanılır. Buğday ekimi aynı toprak için yılda bir kere yapılabilir. Buğday dünya da ve Türkiye' de en çok üretilen tarım ürünüdür.

Buğday ekimi aşamaları;
 • Ekim
 • Gübreleme
 • Sulama
 • Hasat
Kuru koşullarda Türkiye' de buğday ekimi buğday-nadas veya buğday-mercimek ekim nöbetleri şeklinde gerçekleştirilir. Buğday ekimi yapıldıktan sonra gübreleme toprak analizlerine göre yapılmalıdır. Toprağın hangi besine daha çok ihtiyacı var ise gübreleme ile toprağa o verilmelidir. Buğday sapa kalkma, başaklanma ve süt olum dönemlerinde sulanır. Sulama imkanlarının kısıtlı olduğu yerlerde sulama başaklanma dönemine denk getirilmelidir. Buğday ekimi esnasında eğer toprak çok kuruysa ekimden hemen sonra da toprak sulanmalıdır.

Buğday hastalıkları;
 • Sürme
 • Pas hastalıkları
 • Rastık
 • Kök ve boğaz çürüklüğü
Sürme hastalığında hastalıklı buğdaylar sağlam buğdaylardan daha kısa boyludur. Buğday taneleri ezildiği zaman içlerinden siyah tozlar dökülür. Pas hastalığında buğday yaprakları üzerinde sarı veya kahverengi çizgiler görülür. Rastık hastalığında buğday erken olgunlaşır ve bu da buğdayın zayıf ve kısa boylu kalmasına neden olur. Kök ve boğaz çürüklüğü hastalığında buğday vaktinden önce sararır ve beyazlaşır bu da buğdayların tane tutmamasına neden olur. 

Buğday hastalıkları ile mücadele yöntemleri;
 • Hastalığa dayanıklı çeşitler kullanmak
 • Yabancı otlar ile mücadele etmek
 • İlaçlı mücadele
 • Tohum ilaçlaması yapmak
 • Yeterli miktarda azotlu gübre kullanmak
Buğday biçerdöver, tırpan ve orak ile hasat edilmektedir. Hasat zamanının tam olarak belirlenmesi tanelerin dökülme riskine ve hasta edilecek buğdayda su oranı ve makinelerin çalışabilme durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Buğdayın depolanması için kuru nemli olmayan ortamlar seçilmelidir. Havadar ve aydınlık alanlar tercih edilmelidir. 
]]>
Buğday Yağı https://www.bugday.gen.tr/bugday-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 15:14:01 +0000 Buğday Yağı, birçok doğal ilacın ana maddesi olarak karşımıza gelen bitkisel yağlar güzellik ve sağlık için arayışlarda olan kişilerin genelde ilk tercihleri arasında yer alır. Bu yağlardan en yaygın olarak kullanılanlar Buğday Yağı, birçok doğal ilacın ana maddesi olarak karşımıza gelen bitkisel yağlar güzellik ve sağlık için arayışlarda olan kişilerin genelde ilk tercihleri arasında yer alır. Bu yağlardan en yaygın olarak kullanılanlarından biri, E ve B vitaminleri bakımından zengin olan buğday yağıdır. Özellikle cilt ve saç bakımında yoğun olarak kullanılan vazgeçilmez ürünler arasındadır. Yapısında yer alan mineral ve vitaminler sayesinde sindirim problemleri, göz sağlığı ve hafız içinde sık olarak tercih edilir.

Buğday Yağı Faydaları

Hücreyi yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kırışıklıklar, yanıklar, cilt lekeleri, saç problemleri ve saç derisinin bakımı için tercih edilir. Protein, aminoasit, mineral ve vitamin bakımından zengin olan buğday yağının içeriğinde vücutta antioksidan vazifesi yapan ve yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir aminoaasit olan L-Carnitine ve B (B1, B3, B6, B2), E ve D vitaminleri bulunur. 
Temelde cilt ve saç bakımı için kullanılan buğday yağı; yara ve yanık tedavilerinde, sivilceler, göz altı morlukları, selülit ve cilt kuruluğu için de oldukça etken bakım malzemesidir. Bütün bunların yanı sıra buğday yağı; hafıza sıkıntılarında, görme bozuklularında ve mide-bağırsak sorunlarında etkili bir üründür.

Buğday Yağı Saç İçin Faydaları: Sağlıklı saç için vazgeçilmez olan keratin, B ve E vitaminleri buğday yağında bol miktarda bulunur. Piyasada satılan saç bakım malzemelerinin birçoğunda buğday özlü içeriği vardır. Saç köklerini besler, saç dökülmesine engel olur, saçlara nem kazandırır, saçları güçlendirir, saçların kırılmalarına ve yıpranmalarına engel olur.

Buğday Yağı Cilde Faydaları: Buğday yağı cilt bakımı ve yenilenmesi için vazgeçilmez olan E vitamini açısından zengin bir üründür. Birçok cilt sıkıntısının tedavisinde kullanılan buğday yağının iyileştirici etken olduğu sıkıntılar arasında;
 • Kırışıklıklar ve yaşlılık belirtileri
 • Güneş ışığı nedeni ile meydana gelen cilt lekeleri ve çiller
 • Sivilceler
 • Cilt kuruluğu
 • Göz altı morlukları
 • Yanıklar
 • Yaralar gösterilebilir.
Buğday Yağı Nasıl Kullanılır

Kırışıklıkları Azaltmak İçin: Kırışıklık gidermek için buğday yağını, cilt için oldukça yararlı olan bal ve kivi ile beraber kullanılırsa daha etkili,hızlı sonuçlar elde edilir. 1 çay kaşığı buğday yağına 1 çay kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Karışıma yarım ezilmiş kivi ekleyin ve yeni bir karışım oluşturun. Elde ettiğiniz bu karışımı özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklara uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında cildi ılık su ile temizleyin. Haftada 1 defa uygulanabilir. 

Sindirim Sorunları İçin: Eğer bağırsak ve mide rahatsızlıklarından şikayetleriniz varsa, kabızlık ve şişkinlik gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, 1 çay kaşığı buğday yağını tüketmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uygulanan bu kür sayesinde bağırsaklar düzene girer ve sindirim sorunları azalır.

Yoğun Saç Bakımı İçin: Sağlıklı ve daha güçlü saçlar için buğday yağını yumurta ve bal ile beraber kullanarak faydasını artırabilirsiniz. 1 yemek kaşığı süzme bal, 1 yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek kaşığı çırpılmış yumurtayı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak iyice yedirin ve ardından başınızı bir havlu ile kapatın, 1-2 dakika kadar saç kurutma makinesi ile ısıtın. En az 1 saat kadar beklettikten sonra saçınızı normal yıkayın. Olumlu sonuç alabilmek için 5 hafta boyunca uygulanmalıdır. Haftada bir defa uygulanır.

Saç Dökülmesi İçin: Saç dökülmesi sıkıntısı yaşıyorsanız yapısında bol olarak B1, B6, B2 ve B3 vitaminlerini bulunduran buğday yağı zayıflamış olan saç köklerine güç katar, yeni saçların çıkmasına neden olur. Duş almadan önce saç diplerine buğday yağı ile masaj uygulanırsa, saç]]> Buğday Filizi https://www.bugday.gen.tr/bugday-filizi.html Tue, 20 Nov 2018 02:06:13 +0000 Buğday Filizi, buğday filizi elde etmek için ilk olarak organik buğday tohumu alınır. Bir çay bardağı kadar buğday bir kaba dökülür ve bir gün boyunca suda bekletilir. Ertesi gün şişen buğdayların suyu süzülerek herhangi Buğday Filizi, buğday filizi elde etmek için ilk olarak organik buğday tohumu alınır. Bir çay bardağı kadar buğday bir kaba dökülür ve bir gün boyunca suda bekletilir. Ertesi gün şişen buğdayların suyu süzülerek herhangi bir temiz bez üzerine taneler birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde serilir. üzerine nemli bir bez örtülerek karanlık bir ortamda üç veya dört gün bekletilir. Bu süreçte bez kurudukça nemlendirilmelidir bu sayede üç dört gün sonunda buğday filizlenmiş olacaktır. 

Buğday filizi yararları
 • Buğday filizi enerji vericidir
 • Besleyici özelliği ile salatalarda kullanılabilir
 • Buğday filizi bünyesinde vitamin ve mineraller barındırır
 • Kan hücrelerini yapılandırıcı işlevselliği vardır
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar
 • Kemik gelişimine katkıda bulunur
İlaçlı buğdaylardan ve aşurelik buğdaydan filizlenme elde edilmesi mümkün değildir. Buğday filizleri tüketilirken maksimum fayda elde edebilmek için çiğ tüketilmelidir. Buğday filizi içerisinde yer alan enzimler sayesinde kolay sindirilebilir aynı zamanda diğer besinlerinde sindirimine yardımcı olur. Buğday filizi yapısında E vitamini barındırdığından saç ve cilt güzelliğine de katkı sağlar. Kalp hastalıkları ve kanser riskine karşı vücutta direnç oluşturur. Diyet yapanlar diyet menülerinde buğday filizini kullanarak yağ yakımını hızlandırabilirler. Buğday filizleri tüketildikten sonra geriye kalan taneler toprağa gömülerek dış ortamda tekrar filizlenmesi sağlanabilir. 

Buğday filizi buğday çimine oranla daha hızlı yetiştirilmektedir. Buğday filizi içerisinde B1, B2, B3, B5, B6, manganez, selenyum, folik asit, demir, magnezyum, fosfor ve çinko barındırır. Yorgunluk ve hafıza problemleri yaşayanlar da kendi imkanlarıyla buğday filizi üretip tüketebilirler. 
]]>
Tam Buğday Unlu Ekmek https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-unlu-ekmek.html Tue, 20 Nov 2018 07:32:54 +0000 Tam buğday unlu ekmek; Sağlıklı olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilmiştir. Ekmek Türk mutfağında olmazsa olmazdır. Fakat hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir hayat sürmek için ekmek olmadan karın doyurmayı b Tam buğday unlu ekmek; Sağlıklı olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilmiştir. Ekmek Türk mutfağında olmazsa olmazdır. Fakat hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir hayat sürmek için ekmek olmadan karın doyurmayı başarmak çok önemlidir. Her ne kadar bazen daha az ekmek tüketmek için yemeğin yanına pirinç pilavı yapılsa da bu tercih de en az ekmek kadar zararlıdır. Bunun yerine daha çok buldur pilavı tercih edilebileceği gibi  daha farklı ekmek türlerine de öncelik verilebilir. 

Esmer ekmek olarak tabir edilen bu ekmek türleri çavdar emeği, tam buğday ekmeği, kepek ekmeği gibi türlerden oluşmaktadır. Özellikle tam buğday ekmeği çok faydalıdır. Günümüzde kendi ekmeğini doğal olarak üretme imkanı sağlayan elektronik ev aleti dizayn edilmiştir. Bu alete ekmek için gerekli olan malzemeyi koymak yeterlidir. Hamuru kendisi yoğurarak istenilen saatte ekmeği pişiriyor. Daha sağlıklı ekmek tüketmek için böyle bir alet edinebileceğiniz gibi evde fırın kullanarak da kendi ekmeğinizi kendini yapabilirsiniz. Aşağıda tam buğday unlu ekmek yapımı anlatılmaktadır.

Tam buğday unlu ekmek yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 5 su bardağı tam buğday unu,
 • 1 paket yaş maya,
 • 1 yemek kaşığı toz şeker,
 • 2 çorba kaşığı zeytin yağı,
 • 1,5 su bardağı ılık su,
 • Yeteri kadar tuz.
Hazırlanışı

Tam buğday unlu ekmek yapımı çok kolaydır. İlk yapılması gereken şey mayayı hazırlamaktır. Bunun için yaş mayayı bir kaba alın. Üzerine elinizi yakmayacak sıcaklıkta ılık su ve şekeri ilave edip mayanın kabarması için 10 dakika boyunca bekleyin. Ekmeği mayalandırmak için fırından ekmek hamuru da alabilirsiniz. Maya kabardıktan sonra yoğurma kabına boşaltın. Üzerine zeytin yağı, tuz ve tam buğday ununu ekleyip ılık haldeki suyla yoğurmaya başlayın. Mayalı hamurun iyi yoğrulması çok önemlidir. Daha sonra yoğurulan hamurun kapağını kapatın ve üzerini kalın bir bezle örterek mayalanması için çalışmayan fırının içine koyun. Yaklaşık 1 saat kadar mayalandıktan sonra unlu tezgaha alın. Hamuru birkaç defa uzatıp katlayın daha sonra istediğiniz şekli vererek üzerine nemli bir kapatıp tekrar dinlendirin. İkinci dinlendirme işlemi  yaklaşık 30 dakikadır. Dinlenen hamuru tekrar uzatıp birkaç kez katlayın ve yuvarlak haline getirin. Borcama biraz un serpin ekmeği içine koyarak üzerine de biraz un ekin. Arzu ederseniz üzerine bıçakla kesik atabilirsiniz. Daha önce ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırında kızarıncaya kadar pişirin. 

Afiyet olsun. 
]]>
Buğdayda Pas Hastalığı https://www.bugday.gen.tr/bugdayda-pas-hastaligi.html Thu, 22 Nov 2018 19:13:04 +0000 Buğdayda Pas Hastalığı; iklim şartlarının epidemi yaptığı dönemlerde buğdayda pas hastalıkları ciddi oranda verim kayıplarına sebep olur. Buğdayda pas hastalığından oluşan zarar, erken enfeksiyonlar ve hastalığın salgı Buğdayda Pas Hastalığı; iklim şartlarının epidemi yaptığı dönemlerde buğdayda pas hastalıkları ciddi oranda verim kayıplarına sebep olur. Buğdayda pas hastalığından oluşan zarar, erken enfeksiyonlar ve hastalığın salgın yapması bağlantılı olaraka artar. Pas salgınları hem nitelik hem de nicelik olarak zarar verir ve zaman zaman ortaya çıkar. Buğday pasında oluşan ürün kaybı; çevre koşullarına, pas çeşitlerine, etmenlerin ırklarına, yıldan yıla ve bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. 

Buğday Pas Hastalığı Türleri

Buğdayda Sarı Pas Hastalığı; Bu hastalık ilkbahar mevsiminde buğday tarlalarında sıcaklığın 10-15°C olduğunda görülmeye başlar. Yaprakların üst kısmında makine dikişi tarzında püstüller meydana gelir. Bu püstüllerin rengi limon yada portakal rengine benzer. Püstüller yazlık sporların üretim yeridir. İlkbahar mevsiminde bu püstüllerden meydana gelen yazlık sporlar rüzgarlar sayesinde çevreye dağılır. Mevsim sonuna doğru yazlık sporlar yerini kışlık siyah sporlara bırakır. Hastalığın şiddetinin arttığı dönemlerde sporlar başakların kılçık ve kavuzlarının üstünde de görülebilir. Enfeksiyonların meydana gelmesinde en önemli etken sıcaklık ve nemdir. En erken görülen buğday pası çeşididir. Esas görüldüğü yer yapraklar olsa da tahılların sap ve başaklarında da görülür. İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygındır. 

Buğdayda Kara Pas Hastalığı; Güney, İç ve Batı Anadolu bölgelerinde yaygın olarak rastlanır. Yaprakta, yaprak kınında, sapta, yaprak ayasında ve nadir olarak başaklarda kiremit kırmızısı-kahverengi püstüller şeklinde ortaya çıkarlar. Hasatlık şiddetinin arttığı durumlarda yaprak kını ve sap dokuları yüksek oranda işgal atında olur ve sapın kırılmasına neden olur. Sap kırılması hasadı güçleştirir. Kara pas hastalığını diğer pas hastalıklarından ayıran özelliği, püstülleri yaprak kınında ve sapta çizgi şeklindedir

Buğdayda Kahverengi Pas Hastalığı; Sahil bölgelerinde sık rastlanır. Yaprak ayası ve yaprak kınının üst kısmında üst boğum aralarında ve kılçıklarda yuvarlak şekle benzer kahverengi püstüllerden oluşur. 10-18°C sıcaklık ve  yüksek nemde hastalık hızlıca gelişir. Her 10-14 günde yeni yazlık spor kuşağı meydana gelir. Bitkiler olgunlaştığı zaman püstül renkleri siyaha dönüşür.

Buğdayda Pas Hastalıkları İle Mücadele Kültürel Önlemler
 • Zamanında ve yabancı otlarla mücadele tekniğine uygun yapılmalıdır.
 • Toprak analizi yapıldıktan sonra sonuçlara göre gübreleme yapılmalıdır.
 • Paslara dayanıklı olan buğdaylar kullanılmalıdır.
 • Sık ekim yapılmamalı, çünkü hem havalanmayı engeller hemde nem artışına sebep olur.
 • Etrafta yer alan ara konukçular imha edilmelidir.
Buğdayda Pas Hastalıkları İle Kimyasal Mücadele

Buğdayda sarı pas hastalığının erken zamanda alt yapraklarda meydana gelen belirtiler her sene gözlemlenebilir. Bu sebeple iklim şartları göz önüne alınıp hastalığın süreci izlenmelidir. Hastalık birkinin üst kısımlarına doğru ilerliyorsa yeşil aksam ilaçlanmasına başlanmalıdır. 
İklim şartları hastalığın gelişmesine uygun devam ediyorsa ve epidemik bir durum muhtemel ise  kullanılan ilacın etki etme süresine göre ilaçlama tekrar edebilir. Hasat zamanına bir ay kala birki olgunlaşma sürecine girer ve bu yüzden ilaçlama yapılması uygun değildir.
]]>
Aşurelik Buğday https://www.bugday.gen.tr/asurelik-bugday.html Fri, 23 Nov 2018 15:00:29 +0000 Aşurelik Buğday, Sağlıklı besinler arasında yer alan aşurelik buğday, hemen hemen her ilimizde üretilen bir tahıldır. Ancak İzmir, Konya, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde üretimi daha yaygın olarak yapılır. Durum buğdayın Aşurelik Buğday, Sağlıklı besinler arasında yer alan aşurelik buğday, hemen hemen her ilimizde üretilen bir tahıldır. Ancak İzmir, Konya, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde üretimi daha yaygın olarak yapılır. Durum buğdayının birtakım işlemlerden geçmesi ile elde edilen bu buğday çeşidi hemen hemen birçok kişinin mutfağında yer alır. Aşurelik buğday besin yalnızca aşure yapımında değil birtakım yemeklerde, çorbalarda ve salatalarda oldukça sık kullanılmaktadır. Sağlıklı beslenme açısından önemli bir yere sahip olan aşurelik buğdayın sağlık açısından saymakla bitmeyecek kadar çok faydası vardır. A, B, C, K, B12 vitaminlerinin yanı sıra aynı zamanda kalsiyum, potasyum, selenyum, karbonhidrat demir ve fosfor gibi önemli mineral ve vitaminleri de bünyesinde bulunduran bu şifalı tahıl Türk mutfağının vazgeçilmez bir besinidir. Aşurelik buğday aynı zamanda besin değerinin oldukça yüksek olması bakımından ülkemizde üretimi oldukça sık yapılan tahıllar arasında yer alır. Geçmiş dönemlerden itibaren sağlıklı beslenme açısından oldukça talep gören aşurelik buğday oldukça lezzetli olması ve sağlığa olumlu etkileri sayesinde günümüzde de özellikle aşure yapımında oldukça sık kullanılmaktadır.

Aşurelik buğday faydaları;
 • Karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir tahıl olan aşurelik buğday tam bir enerji deposudur. Vücudun harcamış olduğu enerjiyi büyük bir oranda karşılar. 
 • Vücudun görevlerini dengeli ve sağlıklı olarak yerine getirmesine yardımcı olan aşurelik buğday zihnin canlanmasını sağlayarak beyin yorgunluğunun giderilmesine de katkı sağlar.
 • İçinde bulunulan lifler sayesinde kabızlık problemi yaşayan kişilere için oldukça fayda sağlayan aşurelik buğday aynı zamanda vücudun temizlenmesine yardımcı olur. 
 • Aşurelik buğdayın faydaları arasında aynı zamanda içerisinde bulunan karbonhidratın enerji kullanılmasının önüne geçerek Kas kaybı yaşamasının engel olması da sayılabilir. 
 • Özellikle büyüme çağındaki çocuklar açısından oldukça faydalı olan aşurelik buğday içerisinde bulunan E vitamini sayesinde büyüme ve gelişmeye katkı sağlar.
 • Aşurelik buğdayın B vitamini açısından oldukça zengin olması aynı zamanda kadınlarda adet öncesi yaşanan bir takım şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. 
 • Aşurelik buğday düzenli olarak tüketildiği takdirde kanser hastalıklarına yakalanma oranını azaltır. 
 • Kan şekeri oranının dengede tutulmasını yardımcı olan aşurelik buğday bu etkisi sayesinde şeker hastaları tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.
 • Aşurelik buğday iyi bir E vitamini ve çinko kaynağı olmasından dolayı göz sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Görme problemlerinin ilerlemesinin büyük bir oranda önüne geçer. 
 • Kalp hastalıklarına karşı oldukça etkili olan aşurelik buğday tüketimi kalp sağlığı açısından da önem taşır. 
 • Cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olan birtakım bileşen ve mineraller içermesi bakımından aşurelik buğday cilt ve saç sağlığında ortaya çıkacak problemlerin azaltılmasına yardımcı olur.
Aşurelik buğdayın zararları, aşırı miktarda tüketilmediği takdirde hiçbir zararı olmayan aşurelik buğday, aşırı tüketilmesi nedeniyle birtakım zararlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Aşırı tüketimi şişkinliğe neden olmakla beraber vücut yapısı hassas olan kişilerde alerjiye sebep olabilir. Bunların yanı sıra aşurelik buğday kalorisi oldukça yüksek olması bakımından kilo aldırıcı etkiye sahiptir. Aşırı miktarda tüketilmesi vücudun yağ depolanmasına sebep olacağı için aşurelik buğday vücut için yeterli olacak miktarda tüketilmeye özen gösterilmelidir.
]]>
Buğday Gluteni https://www.bugday.gen.tr/bugday-gluteni.html Sat, 24 Nov 2018 10:55:24 +0000 Buğday Gluteni, buğday glüteni oldukça fazla miktarda içeren bir tahıl gurubudur. Glüten suda çözünen bir protein olma özelliğine sahiptir. Buğday glüteni özellikle çölyak hastaları için son derece zararlıdır. Buğday Gluteni, buğday glüteni oldukça fazla miktarda içeren bir tahıl gurubudur. Glüten suda çözünen bir protein olma özelliğine sahiptir. Buğday glüteni özellikle çölyak hastaları için son derece zararlıdır. Buğday glüteni özellikle bu hasta grubunda ve buğday alerjisi olanlarda cildi, solunum sistemini ve gastrointestinal sistemi olumsuz etkilemektedir. Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre buğday glütenine bağlı çölyak hastalığı giderek artan bir seyir takip etmektedir. Buğday glüteni sindirim sistemine alındığı zaman ince bağırsak mukozasında bulunan gliadin peptidleri ile, HLA adı verilen sınıf 2 moleküllerin birleşmesi sonucunda, klinik bulgular oluşarak bağışıklık sistemini etkileyen zincir oluşumlar peş peşe yaşanmaktadır.

Buğday glüteni nedir

Buğday glüteni içerisinde bulunan gliadin isimli madde tamamen toksik bir maddedir. Gliadin molekülünde bulunan, 33-mer peptid isimli molekül genetik olarak glüten intoleransı olan kişilerde inflamatuvar başlatan bir molekül yapısına sahiptir. Bu sürecin tetiklenmesi ile birlikte buğdaydaki glüten gibi gulutaminden zengin proteinler ile çapraz bağlantı oluşur ve glüten içindeki gulutamin artıkları gulutamine deamide olurlar. Deamide olan buğday glüteni peptidleri negatif yük oluşturmaya başlarlar.

Özellikle küçük yaşlarda yaşamın ilk 2 senesinde ortaya çıkan beslenme ile buğday glüteni ve benzeri tahıllar alınmaya başlandıktan sonra, tipik büyüme ve gelişme geriliği, ishal şeklinde dışkı, kusma, karın ağrısı, karında şişlik, kaslarda zayıflık, iştahsızlık gibi bulgular gözlemlenmektedir. Beslenmede alınan buğday glüteni miktarına göre, immünülojik yanıtlar ortaya çıkabilmektedir.

Buğday glüteni, gliadin adı verilen bir madde ile birlikte su ile temasa girdiği zaman suyu tutar ve esnek bir madde haline gelir. Dikkat etiyseniz buğday unundan yoğruluşmuş hamurun kıvamı çektikçe uzayan sakız gibi bir görüntüye sahiptir. Bu durum buğday glüteni ve gliadin adlı proteinlerden dolayı oluşmaktadır.

Arpa, buğday, çavdar gibi diğer tahıllarda da glüten olmasına rağmen hiç birindeki glüten miktarı buğday glüteni kadar fazla değildir. Buğday glüteni alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar buğday ve muadillerinden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Buğday verimliğini artırmak için yapılan çalışmalarda buğdayın kromozomları değiştirilmiş ve tarımsal verimlilik adı altında buğday glüteni normalden kat kat artırılmış ve böylece az maliyet ile üretim yapılmasına rağmen alerji ve hastalıklar artmıştır.

Buğday glüteni, bağırsak sistemi ve bağırsak duvarlarında inanılmaz tahribata yol açmaktadır. Şu aşamada sağlıklı bir bireyin bile tüketmemesi daha mantıklı olacaktır. Buğday glüteninin yaratmış olduğu tahribat sadece bağırsaklarda değil nörolojik sistemde de etkilerini göstererek ilerde Alzheimer, bunama, duygu durum bozukluğu, şizofreni ve depresyon gibi durumlara neden olmaktadır.

]]>
Sarı Buğday https://www.bugday.gen.tr/sari-bugday.html Sat, 24 Nov 2018 23:57:31 +0000 Sarı Buğday, halk arasında buğday sevilen bitkidir. Sarı buğday tarım alanında en çok dikilen tahıl besinidir. Türkiye de ekmek çok tüketildiği için buğday ekimi yapılır. Mutfakta sevilerek tüketilir. Özellikle sarı buğda Sarı Buğday, halk arasında buğday sevilen bitkidir. Sarı buğday tarım alanında en çok dikilen tahıl besinidir. Türkiye de ekmek çok tüketildiği için buğday ekimi yapılır. Mutfakta sevilerek tüketilir. Özellikle sarı buğday ekmek yapımında un olarak kullanıldığı için buğdayın tüketimi fazladır. Buğday ekim ayında dikilir. İlkbahara doğru yeşermeye başlar. Temmuz ayında hasat olmaya başlar. Doğu Anadolu bölgesinde en çok yetiştirilen bitkidir. Her türlü iklim ve toprak koşulunda rahatlıkla yetiştirilir. Buğday her hava şartına uygun olduğu için nemli bölgede de yetiştirilir. Ilık ve serin iklimde yetişimi yapılır. Sarı buğday fazla sıcaklığı sevmez. Buğday yetiştirilirken toprağın kalitesi önemlidir. Toprağın bakımlı ve sürümlü olması gerekir. Toprak devamlı gübrelenmeli ve haşere böceğe karşı ilaç atılmalıdır. Buğdayın kökü kurulmadıkça su verilmemelidir. Sarı buğdayın yetişimi için iklim, toprak, suyu önemlidir. Sarı buğday temmuz ve ağustos ayında biçer döver ile hasatı yapılır. Olgunlaşan buğday iri ve ufak buğday olarak ayırt edilir. Gıda fabrikalarında işlenerek un, makarna ve bir çok besin olarak tüketiciye sunulur. Buğday yem fabrikasında hayvan yemleri olarak ta kullanılır. Sarı buğday en çok un yapımında kullanıldığı için tüketimi gün geçtikçe artan besin kaynağıdır.

Sarı buğdayın vücuda faydaları
 • Tarım alanında buğday çok yetiştirilen bitki olduğu için vücuda faydası çoktur.
 • Vücudun göz sağlığını korur. Gözün görme hızını yükseltir.
 • Diyet yapan kişi için tokluk hissi verir. 
 • Buğday diyeti ile kolay zayıflama sağlanır.
 • Beyin gelişimini sağlar ve zihni açar. 
 • Saç ve cilt bakımına iyi gelir.
 • Bağırsağı temizler ve kabızlığı önler. İshali durdurur.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Bakteri ve mikroba karşı koruma sağlar.
 • Vücudun sağlıklı gelişmesini sağlar. 
 • Çocuklar için zihin açıcı besindir.
 • Sarı buğdayın içinde vitamin ve demir içeriği fazla olduğu için vücudun direncini güçlendirir.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Sarı buğday içinde lif oranı çok olduğu için vücudun günlük ihtiyacını karşılar.
 • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.

]]>
Buğday Özü https://www.bugday.gen.tr/bugday-ozu.html Sun, 25 Nov 2018 15:30:23 +0000 Buğday Özü; Ruşeym, kelime manası olarak buğday özü anlamına gelir. Buğday özü, buğday tanesinin filizlendiği kısımdır. Buğday tanesinin embriyosu olan ve %3-4 kısmını oluşturan buğday özü, buğday tanesinin besin ve e Buğday Özü; Ruşeym, kelime manası olarak buğday özü anlamına gelir. Buğday özü, buğday tanesinin filizlendiği kısımdır. Buğday tanesinin embriyosu olan ve %3-4 kısmını oluşturan buğday özü, buğday tanesinin besin ve enerji ihtiyacını karşılar. Buğday özü, her bir ton buğdayın işlenmesinden bir kilogram kadar elde edilen ve az bulunan önemli bir üründür.

Buğday özü, buğday unundan daha büyük bir oranda yağ, şeker, protein, mineral maddeler, lif ve vitamin içerir. Doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Sağlık açısından yararlı, dengeli beslenme ve diyetin vazgeçilmez bir parçası olan antioksidan aktiviteye sahip olan vitaminler buğday özünün yapısında büyük oranda bulunur. Mineral maddeler açısından zengin içerikli olan buğday özü, büyük oranda kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, potasyum ve fosfor içerir. Diyet lifi, B grubunda yer alan vitaminler ve mineral bakımından zengin bir kaynak olmanın yanı sıra yapısında bulunan proteinlerin önemli bir bölümü esansiyel aminoasitlerden (temel aminoasitler) oluşur.

Buğday özünün içeriğindeki proteinlerin biyolojik değeri, hayvansal proteinlerin içeriğindeki biyolojik değere eşittir. Enerji ve besin maddelerince zengin bir kaynaktır. Tatları ve lezzetleride güzeldir. Bu nedenle gıda maddelerinin vitamin ve protein bakımından zenginleştirilmesinde kullanılır. Kek, ekmek ve bisküvi gibi fırın ürümlerinde, fermente edilen gıdalarda, diyet ürünleri gibi birçok ürünün besleyici değerini artırmak amaçlı kullanılır. 
Mayalanma işleminde geçirildikten sonra sağlıklı her birey dilediği miktarda tüketebilir. Mayalanan ürünler fermente olduğu için minerallerin yararlılığını artırır ve bağışıklığa güç katar.

Buğday Özü Bebeklere Verilir Mi

İçeriğinde buğday bulunduran her üründe gluten denilen madde bulunur. Bebeklerin vücudu glutene karşı hassastır. Bebek 1 yaşından daha küçük ise tercih edilmemelidir. Kullanım aşamasında doktora danışılmalıdır.

Buğday Özünün Faydaları
 • Yıpranmış ve hassas olan saçlar için tavsiye edilir.
 • Cilt problemlerinde, yanık ve yaralarda tedavi edicidir.
 • Genel olarak büyümede ve kemik gelişiminde etkili bir faktördür.
 • Cildin yaşlanmasına karşı olan E vitamini bakımından zengin olduğu için güzellik maskelerinde kullanılır.
 • Hücre zarının dayanıklılığını artırır, kanseri önler ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Kalbi korur. Kalp ve damar hastalıklarını azaltır. (Omega3 ve Omega6 yağ asitleri içeriğinde bulunur)
 • Halsizliğe iyi gelir ve kansılığı önler.
 • Gözde katarakt oluşumunu engeller.
 • Kanın pıhtılaşmasını engeller.
 • Diyabetli kişilerde damar tıkanıklığını gidermeye yardımcıdır.
 • Sinirsel fonksiyon bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Alzheimer hastalığına karşı korumaya yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarının sağlıklı ilerleyebilmesine yardım eder.
]]>
Buğday Ruşeymi https://www.bugday.gen.tr/bugday-ruseymi.html Mon, 26 Nov 2018 06:27:04 +0000 Buğday Ruşeymi, Birçok kişi tarafından henüz adı duyulmamış olan buğday ruşeymi, ülkemizde yeni yeni duyulan ve oldukça kıymetli bir yiyecek olması bakımından diğerini anlaşılmış olan bir besindir. Son günlerde marketle Buğday Ruşeymi, Birçok kişi tarafından henüz adı duyulmamış olan buğday ruşeymi, ülkemizde yeni yeni duyulan ve oldukça kıymetli bir yiyecek olması bakımından diğerini anlaşılmış olan bir besindir. Son günlerde marketlerden oldukça kolay temin edebileceğiniz bu ürün, toz halinde satılan, lezzet ve zenginlik katmak için birçok yiyeceği eklenebilen bir besindir. Buğday ruşeymi buğdayın en alt kısmında embriyo adı verilen tohumun üremesi ve çimlenmesine yardımcı olan kısmıdır ve buğdayın kalbi olarak görüldüğü için oldukça değerlidir. Buğday özü anlamına gelen bu değerli ürün buğdayın besin ve enerji ihtiyaçlarını karşılaması ve bin ton buğday işlenmesi neticesinde yalnızca bir kilogram elde edilebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Buğday unundan daha yüksek miktarda besin değerine sahip olan buğday ruşeymi sağlık açısından oldukça faydalı olduğu düşünülen antioksidan, vitamin ve mineraller içerir.

Buğday ruşeymi besin değerleri;

100 gram buğday ruşeymi, yaklaşık olarak 2 mg B1 vitamini, 1.2 mg B2 vitamini ,18 mg E vitamini, 0.33 mg folik asit, 7.5 mg demir, 14 mg çinko, 200 mg magnezyum, 5 mg sodyum, 44.7 gr karbonhidrat, 9.2 gr yağ, 26.7 gr protein, 15.6 gr lif içerir.

Buğday ruşeymi yapısında yer alan proteinlerin büyük bir bölümü esansiyel amino asitlerden oluşur ve bu proteinler hayvansal proteinlerin ile eş tutulacak oranda büyük bir değeri vardır. Besin değeri ve enerjisinin oldukça yüksek olması ile beraber aynı zamanda şahane lezzete de sahip olan bu faydalı besin birçok alanda kullanılabilir.

Buğday ruşeymi kullanım alanları, tatlı bir tada sahip olan buğday ruşaymi meyve suyu, yoğurt ve süt gibi içeceklerin içine karıştırılarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda tek başına günde 2 yemek kaşığı olarak da tüketilebilir. Bisküvi, ekmek, simit, kek gibi ürünlerle beraber diyet ürünleri ve fermente gıdaların besin değerini arttırmak için buğday ruşeymiden yararlanılmaktadır. Çorba ve köfteler de lezzet vermek amacıyla baharat olarak kullanabileceğiniz buğday ruşeymi aynı zamanda salataların üzerine eklenerek de tüketilebilir.

Buğday ruşeymi faydaları; 
 • Özellikle de çocukluk döneminde tüketilmesi tavsiye edilen buğday ruşeymi büyüme ve sağlıklı kemik gelişimi açısından oldukça faydalıdır.
 • İyi bir karbonhidrat kaynağı olması bakımından vücuda enerji verir ve kaybedilen enerjinin etkilerini büyük bir oranda azaltır.
 • Hücre zarının dayanıklı hale gelmesine katkı sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve birçok kanser riskine karşı vücudun korunmasını sağlar.
 • İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde cilt sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahip olan bu değerli besin cilt yaşlanmasını geciktirilmesi nedeniyle cilde maske olarak uygulanabilir.
 • Buğday ruşeymi göz sağlığı açısından da oldukça faydalıdır Gözde oluşabilecek katarakt oluşumu ile beraber birçok rahatsızlığa karşı gözün korunmasını sağlar.
 • Demir minerali bakımından zengin olması sayesinde bu şifalı besin kansızlığın önlenmesine yardımcı olur ve halsizliğe karşı oldukça etkilidir. 
 • İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar ve bağırsak sağlığı korunmasına yardımcı olur.
 • B vitaminleri açısından oldukça zengin olması buğday ruşeyminin kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça faydalı olmasını sağlar.
 • İçerisinde bulunan faydalı yağ asitleri sayesinde sinir sisteminin desteklenmesine katkı sağlamak da beraber inflamasyonu azaltır ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. 
 • Lif oranın yüksek olması bakımından tokluk hissi verir ve bu sayede kilo probleminin önüne geçilmesine yardımcı olur. 
 • Vücut açısından oldukça değerli besin ögelerini büyük bir oranda içermesi bakımından vücudun genel sağlığının korunmasında yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarının düzenli olarak yerine getirilmesine yardımcı olarak alzaymır gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığını]]> Buğday Hangi Ayda Olgunlaşır https://www.bugday.gen.tr/bugday-hangi-ayda-olgunlasir.html Mon, 26 Nov 2018 13:36:25 +0000 Buğday Hangi Ayda Olgunlaşır, önemli bir ziraat mahsulü olan buğday, insan gıdası olarak en çok tüketilen besinlerden biri olma özelliğine sahiptir. Başak, sap ve kök olmak üzere 3 ana kısımdan oluşan buğday, il Buğday Hangi Ayda Olgunlaşır, önemli bir ziraat mahsulü olan buğday, insan gıdası olarak en çok tüketilen besinlerden biri olma özelliğine sahiptir. Başak, sap ve kök olmak üzere 3 ana kısımdan oluşan buğday, ilk etapta çiçek olarak meydana gelir. Ve buğday başakları 10 cm kadar büyür. Buğday başakları renkleri, sıklıkları ve tüylerine göre, yazlık sert kırmızı buğday, kışlık sert kırmızı buğday, kışlık kırmızı yumuşak buğday ve beyaz adi buğday olmak üzere değerlendirilirler. Buğdayın olgunlaşma sürecinde topraktaki nemin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Çünkü buğday ihtiyacı olan besin maddelerini topraktaki su içerisinden erimiş olarak alır. Özellikle buğdayın kamışlanma devresinde yağmur suları olgunlaşma sürecine oldukça fazla yardım eder. Buğday hangi ayda olgunlaşır, sorusunun cevabı toprağın türüne göre, buğdayın yetiştirildiği yere göre, değişmektedir. Bunları birlikte inceleyelim.

  Buğday hangi ayda olgunlaşır

  Belirttiğimiz gibi buğdayın olgunlaşma süreci tamamen şartlara bağlıdır. Orta derecede humuş içeren killi topraklar buğdayın olgunlaşma süreci ve verimi açısından son derece iyidir. Topraktaki yeterli kireç miktarı, çiftlik gübresinin yanı sıra yeşil gübre takviyesi olgunlaşma süreci için önemli etmenlerdir.

  Buğday tarlasının nadasa bırakılması, sürme işlemi toprağın hava almasını sağlayarak olgunlaşma sürecine yardımcı olur. 1 dekarlık alana, aşağı yukarı 15-20 kilo aralığında dikilen buğday uygun şartlar olduğu zaman maksimum 10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Bir süreliğine duran çimlenme sonra tekrardan hız kazanır.

  Buğday hangi ayda olgunlaşır sorusunun bir diğer cevabı da buğdayın güzlük yada yazlık olmasına bağlı olarak değişmektedir. Mahsul açısından çok daha verimli olan güzlük buğdaylar, ekim ayında toprağa atılırlar. Olgunlaşma da bu sürece göre gerçekleşir.

  Buğdayın olgunlaşma süreci hasat zamanı ile alakalıdır. Buğday olgunlaşmadan evvel yapılan hasat, verimsiz olur. Zamanından sonra yani geç yapılan hasat da mahsül kurumuş olacağından dolayı dökülmeye neden olur.

  Buğday, buğday başaklarının tamamen sarardığı, buğday taneleri ele alındığı zaman sert bir şekle girdiği zaman buğdayın olgunlaşma zamanıdır. Dünya üzerinde buğday ziraine bakıldığı zaman buğdayın olgunlaşma süreci ülkelere göre farklılık göstermektedir.

  Ülkelere göre buğdayın olgunlaşma ayları şu şekildedir:  

  • Arjantin aralık ayı
  • Peru ve Afrika kasım ayı
  • İsveç, Norveç, Kanada, İskoçya, Rusya ve Kanada ekim ayında
  • Sibirya, Dakota eylül ayı
  • İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka ağustos ayında
  • Fransa, Amerika, Orta Anadolu temmuz ayında
  • Yunanistan, İtalya, İspanya, Ege haziran ayında
  • Cezayir, Tunus, Teksas, California ve Asya ülkeleri mayıs ayında
  • Küçük Asya, İran, Meksika nisan ayı
  • Mısır, Fas, Hindistan mart ayı
  • Yukarı Mısır ve Cenubi Hindistan şubat ayında
  • Şili, Uruguay, Arjantin ülkelerinde ise ocak ayında buğday olgunlaşmaktadır.
  ]]>
  Kavuzlu Buğday https://www.bugday.gen.tr/kavuzlu-bugday.html Tue, 27 Nov 2018 00:51:21 +0000 Kavuzlu buğday, buğdaygiller ailesinden olan bir buğday türü olarak bilinmektedir. Kavuzlu buğday eski çağlarda Avrupa'nın bazı bölgelerinde Bronz Çağ'dan Orta Çağ'a kadar bilinen ve neredeyse her yemekte kullanılan bir buğda Kavuzlu buğday, buğdaygiller ailesinden olan bir buğday türü olarak bilinmektedir. Kavuzlu buğday eski çağlarda Avrupa'nın bazı bölgelerinde Bronz Çağ'dan Orta Çağ'a kadar bilinen ve neredeyse her yemekte kullanılan bir buğday türü olduğu bilinmektedir. Şu an ki yaşadığımız dönemde Orta Avrupa kısımlarında soyu tükenmekte olan bir buğday türü olduğu bilinmektedir. Fakat yinede Orta Avrupa kısımlarında biraz da olsa bulunmaktadır. Fakat yaşam mücadelesi vermektedir. Kavuzlu buğday sağlıklı bir buğday türü olup diyet yapanlar için çok güzel bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. Kavuzlu buğday ekmek yapmak için kullanılan buğdayın bir alt türü sayılabilmektedir. Kavuzlu buğdayın bazı kaynaklarda isimleri kızıl buğday veya kılçıksız buğday adlarıyla da geçtiği bilinmektedir. Kavuzlu buğday geçmişte çok yaygın ekilirken sonraki zamanlarda ekmek ve makarna yapımı için kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Ülkemizde kavuzlu buğday ekimi artık yapılmamaktadır.

  Kavuzlu buğday tüketme yöntemleri;
  • Bu buğdaydan yapılmış unu diğer unlar gibi hamur işlerinde veya diğer hamurla yapılan şeyler için kullanılabilir.
  • Buğdayın işlenmiş halini pilav gibi pişirerek veya kavuzlu buğday adlı buğday türünden yapılan hazır ürünleri tüketmek.
  • Bu buğdayın hem ununu hemde işlenmiş halleri marketlerde bulunmaktadır.
  Kavuzlu buğdayın faydaları;
  • Kavuz buğdayın içinde insan için yetecek bolca protein vardır.
  • Kavuz buğdayı insanlar için gerekli olan amino asitleri barındırdığı bilinmektedir.
  • Kavuz buğdayı bolca B vitamini ve B vitaminin yanında içerisinde bolca protein bulundurmaktadır.
  Kavuzlu buğdayın bir çok formu ve bir çok değişik hali vardır. Tam tahıllı buğday unu ve kavuzlu buğday unları makarna ve buğday ile ilgili tariflerde tercih edilen bu durum buğday unlarının yerine kullanılabildiği bilinmektedir. Tam tahıllı kavuzlu buğday olarak bildiğimiz buğday türü beyaz kavuzlu buğday ununa göre daha yoğun ve katı bir hamur yaptığı bilinmektedir. Kavuzlu buğdayın tanelerini yemeklerin yanında yemek için hazırladığınız salataların içine atarak salatanıza mükemmel, leziz ve enfes tatlar kazandırabilirsiniz.

  Kavuzlu buğday kullanım alanları;
  • Kavuzlu buğday diğer buğdayların kullanıldığı gibi kavuzlu buğdayda un yapımında kullanılmaktadır. Bu un ile hamur işi yapılabilmektedir.
  • Kavuzlu buğdayın işlenmiş hali pişirilerek pilav gibi yemekler yapılabilir.
  ]]>
  Buğday Ruşeymi Yağı https://www.bugday.gen.tr/bugday-ruseymi-yagi.html Wed, 28 Nov 2018 23:21:59 +0000 Buğday ruşeymi yağı, kelime karşılığı "buğday özü" olan ruşeym; her bir buğday tanesinin en tepesinde yer alan embriyo kısmına denir. Yani buğday tanesinin canlanmaya (filizlenmeye) başladığı yerdir. Ruşeym buğdaydan dah Buğday ruşeymi yağı, kelime karşılığı "buğday özü" olan ruşeym; her bir buğday tanesinin en tepesinde yer alan embriyo kısmına denir. Yani buğday tanesinin canlanmaya (filizlenmeye) başladığı yerdir. Ruşeym buğdaydan daha fazla protein içerdiğinden oldukça değerlidir. Öyle ki; buğdaydaki toplam protein miktarının neredeyse % 8' i buğday ruşeymine aittir. Fakat buğday öğütülürken ruşeyminin etkisi azalıyor. Temel besin kaynaklarımızdan biri olan buğdayın raf ömrünü kısalttığı için; una dönüştürülme aşamasında, yüksek besin değerine sahip ruşeymi ayrıştırılmaktadır.

  Uzmanlarca her yaşta tüketilmesi tavsiye edilen buğday ruşeym yağı, Avrupa ve ABD ülkelerinde odukça fazla tüketilen bir besin halindedir. Dünyada adına "wheat germ" de denilen buğday ruşeymi, doğanın altın sırrı olarak adlandırılmaktadır. Çünkü; buğdayın üreyip çimlenmesini sağlayan ruşeym, buğdayın kalbi niteliğindedir. Ancak ne yazık ki, ülkemizde tüketimi az olan, hatta birçok kişinin adını bile bilmediği bir besin türüdür. 

  Yaklaşık 1 ton buğdaydan, özel bir ayrıştırma işlemi ile sadece 1 kilogram ruşeymi elde edilebilmektedir. Elde edilen buğday ruşeymi; solvent ekstraksiyonu, soğuk pres ve süper kritik akışkanlıklarla ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak buğday ruşeymi yağı çıkarılır. Bunların içerisinde en bilineni soğuk pres yöntemidir. Elde edilen buğday ruşeymi bünyesindeki enzimatik içerikli maddelerden ötürü, doğrudan kullanımını güçleştirmektedir. Ayrıca raf ömrü kısa olduğundan dolayı, birtakım ısıl işlemlerden geçiriliyor. Buğday tanesinin cücüğünden yapılan ruşeym yağının besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğindeki doğal bileşenler, insan vücudu için gerekli olan en önemli maddelerdendir. Özellikle B1 ve A vitamini yüksek olan buğday ruşeymi yağı; bol miktarda Omega-3-6 yağ asitlerini de bünyesinde barındırır. Buğday ruşeymi yağı; vücut bakımında, bazı hastalıklarda tedaviye destek ve besinlerde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Sayısız faydası bulunan buğday ruşeymi yağı, aynı zamanda rejenaratif ve antioksidan özelliği ile kozmetik alanında da kullanımı etkindir.

  Buğday ruşeymi yağı faydaları:
  • Güçlü bir inflamatuar olan buğday ruşeymi yağı, iltihaplanma karşıtıdır. Vücuttaki iltihaplanmaya iyi gelmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri vardır. Oktasanol ve polikasanol yağları içerdiğinden kalbi korur ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. 
  • Antimikrobiyal özelliği ile mikropları öldürücü niteliği bulunmaktadır.
  • Vücudumuzda bulunmakta olan "glutatyon" maddesinin etkilerini arttırır.
  • Kemik gelişiminin sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayan buğday ruşeymi yağı; özellikle aktif spor yapan kişilerin performansını arttırmaya yardımcı olur.
  • Kan akışını düzenler ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede hayati önem taşyan organ ve damarlarımızın yağlanmasına engel olur.
  • Özellikle erkeklerde sık rastlanılan prostat kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Aynı zamanda kişide üreme faaliyetlerine de katkıda bulunur.
  • Sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için bulunmaz bir nimet olan buğday ruşeymi yağı; bunama hastalığına karşı adeta savaş açmaktadır. Bilhassa "alzheimer" rahatsızlığını önemli oranda önler ve hastalığın etkilerini azaltır.
  • Yaşlanma karşıtı olarak da bilinen buğday ruşeymi yağı; cilt problemlerinde bir numaralı bitkisel yağdır. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır, cildi nemlendirir, sivilceleri yok eder, cilde parlaklık verir, yanık ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda selülit ve göz altı morlukları problemi olanlar da buğday ruşeymi yağından faydalanabilir.
  • Saçlar için gerekli olan; keratin maddesi, B ve E vitaminleri buğday ruşeymi yağında fazlası ile bulunmaktadır. Bu nedenle saç sağlığınız için mucizevi bir kaynaktır. Saç kırılmalarını ve dökülmelerini önler, saçları güçlendirir, dayanıklı ve parlak olmalarını sağlar.
  • Halsizlik ve yorgunluk şikayetleri olan kişilere zi]]> Buğday Çimi Tozu https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-tozu.html Thu, 29 Nov 2018 08:06:11 +0000 Buğday çimi tozu; tohumun toprağa ekilmiş olduğu günden itibaren vitamin, mineral, çinko, fosfat, enzim ve lif oranının en yüksek seviyede olduğu bir haftanın sonunda kesilip kurutularak elde edilir. Bir gramlık buğday çimi toz Buğday çimi tozu; tohumun toprağa ekilmiş olduğu günden itibaren vitamin, mineral, çinko, fosfat, enzim ve lif oranının en yüksek seviyede olduğu bir haftanın sonunda kesilip kurutularak elde edilir. Bir gramlık buğday çimi tozunun elde edilmesi için on gram buğday tohumuna ihtiyaç vardır. Buğday çimi tozunda on dokuz adet amino asit bulunmaktadır. Buğday çimi tozu inek sütüne oranla daha fazla kalsiyum içermektedir. Buğday çimi tozu içinde klorofil barındırması sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Buğday çimi tozu kırmızı kan hücrelerine hemen karışarak kanı temizler. Bu sayede dokuların iyileşme hızıda artmış olur. Buğday çimi tozunun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. E vitamini ve antioksidan yönünden oldukça zengindir. Buğday çimi tozu sindirim sisteminde yer alan kötü bakterileri yok eder. Buğday çimi genellikle suyu sıkılarak kullanılır. Sıkılan su meyvelerin de suyu sıkılarak karışım yapılıp tüketilebilir. Buğday çimi suyu sıcak veya soğuk yemeklere de katılarak tüketilebilir. Her iyi şeyde olduğu buğday çimi suyununda her gün içilmesi yan etkiler meydana getirebilir bu yüzden ara ara içilmesinde fayda vardır. 

   Buğday çimi tozunun yan etkileri;
   • Dişlerde sararma meydana getirebilir
   • Baş ağrısı yapabilir
   • Mide bulantısı yapabilir
   • Kusma meydana gelebilir
   Eğer bir kişi herhangi bir ilaç tedavisi alıyor ise buğday çimi tozunu kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır. Enstitülerde kanser ve MS hastalıklarının tedavisi için buğday çimi tozu kullanılmaktadır. Buğday çimi tozu tam bir proteindir. Radyasyon ile uğraşan meslek dallarındaki kişiler özellikle radyasyondan korunmak için buğday çimi tozu kullanabilirler. Günlük bir bardak tüketilmesi yeterlidir.
   ]]>
   Yüksek Verimli Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/yuksek-verimli-bugday-cesitleri.html Sat, 01 Dec 2018 05:09:24 +0000 Yüksek verimli buğday çeşitleri, ekilmiş olduğu sene içerisinde çok fazla buğday veren ve başaktaki buğday sayılarının diğer buğday türleri arasında en fazla sayıya sahip olan verimli çeşitleridir. Yetiştirileceği b Yüksek verimli buğday çeşitleri, ekilmiş olduğu sene içerisinde çok fazla buğday veren ve başaktaki buğday sayılarının diğer buğday türleri arasında en fazla sayıya sahip olan verimli çeşitleridir. Yetiştirileceği bölgenin özelliklerine göre değişiklik göstermekte olan buğdaylar mevsim şartlarının ve coğrafi koşulların yer yer değişmesinden dolayı da verimlilik ve yetişme bakımında değişiklik göstermektedir. Buğdayların yetiştirileceği bölgelerin toprak özelliği dikkate alınmalı ve toprak analizi yapılmalıdır. Ayırca çok fazla verim elde etmek amaçlı farklı özelliklerdeki buğday çeşidinin yetişmesi gereken toprağa daha farklı buğday çeşidi ekilmemelidir. 

  Yüksek verimli buğday çeşitleri

  Gün 91: Bu buğday türü kılçıklı ve beyaz kavuzlu bir yapıya sahiptir. Kılçıkları başaktan yukarı doğru uzayarak buğdayın gelişmesine yardımcı olur. Başakları sık bir şekilde oluşur ve yarı yatık bazen de tam yatık olarak kendini gösterebilir. Buğdayları kırmızı renktedir ve sert taneli bir özelliği vardır. Başaklardaki tane sayısın oldukça fazladır. Bu buğday türü oldukça sağlam ve sapa sahiptir ve orta boylarda gelişim göstermektedir. Yabancı otların bulunduğu alanlarda rahatlıklar gelişim göstermektedir. Ayrıca oluşabilecek soğuk hava ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Gübrelenmesi halinde daha verimli bir şekilde yetişebilmektedir. İç Anadolu bölgesinin coğrafi ve mevsimsel özelliklerine ayak uyduran bir türdür. Üç yüz ile dört yüz kilogram arası dönüm başı buğday verir. 

  Bayraktar 2000: Bu buğday çeşidi beyaz başaklı ve kılçıklı bir yapıya sahiptir. Taneli beyaz renkte oluşmaktadır. Buğdaylar yarı sert bir haldedir. Orta boyutlarda yetişebilen bayraktar 2000 soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca tane dökmez ve harman olma konusunda iyi bir türdür. İç Anadolu ve geçit bölgelerinin koşullarına gayet uygundur. Üç yüz ve dört yüz kilogram arası bir dönümden buğday elde edilebilir.

  Tosun Bey: Kılçıklı ve beyaz kavuzlu bir özelliğe sahip olan bu buğday çeşidi soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kuraklığa ve yatmaya karşı oldukça dirençlidir. Verilen gübre ile reaksiyona hızlı bir şekilde girebilir. 

  Seval: Kılçıklı ve kırmızı başaklı bir yapısı bulunmaktadır. Taneleri kırmızı ve sert bir özellik gösterir. Boyları diğer türler ile aynı şekilde büyümektedir. Oldukça sağlam bir yapısı bulunan seval buğday çeşidinin soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı  bir tür olduğu bilinmektedir. Gübre ile toprakta tam bir reaksiyon sağlar. Yüksek verimli buğday çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bir dönümden yaklaşık olarak dört yüz elli ile altı yüz kilo arası buğday elde edilebilmektedir.

  Kenan Bey: Beyaz başaklı ve kılçıklı bir görünümü bulunmaktadır. Başakları orta uzunlukta oluşmaktadır ve seyrek ve yarı yatık bir şekilde meydana gelmektedir. Soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan bu buğday türü gübre ile reaksiyona iyi bir şekilde girebilmektedir. Ayrıca tane dökmeyen ve harman olma özelliği bulunan bir türdür. Bir dönüm alan içerisinde dört yüz elli ile beş yüz kilogram buğday verme özelliğine sahiptir. İç Anadolu bölgesinin coğrafi özelliklerine uyum sağlamaktadır. 
  ]]> Buğday Proteini https://www.bugday.gen.tr/bugday-proteini.html Sun, 02 Dec 2018 04:14:37 +0000 Buğday Proteini, vücuda ve sağlığa çeşitli faydaları bulunan bu proteinin diğer ismi de glütendir. Bu buğday proteininin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. İnsanların sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için yağ. p Buğday Proteini, vücuda ve sağlığa çeşitli faydaları bulunan bu proteinin diğer ismi de glütendir. Bu buğday proteininin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. İnsanların sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için yağ. protein. vitamin. karbonhidrat. mineral ve su gibi besinlere ihtiyacı vardır. Protein insan vücudunda hücre bölünmesi ve gelişmesini sağlar. Vücudun protein üretme özelliği olmadığı için dışarıdan alınması gerekmektedir. Özellikle vücudun kaslarını güçlendiren protein kansızlığı önleyerek vücut direncinin yüksek olmasını sağlar. Ayrıca saç ve tırnaklar için de proteinin yeteri kadar vücutta olması gerekmektedir. Proteinlerin vücuttaki görevi yeni doku oluşturma, zedelenmiş dokuları onarma ve günlük aşınmaları önlemektir. Bunun yanı sıra vücuttaki enerjinin oluşumunda yardımcı olan protein, hormon ve enzimleri de yapmak ile görevlidir. Besinlerin sindirilmesine yardımcı olan protein, vücudun asit alkali dengesini sağlayarak sağlıklı bir vücudun oluşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuda etki etmiş olan mikrop ve çeşitli hastalıklar ile etkili bir şekilde savaşır, kanın pıhtılaşmasını da yardımcı olur. Buğday proteini vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mineral ve vitaminlere sahiptir. 

  Buğday proteini faydaları
  • Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan buğdayı proteini güçlü bir metabolizma sisteminin oluşmasına da yardımcı olur.
  • Kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklar ile etkili bir şekilde savaşarak vücudun direncini ve gücünü arttırmaya fayda sağlar
  • İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde bedende oluşabilecek çeşitli hastalıklara sebep olan mikroorganizmalar ile savaşır ve yok eder.
  • Kalp sağlığının güçlenmesine yardımcı olan buğday proteini ayrıca kötü kolesterolü de ortadan kaldırır.
  • Buğdayın içerisinde bulunan protein oluşabilecek felç riskine karşı da vücudu korur.
  • Buğdayın içerisinde bulunan protein cilt sağlığını koruyarak cilt üzerinde oluşabilecek çeşitli rahatsızlıkları önler. Ayrıca sedef hastalığı, güneş yanıkları, egzama, kırışıklıklar ve saç derisinde meydana gelebilecek deri dökülmeleri ile saç dökülmelerine karşı oldukça faydalıdır.
  • Vücudun enerjik bir yapıda bulunmasına yardımcı olan bu protein zihni güçlendirerek vücudun dayanıklı bir yapıya sahip olmasına fayda sağlar.
  • Obezite rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olur.
  • Vücut kaslarının sağlıklı ve güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için buğday proteini tüketimi gereklidir. Bunun yanı sıra kas yırtıklarının iyileşmesi yardımcı olur ve dokuların hasar görmesini engeller. Vücudun enerji seviyesini düzelten buğdayı proteini vücudun genel dengesini sağlamasına da fayda sağlar.
  Buğday proteini insan sağlığının devamlılığı ve korunması için oldukça faydalıdır. Sofralarımıza çeşitli şekillerde gelmekte olan buğday ürünlerinin tüketilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çocukların da bu proteinden mahrum bırakmamak gerekir. Çocukların ileride sağlık sıkıntısı yaşamaması ve güçlü bir vücuda sahip olması için buğday proteini tüketimi çok fazla öneme sahiptir.
  ]]> Kastamonu Siyez Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/kastamonu-siyez-bugdayi.html Sun, 02 Dec 2018 13:12:30 +0000 Kastamonu siyez buğdayı, günümüzde yetiştirilmekte olan buğday türleri arasında en doğal olan buğday türüdür. En fazla Kastamonu ilinde yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Bu buğdayın faydaları saymak ile tükenme Kastamonu siyez buğdayı, günümüzde yetiştirilmekte olan buğday türleri arasında en doğal olan buğday türüdür. En fazla Kastamonu ilinde yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Bu buğdayın faydaları saymak ile tükenmez. Bulguru ile lezzetli yemekler yapılmasının yanı sıra insan sağlığına da son derece faydalıdır. Dünya üzerinde ilk buğday türü olarak bilen siyez buğdayının bir çok faydası bulunmaktadır. Soğuk hava koşullarına ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir özelliği bulunan bu buğdayı başakları kılçıklı olup beyaz bir başak rengine sahiptir. Genellikle İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Yağmur ve doluya karşı oldukça dayanıklı olan bu buğday türü harman olma özelliğine sahiptir. 

  Kastamonu siyez buğdayı özellikleri
  • Günümüzde en fazla tercih edilen buğday türleri arasındadır.
  • İçerisinde bulunan lif bakımından oldukça zengin olan siyez buğdayı kanda bulunan yağ oranını düşürür. Ayrıca sindirim sisteminin işlevini yapmasına yardımcı olarak bağırsakların temizlenmesine fayda sağlar. 
  • Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Vücutta bulunan hücrelerin yapısını koruyarak yaşlanmayı geciktirir. 
  • Vücut derisinin sağlıklı bir yapı kazanmasın yardımcı olur. Ayrıca deri üzerinde oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Uzun süre boyunca bozulmaz ve küflenmeye karşı dayanıklıdır. 
  • Protein bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 
  • Karbonhidrat  değeri düşüktür.
  • İçerisinde bulunan B1 vitamini sayesinde sinir sisteminin korur ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. 
  • Folik asit bakımından zengindir. Bu nedenden dolayı hamilen bayanların Kastamonu siyez buğdayı tüketmesi oldukça önemlidir.
  • İçerisinde doymamış yağlar bulunmaktadır. 
  • Ayrıca anne sütünü arttırarak annenin ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine fayda sağlar. 
  • Vücutta oluşabilecek çeşitli kanser hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır. 
  • Bunun yanı sıra içerisinde bulunan yüksek miktardaki mineral ve selülozdan dolayı vücuda alınmış olan besinlerin sindiriminin hızlandırılmasına fayda sağladığı gibi oluşabilecek bağırsak hastalıklarına karşıda koruma sağlar. 
  • Hücrelerin koruyarak yenilenmesine yardımcı olur. 
  Kastamonu siyez buğdayı ile elde edilen bulgur ve ekmeğin tadı diğer buğday çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Bulgurun içerisinde bulunan karbonhidrat değeri düşüktür ancak protein değeri oldukça yüksektir. Siyez buğdayının sert ve katmanlı kabuk yapısından dolayı bu türün üretimi zorlaşmaktadır. Başaklarının düzensiz bir yapıda olması nedeni ile makine ile hasat imkanı yapılamamaktadır. Bu yüzden el ile hasadının yapılması gerekmektedir. 
  ]]>
  Buğday Suyu https://www.bugday.gen.tr/bugday-suyu.html Tue, 04 Dec 2018 14:49:10 +0000 Buğday Suyu son dönemde oldukça popüler hale gelen bir içecek olmuştur. Nedeni sağlık açısından birçok yararının olmasıdır. Kanser gibi hayati önem taşıyan sağlık sorunlarının tedavi edilme aşamasında ve bu hastalığ Buğday Suyu son dönemde oldukça popüler hale gelen bir içecek olmuştur. Nedeni sağlık açısından birçok yararının olmasıdır. Kanser gibi hayati önem taşıyan sağlık sorunlarının tedavi edilme aşamasında ve bu hastalığın oluşmasını engellemede oldukça etkili olmaktadır. Buğdaydan elde edilen su sıvı oksijen açısından çok zengindir ve doğada bulunan en güçlü kanser karşıtını laetril maddesini içermektedir.

  Buğday suyu yeni çimlenmiş olan buğdaydan elde edilmektedir. Marketlerden veya aktarlardan hazır çimlenmiş buğday alabilirsiniz ancak uzmanlar bu çimlerin çabuk filizlenmeleri için kimyasallar kullanılabileceği için önermemektedirler. Bu durumda yapabileceğiniz işlem buğday çimlerinizi kendiniz yetiştirmenizdir. Bu iş gözünüzü korkutmasın, son derece basit bir işlemdir.

  Buğday suyu yararları
  • Vücutta bulunan ağır metallerin zararlarını yok eder ve kılcal damarlarda taşınan kanın akış hızını arttırır böylelikle yüksek tansiyonun düşmesini sağlar
  • Bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlık sorunu oluşmasını engeller
  • Enzim içeriğinin çok fazla olması nedeni ile ciltteki sorunların giderilmesinde etkilidir. Sedef hastalığı ve egzamaların iyileşmesini sağlar, sivilcelerin geçmesini sağlar. Saçların erken beyazlaşmasını önler.
  • Klorofil içeriği çok zengindir bu nedenle vücuttaki ve beyinde gerçekleşen faaliyetleri düzenler
  • Bakterilerin üreme ve çoğalmalarını engeller
  • Anti enflamatuar enzimlerden olan SOD enzimi içeriği ile radyasyonun zararlı etkilerini azaltmada etkindir
  • Hemoglobin düzeyini arttırarak daha çok oksijen alınmasını sağlar
  • Buğday suyu en etkili detoks içecekleri arasındadır. Karaciğerin kirlenmesi ile ortaya çıkan sivilce, alerji gibi sorunlara karşı karaciğerin daha sağlıklı olmasını sağlar
  • Kandaki  şeker seviyesini düzenleyerek şeker hastalarının daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlar
  • İçeriğinde fazla oranda demir bulunması nedeni ile kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar ve kansızlığın giderilmesinde etkin rol alır
  • Buğday suyu açlık hissini bastırarak iştahın kontrolünü sağlar
  ]]>
  Buğday Hastalıkları https://www.bugday.gen.tr/bugday-hastaliklari.html Tue, 04 Dec 2018 15:54:29 +0000 Buğday hastalıkları,  tahıl ürünlerinin en önemlilerinden birisi olan buğdayı olumsuz yönde etkilemektedir. Buğday ekimi ile başlanan bir emekle biçilmesine kadar geçen sürede birçok kişinin eli değmiştir. Tarlaya ekilen b Buğday hastalıkları,  tahıl ürünlerinin en önemlilerinden birisi olan buğdayı olumsuz yönde etkilemektedir. Buğday ekimi ile başlanan bir emekle biçilmesine kadar geçen sürede birçok kişinin eli değmiştir. Tarlaya ekilen buğday filizlenip büyüyene kadar birçok zirai işlemlerden geçmektedir. Buğday tek gövdeden büyüyen ve tek bir tohumla onlarca tohumun meydana gelmesini sağlayan oldukça bereketli bir bitkidir. Buğday ekimi sonbahar ayında yapılır. Daha sonrasında birkaç ilaçlama ve gübreleme işlemi yapılır. Bu ilaçlama ve gübreleme işlemleri buğdayı dış zararlardan korur. Bunun dışında yapılan gübreleme buğdayın daha iyi gelişmesini sağlayarak daha fazla ürün vermesini sağlar. Daha sonrasında buğday kışın ve ilkbaharda aldığı yağışlar sayesinde gelişmesini bu dönemde daha fazla gösterir. Bu aylardan sonra buğday yavaş yavaş olgunluk dönemine gelerek hasat edilme zamanı gelir. Bu hasat zamanı yaklaşık olarak temmuz ve ağustos aylarında yapılır, kullanılmak üzere bir dizi işlemlerden geçtikten sonra sofralarımızda yer bulur. Buğday özellikle içerdiği zengin içeriklerden dolayı önemli besinlerin başında gelir. Ancak bazı dış etmenlerden dolayı buğday gerek çimlenme gerekse çimlendikten sonra bazı hastalıklar yüzünden zarar görmektedir. Bu hastalıklar nedeni ile buğdayın verimliliği düşer ve istenilen verim alınsa bile bazı hastalıklardan dolayı buğdayın kalitesi düştüğü için ekonomik değeri zarar bu sebeple çiftçiler zarar görür. Bu zararları azaltmak için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Buğday hastalıkları arasında önemlileri aşağıda verilmiştir. 

  Buğday sürme hastalığı;

  Sürme ülkemizde çeşitli isimlerle anılan bir başak hastalığıdır. Buğday sürmesi denilen hastalıkta ilk oluşan kaynak kör adı verilen hastalıklı tanedir. Hasat zamanında çeşitli nedenlerden dolayı ezilen bu sporlar sağlam olan buğday tanelerine yada toprağa bulaşır. Bu sporla bulaşmış tohumlar diğer tohumlarla birlikte ekildiğinde beraber çimlenir. Ve oluşturdukları hif denilen hücre ile tohumu enfekte eder. Bununla birlikte bitkinin gelişmesi sırasında bitkiye katılan misel bitki ile gelişip bitkinin bünyesine katılır. Bu katılan misel başak kısmına kadar ulaşır. Burada kendisini çoğaltarak tanenin içi sporla dolar. Bu tohumu üzerinde bulunan sporlar gerek tohumla birlikte gerekse toprağa karıştığı sırada tohuma zarar vererek bitkinin hastalanmasına neden olur. Bunu için çeşitli zirai müdahaleler yapılmaktadır.

  Buğday pas hastalıkları;

  Buğday hastalıkları arasındaki pas hastalığı sarı pas, kahverengi pas ve kara pas olmak üzere üç kısma ayrılır. Sarı pas buğdayın üst kısmında oluşan dikişe benzeyen sarı püsküllerden oluşur. Bu dikişe benzeyen sıralı olan noktaların içinde sporlar bulunur. Bu sarı püsküller deki sporlar uygun koşullarda taşınarak diğer buğdaylara da bulaşır. Bu bulaşan sporların etkin hale gelebilmesi için yağışlara ihtiyaç vardır. Bir diğer pas türü ise kahverengi pastır. Etmenleri sarı pasa oldukça benzemektedir. Bu sor türü kendini yaz döneminde yayarak çoğalır ve etkisini gösterir. Bu yayılan sporlar kendini buğday tomurcuğunda bulur. Ve zamanla yayılarak diğer buğdaylar ada geçer ve buda buğdayda hastalıklara neden olmaktadır. Diğer bir pas türü ise kara pas olarak adlandırılır. Kara pas diğer iki pas türünün aksine yayılışını hastalıklı olan türlerin üzerinde kışın kendini gösterir. Bu kışın oluşan hastalık sporu yüksek nemde hızlıca gelişir. Bu yayılan sporlar sarı tomurcuklara ulaştığı zaman çimlenerek enfeksiyona neden olmaktadır. Bu sporların yayılmasını engellemek için çeşitli ilaçlar kullanılır.
  ]]>
  1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori https://www.bugday.gen.tr/1-dilim-tam-bugday-ekmegi-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 08:55:30 +0000 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori; Vücuttaki kiloların meydana gelmesini sağlayan en etkili ve en somut faktörlerin başında karbonhidrat gelir. Ekmekte oldukça yoğun bulunan karbonhidratlar, kilo verme problemi olan kişilerin en 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori; Vücuttaki kiloların meydana gelmesini sağlayan en etkili ve en somut faktörlerin başında karbonhidrat gelir. Ekmekte oldukça yoğun bulunan karbonhidratlar, kilo verme problemi olan kişilerin en büyük düşmanları arasındadır. Özellikle ülkemizde ekmeğe verilen önem ve alaka oldukça yüksek oranda tüketilmesine neden oluyor. Fakat ekmek tüketimindeki etkileri yok etmeye, azaltmaya yardımcı olacak farklı birçok ekmek türü bulunur. Bu ekmeklerin en yaygını özellikle sağlıklı kompleks karbonhidrat grubunda yer alan tam buğday ekmeği ön plana çıkar. Düşük kalorili hali ve besin açısından zengin içeriği ile vücuda zararlı seviyede kalori alımını engelleyerek ekmek tüketebilme şansını verir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde de son yıllarda beyaz ekmekten tam buğday ekmeğine geçiş oranında artış olduğu söyleniyor. 

  1 bütün tam buğday ekmeği; 636 kcal kalori miktarına sahiptir.
  1 ince dilim tam buğday ekmeği; 50-60 kcal kalori miktarına sahiptir.
  Şahsa özel olarak hazırlanan dengeli beslenme ve diyet programlarının vazgeçilmez ve öncelikli başvurulan besinleri arsında yer alır.

  Tam Buğday Ekmeğinin Sağlık Açısından Etkileri

  Tam buğday ekmeğinin normal bir ekmek ile kıyaslandığı zaman en önemli farkı içeriğinde daha çok lif ve az oranda glisemik indeks bulundurmasıdır. 1 dilim normal beyaz ekmeğin içeriğinde 1,4 gram kadar besin lifi bulunur. Fakat 1 dilim tam buğday ekmeğinde 2,6 gram besin lifi bulunur. Tam buğday ekmeği bu özelliği sayesinde daha az ekmek tüketip daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasında da etkili bir faktördür. Tam buğday ekmeğinde B grubunda yer alan tüm vitaminler bulunur fakat B12 vitamini hariç. 

  1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori ve Besin Değerleri Tablosu
  • 1 dilim tam buğday ekmeği 50-60 kcal kalori miktarına sahiptir.
  • 1 dilim tam buğday ekmeği yapısında 0,36 gram lif bulundurur.
  • 1 dilim tam buğday ekmeği yapısında 0,46 gram yağ bulundurur.
  • 1 dilim tam buğday ekmeği içeriğinde 1,365 gram karbonhidrat bulunur.
  • 1 dilim tam buğday ekmeğinde kolesterol ve potasyum bulundurmaz.
  • 1 dilim tam buğday ekmeği yapısında 49,85 mg kadar kalsiyum bulundurur.
  ]]>
  2 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori https://www.bugday.gen.tr/2-dilim-tam-bugday-ekmegi-kac-kalori.html Thu, 06 Dec 2018 04:28:22 +0000 2 dilim tam buğday ekmeği kaç kalori, Buğday ekmeği bilindiği gibi bizim vazgeçemediğimiz yiyeceğimizdir. Ekmek yemediğimiz zaman kendimizi doymamış hissetmekteyiz. Ancak ekmeğin kilo üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler üst 2 dilim tam buğday ekmeği kaç kalori, Buğday ekmeği bilindiği gibi bizim vazgeçemediğimiz yiyeceğimizdir. Ekmek yemediğimiz zaman kendimizi doymamış hissetmekteyiz. Ancak ekmeğin kilo üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler üstüne söylemler ortaya çıkmıştır. Özellikle buğdayın kendi yapısının artık doğal olmadığı yani gen yapısı ile oynadığı yönünde araştırmalar artmaktadır. Tabi bu yinede ekmek tüketiminde geriye doğru bir ivme ortaya çıkarmamıştır. Kalori bildiğiniz gibi vücudun gerekli gördüğü enerjinin karşılığı olmaktadır. Yani günlük almamız gereken kalori miktarı vardır. Bu ihtiyaç yaş, cinsiyet, aktivite düzeyi ile bağlantılı olmaktadır. Ortalama düşünürsek yetişkin bir kişinin kalori ihtiyacı 2200 kalori civarında olmaktadır. Tabi sadece ortalama bir rakam. Bu kişi günlük 3000 kalori almaya başlarsa yavaş yavaş kilo almaya başlayacaktır. Bunun altında bir rakamlar ise kilo verdirmeye başlayacaktır. 

  2 dilim tam buğday ekmeğinin kalorisi aslında tek öğünle sınırlı kalınırsa çok değildir. Ortalama 140 kalori civarında olmaktadır. Buda sabah kahvaltısında iki dilim ekmek yemenin bir sakıncası olmadığını gösterir. Yada her öğün 1 adet tam buğday ekmeği yerseniz yine sıkıntı olmayacaktır. Ancak her öğün 4 dilim ekmek yiyen bir kişi maalesef kilo alacaktır. Çünkü diğer yediği besinlerden de kalori almaya devam edecektir. 

  Ekmeğin diğer besinleri
  • Protein: 20 gr
  • Kalori: 140 kcal
  • Karbonhidrat: 27 gr
  • Kalsiyum: 99 mg
  Burada önemli olan bir konuda 2 dilim tam buğday ekmeğinin kalori miktarının yanında yenilen yiyecekler ile yükseltilmesi olacaktır. Yani bu ekmekle yapılan tost toplam kalori miktarını belki 300 kaloriye kadar çekecektir. Yada ekmeğin üzerine sürülen kaymak, bal ve reçel gibi yiyecekler artı kalori getirmiş olacaktır. Çünkü ekmeği tek başına yemeyeceğimiz için öğünlerde yanına eklenen yiyeceklerinde kalori ve besin değerlerini dikkate alarak fayda sağlama oranına göre öğüne eklemeli yada çıkarmalıyız.
  ]]>
  Dövme Buğday https://www.bugday.gen.tr/dovme-bugday.html Thu, 06 Dec 2018 22:43:48 +0000 Dövme buğday, Çok eski yıllardan itibaren tüketilen temel gıda maddelerinden biri olan buğday, Türk mutfağının vazgeçilmez tahılları arasında yer alır. Buğdayın dış kabuğunun yani kepeğinin bazı işlemler ile giderilmi Dövme buğday, Çok eski yıllardan itibaren tüketilen temel gıda maddelerinden biri olan buğday, Türk mutfağının vazgeçilmez tahılları arasında yer alır. Buğdayın dış kabuğunun yani kepeğinin bazı işlemler ile giderilmiş ve ezilmiş hali olan dövme buğday ise en çokta aşure yapımında kullanılır. Diğer bir adı yarma olan dövme buğdaydan aynı zamanda keşkek yemeği de yapılabilir. Hazırlayacağınız birçok yemekte ana malzeme olarak kullanabileceğiniz dövme buğday hemen hemen birçok kişinin mutfağında bulunur. 

  Dövme buğday çorba ve salata yapımında da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak kullanılmadan önce mutlaka haşlanması gerekir. Bol miktarda lif, demir ve çinko içeren dövme buğday, aynı zamanda fosfor, potasyum, karbonhidrat ve protein açısından da oldukça zengindir. Anadolu'da en çok da ayran aşı çorbasında kullanılan bu besin değeri oldukça yüksek olan tahılın özellikle büyüme ve gelişme çağındaki olan çocuklar tarafından bol miktarda tüketilmesinde fayda vardır. B12 vitamini hariç B grubu vitaminleri ve E vitamini açısından oldukça zengin olmazsı dövme buğdayın oldukça faydalı olmasını sağlar. Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için oldukça doğru bir besin kaynağı olabilecek dövme buğdayın buğdaya oranla glisemik endeksi çok daha düşüktür.

  Dövme buğday faydaları
  • Kanser türlerine yakalanma riskinin büyük bir oranda azalmasını sağlar.
  • İçerisinde çok az miktarda sodyumun bulunduğu için hipertansiyon hastaları için oldukça faydalıdır. 
  • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. 
  • Kabızlığı giderir ve özellikle de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek perilstaltizminin hızlanmasına sağlayarak dışkının kolay atılmasına katkı sağlar.
  • İçerisinde bol miktarda bulunan demir ve çinko minerali sayesinde kansızlığı önler. 
  • Sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahiptir, zihin yorgunluğunu giderir, uykusuzluk problemine karşı iyi gelir ve zihnin canlanmasını sağlar.
  • Glisemik indeksinin düşük olması bakımından kan şekerinin yükselmesine neden olmaz. Bu nedenle dövme buğday diyabet hastaları tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir. 
  • İçerisinde bulunan vitaminler ve besinler sayesinde vücudun genel sağlığının korunmasına yardımcı olur. 
  • Düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalp hastalıklarına yakalanma oranını azaltır. 
  • Dövme buğday saç sağlığı açısından önemli olan mineraller bakımından oldukça zengindir ve içerisinde bulunan çinko sayesinde saçların sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olur.
  • Tok tutma özelliği ve içerisinde bulunan bol miktarda lif sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • Niasin ve çinko içeren dövme buğday aynı zamanda içinde bulunan E vitamini sayesinde göz sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Bir göz problemi olan katarakt riskini büyük bir oranda azaltır.
  • B grubu vitaminler açısından oldukça zengin olması sayesinde alzheimer gibi birçok zihinsel hastalıklara karşı oldukça faydalıdır.
  ]]>
  Ekmeklik Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/ekmeklik-bugday-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 23:03:59 +0000 Ekmeklik Buğday Çeşitleri, Buğday insanın temel ihtiyaçlarının en başında yer alır. Dünya çapında ekimi en çok yapılan iki üründen biri buğdaydır. Bizim ülkemizde de ilk sırayı alır. Ülkemizde de en çok İç Anadolu Ekmeklik Buğday Çeşitleri, Buğday insanın temel ihtiyaçlarının en başında yer alır. Dünya çapında ekimi en çok yapılan iki üründen biri buğdaydır. Bizim ülkemizde de ilk sırayı alır. Ülkemizde de en çok İç Anadolu bölgesinde yetişir.  Buğday genelde ılık ve serin iklimleri sever. Çok fazla sıcak sevmez. Kil, kireç ve fosforlu toprakları sever. Yağışın ortalama 600-650 milimetre olması gerekmektedir. Hasat zamanı da haziran ayının sonundan temmuz ayının sonuna kadar devam edebilir. Sonrasında orakla biçilen buğdayların beş altı gün toprak üstünde kuruması beklenir.

  Buğdaylarda kendi içinde üçe ayrılır, ekmelik buğday, makarnalık buğday ve son olarak bisküvilik buğday. Bu üçe ayrılan gurubundan kendi içinde bölünmeleri vardır. Buğday sap ve yaprak boyları yaklaşık olarak yüz santimetreye kadar ulaşabilir. Cinsine göre 10-15 santim daha uzayabilirler. Ekmeklik buğday çeşitleri özenle seçilip ayrıldıktan sonra öğütülmek için gerekli yerlere götürülür ve un haline gelebilmesi için öğütülür. Un haline getirilen buğdayda kendi arasında ayrıştırılır ve ekmeklik olarak seçilen buğdaylarla çeşit çeşit ekmek yapılır.  Tam buğday ekmeği, kepek ekmeği, çavdar ekmeği, tandır ekmeği, karabuğday ekmeği, beyaz ekmek ve benzeri çeşitlerde karşımıza çıkar bu çeşitleri artırmak tabi ki bizim elimizde.

  Ekmeklik Buğday Çeşitleri Nelerdir
  • Gün Doksanbir
  • İkizce Doksanaltı
  • Bayraktar İkibin
  • Demir İkibin
  • Tosunbey
  • Zencirci İkibiniki
  • Seval
  • Eser
  • Kenanbey
  ]]>
  Buğday Besin Değeri https://www.bugday.gen.tr/bugday-besin-degeri.html Sat, 08 Dec 2018 07:51:23 +0000 Buğday Besin Değeri, Buğday en önemli besin maddesidir. İnsanların temel besin maddesi olan ekmeğin ana maddesidir. Un yapıp kullanıldığı gibi hayvanlar için yem olarak da  kullanılabilir. Hasat zamanında elde edilen samanlar Buğday Besin Değeri, Buğday en önemli besin maddesidir. İnsanların temel besin maddesi olan ekmeğin ana maddesidir. Un yapıp kullanıldığı gibi hayvanlar için yem olarak da  kullanılabilir. Hasat zamanında elde edilen samanlar çiftlik hayvanları için çok idealdir. Buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. 

  Buğdayı Kendi İçerisinde üçe Ayırabiliriz
  • Makarnalık Buğday 
  • Ekmeklik Buğday
  • Bisküvilik buğday
  Buğday, ılık ve serin olan iklim kuşaklarında daha rahat yetişir. Toprak olarak da killi toprakları tercih eder. Ekim zamanı ise ekim ayının son iki haftası ile kasım ayının ilk iki haftasında çok uygundur.

  Buğday Besin Değeri Kalori Olarak Hesaplandığında
  • İkiyüz gram buğdayda yaklaşık olarak 639 kalori bulunmaktadır. 
  • Karbonhidrat açısından 120, 
  • Protein bakımından 24, 
  • Yağ bakımından oldukça  fakir olan buğday 2, 
  • Lif bakımından da oldukça zengin sayılır 21
  Buğdayın besin değeri tablosunu aşağı yukarı böyle belirleyebiliriz. Tabi ki buğdayda da bulunan vitaminle var. Gerek A vitamini olsun gerek demir, kalsiyum, sodyum, potasyum bunları da saymak mümkün.
  ]]>
  Haşlanmış Buğday https://www.bugday.gen.tr/haslanmis-bugday.html Sat, 08 Dec 2018 21:45:54 +0000 Haşlanmış buğday; birçok derde devadır. Buğday lif yönünden son derece zengin bir besin maddesidir. Ayrıca değerli bir tahıl olan buğdaydan istifade edebilmek adına hazırlanabilecek çeşitli tarifler bulunmaktadır. Bu tarifler Haşlanmış buğday; birçok derde devadır. Buğday lif yönünden son derece zengin bir besin maddesidir. Ayrıca değerli bir tahıl olan buğdaydan istifade edebilmek adına hazırlanabilecek çeşitli tarifler bulunmaktadır. Bu tariflerin birçoğu geleneksel özelliğe sahip olsa da hiç biri değerini kaybetmemiştir. Başta haşlanmış buğday kullanılarak yapılan aşure bunlardan sadece bir tanesidir. Yine lebeniye, ayran aşını da unutmamak ve bu konuda hakkını vermek gerekir. Tabi haşlanmış buğdayın halk arasında severek yerine getirilen diş bulguru geleneğinin de bir parçası olduğunu unutulmamalıdır. Özellikle İç Anadolu Bölgesinde haşlanmış buğdayının üzerine ceviz, şekerli leblebi gibi çerezler konularak ikram edilir. Günümüzde ise bu eski tariflere ilave olarak yeni lezzetler denenmektedir. Haşlanmış buğday kullanarak hazırlanan en kolay yeni tariflerden bir tanesi haşlanmış buğday salatasıdır. 

  Haşlanmış buğday salatası için gereken malzemeler:
  • 1,5 su bardağı haşlanmış buğday,
  • 1 adet kırmızı biber,
  • 1 dal yeşil soğan,
  • 1 tutam dereotu,
  • 1 tutam maydanoz,
  • 2 adet sivri biber,
  • 2 yemek kaşığı mısır,
  • 1 tatlı kaşığı pul biber,
  • 4 yemek kaşığı zeytin yağı,
  • 1 adet limon,
  • Yeteri kadar tuz,
  Hazırlanışı: Haşlanmış buğday kullanılarak yapılacak salata için buğdayın soğuk olması gerekir. Daha sonra tüm salata malzemelerini yıkayıp doğrayın. Haşlanmış buğdayı derin bir kaseye alın. Üzerine doğranan salata malzemelerini ilave edin. En son olarak zeytin yağı, limon suyu ve tuzu bir kasede karıştırıp salatanın üzerine dökün. Haşlanmış buğdayı ezmeden karıştırın ve servis kasesine boşaltın. Bu arada buğdayı haşlarken mutlaka tuz kullanın. Aksi halde salataya ne kadar koyarsanız koyun lezzetini bulamayabilirsiniz. Haşlanmış buğday salatası hazır. Arzu ederseniz yeşil zeytin ya da farklı salata malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun.
  ]]>
  Buğday Çimi https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi.html Sun, 09 Dec 2018 10:34:02 +0000 Buğday çimi, son yıllarda kanser gibi oldukça ciddi ölümcül riskleri olan hastalıkların tedavi edilmesinde ve hastalıkların önlenmesinde sağladığı faydalı etkilerle gündeme gelmiştir. Buğday çimi içeriğinde sıvı oksije Buğday çimi, son yıllarda kanser gibi oldukça ciddi ölümcül riskleri olan hastalıkların tedavi edilmesinde ve hastalıkların önlenmesinde sağladığı faydalı etkilerle gündeme gelmiştir. Buğday çimi içeriğinde sıvı oksijen barındırmaktadır. Doğadaki en güçlü anti kanser etkisi olan laetril içermektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından buğday çiminin kanserle mücadelede önemli bir bitki olduğu belirtilmektedir. Alternatif tedavi seçenekleri arasında buğday çimi yemek ve buğday şırası içmek uzmanların tavsiyeleri arasına girmiştir. Dünyada buğday çiminin etkilerini benimsemiş ve kabul etmiş olan toplumlarda kanser türlerinin daha az görülmesi buğday çiminin önemini bir kez daha arttırmaktadır. Buğday şırası Orta Asya'da çok eski dönemlerde de içilmiştir. Bu değerli bitki hakkında pek çok yayın hazırlanmıştır. Özellikle kanseri önlediğine dair bilgiler bulunmaktadır. Buğday çimi hakkında öne çıkan faydaları makalemizde bulabilirsiniz.

  Buğday çimi faydaları nelerdir

  Buğday çimi öncelikle bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir. Alternatif tedavide kanser ilacı olarak kullanılmaktadır. Özellikle buğday şırasının kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Bitkisel tedavi önerileri arasında  buğday çimi önemli bir yere sahiptir. İçeriğindeki besin maddeleri, vitamin ve mineraller dışında bol miktarda klorofil sayesinde bu etkileri göstermektedir. Buğday çiminin içeriği % 70 klorofilden oluşur. Klorofilin anlamı bitkilerin kanı olmasıdır. Buğday çimi B17 vitaminiyle kanser hücrelerine savaş açar. Ayrıca topraktan bitkilere geçebilecek olan 102 elementin tam 92 tanesi buğday çiminde bulunur.

  Buğday çimi taze olarak aynı miktardaki portakalla kıyaslandığında 60 kat fazla C vitamini içermektedir. İçinde bulunan emir oranı da ıspanakla kıyaslandığında 8 kat daha fazladır. İçeceğiniz 1 bardak buğday çimi suyu sayesinde, 1 kasa portakaldan alabileceğiniz C vitaminini rahatlıkla alabilirsiniz.

  Buğday çimi içeriğinde kanda bulunan toksinleri yok eden maddeler bulunur. Ayrıca sıvı oksijen deposudur ve laetril denilen anti kanser içeriği vardır.

  Kilo problemi olanlar, diyet yapmak zorunda kalanlar buğday çimi ile hazırlanmış buğday şırası içebilir. Bu vücutta yağ yakılmasını daha kolay hale getirdiği gibi yağ yakımını da hızlandırır.

  Buğday çimi enerji verici bir bitki olduğundan, uyku ihtiyacınızda azalır. Gaz, şişkinlik gibi sindirim sorunlarına iyi gelir. Kan şekerini dengeleyerek, kandaki oksijen taşıma kapasitesinin artmasını sağlar. Ayrıca buğday çimi kırmızı kan hücrelerini arttırıcı etki yapar. Anti bakteriyel etkisi de vardır. Antioksidan bakımından zengin olduğu için vücutta anti aging etkisi gösterir.

  Buğday çimi ile buğday şırası nasıl yapılır

  Buğday şırası yapmak için ihtiyacınız olanlar 1 su bardağı buğday tohumu ve 2,5 litre içme suyudur. Önce buğday tohumlarını filizlendirmeniz gerekiyor. İşlem görmeyen çiğ buğday tohumlarını yıkadıktan sonra bolca içme suyunun içinde bir gün boyunca bekletin. Arada suyu değiştirerek, buğday tohumları içindeki  besin canlandırmaya destek olmalısınız. Daha sonra tohumları süzün ve üzerini örterek bekletin. Arada kontrol ettiğiniz tohumlar kurudukça yeniden sudan geçirin. Ortalama 2 gün kadar bunları yaptığınızda buğday tohumları filizlenmeye başlayacak. Filizler 1,5 cm oluncaya kadar bekleyin.

  Buğday şırası yapmak içinde filizleri yıkayarak kavanoza doldurun. Buna 1,5 litre içme suyu koyun ve kavanozu hava alacak şekilde bir tülbentle kapatın. Buğday şırası 2 gün içinde tüketime hazır olacaktır. Süzerek şırayı buzdolabına koyun. Bundan her gün 250-500 ml kadar için. Hazırlanan buğday şırasını 3 gün içinde bitirmelisiniz. İsterseniz süzdüğünüz buğday filizlerinden yeniden aynı şekilde şıra hazırlayabilirsiniz. Daha sonra filizleri atabilir ya da bahçe toprağına karıştırabilirsiniz. Buğday çimi ile yapılan şırayı sade olarak ya da l]]>