bugday.gen.tr https://www.bugday.gen.tr Buğday, Buğday Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bugday.gen.tr Fri, 17 Mar 2017 00:00:00 +0000 Tue, 19 Mar 2019 00:00:00 +0000 60 Yemlik Buğday https://www.bugday.gen.tr/yemlik-bugday.html Thu, 18 Oct 2018 20:01:06 +0000 Yemlik buğday, Buğday, buğdaygiller familyasına ait olan ve tüm dünyada ıslahı yapılan bir bitki türüdür. Yetiştirme açısında karasal iklim elverişlidir. Un ve yem üretiminde kullanılan temel besin kaynağıdır Yemlik buğday, Buğday, buğdaygiller familyasına ait olan ve tüm dünyada ıslahı yapılan bir bitki türüdür. Yetiştirme açısında karasal iklim elverişlidir. Un ve yem üretiminde kullanılan temel besin kaynağıdır. Kabuklu ve kabuksuz öğütülebilir. Çiftlik hayvanları, kuş gibi birçok hayvan için yem maddesi olarak kullanılır.

Sağlıklı beslenmek için alternatif olan buğday, saç, cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Vücuda enerji sağlar. Kalp sağlığını korur, göz sağlığına katkıda bulunur, genel vücut sağlığı için faydalıdır, sindirim sistemi için faydalı bir besin maddesi olarak bilinir, diyabet hastaları gönül rahatlığıyla tüketebilir, kilo vermeyi kolaylaştırır, kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır, beyin sağlığı için faydalı olan buğday beyin fonksiyonu sağlığını korur. Hafızayla ilgili hastalıklara karşı iyi gelir. Zihinsel sağlığa katkıda bulunan buğday ruh sağlığı içinde faydalı bir besin maddesidir. Adet öncesi gerginliği hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Yemlik buğday, alım koşullarına uygun olan buğday türüdür. Faydaları bakımından buğday eski yıllardan beri kullanılan ve bilinen bir besin maddesidir. Buğdayın faydalarından yararlanabilmek nasıl tüketildiğine bağlı olarak değişir. Buğday işlenme aşamasında besleyici özelliğini kaybeder. Tahıl tüketimi sağlayan buğday sağlık açısından geniş yelpazede faydalıdır. Manganez, diyet lifi, A, C, E, B grubu vitaminler, potasyum, fosfor bakımından iyi bir kaynaktır. Yemlik buğday, kuş, tavuk gibi hayvanların beslenmesi için kullanılan buğday türüdür.

]]>
Buğday Ekmeği Kaç Kalori https://www.bugday.gen.tr/bugday-ekmegi-kac-kalori.html Fri, 19 Oct 2018 11:06:30 +0000 Buğday ekmeği kaç kalori, Buğday ekmeği hem lezzeti hemde sağlığa olan faydaları ile bilinmektedir. Beyaz ekmek yerine çoğu zaman tavsiye edilen buğday ekmeğinin vücut üzerinde birçok olumlu etkiye fayda sağladığı bilinmek Buğday ekmeği kaç kalori, Buğday ekmeği hem lezzeti hemde sağlığa olan faydaları ile bilinmektedir. Beyaz ekmek yerine çoğu zaman tavsiye edilen buğday ekmeğinin vücut üzerinde birçok olumlu etkiye fayda sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenenlerin sıkça tercih ettikleri buğday ekmeği taşıdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücudu bir çok hastalığa karşı da koruyabilmektedir. Buğday ekmeği lif içeren bir besindir. Lif içeren besinlerin daha çabuk hazmedildikleri bilinmektedir. Lifli besinler sindirim organları hastalıklarının oluşma riskini hafifletmektedir. Hazmı kolay olan ve bağırsakların daha düzenli ve hızlı çalışmasını sağlayan lifli besinler sindirim organlarının daha düzenli çalışmasına fayda sağladığı için kilo vermede yardımcı bir besin olarak bilinmektedir. Bu nedenle de kilo kontrolü sağlamak isteyenler veya diyette olanlara sıkça buğday ekmeği önerilmektedir. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeğini öğünlerinde tercih eden kişiler vücuda hem daha az kalori almış olurlar hemde sindirim metabolizmasının daha hızlı çalışmasını sağlayarak hızlı kilo verme yolunda ilerleyerek hedeflerine ulaşırlar. Buğday ekmeği yüksek tansiyona, kolesterole ve kan şekerinin düzenlenmesine fayda sağlayan bir ekmek çeşididir. Besin değerleri oldukça yüksektir. 

Buğday ekmeği kaç kalori bakıldığında çok da düşük bir kaloriye sahip olmamasına rağmen lif değerleri içerdiği için ve kişide kabızlık sorunlarının oluşmasını engellediği için yapılan araştırmalar kilo vermeye yardımcı bir besin olarak buğday ekmeğinin diyet listelerinde yer almasını sağlamaktadır.

Buğday ekmeği kaç kalori incelenecek olursa diğer ekmek çeşitlerine oranla kalorisinin daha düşük olduğu net bir şekilde söylenebilir. Bunun yanı sıra buğday ekmeği tüketildiğinde ara öğün ihtiyaçları da ortadan çoğu zaman kalkar. Bunun nedeni ise kişiye vermiş olduğu tokluk hissidir. Buğday ekmeği tüketildiğinde kişi çok uzun bir süre kendini tok hisseder ve diğer yiyecekleri tüketmeye ihtiyacı kalmaz. Böylelikle verilmesi hedeflenen kilo daha çabuk bir şekilde verilebilmektedir. Buğday ekmeği kaç kalori sorusunun tam anlamıyla cevaplanması ise tüketilen ekmeğin gramına göre belirlenmektedir. Kişinin tükettiği buğday ekmeğinin oranı kalori değişikliğine neden olmaktadır. Ne kadar fazla ekmek tüketilse vücuda alınan kalori de o kadar fazla olur. Aşağıda buğday ekmeğinin dilim ve gram hesaplaması yapılmıştır. Sizde buğday ekmeği kaç kalori merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

Dilim ve gram hesabına göre buğday ekmeği kaç kalori:
 • İnce bir dilim buğday ekmeğinin 25 gram olduğu düşünülürse 65 kaloridir.
 • Orta bir dilim buğday ekmeğinin 50 gram olduğu düşünülürse 130 kaloridir.
 • 2 orta dilim buğday ekmeğinin 100 gram olduğu düşünüldüğünde ise 260 kalori olarak hesaplanmaktadır.
]]>
Buğday https://www.bugday.gen.tr/bugday.html Fri, 19 Oct 2018 17:16:58 +0000 Buğday, çok eskilerden günümüze dek üretimi yapılan buğdayım faydalarından yararlanabilmek için tüketim şekli oldukça önemlidir. Buğdayım işlenmesi anında besleyici özelliği kaybolmaktadır. kepekli besinler g Buğday, çok eskilerden günümüze dek üretimi yapılan buğdayım faydalarından yararlanabilmek için tüketim şekli oldukça önemlidir. Buğdayım işlenmesi anında besleyici özelliği kaybolmaktadır. kepekli besinler grubunda yer alan buğday, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Manganez, diyet lifleri, A, C, E, B6, B12, K vitaminleri, bakır, fosfor ve kalsiyum açısından iyi bir kaynaktır. Sağlıklı beslenenler için alternatif bir besin kaynağı olan buğday, cilt, saç, kalp, göz sağlığı gibi geniş yelpazede sağlığa katkıda bulunur.

Buğday çeşitleri nelerdir

 • Sert buğday
 • Kılçıklı buğday
 • Kızıl buğday
 • Yumuşak buğday
 • Kalınca buğday
 • Kanbur taneli buğday
 • Esmer buğday

Buğday faydaları nelerdir

Cilt sağlığı: Tahıllı gıdalar cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayan besin gruplarıdır. İşlem görmemiş gıdalar cilt için faydalı olan tüm bileşenleri içeriğinde barındırır. Selenyum bakımından zengin içeriğe sahip olan buğday, cildi besleyerek hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. E vitamini ve çinko içeriği bulunan buğday, cildin sağlıklı bir görünüm sergilemesini sağlar ve cildin esnekliğini arttırır. Akne tedavisi için buğday içinde lifler oldukça etkilidir. Sivilcelerden kurtulmak içinde faydası bulunmaktadır. Buğday deri kanseri üzerinde de etkili olan bir besin maddesidir.

Saç sağlığı: Cilt sağlığına katkıda bulunan buğday saç sağlığı içinde faydalı bir besin maddesidir. Saç sağlığı için faydalı olan mineral ve vitaminler barındıran buğday, saçların daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Saçları onarır ve saç köklerini besleyerek daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Genel vücut sağlığı: Genel vücut sağlığı bakımından faydalı olan bileşenleri içeriğinde bulunduran buğday, vücut organlarının fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Kolesterol: Buğday içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün dengede kalmasını sağlar.

Sindirim sistemi: İçeriğinde fazlaca lif bulunduran buğday sindirim sisteminin aktif şekilde işlemesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini güçlendirir ve kabızlık sorununa karşı iyi gelir.

Göz sağlığı: E vitamini, niasin ve çinko içeriği katarakt ve makula dejenerasyonu riskini azaltır. Görme kaybının ilerlemesini önler.

Kalp sağlığı: Buğday, kroner kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. Kalp sağlığını korumak için kadınların günlük 6, erkeklerin ise 8 gram buğday tüketmesi tavsiye edilir.

Diyabet: Kan şekeri seviyesini düzenleyen buğday, diyabet hastaları için önerilen bir besin maddesidir. Magnezyum şekerin dengelenmesi için önemli bir bileşendir.

Karaciğer sağlığı: Buğdayın içeriğinde yer alan kolin adlı bileşen karaciğer sağlığını korur. Karaciğer yağlanmasına karşı faydalı bir besin maddesidir. Karaciğerin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

Vücut temizliği: Bağırsak hareketlerini güçlendiren, kabızlığa karşı faydalı olan buğday, dışkının sağlıklı şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsaklar başta olmak üzere sindirim sistemi organlarının temizlenmesinde önemli rol oynar.

Kanser: Kanser çeşitlerine karşı korunabilmek için düzenli buğday tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Klinik bulgulara göre düzenli buğday tüketenlerde kansere yakalanma riskinin daha az olduğu saptanmıştır.

Kilo vermek: Kilo vermeyi kolaylaştıran buğday bu özelliğinden dolayı diyet listelerinde önerilmektedir. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için metabolizmayı güçlendirir. Sindirim sistemi hareketlerini arttırdığı içinde kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Beyin fonksiyonları: E ve B vitaminleri açısından zengin olan buğday beyin fonksiyonlarını düzenler. Alzheimer başta olmak üzere beyinle alakalı gelişebilecek hastalıkların oluşma risk]]> Buğday Unu https://www.bugday.gen.tr/bugday-unu.html Sat, 20 Oct 2018 04:40:11 +0000 Buğday Unu; ismi itibariyle buğdayın dövülmesi sonucu elde edilen undur.  Bununla beraber rafine buğday unlarının bundan farkı işlenmiş olarak elde edildiği için buğdayın bazı kısımlarını içermez. Yani eğer ekmek v Buğday Unu; ismi itibariyle buğdayın dövülmesi sonucu elde edilen undur.  Bununla beraber rafine buğday unlarının bundan farkı işlenmiş olarak elde edildiği için buğdayın bazı kısımlarını içermez. Yani eğer ekmek veya hamurişi yapımında buğday unu kullanılırsa içerisindeki mineraller ve birçok vitaminler fazlaca olacaktır. Lakin bu rafine buğday ise değerler normalin altında kalacaktır. Tarımsal tıbbi çalışmalarda tam tahıllı ürünleri tüketmek çeşitli kanser hastalıklarına, tipik diyabet hastalıklarına iyi geldiği ve koruyucu özellikli olduğu anlaşılmıştır


Buğday Unu İçeriği

Buğday unu üç parçadan oluşmasına karşın yüzde seksenlik bir kısmı endosperm oluşturur ve içeriğinde bol miktarda nişasta bulundurur. Diğer kısımları ise buğdayın özü ve kepektir. Kepek buğday tanesinin içeriğindeki vitaminleri ve minerallerin büyük bir kısmını bünyesinde bulundurur. Rafine buğdayda mineral değerlerinin düşük olmasının en büyük sebebi buğday makinelerde işlenirken buğday özünün ve kepeğin kaybedilmesidir. Yani tam tahıllı buğday ürünleri vücudumuzda oluşabilecek kanser, aşırı şişmanlık ve kronik bütün diğer hastalıklara karşı koruyucu bir şekilde rol oynamaktadır. Lakin rafine işlemi buna engel teşkil ederek mineraller ve besin kaynakları zarara uğramaktadır

Buğday Ununun Faydaları

Özellikle sabahları bireyler kahvaltı yapacakları zaman güne hem zinde hem de sağlıklı başlamak oldukça önemlidir. Beyaz ekmekten buğday unu ekmeğinin veya Kepek ekmeğinin en büyük farkı içerisinde bulunan lif miktarının beyaz ekmeye göre oldukça fazla olmasıdır. Daha detaylı olarak incelenecek olursa bir dilim beyaz ekmeğin içerisinde 1.4 gram zengin lif bulunurken bir dilim kepek ekmeğinin içerisinde 3.0 gram lif bulunmaktadır. Lif değerinin yüksek olmasının yanı sıra bireyler daha az dilim ekmek yiyerek daha uzun süre tok kalacaklardır. Yani yemeklerde beyaz ekmek yerine kepekli ekmek bulundurmak hem daha az kalori almanıza hemde beyaz ekmeye göre sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.  Bununla beraber bazı sağlık sorunları olan bireyler kullanmamalıdır. Buğday unundan yapılma ekmeği özellikle çölyak hastaları kullanmaması gerekmektedir. Tüketmesi bağırsak sistemini alt üst edecektir ve kronik sorunlar ortaya çıkarabilir. 
]]>
Karakılçık Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/karakilcik-bugdayi.html Sat, 20 Oct 2018 08:24:21 +0000 Karakılçık buğdayı : Karakılçık buğdayı ismini bünyesinde bulunduran karakılçıklardan almıştır. Genellikle ege bölgesinde yetişen ve nesli neredeyse tükenmek üzere olan bir buğday türüdür. Neslin
Karakılçık buğdayı : Karakılçık buğdayı ismini bünyesinde bulunduran karakılçıklardan almıştır. Genellikle ege bölgesinde yetişen ve nesli neredeyse tükenmek üzere olan bir buğday türüdür. Neslinin tükenmesinin en büyük nedeni ekonomik olarak diğer buğday türleri kadar bütçe sağlamaması ve bununla beraber  buğday taneleri iri ve sert yapıda olduğu için yeni nesil buğday öğütme makinelerinin öğütememesidir. Bunları baba mesleği olarak göre çiftçiler neslinin tükenmemesi adına devam ettiriyorlar. Ancak bunları öğütecek değirmen bulmakta bir hayli zor. 

Karakılçık buğdayı üretimi

Karakılçık buğdayının normal bir biçerdöverle değilde ancak orak ile biçilebileceği ayrıca normal hasılattan çok daha azına sahip olacağınızı bilmeniz gerekir.
Ancak günümüz buğdaylarından besin değeri, mineral ve vitamin bakımından kıyaslayacak olursak yaklaşık altmış kat daha fazla kaliteli olduğu bilinmektedir. Esmer buğday veya ata tohumu olarak bilinmektedir karakılçık buğdayı. İçerisinde demir, fosfor A, E, K, C fosfor kadar potasyum açısından da oldukça zengin içeriklidir. Ayrıca karakılçık buğdayı selenyum açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için cildinize de oldukça faydalıdır. Buğdayın içerisinde ki lif minarelleri yüzünüzde ki aknelere karşı yardım ederek sivilcelerden de kurtulmanıza fayda sağlar. Ayrıca en az cilt sağlığı kadar saçlarınız için de gerekli mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırırak saçınızı besler ve korur. 

Karakılçık buğdayı faydaları

Karakılçık buğdayı içerisinde bol miktarda lif bulundurduğu için sindirim sistemimizede oldukça faydalıdır. Bağırsaklarımızın çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi oluşan veya oluşabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Ayrıca koroner damarların hastalıklarına da bulaşma riskinizi azaltır. Uzman hekimler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda erkek bireylerde için günlük sekiz gram ve bayan bireyler için de günlük altı gram buğday tüketimini kesin kılmıştır. Bunlarla beraber hem yaşlı hem de genç bireylerin zihin sağlığını ve hafızasını güçlendirip koruyarak hem zinde hemde ruhsal açıdan rahat olmanızı sağlamaktadır. 
]]>
Buğday Pilavı https://www.bugday.gen.tr/bugday-pilavi.html Sat, 20 Oct 2018 20:09:48 +0000 Buğday pilavı, sağlığımız için önemi tartışılmaz olan besleyici ve vitamin değeri oldukça yüksek olan buğdayın en sağlıklı hali işlenmemiş halidir.Buğday pilavı bu nedenle daha bol tüketilmelidir.  Anadolu mutfa Buğday pilavı, sağlığımız için önemi tartışılmaz olan besleyici ve vitamin değeri oldukça yüksek olan buğdayın en sağlıklı hali işlenmemiş halidir.Buğday pilavı bu nedenle daha bol tüketilmelidir.  Anadolu mutfağında  çok çeşitli Buğday pilavı yapılmaktadır. Bunlardan en çok tüketilen tariflerin hazırlanışı şunlardır.

Buğday pilavı tarifi için gerekli malzemeler
 • 2 su bardağı buğday
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı tavuk suyu,
 • 2 su bardağı su,
 • 1 yemek kaşığı salça,
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber, 
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ,
 • 1 çay kaşığı tuz
Buğday pilavı tarifi hazırlanışı

Buğdaylar bir gece önceden ıslatılır. Öncelikle tencereye yağımızı koyup erimesini bekliyoruz,ardından salçamızı,toz biberimizi ve buğdaylarımızı da ekleyip karıştırıyoruz.Tavuk suyunu ve tuzunu ilave edip suyun buğdayların üzerine çıkmış olmasına dikkat etmeliyiz.Kısık ateşte, kapağı kapalı şekilde pişmeye bırakıyoruz.

Sebzeli buğday pilavı için malzemeler
 • 2 su bardağı buğday
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 su bardağı su,
 • 1 tane havuç,
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 tane domates,
 • 1 tane soğan,
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber, 
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber ,
 • 1  çay kaşığı karabiber ,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 yarım demet maydanoz                
Sebzeli buğday pilavı hazırlanışı

Buğdaylar bir gece önceden ıslatılır. Öncelikle tencereye yağımızı koyup erimesini bekliyoruz,  yemeklik doğramış soğanları, küp şeklinde doğranmış havuçları, aynı şekilde doğranmış kırmızı biberi birlikte kavuruyoruz, ardından küp şeklinde doğranmış domatesleri ilave ediyoruz.  Malzemeler soteledikten sonra buğdayı ekleyip, suyunu koyup, baharatları ve tuzunu da ilave edip kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Demlendikten sonra ince kıyılmış maydanozla servis ediyoruz. 

Afiyet olsun.
]]>
Esmer Buğday https://www.bugday.gen.tr/esmer-bugday.html Sun, 21 Oct 2018 04:55:23 +0000 Esmer Buğday, ilk olarak yetiştiren kişiler Amerikalı George Washington ve Thomas Jcfersson’dır. Bitki sınıflandırmasında tahılgiller türüne değil de meyvelerin bulunduğu sınıfa daha yakındır. Almanlar bu t Esmer Buğday, ilk olarak yetiştiren kişiler Amerikalı George Washington ve Thomas Jcfersson’dır. Bitki sınıflandırmasında tahılgiller türüne değil de meyvelerin bulunduğu sınıfa daha yakındır. Almanlar bu tohum kayın fındığına olan benzerliğinden dolayı bu isimle isimlendirilmiştir. Çok fazla türü bulunmaktadır ama en fazla bilinen türleri kavrulmuş ve kasha ismiyle bilinen türüdür. Bu buğday türü öze çiçek adı verilen ve besin açısından çok zengin koyu balın yapılmasını sağlamaktadır. Anavatan olarak Çin’in iç bölgelerinden ve batı kısımlarından gelmektedir.

Nerelerde yetişmektedir


Başta Japonya’da yetişen esmer buğday Polonya, Rusya, Fransa, Kanada, Amerika ve Türkiye’de yetişir.

Esmer buğday neden tüketilmelidir
 • Lif bakımından oldukça zengindir
 • B vitamini ve manganez açısından zengin içeriğe sahiptir. Kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcıdır, kan akışını düzene sokar bunu içerdiği flavonidler sayesinde yapar
 • Kalp hastalıkları ve göğüs kanserine karşı koruyucu özelliği olan entrolaktonları içerir
 • E vitamini, selenyum, tokotrienol, fenolik asit gibi faydalı anti oksidan maddeler içermektedir
 • Güç ve dayanıklılığı arttırıcı etkiler yapar
 • Hopi yerlileri doğum olayından sonra kanamanın kesilmesi için kadınlara esmer buğday yediriyorlarmış
 • Yapılan bazı deneylerde esmer buğday unu ile beslenen deneklerin vücutlarında yağ oranı ve kolesterol seviyesinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Erken yaşlanmanın neden olduğu etkilerin esmer buğdayın unu ile beslenenlerde görülmediği, safra taşları oluşmadığı gözlemlenmiştir. Şeker hastası olan farelerin esmer buğdayla beslenmeleri sonucunda immun sistemlerinin daha da güçlendiği görülmüştür.
Esmer buğday ile alakalı faydalı öneriler
 • Buğday ununun nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Unun nemli olması yetiştirildiği toprağın bozuk olduğunu gösterir
 • Buğday unu kapalı paketler halinde alınıyor ise mutlaka son kullanma tarihi gözden geçirilmelidir
 • Havası alınmış bir kap içerisinde, serin ve kuru bir ortamda 1 yıl saklama ömrü vardır
 • Eğer buzdolabında saklanırsa bir kaç ay içinde tüketilmesi gerekmektedir
 • Bu buğdayı kullanmadan önce soğuk sudan geçirip unun içerisinde bulunan tozlardan arındırılması gerekir
 • Eğer kurabiye, çörek vs. yapacaksanız esmer buğdaydan elde edilmiş unun içerisine başka tahılların unları da eklenebilir.
Besleyici ögeler açısından da zengin olan esmer buğday ununun içerdiği besin maddeleri şunlardır;
 • 100 gram buğday ununda
 • 328 kalori
 • 10.8 gram protein
 • 65,3 gram karbonhidrat
 • 12,1 gram lif
 • 2,6 gram yağ
 • 2,4 mg çinko
 • 2,8 mg demir bulunmaktadır. Esmer buğday zengin besin içeriği ile tam anlamıyla hayat kurtarıcı bir besindir.
]]>
Rus Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/rus-bugdayi.html Sun, 21 Oct 2018 14:17:24 +0000 Rus Buğdayı: Türkiye’ye Rusya’dan getirilerek ekimi yapılan bu buğday türü özellikle, Erzurum ve Kars bölgesinde oldukça yüksek derecede verim alınmasıyla adında çok söz ettirmiştir. Ziraat enstitüsü tarafından birç Rus Buğdayı: Türkiye’ye Rusya’dan getirilerek ekimi yapılan bu buğday türü özellikle, Erzurum ve Kars bölgesinde oldukça yüksek derecede verim alınmasıyla adında çok söz ettirmiştir. Ziraat enstitüsü tarafından birçok çalışması yapılarak, Türkiye’deki adaptasyonu hakkında bilgi elde edilerek, ülkemizde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.1970 li, yıllarda sap ve yaprak özellikleri boyu, sağlamlığı, gri yeşil yapısıyla Ankara buğdayına yakın bir özellik göstermektedir. Rus buğdayının başak yapısı, kılıçsız, beyaz renkte kavuzu olan, orta uzun ve orta derecede sık dik başağı vardır. Rus Buğdayı, Tane özelliği bakımından çok sert bir yapısı vardır. Kırmızı renkte taneleri vardır. Ortalama olarak 100 adet tane ağırlığı yaklaşık olarak,40 ile 45 ğr. aralığındadır.

Rus Buğdayının Tarımsal Olarak Özelliği

Kışlı bir buğday çeşidi olup, soğuk havaya karşı oldukça dirençlidir. Ancak kurak geçen havaya fazla dayanıklı değildir. Rus buğdayı çok kardeşlenme yapmaz. Rus buğdayında gübrelemeye karşı reaksiyon olarak oldukça fazladır. Erkence yetişmesi orta derecededir. Bu buğday yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Rus buğdayının en verimli sonucu son baharda erkence çıkış sağlandığı zaman olacaktır. Kardeşlenme si az oluşu, nedeniyle verim tane ve başak büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Rus buğdayı ilkbaharda oluşan donlardan kesinlikle etkilenmez. Ancak yaz aylarında oluşan kuraktan çok etkilenir.  Bu sebeple, yağışı iyi olmayan alanlar için çok elverişli değildir. 

Rus Buğdayında Hastalık Durumu; 

Kara ve kahverengi oluşan buğday pasına, orta derecede dayanabilir. San pasa karşı oldukça dayanıklıdır.  Köklerde oluşan, kök boğazı çürüklerinden çok fazla etkilendiği görülmüştür. Sürme ve rastığa karşı orta derecede dayanıklılık göstermektedir. Bu nedenle Rus buğdayı için tavsiye edilen bölgeler, Trakya, orta Anadolu'nun sulak tarım bölgeleri, Trakya'nın batı kısımları Erzurum ve Kars yöresi için uygun olduğu tespit edilmiştir.

]]>
Buğday Gübreleme https://www.bugday.gen.tr/bugday-gubreleme.html Sun, 21 Oct 2018 15:45:08 +0000 Buğday Gübreleme, tahıl ürünleri kapsamında yer alan buğday ekimi yapılan toprağa büyükbaş veya küçükbaş hayvan dışkısı gübresinin takviye yapılmasıyla verimli olarak yetişir. Diğer yandan yapy gübrelemenin yapılmas Buğday Gübreleme, tahıl ürünleri kapsamında yer alan buğday ekimi yapılan toprağa büyükbaş veya küçükbaş hayvan dışkısı gübresinin takviye yapılmasıyla verimli olarak yetişir. Diğer yandan yapy gübrelemenin yapılması da uygundur. Ancak söz konusu bu işlem için birtakım kurallara uyulması gerekir. Hata ile yapılan gübreleme faydadan ziyade zarara sebebiyet verir. Buğday gübreleme, tohumun toprakla buluşmasından sonra yapılır. Mevsim olarak da ilkbahar tercih edilmelidir.

Buğday gübreleme başlangıcına geçiş için toprağa çapa yapılıp ardından buğday ekimi yapılır. Yaklaşık bir hafta sonra buğdayın toprağa adapte olmasıyla birlikte ince bir katman olarak gübreleme işlemi yapılır. Bu hususta gübrenin aşırı atılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde buğdayın su isteğinde artış olup bu durumun karşılanmaması halinde yanma sorununu meydana getirir. Buğday gübreleme sonrası toprağın hafif nemlenmesini sağlamak adına az seviyede sulamanın yapılması gerekir. Bu süreçte sulama haftalık belli periyotlar dahilinde gerçekleştirilmelidir. Toprağın mineral dengesini sağlayan söz konusu bu işlem ile birlikte buğday verimli bir şekilde çimlenmeye başlayıp başak aşamasına geldiğinde bol buğday taneli oluşum gösterir. Verimli hasatın sağlanması için buğday gübrelemenin iyi bir şekilde yapılması şarttır. Buğday gübreleme bazı hayvanların toprak yüzeyinde bulunan buğdaylara ulaşma durumunu kısıtlar. Böylelikle yüzeyde bulunan buğdaylar toprağa tamamen gömülerek bazı hayvanların tahribini engeller.

Buğday Gübreleme Sonrası Bakım

Buğdayın sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yetişebilmesi için gübre kullanımı sonrasında belirli aralıklarda birtakım bakımların yapılması gerekir. Bu hususta sulamanın yanı sıra ilaçlama, yabani otların alınması ve iri nitelikteki taşların toplanması toprağın havalanmasını sağlayarak buğdayın gelişimine hız kazandırır. Kışlar ılık ve yağışlı yazlar sıcak ve kurak olan iklim koşullarında yetiştirilen buğday gübreleme aşamasından sonra hızla filizlenme gösterir. Hal böyle olunca otçul hayvanların beslenme ihtiyacını bu alanda karşılaması mümkündür. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için buğday ekimi yapılan alanın çitlerle çevrili olması önemlidir.
]]>
Tam Buğday Unu https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-unu.html Mon, 22 Oct 2018 15:15:00 +0000 Tam Buğday Unu, günümüzde değirmencilik tamamen beyaz una odaklı olup son derece rafine ve depolamaya dayanıklı un üretimi yapılmaktadır. Ve bundan dolayı buğdayın en değerli kısımları olan kepek ve rüşeym hayv Tam Buğday Unu, günümüzde değirmencilik tamamen beyaz una odaklı olup son derece rafine ve depolamaya dayanıklı un üretimi yapılmaktadır. Ve bundan dolayı buğdayın en değerli kısımları olan kepek ve rüşeym hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir. Oysa ki buğdayın kepek ve rüşeym kısmı, lif ve fitokimyasallar bakımından en değerli kısımdır. Son yıllarda özellikle sık sık tam buğday unundan bahsedilmesi, tam buğday unu pazar payını oldukça fazla artırdı. Tam buğday unu tokluk verici, ve temiz enerji kaynağı olan karbonhidratları, biyolojik değer içeren proteinleri, esansiyel yağ asitlerinin yanı sıra B ve E vitaminlerini, ve P ve Ca gibi aktivite minerallerini fazlasıyla içermektedir. Ülkemizde tam buğday unu ile hazırlanmış olan ekmek ve hamur işi gıdaların özellikle büyük şehirlerde ve lüks tüketim gıdalarında büyük bir cazibe kazanmış olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Ekmeğin hammaddesi olan tam buğday unu, büyük bir talep ile alıcı bulmaktadır.

Tam buğday unu nedir

Besin olarak üstünlüklerinden dolayı çokça tercih edilen tam buğday unu, prebiyotik, antidiyabetik, antikolsterol ve antioksidan etkilere de sahiptir. Tam buğday unu bileşiminde bulunan dirençli nişasta ve oligosakkaritler ile, ve bunlardan dolayı bağırsakta oluşan kısa zincirli yağ asitleri, gazlar, asetat, bütirat, ve propiyonat gibi türevler ile bağırsak florasını düzenleyerek, bağırsak hareketlerini aktif hale getirmektedir.

Tam buğday unu, yüksek lif, kompleks karbonhidrat, düşük GI ile kandaki glikoz ve insülün seviyesini düşürmektedir. Tam buğday unu antikolesterol etkisi ile LDL sentezini ve kandaki triaçilgliserol seviyelerini düşürdüğü için paralel olarak koroner kalp hastalıkları riskini de düşürmektedir. Buğdayın doğal rengini sağlayan, karotenoid pigmentasyon, fitik asit, glutathion, L- sistein, ferulik asit, tokotrionoller antioksidan etki göstermektedir. 

Tam buğday ununda bulunan, fitoestrojenlerden, izoflavonlar ve lignanlar insan metabolizmasında ve cinsiyet hormonlarının üretiminde etkili bileşiklerdir. Tam buğday ununda bulunan, proteaz inhibitörleri, doymamış yağ asitleri starol ve stenoller, antioksidanlar ve saponinlerin kolon ve göğüs kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Tam buğday unu içerdiği glukofruktozanlar ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Tam buğday unu içermiş olduğu faydalı besinsel özelliklerinin yanı sıra, çabuk küflenme ve böceklenme riski taşımaktadır. Öğütüldüğünde ise tam buğday unu, incelen yapısından dolayı antioksidan özelliğini biraz kaybetmektedir. Öğütme işlemi sırasındaki aşırı ısıtma protein degradasyonunda, toplam amino asit ve linoleik asit miktarında düşüşe neden olur.

Tam buğday unu hamur haline getirilerek fırında pişirildiği zaman, esmerleşme oranı artmakta bu durumda akrilamid oluşumunu artırmaktadır.

Tam buğday ununun olumlu faydalarından  yeterli derece de faydalanabilmek için, uygun şartlarda ve küçük granüllere ayrılmayacak şekilde öğütülürse buğdaydaki rüşeym çok fazla zarar görmez. Tam buğday unu organik olduğu zaman tarım ilaçları ve zararlı kimyasallar içermediğinden dolayı fayda maksimum düzeye çıkmaktadır.


]]>
Kırık Buğday https://www.bugday.gen.tr/kirik-bugday.html Mon, 22 Oct 2018 21:06:08 +0000 Kırık Buğday, tahıl ürünleri kapsamında yer alan olgunlaşan buğday başaklarının hasadı esnasında modern tarım teknolojisi ile işlemden geçirilme aşamasında elek altı diye tabir edilen buğday tanelerinin kırık olanların Kırık Buğday, tahıl ürünleri kapsamında yer alan olgunlaşan buğday başaklarının hasadı esnasında modern tarım teknolojisi ile işlemden geçirilme aşamasında elek altı diye tabir edilen buğday tanelerinin kırık olanlarını ifade eder. Kalite olarak ayrımı yapılan buğday taneleri gıda sektöründe birçok gıda içerisinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Kırık buğday, ekonomik bakımdan da uygun olan bir üründür. Bulgur ve un yapımı için tercih edilir. Buğday ekiminde kullanımında verim elde edilmeyen kırık buğday filizlenme için uygun olmadığından tohum olarak kullanılmamaktadır. Bu hususta iri taneli hasar görmeyen buğday tanesinin varlığı oldukça önemlidir. Öte yandan hayvan yemi olarak da tercih edilen kırık buğday özellikle kanatlı hayvanların beslenme ihtiyacını karşılamada önem teşkil eder. Uygun muhafaza koşullarında saklanan kırık buğdayın raf ömrü uzun olmaktadır. Rutubet ortamında küflenme ihtimali yüksek olduğundan oda sıcaklığının serin nitelikte olması önemlidir. Ayrıca kırık buğdayda güve oluşumunun ve kemirgen hayvanların zararlarının engellenmesi için de bu gıdanın sağlam kaplarda saklanması gerekir.

Kırık Buğday Faydaları

Vitamin ve mineral deposu niteliğinde olan kırık buğday vücudun bütün ihtiyacını karşılamaktadır. Birtakım aşamalardan geçirilerek iri, orta ve ince bulgur haline getirilen kırık buğday birçok yemeğin içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra un haline getirilerek de pastacılık alanında geniş yelpazede sunulmaktadır. Antioksidan niteliğindeki bu besin maddesi vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına kaynaklık eder. Tokluk hissi verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla birlikte sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışmasına kaynaklık eder. Söz konusu bu buğday türünün ekmek yapımında kullanılması kilo alımını engelleyerek sağlıklı ve dengeli beslenme yönünden yardımcı olur. Cilt bakımında son derece faydalıdır. Enerji deposu olmasının yanı sıra kalp sağlığını da korumaktadır. Saçların sağlam yapılı olup uzaması için katkı sağlar. Göz sağlığı yönünden önemli besin maddelerinden biridir.
]]>
Buğday Sirkesi https://www.bugday.gen.tr/bugday-sirkesi.html Mon, 22 Oct 2018 22:26:11 +0000 Buğday sirkesi, sirke ne şekilde yapılırsa yapılsın tam bir antioksidan, bağışıklık güçlendirici ve adeta bir gençlik iksiridir. Buğday sirkesi ise, sağlığınıza dost bir doğal ecza deposudur. Kil ve magnezyum Buğday sirkesi, sirke ne şekilde yapılırsa yapılsın tam bir antioksidan, bağışıklık güçlendirici ve adeta bir gençlik iksiridir. Buğday sirkesi ise, sağlığınıza dost bir doğal ecza deposudur. Kil ve magnezyum içeren buğday sirkesi vücut için son derece faydalıdır. Bünyenizi güçlendirmek ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için buğday sirkesinin mucize gücünden faydalanmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü olumlu etkilerini kısa süre içerisinde gösteren buğday sirkesi evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sirkelerden bir tanesi. Ayrıca grip ve virüslere bağlı hastalıklardan korunmak içinde buğday sirkesi koruyucu önlemlerin başında geliyor.

Buğday sirkesi nedir

Buğday sirkesi daha çok vücuttaki hücreler üzerine çalışan sağlıklı sirkelerden biridir. Özellikle saç, cilt ve tırnaklarınız ile ilgili sorunlarınız var ise buğday sirkesi bu konularda tam bir uzman. Vücutta biriken zararlı toksinleri dışarı atarak, cilt gözeneklerini  sıkılaştırıp onaran, ve içeriğinde ki  yüksek E vitamini özelliği ile kırışıklıkları ve çizgileri yok eden buğday sirkesi aynı zamanda cilt elastikiyetini artırarak, kolojen dokuyu da harekete geçirme özelliğine sahip. Buğday sirkesi saçlar içinde eşi benzeri bulunmayan bir ilaç niteliğinde. Zayıf ve cansız saçların direncini yerine getirerek, saçlarda ki dökülmeyi ve saç derisi sorunlarını giderir. Saçlı derinin Ph dengesini yeniden ayarlayarak pırıl pırıl sağlıklı ve güçlü saçlar için yenileyici bir saç toniği görevini de üstleniyor.

Çok büyük gurme marketler haricinde buğday sirkesini kolay temin etme şansınız yok maalesef. Bu yüzden kendi buğday sirkenizi kendinizin yapmasından başka çare kalmıyor. Ama gözünüz korkmasın en az diğer sirke yapımları kadar kolay.

Buğday sirkesi evde nasıl yapılır

Buğday sirkesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta organik bir buğday temin etmenizdir. Yoksa herhangi bir buğday yada marketlerde satılan aşurelik buğday hiç bir işe yaramaz ve faydalı bir buğday sirkesi hazırlamamış olursunuz. Büyük market raflarının organik gıdalar satılan kısımlarında değişik markalara ait organik buğday bulabilirsiniz.

Buğday sirkesi için:

 • Yarım kilogram organik bir buğday
 • 2 litre temiz ve ph değeri uygun içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı doğal kaya tuzu
 • Ve 1 kahve fincanı emin olduğunuz herhangi bir organik sirke

Buğday sirkesinin yapılışı:

Organik buğdayı bir mutfak robotu yardımı ile küçük parçalara ayırın. Pütürlü bir un kıvamında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece sirkenin oluşum aşamasında buğdayın özü çok daha ortaya çıkacaktır. 3 litrelik cam bir kavanoza ezilmiş buğdaylarınızı koyun. 1 kahve fincanı sirkeyi buğday sirkemizi mayalandırmak amacı ile kullanacağız. Su, sirke ve kaya tuzu başka bir kapta karışım haline getirilerek kaya tuzunun iyice erimesi sağlanır. Karışım kavanozdaki buğdayların üzerine dökülür ve tahta bir kaşık ile karıştırılan buğday sirkesi temiz bir bez ile ağzı kapatıldıktan sonra 2 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletilir. Her gün karıştırmanız gerekir.

]]>
Makarnalık Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/makarnalik-bugday-cesitleri.html Tue, 23 Oct 2018 04:54:36 +0000 Makarnalık buğday çeşitleri, buğdayların yapısı ve özelliklerine göre kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Genellikle ekmek ve yulaf üretmek amaçlı üretilen buğdayların makarna yapılmak içinde kullanılan Makarnalık buğday çeşitleri, buğdayların yapısı ve özelliklerine göre kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Genellikle ekmek ve yulaf üretmek amaçlı üretilen buğdayların makarna yapılmak içinde kullanılan türleri bulunmaktadır. Yetiştirilen buğdaylar tür ve çeşitlilik bakımından birbirinden farklılıklar göstermektedir. 

Makarnalık buğday çeşitleri

Kızıltan 9: Bu buğday çeşidi sulu alanlarda daha verimli olmaktadır. Kuraklığa ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Makarna yapımı için genellikle bu buğday türü kullanılmaktadır. Yetişme sürecinde iyi bir şekilde bakımının ve ilaçlanmasının yapılması ile yeteri miktarda sulanması halinde yaklaşık olarak 450-720 kilogram anası dönüm başına buğday vermektedir. 

Selçuklu 97: Bu makarna buğdayı taban ve sulu alanlarda yüksek miktarda verim vermektedir. Gübreye ile reaksiyona rahat bir şekilde girebilme özelliği taşımaktadır. Dönüm başına 450-550 kilogram buğday vermektedir. Orta boylarda gelişim göstermek olan selçuklu 97 isimli makarnalık buğday çeşidi açık kahverengi ve beyaz başaklı bir  yapıya sahiptir. Don ve soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Ankara 98: Kılçıklı ve kahverengi kavuzlu bir görünüme sahiptir. Kış olaylarına ve soğuk hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Makarnalık buğday çeşitleri arasında en fazla kullanılan ve ekilen türdür. Tane dökmeyen ankara 98 buğdayı harman olma özelliğine sahiptir. 

Kunduru 1149: Kıraç arazilerde rahat bir şekilde yetişmektedir. Makarnalık buğday çeşitleri arasında soğuğa ve don olaylarına karşı en fazla dayanıklı olan türdür. Kılçıklı ve açık renkli bir özelliği bulunmaktadır. Taneleri iri ve sert bir yapıdadır. Başakları iri ve dayanıklıdır. Boyları yaklaşık olarak 110-120 santimetreye kadar uzama göstermektedir. Verim potansiyeli oldukça yüksek olan bu türün yağışlara karşı yatma olasılığı oldukça yüksektir. Bir dönümde 350-450 kilogram buğday vermektedir. 

Altıntaş: Boyu yaklaşık olarak 120-130 santimetre arası değişiklik göstermektedir. Yatmaya karşı oldukça dayanıklı olan bu türün başakları kılçıklı bir yapıya sahiptir. 

Gerek 79: Soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı bir özelliği bulunan bu tür makarnalık buğday çeşitleri arasında en fazla tercih edilenler arasındadır. Başakları kılçıklı bir yapıya sahiptir ve sert kırmızı taneleri bulunmaktadır. Verimliliği açısından diğer türlere göre oldukça fazla buğday vermektedir. Dönüm başına 500-600 kilogram buğday veren  gerek türü buğday İç Anadolu bölgesinde rahatlıkla yetişebilmektedir. 
]]>
Aşurelik Buğday Çorbası https://www.bugday.gen.tr/asurelik-bugday-corbasi.html Tue, 23 Oct 2018 14:37:34 +0000 Aşurelik Buğday Çorbası, Geleneksel Türk Mutfağının olmazsa olmaz çorbalarından biri olan aşurelik buğday çorbası, günümüzde de en çok tercih edilen sıcak çorbalar arasında yerini almaktadır. Hem lezzeti hemde doyurucu ta Aşurelik Buğday Çorbası, Geleneksel Türk Mutfağının olmazsa olmaz çorbalarından biri olan aşurelik buğday çorbası, günümüzde de en çok tercih edilen sıcak çorbalar arasında yerini almaktadır. Hem lezzeti hemde doyurucu tadı ile diyet yapanlar için oldukça faydalı olan ve kilo vermede yardımcı olan bir çorbadır. Tok tuttuğu için uzun zaman acıkmadan bu çorba sayesinde kısa süre içinde fazla olan kilolarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

Aşurelik Buğday Çorbası Malzemeler:
 • 1 su bardağı aşurelik buğday
 • 1 adet yeşil biber
 • 1 adet kuru baş soğan
 • 1 çorba kaşığı domates salçası 
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1.5 litre kaynamış sıcak su
Aşurelik Buğday Çorbası Hazırlanışı:  

Öncelikle aşurelik buğdayları bir gece önceden yıkayıp suda bekletin. Ilık suda bekletmeniz aşurelik buğdayın daha iyi şişmesini sağlar. Daha sonra geniş bir tencerenin içine tereyağını koyup eritin ardından domates salçasını ve biber salçasını ekleyerek karıştırın. Daha sonra soğanı küçük yemeklik doğrayarak içine atın. Daha sonra yeşil biberini ince doğrayıp içine atın ve karıştırmaya devam edin. Biberler ve soğanlar kavrulduktan sonra üzerine bir gece önceden ıslatılan aşurelik buğdayı yıkayıp süzün ve içine atın. Daha sonra karıştırmaya devam edin. Daha sonra üzerine kaynamış olan sıcak suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra kaynamaya başlayan aşurelik buğday çorbasının içine tuzunu, pul biberini, naneyi ve toz biberini ekledikten sonra ocağın altını kısın ve yaklaşık olarak 25 dakika kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra üzerine tereyağı ve pul biber kavurup dökerek sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Buğday Lifi https://www.bugday.gen.tr/bugday-lifi.html Tue, 23 Oct 2018 23:06:34 +0000 Buğday Lifi; birçok alanda kullanılan bir maddedir. Buğday lifi buğdayın ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayı bir kez daha öğütüldükten sonra elde edilmektedir. Buğday Lifi Buğday Lifi; birçok alanda kullanılan bir maddedir. Buğday lifi buğdayın ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayı bir kez daha öğütüldükten sonra elde edilmektedir. 

Buğday Lifi Çeşitleri
 • Karışım lifi
 • Çeşitli lif grupları
 • Bitkisel lifler
Buğday lifi en çok köfte, sucuk, döner, sosis ve salam yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir. Buğday lifi besin imalatında fonksiyonel amaçlı kullanılır. 

Buğday Lifi Özellikleri
 • Buğday lifinin tadı ve ve kokusu yoktur.
 • Buğday lifi, hacminin tam üç, dört kat suyu kaldırır ve kaldırıldığı yerde de tutar.
 • Buğday lifi, tüm ürünlerde işlem görmeden direkt olarak kullanılan bir maddedir.
 • Buğday lifi, kıvam artırıcı olarak kullanılır.
 • Buğday lifi ayrıca yağ bağlayıcıdır.
 • Buğday lifi, etin büyüklüğünü korur eti küçültmez.
Bu faydalı madde ayrıca galeta unu, nişasta, soya proteini, soya unu ile izole soya yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir. Buğday lifi sıralamış olduğumuz bu besinlerin yerini tutabilen tek doğal bitkisel lif türüdür.

Granül Buğday Lifi

Granül buğday lifi, ısıl işlem görüp tekstüre edildikten sonra buğdayın kurutulan halidir. Granül buğday lifi, granül olduğundan dolayı makine ve el mantısının iç harcında kullanılan bir maddedir. Granül buğday lifi ayrıca soya, kıyma ve galeta unu yerine tercih edilen bir maddedir.

 • Granül buğday lifi, dondurma külahı, kraker ve gofret yapımında kullanılan bir maddedir. Bu ürünlerin kırılmamasını engeller.
 • Besinlerde kalori düşüren buğday lifi suyu kaldırma özelliğine sahiptir 
 • Buğday lifi, et ürünlerinin yapımında oldukça sık kullanılan bir maddedir.
 • Bu faydalı madde ayrıca insan vücudunun ihtiyacı olan lifi karşılar.
]]>
Kaynatılmış Buğday https://www.bugday.gen.tr/kaynatilmis-bugday.html Wed, 24 Oct 2018 10:13:15 +0000 Kaynatılmış Buğday; buğday ülkemizde yaygın olarak üretilen mevsimlik bir otsu bitkidir. buğday bitkisinden bir çok ürün elde etmek mümkündür. Genellikle buğday bitkisinden un, nişasta, ekmek, bulgur makarna yapılmaktadır. B Kaynatılmış Buğday; buğday ülkemizde yaygın olarak üretilen mevsimlik bir otsu bitkidir. buğday bitkisinden bir çok ürün elde etmek mümkündür. Genellikle buğday bitkisinden un, nişasta, ekmek, bulgur makarna yapılmaktadır. Buğday bitkisinin sapları ise kağıt ve karton üretimi fabrikasında kullanılmaktadır. Kaynatılmış buğday halk arasında ferik denilmekte. Buğdayın kaynatılmasında ki amaç bulgur elde etmektedir. Kaynatılmış buğday su alarak şişerek ve daha sonra değirmende öğütülerek bulgur elde edilir. 

Kaynatılmış buğdayın kullanım alanları
 • Pilav yapımı
 • Çiğ köfte yapımı
 • Kuş yemi olarak kullanımı
 • Hayvan yemi olarak kullanımı
 • Tatlı yapımı
 • Yarma yapımı
 • Aşure yapımı
Kaynatılmış buğdayın lif içeriği çok yüksek bir besin olduğundan insan sağlığı açısından çok besleyici ve faydalı bir besindir. Kaynatılmış buğday içerisinde; fosfor, kalsiyum, demir ve bir çok vitamin barındıran bir besindir. Buğday cilt ve saç bakımında da çok önemlidir. Göz sağlığı açısından da içerisinde bulundurduğu çinko ve E vitamini yönünden faydalıdır. Kaynatılmış buğday tüketimi bağırsak hareketliliğini düzenler ve kabızlığa engel olur. Kaynatılmış buğdayın kanser gibi hastalıkları engelleyici, zihin yorgunluğunu giderici etkisi vardır. 

Kaynatılmış buğdayın faydaları
 • Vücudu besler
 • Kilo almayı sağlar
 • Göğüs ağrılarına iyi gelir
 • Mesane ağrısına iyi gelir
 • Zihin yorgunluğunu giderir
 • Şişlik bölgelerini azaltır 

]]>
Kavuzlu Buğday Unu https://www.bugday.gen.tr/kavuzlu-bugday-unu.html Wed, 24 Oct 2018 22:33:02 +0000 Kavuzlu Buğday Unu; Kavuzlu buğday, diğer buğday çeşitlerine göre yirmi beş kat daha fazladır. Kavuzlu buğday fosfor, vitamin, magnezyum, yüksek protein, demir, değerli yağ asitleri ve faydalı birçok mineral açısından olduk Kavuzlu Buğday Unu; Kavuzlu buğday, diğer buğday çeşitlerine göre yirmi beş kat daha fazladır. Kavuzlu buğday fosfor, vitamin, magnezyum, yüksek protein, demir, değerli yağ asitleri ve faydalı birçok mineral açısından oldukça zengindir. Kavuzlu buğday, B2 vitamini, A vitamini, B1 vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin bir buğday türüdür. Kavuzlu buğday metabolizmayı hızlandırır ve düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar, hormonları düzenler, sinir sistemini güçlendirir ve destekler, cildi besler ve nemlendirir. Kavuzlu buğday, içermiş olduğu amino grup asitler sayesinde bağırsakları rahatlatır ve düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren kavuzlu buğday ayrıca kompleks karbonhidratlar, B vitamini içeren besinler açısından oldukça zengindir. İnsan sağlığı üzerinde oldukça etkili olan kavuzlu buğday tam üç yöntem ile yenilir. 

Kavuzlu Buğdayı Tüketme Yöntemleri
 • Kavuzlu buğday öğütülerek unundan hamur işleri yapılır.
 • Direk bulgur pilavı olarak yenilir.
 • Kavuzlu buğdaydan üretilen hazır gıdalar tüketmek.
Kavuzlu buğday, güzel yurdumuz Türkiye'de marketlerde satılıyor olmayabilir ama ABD ülkesinde Whole Foods mağazalarında organik ürünler satıldığı için kavuzlu buğdaydan üretilen makarnalar, kavuzlu buğday unu ve kavuzlu buğdayın kendisi satılmaktadır. Vücut için oldukça faydalı olan bu besini eğer pilav olarak tüketmek istiyor iseniz her bir ölçü için üç bardak su ilave edin. Pilavı yapmak için ilk önce buğdayı iyice yıkamak gerekir. Pilavın daha hızlı pişmesi için buğdayı bir gece öncesinden ıslatmak daha iyi olur.
]]>
Kavılca Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/kavilca-bugdayi.html Thu, 25 Oct 2018 10:36:34 +0000 Kavılca buğdayı, bu buğday türü vücutta meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir koruyucu özellik taşır. Doğu Anadolu'nun Kars Kars yöresine ait bir türüdür. Kabuğu kalın bir yapıda ve katmanlı Kavılca buğdayı, bu buğday türü vücutta meydana gelebilecek kanser hastalıklarına karşı mükemmel bir koruyucu özellik taşır. Doğu Anadolu'nun Kars Kars yöresine ait bir türüdür. Kabuğu kalın bir yapıda ve katmanlı bir şekilde oluşmaktadır. Kabuğunun kalın ve katmanlı olmasından dolayı diğer buğday türlerine göre gluten oranı oldukça düşüktür. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olan kavılca buğdayı insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Vitamin ve mineral açısından diğer buğday türlerine göre bir buçuk kat daha zengindir. Türkiye topraklarında yetişmekte olan iki tür genetiği değişmemiş buğday bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kastamonu siyez buğdayı diğeri ise Kars kavılca buğdayıdır. Yetişme aşamasında bol miktarda su istemeyen bu buğday türleri yatmalara ve kuraklığa karşıda oldukça dayanıklıdır. 

Kavılca buğdayının faydaları
 • Bu buğday türü vücutta oluşabilecek kanser hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir türdür
 • Diğer buğday türlerine göre daha fazla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bu buğdayın tüketimi halinde vücudun günlük su ihtiyacı fazlalaşır ve günlük su tüketimi artar.
 • Kaldıkça buğdayının içerisinde bulunan lifler bakımından diğer türlere göre daha zengindir. Bu sayede bağırsak kanseri riskini engelleyen bir özelliği bulunmaktadır. Karbonhidrat değeri düşük olan buğday türünün protein değeri oldukça yüksektir.
 • İçerisinde B1 ve B6 vitamini bulundurur.
 • Ayrıca bu buğdayın içerisinde bulunan lifler kan şekerinin yükselmesini engelleyerek kötü kolesterolü düşürücü bir etki gösterir.
 • Oluşabilecek kansızlık rahatsızlığına oldukça faydalı bir buğdaydır. Ayrıca içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde bağırsakların düzenli bir şekilde işlerini yaparak çalışmasını kolaylaştırır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da oldukça faydalı bir türdür. Kabızlığı önleyerek sindirimin rahat bir şekilde gerçekleşmesi ne fayda sağlar.
 • Bunun yanı sıra zihni dinlendirerek vücuda enerji verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda etki edebilecek hastalıkların oluşmasına engel olur.
 • Ayrıca içerisinde bulunan maddeler kalp ve kalp hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Ayrıca kemik erimesi gibi hastalıkların oluşmasına engel olur.
 • Anne adaylarının kavılca buğdayını tüketmesi dünyaya gelecek bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeğin zeka ve sinir sistemini gelişimini sağlayan bu buğday, bebeğin anne karnında iyi bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur. Ayrıca bebeğin kemik dokusunu geliştirir.
 • Pıhtılaşma için oldukça faydalı olan bu buğday içerisinde bulunan folat sayesinde sinir sistemi sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Vücudun magnezyum ihtiyacının giderilmesi için tüketilebilecek en iyi besinler arasındadır. Ayrıca diyabet oluşma riskini azaltmaktadır.
 • Kan şekerinin yükselmesine engel olur vücudun insülin salgılanmasına fayda sağlar.
 • Hazmı kolaylaştırarak vücudun enerjik bir yapıda olmasına etki eder.
 • Demir minerali bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.
 • Vücuda bol miktarda enerji verir ve vücudun dinamik bir yapı kazanmasına fayda sağlar.
Kavılca buğdayı soğuk hava şartlarına ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir buğday türüdür. İnsan vücuduna sağladığı faydalar sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu buğdaydan yapılan yiyecekler oldukça lezzetlidir. Bir çok alanda kullanılabilen bu buğday türüne sofralarda yer verilmesi sağlık açısından oldukça önemli olacaktır.
]]>
Tohumluk Buğday https://www.bugday.gen.tr/tohumluk-bugday.html Fri, 26 Oct 2018 02:52:49 +0000 Tohumluk Buğday; kalitesi, fiyatı,ödeme seçenekleri, verimliliği, ulaşılabilirliği gibi konular itibarı ile özellikle buğday üreticileri için önemli bir konudur. Buğday; Türkiye'de üretim kapasitesi ve üretimi çok öne Tohumluk Buğday; kalitesi, fiyatı,ödeme seçenekleri, verimliliği, ulaşılabilirliği gibi konular itibarı ile özellikle buğday üreticileri için önemli bir konudur. Buğday; Türkiye'de üretim kapasitesi ve üretimi çok önemli olan ve tarım sektöründe önemli bir yere sahip bitkilerimizdendir. Buğday; gerek ekmek yapımı gerekse makarna yapımı gibi ülkemizin ana besin kaynaklarını oluşturan bir ürün olması sebebi ile insan sağlığı ve ülke ekonomisi açısından dikkatle ele alınması gereken bir özelliğe sahiptir. Buğdayın önemli gıda maddeleri için gerekli olması, dolayısı ile üretimi için gerekli olan tohumluk buğdayı da önemli kılar.

Tohumluk Buğday Seçimi; 

Tohumluk buğday temini; kamu veya özel sektörden karşılanabilmektedir. Tohumluk buğday temin etmede bazı etkenler, üreticiler için önem teşkil etmektedir. Tohumluk buğday fiyatlarının pahalılığı, kaliteli tohumun bulunabilmesi gibi konular üreticileri direk etkileyen durumlardır. Tohumluk buğdayı; genellikle arazileri büyük olan üreticiler kamudan temin etmektedirler. Bazı üreticiler de özel sektörü tercih etmektedirler. Bazı üreticiler kamudan alınan tohumluk buğdayın kalitesine daha çok güvendikleri için kamudan tohumluk buğday edinme yoluna gitmektedirler. Tohumluk buğdayın kaliteli olması verimliliği direk etkileyen faktörlerdendir. Tohumluk buğday üretimi ülkemizde 1960'lı yıllardan beri Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının önemle ilgilendiği bir konu haline gelmiştir. Türk yasalarında da tohumculuk ile ilgili konular bulunmaktadır. Piyasada Çok çeşitte tohumluk buğday bulunmaktadır. Özel sektörde tohumluk buğday üreten bir çok firma da yer almaktadır. Özellikle, sertifikalı tohumluk buğdayların, kaliteli tohumluk buğdayların bulunması üreticinin, alıcının ve genel olarak ülke ekonomisinin yüzünü güldürecek bir husustur.

Tohumluk Buğday Konusunda Üreticilerin Beklentileri; 
 • Tohumluk buğdayın pahalı olmaması.
 • Kaliteli tohumların piyasada bulunması, verimin arttırılabilmesi.
 • Tohumluk buğdayın kolay ulaşılabilir olması.
 • Satın alım işlemlerinde kolaylıklar ve taksitlendirme.
 • Çeşitli hastalıklara dayanıklı tohumluk buğdayın olması.
 • Kuraklık gibi kötü iklim şartlarına dayanıklı olabilecek tohumluk buğdayın bulunması.
Sonuç olarak; ülke ekonomisi ve insanlar için önemi olan bir gıda maddesi olan buğday yetiştirilmesinde gereken tohumluk buğdayın organik olması, insan sağlığını tehlikeye sokacak hiç bir kötü maddeyi içermemesi gerekir. Üreticilere ise; gereken ve yapılabilecek her türlü üretim kolaylığı verilmeli, özel veya kamu sektöründen elde edilebilecek tohumluk buğdayın sağlık ve parasal açılardan kontrolü sağlanmalı. İhracat ve ülke ihtiyaçları için tohumluk buğday konusunda olumlu şartlar oluşturulmalıdır.
]]>
Makarnalık Buğday https://www.bugday.gen.tr/makarnalik-bugday.html Fri, 26 Oct 2018 13:12:24 +0000 Makarnalık buğday, Yetişen makarnalık buğday çeşitleri Trakya, Orta Anadolu Güney Anadolu Bölgesinde yetişmelerine göre isim almakta ve gruplaşmaktadır. Bu çeşit buğdayların taneleri daha büyük ve renkleri daha koyu Makarnalık buğdayYetişen makarnalık buğday çeşitleri Trakya, Orta Anadolu Güney Anadolu Bölgesinde yetişmelerine göre isim almakta ve gruplaşmaktadır. Bu çeşit buğdayların taneleri daha büyük ve renkleri daha koyu sarı kehribardır. Bu çeşit buğday nereden irmik alınması istenildiğinde fazla zücaciye taneli olanlar tercih edilir.

Makarnalık buğday diğer buğday cinslerinden farklıdır. Makarnalık buğday ile normal ekmeklik buğday arasındaki  üç önemli fark vardır. Ekmeklik buğday, bitkisel protein daha az üstündeki cidarı daha ince, nişasta miktarı ise daha yüksek olan buğdaydır. Makarnalık buğday ise bitkisel protein oranı daha yüksek, üstteki cidarı daha sağlam ve nişasta oranı daha düşük olan buğdaydır.Türkiye'de makarna buğdayı Konya, Karaman, Urfa, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Haymana, Eskişehir ve Kayseri yetiştiriliyor. Kaliteli irmik, bulgur, makarna yapımında kullanılan tek buğday türü makarnalık buğdaydır.

Makarnalık buğday üretim aşamaları 
 • Temizleme
 • Tavlama 
 • Öğütme
 • Eleme 
 • Yoğurma
 • Şekillendirme 
 • Kurutma
 • Soğutma 
 • Dinlendirme
 • Ambalajlama 
]]>
Buğday Tarlası https://www.bugday.gen.tr/bugday-tarlasi.html Sat, 27 Oct 2018 11:11:40 +0000 Buğday tarlası, Kitlesel besin grubundan olan buğdayın yokluğu açlık ve kıtlıkların oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle buğday insanlığın beslenmesinde stratejik öneme sahiptir. Buğday bir çok temel ihtiyaç besin gr Buğday tarlası, Kitlesel besin grubundan olan buğdayın yokluğu açlık ve kıtlıkların oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle buğday insanlığın beslenmesinde stratejik öneme sahiptir. Buğday bir çok temel ihtiyaç besin grubunun hammaddesi olup, en temel beslenme kaynağıdır. Bu denli öneme sahip buğdayın yetiştirilmeye elverişli buğday tarlası hazırlanması belli toprak grupları ve kurallar ile belli iklim yapılarına uygun olmalıdır. Buğday yılda bir defa üretilen otsu bir bitkidir. 

Daha çok karasal iklimi tercih etse de Akdeniz'in ılıman ikliminde de yetişebilmektedir. Dünya'da insanlar tarafından besin amacıyla üretim rekoltesi en yüksek ürün olan buğdaydır. Bu nedenle geniş buğday tarlaları açmak için çalışmalar son hız devam etmektedir.

Buğday tarlası toprağı nasıl olmalıdır 

Buğday tarlasından yüksek verim elde etmek için tarlanın derin topraklı, killi, tınlı, fosforlu, biraz kireçli ve humuslu topraktan oluşması gerekir. Genetik biliminin gelişmesi ile artık her çeşit toprakta buğday yetiştirilebilmekte olsa da özellikle Konya ovasından elde edilen buğdayın kalitesi Dünya'ca meşhurdur. Bununla birlikte ekmeklik buğday tarlası ile makarnalık buğday tarlası da farklılıklar arz eder. Ortak noktası ise buğday tarlasında organik madde arttıkça buğday verimi de artar. 

Buğday tarlasının içeriği fakir ise kaplıca buğday, orta düzeyde ise ekmeklik buğday, organik yönden çok zengin ise makarnalık buğday yetiştirilmesine uygundur.

Buğday tarlası nasıl işlenir 

Buğday tarlasından tatmin edici verimi alabilmek için toprak işlenmesi en önemli aşamadır. Buğday tohumunun tam zamanında tarlanın tamamında aynı anda ekilecek şekilde tarla hazırlanır. Tarla hazırlığı bölgenin iklim koşulları ve tarla verimine göre değişir. Trakya bölgesinde mısır hasatından sonra parçalayıcılar tarafından mısır sapları parçalanır ve 15 cm derinliği gömülerek organik maddeye dönüşmesi sağlanır. Ülkemiz Akdeniz, Trakya ve Ege bölgelerinde tarlanın pulluk ile sürülmesine gerek yoktur. Disk ile ekim ayında sürülmesi yeterlidir. 

Yüksek kapasite verimin alındığı İç Anadolu Bölgesinde ise buğday nadas uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamada buğday tarlası hasat edildikten sonra hiç bir şeye dokunulmaz ve tarlanın üzerinden kış geçer ilkbahar gelir. İlkbahar da nisan sonundan itibaren toprak alatav olunca pulluk ile sürülür. Yaz üzerinden geçer ve sonbaharda tapan ve tırmık kullanarak buğday tohumu yatağı hazırlanır. Tarla tesviye edilir. 

İç Anadolu bölgesinde yapılan bir başka buğday tarlası hazırlama şekli ise buğday mercimek sistemi uygulamasıdır. Bu sistemde sonbaharın mercimek veya diğer ürünler hasat edildikten sonra tarla pulluk ile orta derinlikte sürülür. Toprakta fazla nem var ise pulluk yüzeysel sürülür. Daha sonra ekim ayı geldiğinde kültüvatör veya mibzer ile toprağa tohumlar ekilir. Üzerinden kış geçen tarla baharın buğdayları çıkartmaya başlar.
]]>
Buğday Çimi Suyu https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-suyu.html Sun, 28 Oct 2018 00:14:07 +0000 Buğday çimi suyu, görünüş itibariyle pek tasvip edilecek bir tarafının olmadığını düşünebiliriz. Ama kullandıkça ve faydalarını öğrendikçe kendi rızamızla kullanacağımız bir doğal su türüdür. Buğday çimi Buğday çimi suyu, görünüş itibariyle pek tasvip edilecek bir tarafının olmadığını düşünebiliriz. Ama kullandıkça ve faydalarını öğrendikçe kendi rızamızla kullanacağımız bir doğal su türüdür. Buğday çimi her zaman dikkatimizi çekmiş ve o buğday çimiine baktıkça her tarafı güzelleştirici etkisini görmekteyiz. Ama hiçbirimizin bunun suyunu içmeyi hayal edemiyoruz. Bazılarımız için ise iğrenç gelebilir, midesi bulanabilir. Ama sağlık açısından büyük bir öneme sahip olup, hem besler hem de tedavi etme özelliğine sahiptir. Eski zamanlardan beri buğday çimi suyu üzerinde araştırmalar yapılmış ve olumlu sonuçlara rastlanmıştır.

Buğday çimi suyunun hazırlanışı

El ile hazırlanacak buğday çimi suyu oldukça kolay şekilde hazırlanmaktadır. Öncelikli olarak elimizde kaliteli çimi sıkacağı olması lazım. Her ne kadar pahalı olsa da ileri zamanlarda sağlık açısından önemini anladığımızda buna değdiğini anlayacağız. Güzel ve güvenilir bir buğday çimi suyu elde etmek için buğday çimi tohumuna dikkat etmek lazım. Buğday çimi suyu hem tarlada hem de evde hazırlanabilir. Ama daha doğal buğday çimi suyu için muhakkak tarladan yararlanmalıdır. Çünkü doğal ürünler her zaman sağlığa daha çok fayda vermektedir. Ama böyle bir imkan yoksa evde de yapılabilir. 

Buğday çimini evde yetiştirme

Buğday çimi tohumu temin edilir. Daha sonra elde edilen buğday tohumu yaklaşık olarak 8-10 saat kadar su da bekletilir. Akabinde buğday tohumlarını kapağı delikli olan bir kavanozun içine atıyoruz ve 16-24 saatleri arasında filizlenmesini sağlıyoruz. Bu işlemi yaparken günde 3 sefer ısıtılan buğday çimi tohumu durulayarak, yeniden filizlenmesini sağlamak amacıyla kavanozun içine yerleştiriyoruz. Kavanozda beklettikten sonra tohumları toprağa ekiyoruz. Bir hafta kadar bekliyoruz. Buğday çimimiz hazır hale gelecektir. Buğday çimi açık hava ve sıcağı sever. Daha sora çimlerimizi makine ile hazır hale getirebiliriz.


Buğday çimi suyunun faydaları

 • Hastalıkların meydana gelmesine sebep olan bağışıklık sisteminin zayıflığını ortadan kaldırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.
 • Gazlardan dolayı meydana gelen şişkinlikleri ortadan kaldırır ve gaz probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Enerji verir ve daha az şekilde uykuya ihtiyaç duyulmasını sağlar.
 • Demir, fosfor, kalsiyum ve magnezyum kaynağı içermektedir.
 • Kilo problemi çekenlere yardımcı olup yağ yakımında yardımcı olmaktadır.
 • Antioksidan bakımından zengindir ve antiaging etkisi mevcuttur.
 • Kan şeker seviyesini normal seviyeye getirerek dengelemektedir.
 • Antibakteriyel etkiye sahip olup kırmızı kan hücrelerini arttırmaktadır.
 • Kanın oksijen taşıma kalibresini arttırmaktadır.
 • Hücrelerden ve kandan toksinleri temizlemektedir.
 • Bakterilerin oluşumunu ve gelişimini engellemektedir.
 • Karaciğerleri temizlemektedir.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir. 

]]>
Buğday Yarması https://www.bugday.gen.tr/bugday-yarmasi.html Sun, 28 Oct 2018 00:46:42 +0000 Buğday yarması, buğdayın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Eski dönemlerden beri yetiştirilmekte olan buğdayların bir çok türü bulunmaktadır. Bu türler yetiştirildiği bölgeye ve bölgenin coğrafi özelliklerine göre Buğday yarması, buğdayın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Eski dönemlerden beri yetiştirilmekte olan buğdayların bir çok türü bulunmaktadır. Bu türler yetiştirildiği bölgeye ve bölgenin coğrafi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Günlük olarak sofralarımıza gelen ekmeğin ham maddesi buğdaydır. Buğdaydan bir çok besin elde edilmektedir. Bunların en başında bulgur, yarma, irmik, aşurelik buğday ve makarna gelmektedir. Buğday yarması  buğdayın hasat edildikten sonra kaynatılması ile başlar. Kaynatılan buğday süzülür ve kuruması için güneş alan bir bölgeye serilir. Bu işlemler bittikten sonra kepeğinin alınması için elekten geçirilir. Elekten geçirilen buğday dövülür ve bez torbalar doldurulur. Yarma buğdayın bir diğer ismi de dövme buğdaydır. Hazırlanış aşamasında dövüldüğü için bu isimle de bilinir. Yarma buğday aynı bulgur gibi yapılır. Ancak bulgur yapımından daha az uğraş ister. Buğday yarmasından bir çok yemek yapılmaktadır. Bu yemeklerin en başında keşkek gelmektedir. Bunun yanı sıra ayranaşı çorbası da yarmadan yapılmaktadır. 

Buğday yarması faydaları
 • Yarma buğday cilt sağlığı için oldukça önemli bir besindir. İçerisinde bulunan selenyum sayesinde cildin beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin esnek bir yapıda olmasına katkı sağlar. 
 • Saç derisinde ve saç köklerinde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı oldukça faydalıdır.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineralle sayesinde vücutta bulunan organların işlevini tam olarak yapmasına fayda sağlar.
 • Sindirim sistemini görevini yapmasına katkı sağlar. Ayrıca sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıklara karşı harika bir koruma sağlar. 
 • Kalp ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. 
 • İçerisinde bulunan E vitamini, çinko ve niasin sayesinde oluşabilecek katarakt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. 
 • Ayrıca diyabet hastalığı için mükemmel bir besindir.
 • Vücutta oluşabilecek çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Zihin sağlığını koruyan buğday yarması, içerisinde bulundurmuş olduğu B vitamini sayesinde oluşabilecek hafıza kaybı ve beyin hastalıklarına karşı harika bir koruma sağlar. 
 • Ayrıca vücuda tokluk hissi vermektedir. Fazla kilo şikayeti olanlar için bu buğdayın tüketilmesi oldukça önemlidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde istenilen vücut yapısı ve ağırlığı elde edilebilir. 
Buğday yarması bir çok alanda kullanılabilmektedir. Yemeklerimize mükemmel bir tat veren yarma buğday ayrıca çeşitli hastalıkların vücuda etki etmesine de engel olur. Sürekli ve düzenli tüketilmesi oldukça önemlidir. Özellikle çocukların ve anne adaylarının buğday yarması tüketmesi konusunda uyarılması gerekmektedir. Buğday yarması çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayacağı gibi anne adaylarının ve dünyaya gelecek olan bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı bir vücut yapısı kazanılmasına yardımcı olur. 
]]>
Buğday Yetiştiriciliği https://www.bugday.gen.tr/bugday-yetistiriciligi.html Sun, 28 Oct 2018 20:48:50 +0000 Buğday Yetiştiriciliği, tahıl ürünleri grubunda yer alan vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek bir besin maddesi  olan buğday belirli aşamalarla üretilmektedir. Sofraların baş tacı olan bu ürün Türkiye'de en çok İç Ana Buğday Yetiştiriciliği, tahıl ürünleri grubunda yer alan vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek bir besin maddesi  olan buğday belirli aşamalarla üretilmektedir. Sofraların baş tacı olan bu ürün Türkiye'de en çok İç Anadolu Bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilen bu tahıl yeşerme döneminde bol suya, olgunlaşma döneminde ise güneşe ihtiyaç duyar. Birtakım aşamalarla birlikte bulgur ve un haline dönüşen buğday en çok ekmek olarak kullanılmaktadır. Buğday yetiştiriciliği emek ister. Uygun iklim şartlarına bağlı olan söz konusu bu tahılın yetiştirilmesi gereken standart yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı durumudur. Modern tarım teknolojisinin gelişmesiyle birlikte buğday hasadı daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu hususta zaman kaybının önlenmesi buğday yetiştiriciliğine teşvik durumunu ön planda tutmuştur.

Çimlenme

Buğday tahılı tohum halinde ilkbahar mevsiminde toprakla buluşturulur. Bunun için toprağa çapa yapılması şarttır. Öte yandan iri taşların toplanıp düz zeminin sağlanması gerekir. Bununla birlikte ekimi yapılan buğday yağışlarla toprağa tam olarak adapte olur. Zamanla çimlenme dönemi başlar. Mart ve nisan ayında yağışa ihtiyaç duyan buğday yetiştiriciliğinde yapay sulamaya gerek yoktur. Nisan ve Mayıs ayında çimlenen buğday oldukça değerlidir. Bu çimin öz haliyle tüketimi dahi şifa kaynağıdır. İçerdiği vitamin ve mineraller vücuda oldukça faydalıdır. Özellikle zayıflama amacıyla buğday çimi robota çekilip içerisine su eklenerek tüketilebilir. Çimlenme buğdayın filizlenmesini ve zamanla başak haline gelmesini ifade eder. Bu aşamada herhangi bir bakıma ihtiyaç yoktur.

Başak

Birçok alanda kullanılan buğday başak haline geldiğinde bir süre sonra güneşe ihtiyaç duyar. Haziran ayında başak olarak büyüyen buğday Temmuz veya Ağustos ayında olgunlaşarak hasat edilir. Bir başak'ın üzerinde ortalama 7 adet buğday tanesi vardır. Bu dönemde bakıma gereksinim duymayan başak sadece güneşe ihtiyaç duyar.

Hasat

Buğday yetiştiriciliğinde verimin tam anlamıyla sağlandığı dönem olan hasat zamanı Temmuz veya Ağustos aylarında hapılmaktadır. Bu aşamada buğday olgunlaştığı için güneşe ihtiyaç duyar. Sert iri taneler halinde yetişen bu tahıl ürünü gelişmiş tarım aletleriyle hasat edilerek birtakım aşamalardan geçirilip sofralarda yerini bulur.
]]>
Buğday Kromozom Sayısı https://www.bugday.gen.tr/bugday-kromozom-sayisi.html Mon, 29 Oct 2018 18:44:35 +0000 Buğday Kromozom Sayısı, Buğday buğdaygiller ailesinden bütün dünya ülkelerinde ıslahı yapılmış olan tek yıllık otsu bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre buğdayın gen merkezi olarak Batı İran, Kafkasya ve Anadol Buğday Kromozom Sayısı, Buğday buğdaygiller ailesinden bütün dünya ülkelerinde ıslahı yapılmış olan tek yıllık otsu bitki türüdür. Yapılan araştırmalara göre buğdayın gen merkezi olarak Batı İran, Kafkasya ve Anadolu kabul edilir. Buğday, karasal iklimi sever. Buğday; yem ve un üretiminde tercih edilen bir ana besin maddesidir. Kabuklu hali ile öğütülebilir yada kabuğu ayrılıp o şekilde de öğütebilir. Aynı zamanda buğday çiftlik hayvanlarına yem olması içinde yetiştirilir. Hasat yapıldıktan sonra artık madde olarak saman balyası oluşur. Enerji boyutu 1.18'dir.

Buğdayların Kromozom Sayıların Göre Sınıflandırılması

Sınıflandırma ilk aşamada başak özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. Kavuz rengi, kılçıklılık, kılçıksızlık, dane rengi sınıflandırma için ela alınan ilk kriterler arasında yer alırlar. Daha sonraki dönemlerde başak sıklığı sınıflandırmada etkili faktör olmuştur. Rusya taksonomistleri buğdayı sınıflandırma amacı ile biyotipler ve ekotipler üzerinde durmuşlardır. Biyotiplerin ve ekotiplerin sınıflandırmasının yapılışı morfolojik karakterlere uygun olarak yapılmıştır. Stoloji alanının daha da ilerlemesi, gelişmesi ile buğdayların sınıflandırılması buğday kromozom sayısına uygun olarak yapılmıştır. Kromozom sayılarından sonra buğdayın genom formülleri ve genom sayıları üstünde durulmuştur. 

Buğdayın kromozom sayısı ve genom formülü baz alınarak yapılan sınıflandırmaya göre buğdaylar üç grupta incelenir;
 • Diploid grup (AA): Kaplıca grubu
 • Tetraploid grup (AABB): Makarnalık buğdayların bulunduğu grup
 • Hekzaploid grup (AABBDD): Ekmeklik buğdayların bulunduğu grup
Her buğday grubunun yabani formları, çıplak kültür formları ve kavuzlu formları vardır.
Daha sonraki dönemlerde tetraploid grup ve hekzaploid grupta bulunan tüm buğdaylar tek tür altında toplanmıştır. En son durumda buğdaylar kromozom sayılarına göre;
 • Diploid
 • Alloploid olacak şekilde iki grup yapılmıştır.
Diploid buğdayların en yaygın bilineni; Triticum monoccocum.
Alloploid buğdayların ise en yaygın olarak bilineni; 2n kromozoma sahip olan Triticum aestivum.
]]>
Tam Buğday Ekmeği Şekeri Yükseltirmi https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-ekmegi-sekeri-yukseltirmi.html Tue, 30 Oct 2018 11:24:39 +0000 Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, çağımızda birçok hastalıktan kurtulmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Vücudun insülin direncini yükselten bazı yiyeceklerden kaçınılması halinde şekerin ge Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, çağımızda birçok hastalıktan kurtulmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Vücudun insülin direncini yükselten bazı yiyeceklerden kaçınılması halinde şekerin gerekli seviyede tutulması sağlanır. Bu sebepten dolayı kişinin şeker içeren gıdalardan veya karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmaları halinde insülinin artması engellenir. Buna bağlı olarak kan şekerini aniden artıran, vücuda girdiği zaman glisemik indeksini yükselten karbonhidratlardan uzak durulması tavsiye edilir. 

Tam buğday ekmeği şekeri yükseltirmi, bunun için her türlü ekmek ürünlerinden uzak durulması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra simit, patates, poğaça, su böreği, kurabiye, kete, mısır, börek, çikolata, pekmez, bal, tatlandırıcı gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Özellikle şeker içeren gazlı içeceklerden de uzak durulması tavsiye edilir. Uygulanacak bu kısıtlamalar ile birlikte vücudun kan şekerinin yükselmesi önlenir. Böylece özellikle diyabet hastalarının şekeri gerekli seviyeli tutulur.

Tam buğday ekmeği şekeri yükseltme sebepleri

Öncelikle buğday olarak üretilen buğdayın un haline geldiği zaman glisemik indeks değerini yükselmeye başladığı belirtilmektedir. Buğdayın birçok alanda kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle haşlanması halinde çorba, salata gibi yiyeceklerde tüketilmesi oldukça fayda sağlar. Ancak buğdayın un haline çevrilmesi oldukça sakınca teşkil eder. Bu sebepten dolayı ekmeğin tüketilmesi sakınca teşkil eder. Bunun içerisinde sadece yufka veya şebit şeklinde bulunan, ince ve içerisinde kepek bulunan undan elde edilmiş ekmeklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu tüketiminde az seviyede olması gerekir.

Tam buğday ekmeğinin kan şekerini yükseltirmi, 

Şekeri yükseltme özelliği bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kilo alınmasına sebebiyet verirken; şekerin ani yükselişine neden olduğu belirtilmektedir. Tam buğday ekmeğinin içerisinde iki kaşık şekerden daha fazla şeker bulunduğu belirtilir. Tüketilmesi ile birlikte hem kilo alımını tetikler hemde şekeri tetikler. Özellikle içerisinde bulunan maya sayesinde şekerin yükselmesine etki eder.  Bu sebepten dolayı özellikle Diyabet hastası ve obezite olan hastalarının tüketmemesi tavsiye edilir. Sağlıklı bir bireyin ise dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tam buğday ekmeğinden uzak durması tavsiye edilir.
]]>
Sies Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/sies-bugdayi.html Wed, 31 Oct 2018 00:52:33 +0000 Sies buğdayı, Genetiği bozulmamış olduğundan, en doğal buğday türü olarak bilinir. Türkiye'de en çok Kastamonu'da yetişmektedir. On bin yıllık geçmişi bulunan sies buğdayı, 14 kromozom sayısıyla dünyanın Sies buğdayı, Genetiği bozulmamış olduğundan, en doğal buğday türü olarak bilinir. Türkiye'de en çok Kastamonu'da yetişmektedir. On bin yıllık geçmişi bulunan sies buğdayı, 14 kromozom sayısıyla dünyanın ilk buğday çeşididir. Bu nedenle günümüz buğdayının atası olarak bilinmektedir. İtalya'daki Nuh'un tatları olarak bilinen Presidium'a ülkemizden seçilen tek ürün olma özelliğine sahiptir. Sies buğdayı, dağlık arazilerde yetişmektedir. Sies buğdayı, kabuklu yapısından  ve veriminin düşük olmasından dolayı, yerini daha kolay işlenebilen buğdaylara bıraktı. 

Sies buğdayı protein, lif ve enzimler bakımından oldukça zengindir. Günümüzde artan bir kullanım alanına sahiptir. Sies  unundan, ekmek ve hamur işleri yapılmaktadır. Sies buğdayının bütün özelliklerinden faydalanmak için kırık olmayan ve kabukları soyulmamış olması gerekmektedir. Bunların yanında sies buğdayının,  radyasyondan etkilenmeyen bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, sivil ve askeri amaçlar için stokta tutulan ürünlerden biridir.

Sies buğdayının faydaları
 • Sies buğdayının içeriğinde bulunan B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri sayesinde vücudumuzun sinir ve sindirim sisteminde hayati bir rolü vardır.
 • Bağırsakları temizleyici özelliği bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan folik asitten dolayı, özellikle hamile ve çocukların mutlaka tüketmesi gereken  bir besindir.
 • Gliserin indeksi düşük olduğundan dolayı, karnı tok tutma özelliği bulunmaktadır.
 • Kolesterol içermeyen bir besindir.
 • Anne sütü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Bağırsak kanserini önler.
 • Hücre yapısını koruyarak, yaşlanmayı geciktirir.
]]>
Buğday Çimi Marmelatı https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-marmelati.html Wed, 31 Oct 2018 03:13:37 +0000 Buğday Çimi Marmelatı, Şifa verici etkisi ve içeriği açısından belki de yeşil yapraklı bitkiler içerisinde en önemlisi olan buğday çimi ne şekilde tüketilirse tüketilsin inanılmaz derecede faydalı bir bitkidir. Buğday Çimi Marmelatı, Şifa verici etkisi ve içeriği açısından belki de yeşil yapraklı bitkiler içerisinde en önemlisi olan buğday çimi ne şekilde tüketilirse tüketilsin inanılmaz derecede faydalı bir bitkidir. Buğday çimi marmelatı, içerikte marmelat kelimesi geçmesi itibari ile şekerle yapılmış bir besin olarak düşünülse de kesinlikle şeker içermeyen bir marmelattır. Buğday çimi marmelatı, şeker içermemesine rağmen kıvamı ve pişirme esnasında oluşan kendiliğinden şekerli tadı ile insanların tatlı bulamadığı çok eski zamanlarda marmelat niyetine tüketildiği için bu ismi almıştır. Sakarya ilimizin Taraklı ilçesinde çok uzun yıllardan beri yöresel bir tatlı olarak pişirilen ve asıl adı "Uğut Tatlısı" olarak bilinen buğday çimi marmelatı, buğday tohumlarının çimlendirilmesinden sonra pişirilerek elde edilen bir üründür. 

Buğday çimi marmelatı, özellikle B17 vitamini nedeni ile kanseri önleyici etkisi başta olmak üzere yine kanseri önleyen laetril içermektedir. Bunun yanı sıra A,B,C,E vitaminlerini de yoğun bir şekilde içermektedir. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum gibi önemli mineraller barındırır. Buğday çimi marmelatı, sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarını düzene sokarak özellikle gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sıkıntıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, halsizlik, bitkinlik gibi sorunları ortadan kaldırarak enerji verme özelliğine sahiptir. Kan şekerini dengeleme özelliğinin yanı sıra kırmızı kan hücrelerini artırır ve  bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu kadar faydalı etkileri olan buğday çimi marmelatı, antioksidan özelliği ile kanda ve hücrelerde bulunan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Buğday çimi marmelatı, eski zamanlarda kanser önleyici özelliği bilinmeden tatlı niyetine yense de şu anda alternatif bir tedavi yöntemi olarak yeniden gündeme geldi. Eski zamanlarda kanser oranlarının çok düşük olduğuna bakılırsa demek ki insanlara bilmeden yada bilerek doğru bir yöntem izlemişler. 

Buğday çimi marmelatı nasıl yapılır

Buğday çimi marmelatı için ihtiyacınız olan en öncelikli malzeme organik buğdaydır. Organik buğdayı büyük marketlerin organik gıdalar satan bölümlerinde bulabilirsiniz. Organik buğdayı elde ettikten sonra 1 su bardağı kadarını bir gece önceden klorsuz içme suyunda ıslatın. Ertesi gün, ıslatmış olduğunuz buğdayları süzerek nemli bir bez arasına alın ve nemli bez arasındaki buğdayı 3 gün boyunca günde 3 kez olmak üzere temiz içme suyu ile sulayın.

 • Daha sonra nemli haldeki buğdaylarınızı geniş bir tepsiye yayarak filizlenene kadar sulamaya devam edin bir kaç gün içerisinde buğdaylarınız filizlenip çimlenme başlayacaktır.
 • Bu aşamada beyaz filizler veren buğday çimlerinizin kök, saçak ve tohum kısımlarını bir havan içerisinde tokmakla ezerek suyunu çıkarın. Elde etmiş olduğunuz buğdayın öz suyunu, 1 çay bardağı içe suyu ile birlikte kaynatın. Kaynama derecesine gelen buğday öz suyuna azar azar un ilave ederek marmelat kıvamına getirin. Koyu kahverengi bir hal alan buğday çimi marmelatını kavanozlara doldurup afiyetle tüketebilirsiniz.
]]>
Buğday Tohumu Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/bugday-tohumu-cesitleri.html Wed, 31 Oct 2018 13:30:36 +0000 Buğday tohumu çeşitleri, dünya üzerinde tarla bitkisi olarak tarımı en çok yapılan bitki buğdaydır. Buğday genellikle ekmeklik ve makarnalık olarak üretilmektedir. Bunların dışında buğday yem olarak, bisküvi yapımınd Buğday tohumu çeşitleri, dünya üzerinde tarla bitkisi olarak tarımı en çok yapılan bitki buğdaydır. Buğday genellikle ekmeklik ve makarnalık olarak üretilmektedir. Bunların dışında buğday yem olarak, bisküvi yapımında bulgur yapımında da kullanılmaktadır. Buğday bir çok alanda doğrudan ve dolaylı olarak kullanılmaktadır. Ve bundan dolayı dünya üzerinde tüketimi en çok olan besinler arasında yer almaktadır. Buğday üretimi Türkiye’de de oldukça çok yapılmaktadır. Özellikle buğday İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Buğdaylar ekilişlerine göre kışlık ve yazlık olarak ikiye ayrılırlar.

Buğday tohumu çeşitleri,

Selimiye buğday tohumu: Kırmızı başaklı ve kılçıksız buğday çeşididir. Başakları dik ve uzun yapılıdır. Başaklarının boyu 100 cm civarıdır. İri taneli, sert ve yarı sert yapılı, kırmızı renklidir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Kardeşlenme kapasitesi ve verim oranı oldukça yüksektir. Ekmeklik olarak kullanılmaktadır. Yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Hastalıklara karşı toleranslıdır.

Bereket buğday tohumu: Kırmızı başaklı ve kılçıksız buğday çeşididir. Başakları uzun ve eğik yapılıdır. Başaklarının boyu 105 cm civarıdır. Kışlık çeşitlerden olduklarından, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Kardeşlenme kapasitesi ve verim oranı oldukça yüksektir. İri ve oval taneli, sert ve yarı sert yapılı, kırmızı renklidir. Hastalıklara karşı hassastır.

Flamura buğday tohumu: Beyaz başaklı ve kılçıklı buğday çeşididir. Başakları uzun ve yarı eğik yapılıdır. Başaklarının boyu 95 cm civarıdır. İri taneli, sert ve yarı sert yapılı, kırmızı renklidir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır ve kışlık bir çeşittir. Kardeşlenme kapasitesi ve verim oranı orta ya da yüksektir. Yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Sağlam saplı bir çeşittir. Hastalıklara karşı toleranslı ve orta derecede dayanıklıdır.

İkizce buğday tohumu: Beyaz başaklı ve kılçıklı buğday çeşididir. Başakları orta boylu ve sağlam saplıdır. Taneleri kırmızı ve sert yapılıdır. Kardeşlenme kapasitesi iyidir. Kışlık çeşitlerden olduklarından, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Hastalıklara karşı durumu, sarı pasa dayanıklı, kara pasa karşı orta hassastır.

Bayraktar buğday tohumu: Beyaz başaklı ve kılçıklı buğday tohumu çeşitleri arasındadır. Başakları orta boylu ve sağlam saplıdır. Taneleri beyaz ve yarı sert yapılıdır. Dayanıklılık durumu, soğuğa, kurağa ve yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Demir buğday tohumu: Beyaz başaklı ve kılçıklı buğday çeşididir. Başakları orta boylu ve kırmızı sert tanelidir. Soğuğa, kurağa ve yatmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Hastalıklara karşı dayanıklıdır.

Tosun bey buğday tohumu: Beyaz kavuzlu başaklı ve kılçıklı buğday çeşididir. Taneleri beyaz ve sert yapılıdır. Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Kurağa ve yatmaya karşı da oldukça dayanıklıdır. Sarı pasa, kara pasa karşı dayanıklıdır.

Zincirci buğday tohumu: Beyaz başaklı ve kılçıklı buğday çeşididir. Başakları orta uzun boylu,  ve sağlam saplıdır. Taneleri kırmızı ve yarı sert, orta sert, dik yapılıdır. Dayanıklılık durumu, soğuğa, kurağa  karşı oldukça dayanıklıdır. Kardeşlenme kapasitesi iyidir.

]]>
Buğday Kepeği https://www.bugday.gen.tr/bugday-kepegi.html Thu, 01 Nov 2018 04:34:24 +0000 Buğday Kepeği; buğdayın en dış kısmında yer alan kabuğa verilen isimdir. Değirmendeki yıkanmış ve ardından kurutulmuş olan buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrıştırılan buğdayın kabuk bölümü yapılan araşt Buğday Kepeği; buğdayın en dış kısmında yer alan kabuğa verilen isimdir. Değirmendeki yıkanmış ve ardından kurutulmuş olan buğdayların kabukları ayrıştırılır. Ayrıştırılan buğdayın kabuk bölümü yapılan araştırmalara göre aşırı lif içerdiği ve bu liflerin sağlık açısından önemli yeri olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapısındaki lif oranı fazla olan bitkilerin tüketilmesi sırasında ağızda uzun bir zaman çiğnenmesi tükürük bezlerinin çalışma hızını artırır ve mide asitlerinin salgı yapmasında katkı sağlar. Bunun sonucunda bireylerde açlık hissi geciktiği gözlemlenmiştir. Araştırmalar sonucunda lifli besinler özellikle B grubu vitaminleri (niasin, riboflavin, tiamın ve folot) açısından oldukça zengindir.
Bu vitaminlerin birçok hastalığa engel olucu özelliğe sahip olduğu yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bu vitaminlerin; hastalıklara, organlara ve özellikle diyabet, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, kolesterol ve kolon kanserini iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca kabızlık problemlerinin azaltılmasında tercih edilen doğal be basit bir gıdadır. Bu gibi rahatsızlıklar ile karşılaşıldığı zaman buğday kepeğinin tüketilmesi olumlu olacaktır.

Buğday kepeğinin yapısında yer alan B1 vitamini ve de diğer B grubu vitaminleri ile beraber vücudun özellikle de beynin enerji üretebilmesi için gerekli olan vitamindir. B1 vitamini kan hücrelerinin yapımını ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için ihtiyaç olan hidroklorik asitin üretiminde önemli yeri olan etkili bir vitamindir. Bunların yanında karbonhidratların enerji yapımında, sindirim sistemi ve kalbin yapısında yer alan kasların tonusunun korunmasında ciddi etkileri olan bir faktördür.

Buğday kepeğinin tüketimi nasıl olmalıdır
Buğday kepeği tüketiminde uzman doktorlar yemek yemeden yaklaşık bir saat kadar önce buğday kepeği, çavdar gibi lif özelliği yüksek olan bitkilerin tüketilmesi hem olukça sağlıklı hemde kilo verme sorunu olan kişilerin zayıflama için tüketilmesi tavsiye edilir.
Buğday kepeğinin tüketilmesi yemek yemeden önce, bir kap içerisine hemen hemen 1 çorba kaşığı kadar buğday kepeği, iki çorba kaşığı kadar yoğurt, bir tatlı kaşığı kadar toz tarçın ile beraber karıştırılır. Ardından su veya maden suyu ile beraber tüketilmesi zayıflamada en sağlıklı yöntemlerden biri olarak bilinir.

Ayrıca buğday kepeği birçok iç hastalıkların tedavisinde kullanmakla kalmaz, dış hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Örnek olarak çocuk pişiği için buğday kepeği kullanımı; bir miktar buğday kepeği kaynatılır ve ardından bir gün boyunca su içerisinde bekletilir. Sonra iyice süzülür, üzerine bir çay kaşığı veya tatlı kaşığı kadar sirke ilavesi yapılır. Bu karışım çocuğun pişiğinin olduğu bölgeye sürülür. Bilinen en doğal kremlerden biridir. Aynı zamanda bu kremi uyuz yaralarının tedavisinde kullanılması, buğday kepeğini özelleştiren ve cilt tedavisi üzerinde olumlu pek çok etkisi olduğunu gösterir.
 
Şekerli buğday kepeği çorbası göğsü yumuşatır ve bunun sonucunda öksürük, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca soğuk ağrılarına iyi geldiği de bilinir. Bir miktar sirke ile buğday kepeği kaynatıldıktan sonra lapa yapılıp ağrı ve sızıların olduğu yerlere sürülür ve bağlanır. 
]]>
Buğday Göbeği https://www.bugday.gen.tr/bugday-gobegi.html Thu, 01 Nov 2018 19:44:07 +0000 Buğday göbeği, Geçtiğimiz yıllarda kitap olarak çıkan buğday göbeği isimli kitap William Davis tarafından kaleme alınmış kitaptır. İçerisinde buğay ile ilgili birçok bilgi vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için ki Buğday göbeği, Geçtiğimiz yıllarda kitap olarak çıkan buğday göbeği isimli kitap William Davis tarafından kaleme alınmış kitaptır. İçerisinde buğay ile ilgili birçok bilgi vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için kişinin buğday tüketiminden kaçınılması hakkında bilgiler barındırmaktadır. Buğday ile elde edilmiş bütün ürünlerin tüketilmesine karşı çıkan bu kitaptan anlayabileceğimiz üzeri buğdayın tüketilmemesi halinde kişinin sağlığına kavuşacağına, uygun kilo ölçülerine geleceğine değinilmektedir. Buğday ile elde edilen bütün ürün çeşitlerinden kaçınılması gerektiği belirtilirken; buğday göbeği ile kişinin birçok sağlık problemlerinin ortaya çıktığı belirtilirken; özellikle sindirim sistemi problemlerinin ortaya çıkmasının yanı sıra şeker hastalığı, kalp sağlığı, obezite gibi birçok hastalığa sebep olduğu belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre birçok hastaya buğday tüketilmesinin yasaklandığı diyetlerin uygulanması ile birlikte birçok olumlu sonuçlar elde edildiği belirtildiği. Bunun üzerine buğday göbeği isimli kitabın yazılması ortaya çıkmıştır. 

Buğday göbeği hangi hastalıklara etki eder
 • William  tarafından kaleme alınan buğday göbeği isimli kitapta buğdayın birçok sakıncalarını anlatıldığı belirtilmektedir. Kişinin hayatından çıkarılması halinde birçok değişiklik yaşayacağı belirtilirken; özellikle 4 ay içerisinde kişinin 10 kilo vereceği belirtilmektedir. 
 • Buğday tüketilmemesi ile birlikte metabolik sendrom olan hastalığın giderileceği, özellikleri Tip 2 diyabet hastalarında inanılmaz değişiklikler fark edileceği belirtilmektedir. 
 • Buğday tüketilmemesi halinde kişi de bulunan çölyak ve kolit hastalığının tedavi edildiği belirtilir. Ayrıca buğdayın tüketilmesi ile birlikte bağırsakların zarara uğradığı belirtilirken; kaçınılması halinde bağırsağın işlevini daha sağlıklı yerine getirdiği belirtilmektedir. 
 • Kişide bulunan LDL miktarının ve kolesterol miktarının önemli şekilde düşmesine neden olduğu belirtilmektedir. 
 • Buğday tüketilmemesi halinde kişinin kemik yoğunluğunun fazla olduğu belirtilirken; buna bağlı olarak kemik erimesi problemlerinin giderildiği belirtilmektedir. 
 • Özellikle cilt hastalıkları bulunan kişilerin tüketmemesi fayda sağlar. Buğdayın tüketilmesi ağız yaralarına sebebiyet verirken; saç dökülmesi gibi birçok hastalığa sebebiyet verdiği belirtilmektedir. 
 • Buğday göbeği isimli kitap içerisinde buğdayın vücutta oluşan iltihaplanmalara sebebi olduğu belirtilmektedir. Özellikle romatizmalı olan iltihaplarının oluşumuna etki ederken; eklem yerlerinde ağrılarının arttığını anlatmaktadır. 

Buğday göbeği içeriği

Çağımızda obezite gibi hastalıkların oluşumuna sebep veren buğdayın zararlarını dile getirmesi ile birlikte kişide bulunan bir çok sağlık sorunlarını ele aldığı belirtilmektedir. Bilim adamları tarafından birçok hastaya buğday içermeyen diyet uygulanmasının ardından bu kitap kaleme alınmıştır. Buğdayın insan sağlığına bir çok zarar verdiğini belirtmek için bu kitap yazılmıştır. Bu sebepten buğday içeren ürünlerin tamamen diyet listelerinden çıkartılması, günlük yaşam içerisinde sağlıklı bireylerin buğday içeren ekmek, börek, çörek gibi ürünleri tercih etmemesi üzerine tavsiyeler bulunmaktadır. Erkek veya bayanlar yıllardan beri yanlış beslenme alışkanlığı olştuğu için buğdayın tüketilmemesi ile sağlıklı günlerin başlayacağı anlatılmaktadır.
]]>
Cevizli Yoğurtlu Buğday Salatası https://www.bugday.gen.tr/cevizli-yogurtlu-bugday-salatasi.html Fri, 02 Nov 2018 17:48:01 +0000 Cevizli yoğurtlu buğday salatası; Yemek masalarında ana yemek kadar mezelere de önem verilmektedir. Çünkü salatalar ve mezeler sofraların süsüdür. Cevizli yoğurtlu buğday salatası yemeğe gelen misafirlerinize ikram edebileceğ Cevizli yoğurtlu buğday salatası; Yemek masalarında ana yemek kadar mezelere de önem verilmektedir. Çünkü salatalar ve mezeler sofraların süsüdür. Cevizli yoğurtlu buğday salatası yemeğe gelen misafirlerinize ikram edebileceğiniz enfes bir meze çeşididir. Hazırlaması oldukça kolay doyurucu ve enfes bir lezzete sahiptir. Özellikle ramazan aylarında iftar sofralarımızı süsleyecek ve sindirimi kolaylaştıracak enfes bir lezzettir. İşlenmemiş buğdayı pişirmek oldukça zaman alacağında dövme buğday kullanmakta daha garanti olacaktır. Eğer daha önce hiç denemediyseniz ve merak ediyorsanız sizlerle paylaşmış olduğum tarife uyarak bu enfes salatayı hazırlayabilirsiniz. 

Cevizli yoğurtlu buğday salatası için malzemeler
 • 2 su bardağı dövme buğday,
 • Büyük 1 kase süzme yoğurt,
 • 1 kase iri kıyılmış ceviz içi,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağ,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • Dilerseniz 1 tatlı kaşığı kekik,
Cevizli yoğurtlu buğday salatası hazırlanışı

Bu enfes salatayı yapmak için akşamdan dövme buğdayı bir güzel yıkayıp ıslatıyoruz. Eğer garanti olsun istiyorsanız buğdayı bir taşım kaynatıp o şekilde de bekletebilirsiniz. Ertesi gün buğdayın suyunu süzüp derin bir tencereye alıyoruz ve batası su ekliyoruz. Daha sonra kısık ateşte pişirmeye bırakıyoruz. Pişen buğday lala lapa olmaması için bir yemek kaşığı kadar zeytin yağ ekleyebilirsiniz. Daha sonra pişirdiğimiz buğdayın eğer suyu kalmışsa süzüp bir kenara alıyoruz. Ardından sarımsak ve yoğurdu iyice çırpıp içerisine ceviz ve tuzu ekliyoruz. Daha sonra soğuyan buğdayı da ekleyip iyice karıştırıyoruz. Şık bir servis tabağına alıp üzerine az miktarda zeytin yağ gezdirip pul biber ve kekik serperek süslüyoruz. 

Afiyet olsun.
]]>
Kastamonu Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/kastamonu-bugdayi.html Sat, 03 Nov 2018 00:45:08 +0000 Kastamonu Buğdayı; (siyez) olarak bilinen bir buğday türüdür. Siyez buğdayı Kastamonu ile adeta eşleşmiş çok eskilerden günümüze ırkı hiç değişmeden gelen ve hala Kastamonu yöresinde yıllık 5000 dekar araziye ekimi Kastamonu Buğdayı; (siyez) olarak bilinen bir buğday türüdür. Siyez buğdayı Kastamonu ile adeta eşleşmiş çok eskilerden günümüze ırkı hiç değişmeden gelen ve hala Kastamonu yöresinde yıllık 5000 dekar araziye ekimi yapılan bir üründür. Kastamonu buğdayı(siyez) Hititçe (zız) kelimesinden türemiştir. Kastamonu, siyez buğdayı Anadolu topraklarında yaklaşık olarak 10.000 yıldır bilinmekte olan bir buğday çeşididir. Bu buğday Firikler, Hititlerden beri ekimi yapılarak günümüze gelmiş olup, Türkiye’de sadece Kastamonu yöresinde İhsangazi ilçesi başta olmak kaydıyla birkaç ilçesinde ekimi yapılmaktadır. Kastamonu siyez buğdayı kromozom yapısı ile buğdayın atası olarak lanse edilmektedir. Kastamonu siyez buğdayı çok sert ve kat, kat kabuk yapısı ve değişiklik gösteren, uzunlu, kısalı başakları üretimini zorlaştırmaktadır. Başaklarındaki uzunlu, kısalı oluşu nedeniyle makine ile yapılacak hasadı oldukça zora sokmaktadır. Kastamonu siyes buğdayı elle biçilmesi gerekmektedir. Kastamonu siyes buğdayının kabuklarının kat, kat oluşu nedeniyle, işlenmesi de çok zor olmaktadır. Siyez aslında çok zor bir buğdaydır. Kastamonu buğdayından vazgeçilmesinin en büyük sebebi ağır kış şartlarına dayanıklı oluşundandır. Ayrıca kıraç ve fakir topraklarda çok rahat bir şekilde yetişmektedir. Ki Kastamonu bu konuda toprak bakımından öyledir. Kastamonu siyes buğdayı hayvan yemi olarakta, kullanılabiliyor. İşte bu sebeptendir ki Kastamonu buğdayı bu bölgede hem korunmuş hem de ekimine hiç ara verilmemiştir. Kastamonu buğdayı Nuh’un tatları olarak da literatüre girmiş bir buğdaydır. İşte bu sayede Siyez buğdayı olarak tanınması daha kolay olmuştur. Kastamonu siyez buğdayı nemli ve sıcak havalarda oluşan buğdaylarda görülen mantar hastalığına karşı oldukça dayanıklı olduğu görülmüştür. Siyez buğdayından bulgur yapımı sert kabuklu olduğu için oldukça zor olan bir üründür.

Kastamonu Buğdayının Besin Değeri

Ekmeğin tadı olsun besin değeri olsun diğer buğdaylara oranla çok farklıdır. Bu buğdayın karbonhidrat değeri, düşük ancak protein değeri yüksektir. Ayrıca çok yüksek oranda antioksidan içeriği sayesinde hücre yapısını korur. Bu sayede hücre yaşlanmasını önler. Kastamonu siyez buğdayı folik asit ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar için çok faydalıdır. Kastamonu siyez buğdayında ekmeklik buğdaya göre çok fazla miktarda sarı lutein bulunmaktadır. Kastamonu siyez buğdayında tam tahıllarda görüldüğü gibi lif bakımından oldukça yüksek derecede oluşu sindirim sistemi dostu olarak bilinmektedir. Belki verim bakımından diğer buğday türlerine göre düşüktür. Ancak ham kışa dayanıklı oluşu ve verimsiz topraklarda yetişmesi bile bu buğdayın önemini artırmaktadır. Günümüzde bu tür yerli tohumların mutlaka korunup, sahip çıkılması gerekli olduğunu unutmamalıyız. Ürününüz bol olsun.

]]>
Buğday Unu Alerjisi https://www.bugday.gen.tr/bugday-unu-alerjisi.html Sat, 03 Nov 2018 09:50:45 +0000 Buğday unu alerjisi, Bağışıklık sisteminin buğday ununa verdiği tepkidir. Bu alerji özellikle çocuklarda daha fazla görülmektedir. Eğer sizin buğdaya alerjiniz varsa bu alerjiye karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek b Buğday unu alerjisi, Bağışıklık sisteminin buğday ununa verdiği tepkidir. Bu alerji özellikle çocuklarda daha fazla görülmektedir. Eğer sizin buğdaya alerjiniz varsa bu alerjiye karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek bir antikor geliştirilmesi gereklidir. Buğday unu alerjisi çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca bu alerjiye dikkat edilmediği taktirde bir hayati şoka da neden olabilmektedir. Buğday unu alerjisi tedavi  uygulamalarından önce buğday ve buğday ürünlerinden uzak durulması gereklidir. 

Buğday unu alerjisi diğer bir buğday hastalığı olan çölyaktan farklıdır. Alerjiler vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından algılanan yanlış bir tanıma vak'asıdır. Normal olarak bağışıklık sistemimiz vücudumuzu bakteri ve virüslerden korumak için bir antikor üretir. Eğer buğdaya alerjiniz varsa bağışıklık sisteminiz bu türe karşı farklı bir antikor üretir. Diğer bir tanıla bağışıklık sistemi vücudunuza zarar verebilecek bir antikoru tanır. Bu antikor buğday ürünlerini yediğimiz zaman vücuda bir saldırı düzenler. Buda alerjiye neden olmaktadır. 

Bazı buğday ürünlerinde bulunan protein yüzünden bu alerji oluşmaktadır. Eğer buğdaya alerjiniz varsa aynı protein değerlerine sahip ürünlerden de etkilenebilirsiniz. Bazı alerjisi olan kişilerin buğday ürünlerini kullandıktan sonra yapılan spor alerjiye neden olabilir. Bu alerji genellikle yaşamsal tehlikeye yol açabilen bir türdür. Eğer anne veya babanızda bu alerji var ise genetik faktörler ile yayılabilir. Ayrıca buğday unu alerjisi bağışıklık sistemi gelişememiş hastalarda da görülür.

Buğday unu alerjisinin belirtileri

Buğday unu alerjisi bazı durumlarda çok tehlikeli olmaktadır. Bu alerji dikkat edilmediği taktirde ölüme kadar yol açabilmektedir. Buğday alerjiniz var ise buğday ve buğday ürünlerini kullanmada dikkatli olmanız gereklidir. Buğday unu alerjisi bazı durumlarda kendini belli etmektedir. 
 • Vücudun belli kısımlarında şişme yada ağız veya boğazda kaşıntıların olması veya tahrişi.
 • Deride meydana gelen kaşıntılar yada şişmeler.
 • Burunda meydana gelen kaşıntılar.
 • Gözde meydana gelen kaşıntılar sonucu oluşan kızarıklıklar ve gözün sulanması.
 • Bazı durumlarda nefes almada meydana gelen zorlanmalar.
 • Midede oluşan kramp, bulantı yada kusma meydana gelebilir.
 • Daha çok çocuklarda görülen ishal.
Buğday unu alerjisinin tedavi yöntemleri

Doktorunuz size ne yediğiniz, ne tür yiyeceklere yediğiniz hakkında size birkaç soru soracaktır. Doktorunuz size sorduğu bu sorular ışığında gereken testleri yapmanızı söyleyecektir. Bu testlerin arasında en kesin ve en erken sonucu veren test deri testidir. Bu testle derinize birçok ilaç katılmış iğneleri yaparak nelere alerjiniz olduğu hakkında bilgi edinecektir. Bu deri testi sonucunda numaralı olarak yapılan iğnelerin her biri ayrı bir alerjiyi belirtir. 

Bir süre bekledikten sonra neye alerjiniz varsa iğnenin yapıldığı yerde şişkinlik olacaktır. Bunun dışında kan tahlili ile neye alerjinizin olduğu öğrenilebilir. Bunun tedavisi içi en iyi yöntem buğday ürünlerini kullanmayı azaltmaktır. Bunun dışında bazı ilaçlarla da tedavi edilebilir.
]]>
Buğdaydan Elde Edilen Ürünler https://www.bugday.gen.tr/bugdaydan-elde-edilen-urunler.html Sun, 04 Nov 2018 04:41:28 +0000 Buğdaydan Elde Edilen Ürünler, Buğday insanların ilk besin maddelerinden biridir. Nerede ise tüm dünyada bilinen ve üretimi yapılan buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde başta karbonhidrat gelir, ayrıca d Buğdaydan Elde Edilen Ürünler, Buğday insanların ilk besin maddelerinden biridir. Nerede ise tüm dünyada bilinen ve üretimi yapılan buğdayın besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde başta karbonhidrat gelir, ayrıca da zengin mineralleri barındırır. İnsanlar hatta evcil hayvanlarında günlük tükettiği gıda maddesidir.

Buğdaydan Elde Edilen Ürünler:

Biçim Değiştirmeden Yapılan Ürünler: Buğday ham halde pek tüketilmez; şekil değiştirmeden hedik ve kavurga olarak tüketilmektedir. Hedik, buğdayın haşlanmasıyla elde edilmektedir. Kavurga ise buğday bir saç üzerinde kavrularak elde edilir. Anadolu kültüründe bu ikili genelde misafirlere aperatif atıştırmalık olarak hazırlana gelmiştir.

Biçim Değiştirilerek Elde edilen Ürünler: Anadolu yemek kültüründe buğdayın ezilmesiyle elde edilen yarma adı verilen ürün yoğurt çorbasına katılır, sarma ve dolmalar için hazırlanan içlere eklenmektedir.

Buğday kaynatıldıktan sonra kurumaya bırakılır. Kaynamış buğday kuruduktan sonra değirmenlerde küpe benzer parçalara ayrılacak biçimde çekilir. Bu işlemin sonunda bulgur elde edilir. Büyük parçalarla bulgur pilavı yapılır. Küçük parçalarla çiğ köfte, bulgur çorbası, içli köfte, bazı etli köfteler, dolma ve sarmaların iç malzemesi, kurşunaşı gibi lezzetli yemeklerde kullanılır.

Makinelerde işlemden geçirilerek nişasta ve irmik elde edilir. Bunlarla da çeşitli tatlılar yapılmaktadır. Gıda endüstrisinde de birçok ürünün ham maddesidir.

Buğday değirmenlerde çekilerek un haline getirilir. Buğday unu en başta günlük olarak tüketilen ekmek yapımında kullanılır. Yufkadan francalıya kadar onlarca çeşit ekmek yapılmaktadır. Ekmeğin dışında börek, çörek, kek, katmer gibi ikramlıklar yapılır. Endüstride de yine onlarca çeşit bisküvi yapılmaktadır. Bisküvinin dışında da endüstriyel ürünlerin başında makarna gelmektedir. Kısacası günlük tüketilen gıda maddelerinin nerede ise yarısından fazlası buğdaydan elde edilen ürünlerle yapılmaktadır.
]]>
Buğday Çimi Faydaları https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-faydalari.html Sun, 04 Nov 2018 10:57:50 +0000 Buğday çimi faydaları, Yapılan araştırmalarla kimyasal ürünlerin kanserojen madde içerdiği hatta ölümcül vakalara bile neden olabileceğini bile dile getirildi. Durum böyle olunca bitkisel ürünlerden yararlanma gündeme geld Buğday çimi faydaları, Yapılan araştırmalarla kimyasal ürünlerin kanserojen madde içerdiği hatta ölümcül vakalara bile neden olabileceğini bile dile getirildi. Durum böyle olunca bitkisel ürünlerden yararlanma gündeme geldi. Faydalanılacak ürünlerden biri de buğday çimidir. İnsan sağlığı açısından oldukça faydası vardır. İnsanların dışında yemyeşil özelliğiyle özellikle otlayan hayvanların bile iştahını kabartır. 

Buğday çiminin faydaları nelerdir

 • Yapılan araştırmalar buğday çiminin yenilmesi yada içilmesi halinde kanserden kurtulmasına yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. 
 • Bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı meydana gelen hastalıklar ciddi problemler oluşturmaktadır. Ama buğday çimi kullanımı yaygınlaştırılırsa bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Antioksidan deposudur. Karaciğerde meydana gelmiş hastalıkları temizler ve korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına faydalı gelip, kalbin daha da güçlenmesini sağlamaktadır.
 • İçindeki klorofil sayesinde dokuları temizleyip, yeniden şekil almasını ve yapılanmasını sağlar.
 • Kan şekerinin yüksekliğini yada düşüklüğünü dengede tutar.
 • Bağırsaklarda meydana gelen hastalıkları tedavi eder. Rahim bölgesini ve akciğerleri olumlu yönde etkilemektedir.
 • Tansiyon hastalarına yardımcı olur. Tansiyon yüksekliğini indirir ve dengede kalmasını sağlamaktadır.
 • Anti bakteriyel özellik taşımaktadır. 
 • Buğday çimi güneş çarpmalarına karşı ve görme bozukluklarına karşı faydalı geldiği yapılan araştırmalarla teyit edilmiştir.
 • Cilt naklinde dokunun iyi adaptasyonunu hızlandırmaktadır.
 • Fazla ayakta kalmaktan bacaklarda ve ayaklarda oluşmuş varisleri, tedavi etmede ve giderilmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Kan akışının daha iyi olmasını sağlayıp düzenli seyir göstermesine olanak sağlar.
 • Buğday çiminin uzmanlar tarafından kullanımı tavsiye edilmektedir. Özellikle meydana gelen sivilcelere karşı olumlu etkisi olduğunu beyan etmişler.
 • Buğday çiminin suyu ağız içerisinde gargara yapılması halinde ağız hastalıklarına karşı etkili olmaktadır.
 • Kabızlık problemi çekenler buğday çimi kullanımına önem vermeleri gerekir. Çünkü kabızlığı önler ve hazmı da kolaylaştırır.  
 • Sedef ve egzama gibi ciddi cilt hastalıklarına karşı etkilidir. 

]]>
Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-suyu-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 08:42:05 +0000 Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır, buğday çimi suyu belki de normal sudan sonra içilebilecek en sağlıklı sulardan biridir. Son derece güçlü bir antioksidan olan buğday çimi suyu neredeyse 5 kilo portakalda  bulunan C Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır, buğday çimi suyu belki de normal sudan sonra içilebilecek en sağlıklı sulardan biridir. Son derece güçlü bir antioksidan olan buğday çimi suyu neredeyse 5 kilo portakalda  bulunan C vitamini kadar vitamin içeriyor. Ayrıca bir düşünün önünüze 2 kilo çiğ yeşil yapraklı sebze alsanız bunu tek bir öğünde tüketebilmeniz mümkün mü. Bırakın tek öğünü akşama kadar bile uğraşanız yemeniz çok zor olacaktır. Bu bakımdan yeşil yapraklı sebze ihtiyacınız içinde buğday çimi suyu eşsiz bir besin değerine sahip. Kanser tedavisi gören pek çok hasta için buğday çimi suyu alternatif tıpta kullanılan bir içecek. Ayrıca buğday çimi suyu içerek koruyucu bir önlem alacağınız da kesin. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyumun kaynağı olan buğday çimi suyu kan ve hücreler de bulunan toksinleri son derece etkin bir şekilde temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kan şekerini düzenleyerek kanın hücrelere götürmüş olduğu oksijen kapasitesini artırmaktadır. Bu mucizevi besin nasıl hazırlanır bir bakalım.

Buğday çimi suyu nasıl yapılır

Buğday çimi suyu hazırlamak için özel olarak üretilmiş buğday çimi sıkma makinaları bulunmaktadır. Ama bu makinalar piyasa da son derece yüksek fiyatlara satılıyor. Şayet maddi durumunuz el veriyor ise mutlaka bu makinalardan sağlığınız için 1 adet edinmelisiniz. Ama makine alamıyorsanız bu durumda elbette buğday çimi suyundan mahrum kalmamanız gerekir.

Öncelikle buğday çimi suyu hazırlayabilmek için elinizde buğday çimi olması gerekir. İnanın hiç zahmetli değil. Buğday çimi yetiştirmeye başlayınca birde suyunu sıkıp içmeye başladığınızda kendiniz ve çocuklarınız için parayla satın alamayacağınız kadar değerli bir şey yapmış olacaksınız.

Artık büyük market raflarında kuru bakliyat tarzında organik buğday satılıyor. Bu organik buğdaydan kendinize 1 paket satın alın. Ayrıca bir paket organik buğdaydan o kadar çok çim suyu elde edeceksiniz ki şaşırabilirsiniz.

Almış olduğunuz organik buğdayı yarım su bardağı kadar bir gece önceden ağzı kapalı bir kapta ıslatın. Daha sonra nemli bir bez arasına buğdaylarını koyup 2 gün boyunca günde 3 kez olmak üzere mutlaka sulayın. Ve derin ama geniş bir kaba alıp ılık bir yerde bekletin. Bu arada sulama işlemine devam etmelisiniz. Buğdaylar kesinlikle kuru kalmamalı. Bir kaç gün sonra buğdaylarınız filiz vermeye başlayacaktır. Bu aşamada filizlenmiş buğdaylarınızı toprak dolu bir saksıya alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde buğday çimleriniz fışkırırcasına çıkmaya başlayacak. Bu arada sulamayı asla ihmal etmiyoruz.

Yukarıda buğday çimi suyu nasıl yapılır sorusu için makineye ihtiyacınız olduğunu belirtmiştik. Ama buğday çimi suyu makineniz yok ise yapmanız gereken şey tüketeceğiniz kadar buğday çimini saksıdan biçtikten sonra güzelce yıkayın. Blendırınızın çırpma kabına koymuş olduğunuz buğday çimlerinin üzerine 1 bardak içme suyu ilave edin. Ve blendırı çalıştırın. Bir süre buğday çimleri yemyeşil bir suya dönüşecek. Tıpkı sebze suyu gibi. Artık buğday çimi suyunuz hazır afiyetle içebilirsiniz.  

]]>
Buğday Şırası https://www.bugday.gen.tr/bugday-sirasi.html Mon, 05 Nov 2018 19:41:34 +0000 Buğday Şırası: Oldukça faydalı bir besin olan buğdaydan elde edilen buğday şırası, son zamanlarda oldukça popüler duruma gelmiştir. Sağlığa olan birçok faydası ve zayıflama üzerindeki olumlu etkileri sayesinde buğday ş Buğday Şırası: Oldukça faydalı bir besin olan buğdaydan elde edilen buğday şırası, son zamanlarda oldukça popüler duruma gelmiştir. Sağlığa olan birçok faydası ve zayıflama üzerindeki olumlu etkileri sayesinde buğday şırası tüketimi oldukça yaygın hale gelmiştir. Kansere çare olarak gösterilen bu faydalı içeceğin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde besin değeri oldukça yüksektir. Buğdayın farklı bir şekilde değerlendirilmesi sonucu buğday özü olarak adlandırılan buğday şırası hafif acımsı bir tada sahiptir. İçerisinde büyük bir oranda kalorifil ve en güçlü kanser düşmanı olan laetril bulunduran buğday şırası aynı zamanda A, B, B1, B2, B3, B6, B8, B9, B12, C, E, K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Antioksidan özelliği olan buğday şırasının içerisinde kalsiyum, selenyum, magnezyum, demir ve amino asit gibi birçok mineral de bulunur.

Buğday şırası nasıl yapılır, 

Henüz işlem görmemiş olan buğday tohumlarının bir kabın içerisine alınarak üzerine su ilave edilip yaklaşık 1 gün kadar bekletilir. Bu arada tohumların canlanması için suyu birkaç defa değiştirilebilir. Ardından tohumlar iyice yıkandıktan sonra bir süzgeç içerisine alınır ve üzeri temiz bir tülbent ile kapatılır. Daha sonra suyu süzülen buğday tohumları günde 2-3 defa sudan geçirilerek yine süzgecin üzerinde bekletilir. 2 gün bu işlemler uygulandıktan sonra buğday tohumları filizlenmeye başlar. Yaklaşık 1-2 cm boya ulaşan filizler yıkanarak bir kavanozun içerisine alınarak üzerine yaklaşık 1-5 litre kadar su ilave edilip tülbent yardımıyla kavanozun ağzı hava almaması için iyice örtülür. Bu şekilde 2 gün bekletilir ve 2 günün ardından süzgeçten geçirilerek cam bir şişeye alınır. 
Buğday şırasını ağzı kapalı olarak cam bir kavanozun içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Hazır hale gelen buğday şırasını günde 1 su bardağı tüketebilirsiniz. Ancak hazırladığınız karışımı 3 günden daha fazla bekletmeyin. 3 gün geçtikten sonra suyunu döküp kalan buğday filizlerinin üzerine yine su ilave edip 2 gün beklettikten sonra içmeye devam edebilirsiniz. Buğday şırasının doğal haliyle tüketebileceğiniz gibi içerisinde nane ya da birkaç damla limon damlatarak da tüketebilirsiniz.

Buğday şırası faydaları nelerdir;
 • Bağışıklık sistemini büyük bir oranda güçlendirdiği için birçok kanser hastalığına karşı oldukça etkilidir ve kanser düşmanı içeriği sayesinde kanseri önlemek için kullanılabilecek bitkisel tedaviler arasında yer alır.
 • Buğday şırası kandaki toksinleri etkisiz hale getiren maddeler içermesi bakımından kılcal damarlarda kan akışını kolaylaştırır ve bu sayede yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde birçok meyvede bulunan C vitamininden kat kat daha fazla C vitamini bulunduran buğday şırası, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Magnezyum minerali sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olarak bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve bu sayede kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Enzim içeriğine sahip olması buğday şırasının cilt sağlığı açısından faydalı olmasını da sağlar. Buğday şırası cildin içeriden temizlenmesine katkı sağlayarak sivilce oluşumunu engeller ve cildin sağlıklı ve parlak bir görünüşe sahip olmasına yardımcı olur.
 • Antibakteriyel özelliğe sahip olan buğday şırası mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçer ve egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücuttaki yağ yakımının hızlanmasında oldukça büyük etkiye sahip olması bakımından kilo probleminin giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede diyet yapan kişiler için oldukça iyi bir bitkisel yöntem olabilir.
Buğday şırası zararları nelerdir, 

Buğday şırasının gluten alerjisi olmayan kişilere hiçbir zararı olmamaktadır. Ancak içerisinde gluten bulunduğu için gluten alerjisi olan kişilerde bir çok ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Oldukça]]> Karabuğday https://www.bugday.gen.tr/karabugday.html Mon, 05 Nov 2018 21:37:47 +0000 Karabuğday, Kuzukulağıgiller familyasına ait bir besin olan karabuğday daha çok greçka ve esmer buğday adı ile bilinir. Dünyadaki toplam karabuğday üretiminin neredeyse yarısı Çin üzerinden sağlanır. Çin’i takip eden ülk Karabuğday, Kuzukulağıgiller familyasına ait bir besin olan karabuğday daha çok greçka ve esmer buğday adı ile bilinir. Dünyadaki toplam karabuğday üretiminin neredeyse yarısı Çin üzerinden sağlanır. Çin’i takip eden ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya, Amerika, Kanada ve Fransa bulunur. Orta Asya kökenli bir bitkidir. Amerika’ya ulaşması 17. yüzyıl başlarında olmuştur. Karabuğday verimli olmayan topraklarda bile yetişebildiği için tercih edilme sebebini artırmıştır. Soğuk iklimlerde bile yetişebilmesi ve her türlü iklim koşullara uyum sağlayabilmesi nedeniyle neredeyse hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Karabuğday hızlı ürer. Etrafında yer alan yabani otların gelişmesini ve kendisine zarar vermesini engeller. Tüm bu nedenler dolayı yetiştirilmesi çok kolay bir üründür. Nadasa bırakılan tahıl ürünleri arasında şımarık olmayan tek ürün olarak bilinir. 

Karabuğday Besin Değerleri

Karabuğdayın besin değeri oldukça yüksektir. 100 gram karabuğday yaklaşık 343 kaloridir. 100 gram karabuğdayın içinde 71.5 gram Karbonhidrat, 13.25 gram Protein, 3.4 gram Yağ ve 10 gram Lif bulunur. Ayrıca vitamin ve minarel açısından da oldukça zengindir. 460 mg Potasyum, 18 mg Kalsiyum ve 2.2 mg Demir bulunur. Mineraller bunlarla sınırlı değildir. %34 manganez, %28 bakır, %21 magnezyum, %18 lif ve %17 fosfor içerir. B grubu ve E vitaminleri yüksek oranda lif  barındırır. İçeriğinin ortalama olarak %15'lik kısmı iyi kalitede bitkisel protein içerir. Şöyle ki; emilen kompleks karbonhidratlar sayesinde en etkili ve en yararlı şekilde vücudun enerji ihtiyacı karşılanır. Bu özellikleri ile vejeteryanlar ve veganlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. 

Karabuğday Faydaları

Gluten içermez: Buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda bulunan gluten isimli protein bazı kişilerde alerji etkisi göstererek sindirim sorununa neden olur. Bu kişiler genellikle çölyak hastalardır.  Çölyak hastaları eğer glüten ihtiva eden besinler tüketirse bağırsak duvarları iltihaplanır ve gaz, ishal, kramp, ağrı ve şişkinlik oluşur. O nedenle uzmanlar çölyak hastalarına  karabuğday tüketmelerini önermektedir.

Zayıflamaya yardımcıdır: Yüksek protein içeren diğer tahıl ürünlerinin tersine karabuğdayda daha az yağ bulunur. Bu nedenle obezite hastalığına karşı yüksek besin değerli ve düşük kalorili zayıflama programlarının vazgeçilmezidir. Lif oranı yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırarak sindirime de fayda sağlar. Lifin aynı zamanda doyurucu özelliği ile karabuğday tüketimi uzun süre tokluk hissi verir.

Kolesterolü düşürür: Düzenli olarak tüketilen karabuğday kötü huylu kolesterolü olan LDL’nin düşmesine ve iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL’nin artmasına yardımcı olur. Karabuğdayda bulunan steroller kan serumunda kolesterol artışını engellerler

Yüksek tansiyon ve diyabet riskini azaltır: İçeriğinde bulunan potasyum, magnezyum, fosfor ve demir başta yüksek tansiyon olmak üzere kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir. Özellikle magnezyum üzerinde yapılan araştırmalar kan şekerini dengelediği sonucuna ulaşmıştır. Diyabet hastalarının karbonhidrat tüketmeleri yasak olmasına rağmen karabuğdayı rahatlıkla tüketebilirler.

Kalp Hastalıklarına karşı korur: İçeriğinde bulunan lignanlar kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Her gün düzenli olarak tüketilen 100 gram karabuğday sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B1 vitamininin %40’ını karşılar.

Karaciğer dostudur: İçerdiği Choline isimli bileşen sayesinde karaciğer yağlanmasını engeller. Düzenli tüketimi mevcut yağlanmanın azalmasına yardımcı olur. Bu sayede karaciğerin daha düzenli çalışmasına olanak sağlar. 

Karabuğday Nasıl Temin Edilebilir

Karabuğday, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Çoğu kişi beyaz un yada durum buğdayı kullanmak yerine karabuğ]]> Buğday Nişastası https://www.bugday.gen.tr/bugday-nisastasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:37:50 +0000 Buğday nişastası, buğday buğdaygiller familyasına ait temel besin maddelerimizden biridir. Ayrıca buğday Türkiye de iki değişik mevsimde yetişir. Bunlarda ilkbahar ve kış mevsimleridir. Kışlık buğday sonbahar aylarında eki Buğday nişastası, buğday buğdaygiller familyasına ait temel besin maddelerimizden biridir. Ayrıca buğday Türkiye de iki değişik mevsimde yetişir. Bunlarda ilkbahar ve kış mevsimleridir. Kışlık buğday sonbahar aylarında ekilir ve ilkbahara kadar toprak altında kalır. İklim olarak karasal iklimi sever. Ancak tek yıllık bir bitkidir. Yani yılda sadece bir defa ürün verir. Tarla dinlendirilmeden veya gübre verilmeden tekrar ürün vermez. Buğdaydan elde edilen buğday nişastası da özellikle sütlü tatlıların vazgeçilmezlerindendir. 


Buğday nişastası faydaları

Buğdayın içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Lifte insan vücudu için önemlidir. Bağırsakları temizleyerek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur, göz ve cilt sağlığı içinde faydalıdır. Ayrıca buğdayda kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, çinko vitamini A, E, C, B ve B vitaminleri bulunur. Buğday nişastasından yapılan lapa deri ve göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir.

Buğday öğütülerek un haline getirilir. Unda en önemli gıda maddemiz olan başta ekmek yapımında kullanılmaktadır. Buğday çeşitli işlemlerden geçerek nişastaya çevrilir nişasta, muhallebilere ve sütlü tatlılara kıvam dengelemekte kullanılmaktadır. Ayrıca buğday nişastasından bebek ve çocuklar için besleyici ve vitaminli muhallebiler yapılabilmektedir.  

Buğday nişastası diğer nişasta ve unlu gıdalar gibi fazla tüketildiği zaman kilo almaya sebep olmaktadır. Ayrıca buğday nişastası baklava gibi geleneksel tatlılarımızın hamurunu açmakta kullanılır ve ayrı bir lezzet katar. Buğday nişastası ve hanımlarının özenle işlediği dantel gibi el işlerinin kolalanma işleminde de  kullanılmaktadır. Buğday nişastasının kullanım alanı o kadar geniştir ki güzellik merkezleri ve ilaç sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.
]]>
Durum Buğdayı https://www.bugday.gen.tr/durum-bugdayi.html Tue, 06 Nov 2018 16:05:41 +0000 Durum Buğdayı, makarna ve bulgur üretimi  başta olmak üzere irmik üretmek için kullanılan buğdaya durum buğdayı adı verilir. Durum buğdayı üretimi şu anda dünya üzerinde 50.000 ton civarlarınd Durum Buğdayı, makarna ve bulgur üretimi  başta olmak üzere irmik üretmek için kullanılan buğdaya durum buğdayı adı verilir. Durum buğdayı üretimi şu anda dünya üzerinde 50.000 ton civarlarında olup üretimin çoğunluğu Kanada başta olmak üzere İtalya ve Amerika'dadır. Durum kelimesi Latince anlamı ile "sert" manasında kullanılmaktadır. Durum buğdayının özelliği diğer buğday tanelerinden daha iri olması ve sarı renkli olmasıdır. Bir durum buğdayının rengi etken maddeden ötürü ne kadar sarı ise bu renk nispetinde durum buğdayı o kadar kalitelidir denilebilir. Durum buğdayı diğer buğdaylar ile kıyaslandığında vitamin mineral ve protein açısından çok daha zengindir. Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı üretiminde ilk sırayı Amerika almaktadır.

Durum buğdayı nedir

Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı üretiminde ilk sırayı Amerika almaktadır. Durum buğdayı ithalatında ise Cezayir ve AB ülkeleri ilk sırada yer alırken, İhracatta ise Kanada ve yine AB ülkeleri ilk sıralarda yer alır. Türkiye de ise 5 milyon ton civarlarında buğday üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz durum buğdayı ithalatında 2013 yılında maksimum rakama ulaşmıştır. Normal şartlarda ülkemizde yetiştirilen durum buğdayı ihtiyacımızı karşılamasına rağmen mamul madde ihracatı için gerekli olan durum buğdayı dışarIdan temin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %60 ından fazla günlük besin ihtiyacını durum buğdayı üretimi olan makarna ve bulgur gibi besinlerden karşılamaktadır. Durum buğdayına talep imal edilen ürünlerin diğer besin kaynaklarına göre daha ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda serin iklim tahıllarından olay buğday kolay yetiştirilebilme özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir. Tarım da ortalama 8000 yıllık bir geçmişi olan buğdayın en lezzetli halidir durum buğdayı. 

Durum buğdayı, ekim zamanına, en önemlisi rengine ve yapısal özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Kromozom sayısı 2=28 olan durum buğdayı, tarımı kolay ve verimi yüksek olan bir buğdaydır. Durum buğdayında tanenin büyüklüğü, şekli, yüzeydeki pürüz, rutubet ve zararlılardan etkilenme derecesi buğdayın kalitesini oluşturur.

Durum buğdayı sert bir buğday olması nedeni durum buğdayının glüten yapısı, yumuşak buğday türlerine göre daha fazla ve kuvvetlidir. Durum buğdayı nemli bir ortamda saklandığında enzim aktivitesi ve mikrobiyal aktivitenin artması sebebi ile daha çabuk bozulur. Durum buğdayındaki protein, fiyat belirlemesi konusunda en önemli kriterdir. Yüksek azot içeren topraklarda yetişen durum buğdayı protein açısında daha zengindir.

]]>
Sarı Buğday Ekmeği https://www.bugday.gen.tr/sari-bugday-ekmegi.html Tue, 06 Nov 2018 21:04:34 +0000 Sarı buğday ekmeği, çok sağlıklı ve hiç bir katkı maddesi olmadan evde yapabileceğiniz mis gibi bir ekmek çeşididir. Fakat yapımı biraz uzun ve kolay olmayan sarı buğday ekmeği oldukça besleyicidir. Aynı zamanda Sarı buğday ekmeği, çok sağlıklı ve hiç bir katkı maddesi olmadan evde yapabileceğiniz mis gibi bir ekmek çeşididir. Fakat yapımı biraz uzun ve kolay olmayan sarı buğday ekmeği oldukça besleyicidir. Aynı zamanda sarı buğday ununun protein değeri oldukça yüksek olup, vücuda enerji vermektedir. Sindirimi çok kolaydır ve hazımsızlığı engellemektedir. B1 ve B6 vitaminleri bakımından da çok zengin olan bir besindir. Şeker, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. Özellikle protein ihtiyacı olan sporcuların yemesi gereken bir ekmek çeşididir. Aynı zamanda kolesterol düşürücü özelliği bulunmaktadır. Şimdi sarı buğday ekmeği için gerekli malzemelere bir göz atalım;

Sarı buğday ekmeği tarifi için gerekli malzemeler;
 • 4 su bardağı tam buğday unu
 • 2 su bardağı sarı buğday unu
 • 2,5 su bardağı ılık su
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı silme toz maya
 • 2 yemek kaşığı buğday kepeği
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
Sarı buğday ekmeği tarifi hazırlanışı; 

İlk önce hamuru yoğuracağımız bir kabın içerisine unları, toz mayayı, tuz ve şekeri ekleyerek iyice karıştırdıktan sonra ılık suyu yavaş yavaş ekleyerek güzelce yoğurun. Hamurun kıvamı ele yapışacak şekilde olmalıdır. Daha sonra hamuru unlanmış tezgaha alarak bir süre daha yoğuruyoruz. Diğer taraftan derin bir kabı zeytinyağı ile yağlıyoruz. Tezgah üzerinde yoğurduğumuz hamuru yağladığımız kaba alarak mayalanmasını sağlıyoruz. Hamurun üzerini bir streç yardımı ile kapattıktan sonra yaklaşık yarım saat ılık bir ortamda dinlenmeye bırakıyoruz.  

Hamur yarım saat dinlendikten sonra tekrar unlanmış tezgaha alarak 5 dakika kadar yoğuruyoruz. Hamur yapışkan bir yapıya sahip olduğu için işlem biraz zor olabilir. Bu durumda ellerinizi unlayabilir veya zeytinyağı ile yağlayarak yoğurabilirsiniz. Daha sonra yağlanmış kaba tekrar alarak bir saat tekrar dinlenmeye bırakın. Bir saat sonra bu kez kabın içerisinde bir kez yoğurduktan sonra tekrar bir saat dinlenmeye bırakın. Yoğurma işlemini tekrar yaptıktan sonra yarım saat tekrar dinlenmeye bırakın. Her yoğurma işleminden sonra mutlaka hamurun üzerini bir streç yardımı ile kapatmanız gerekir. Aksi halde hamurun üzeri kuruyacaktır ve yoğurulmayacaktır.

Bu arada fırınınızı 230 dereceye ayarlayarak ön ısıtma yaptırın. Ayrıca fırın içerisine kaynar su olan bir kap koyun. Fırın içerisinde bulunan su ekmeğinize lezzet katacaktır. Fırın ısınırken bu arada ekmeği pişireceğiniz tepsiye yağlı kağıt serin. Hamuru fırın tepsisine istediğiniz şekli vererek yerleştirin ve 230 derece ön ısıtma yapılmış fırında sarı buğday ekmeğini pişirin. Yaklaşık 15 dakika sonra fırın ısısını 180 dereceye düşürün ve bu şekilde 15 veya 20 dakika daha pişirin. Toplamda 35 dakika kadar pişirmeniz gerekmektedir. Bu mis gibi çıtır çıtır olan sarı buğday ekmeğini aileniz ve tüm sevdikleriniz ile birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.
]]> Organik Buğday https://www.bugday.gen.tr/organik-bugday.html Wed, 07 Nov 2018 12:16:21 +0000 Organik buğday; Buğdaylar iki çeşittir birincisi organik ikincisi ise genetiği değiştirilmiş organizma yani GDO dur. Bu organik buğday diğer yani genetiği değiştirilmiş organizmalı buğdaydan dahada faydalıdır. Bu o Organik buğday; Buğdaylar iki çeşittir birincisi organik ikincisi ise genetiği değiştirilmiş organizma yani GDO dur. Bu organik buğday diğer yani genetiği değiştirilmiş organizmalı buğdaydan dahada faydalıdır. Bu organik buğdayın birçok faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları aşağıda yazacağız. Organik buğday genetiği değiştirilmiş organizmalı buğdaya göre daha pahalıdır Ancak organik buğdayın fayları dahada çoktur. Organik buğdayın zararları pek bulunmamaktadır. Ancak faydaları ise birçoktur.  

Organik buğday faydaları
 • Buğdayın besleyici özelliği %40 tadır. 
 • Organik buğday zayıflamaya da yardım eder. Ancak fazla tüketilmediği taktirde
 • Buğdayda A, C, K, B6 ve B12 vitaminleri bulundurduğu için organik buğdayın yararları çoktur.
 • Organik buğdayda demir kalsiyum ve fosfor içermektedir.
 • Ayrıca potasyum bakımından zengindir.
Buğday beslenme yönünden ve ayrıca sağlık açısından bir çok avantajlar sağlamaktadır. Organik buğday ayrıca cilde fayda sağlamaktadır. Saç sağlığını koruması ve güçlenmesi açısından ve kalp sağlığına da iyi geldiğinden dolayı organik buğday tüketilmelidir. Organik buğday genetiği değiştirilmiş buğdaya göre daha pahalıdır. Ancak pekte pahalı diyemeyiz fiyatı genellikle 15 türk lirasından başlamaktadır. 

Organik Buğday Genetiği Değiştirilmiş Buğdaydan Farkları:

Organik buğday genetiği değiştirilmiş buğdaya göre daha lezzetlidir. Ve organik buğday diğer GDO lu buğdaya göre dahada küçük ve dahada rengi kara olmaktadır. Organik buğday diğer genetiği değiştirilmiş organıma buğdayına göre pişirildiği zaman parçalanmaz yani ezilmez. Ancak GDO lu buğday organik buğdaya göre hemen ezilir ve lezzetsiz olur.
]]>
Buğday Otu https://www.bugday.gen.tr/bugday-otu.html Wed, 07 Nov 2018 20:06:05 +0000 Buğday otu, buğday otu içeriğinde bulunan klorofil sayesinde oldukça değerli bir bitkidir. İnsan vücudu için son derece faydalı mineralleri yapısında barındıran buğday otu flor, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum Buğday otu, buğday otu içeriğinde bulunan klorofil sayesinde oldukça değerli bir bitkidir. İnsan vücudu için son derece faydalı mineralleri yapısında barındıran buğday otu flor, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum, çinko, demir, mangan, bakır, kobalt gibi bileşikler açısından son derece zengindir. Ayrıca B vitaminleri bakımından (B1,B2,B3,B6,B12) çok değerli bir bitki olan buğday otu A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Doğada bulunan 20 çeşit amino asit buğday otunda yeterli miktarda bulunmaktadır. Buğday otunu kendiniz evde saksıda kolaylıkla yetiştirip bu mucize otun faydalarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Buğday otunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Buğday otu, %70 oranında klorofil içeren bir ottur. Bir kase buğday otundan elde edeceğiniz faydayı 2 kilogram civarında yeşil yapraklı çiğ sebze tüketerek ancak karşılayabilirsiniz.  Zaten buğday otunun bu kadar değerli olmasını sağlayan madde yüksek oranda klorofil barındırmasından kaynaklıdır. Klorofil vücutta ki dokuları temizleyerek hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayan bir maddedir.  

Doğal antioksidanlar bakımından da son derece zengin olan buğday otu aynı zamanda kanser tedavisi içinde alternatif tıbba ışık tutmaktadır. Buğday otunun kanserle mücadelesi bilimsel olarak açıklanmıştır. Kalp damar sağlığını koruyan karaciğeri güçlendiren buğday otu mutlaka her yaş grubu tarafından tüketilmesi gereken eşsiz bir besindir. Buğday otu ağıza alıp çiğnendiğinde diş çürümelerini önlediği gibi aynı zamanda diş ağrılarına da oldukça iyi gelmektedir.

Ayrıca buğday otu, kan şekerini düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, antibakteriyel özelliği ile yaraları daha çabuk iyileştirir, kan akışını düzenleyerek kalbin kan pompalamasını artırarak dokulara oksijen bakımından daha zengin kan akışı sağlar. Cilt içinde son derece faydalı olan buğday otu, sedef, egzama ve akneli ciltlerde de olumlu etkisi ile bilinmektedir.

Kendinize ve sevdiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyilik evde buğday otu yetiştirerek tüketmelerini sağlamaktır. Bunun için marketlerin organik besinler satan bölümünden temin ettiğiniz organik buğdayı 3 gün boyunca nemli bir bez arasında günde 3 defa sulayarak çimlendirebilirsiniz. Daha sonra geniş bir kap içerisine nemli olarak serdiğiniz buğdaylar 3-4 gün içerisinde filizlenmeye başlayacaktır. Geniş bir saksıda toprağa alıp yetiştireceğiniz buğday otunu dilerseniz salatalara bile doğrayarak kullanabilirsiniz. İsterseniz suyunu sıkıp için tercih tamamen size kalmış ama elde edeceğiniz fayda yanında buğday otu yetiştirmek sizi yormayacak küçük bir ayrıntı sadece. Ayrıca buğday otunu tüketmeye başladıktan sonra vücudunuzda ki olumlu değişiklikleri hemen fark etmeye başlarsınız. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi sıkıntılarınız var ise buğday otunu mutlaka tüketmelisiniz. Ayrıca buğday otu kısa süre içerisinde vücut direncinizin artmasına yardımcı olabilecek en güçlü besinlerden biri olma özelliğine sahip.

]]>
Buğday Zararlıları https://www.bugday.gen.tr/bugday-zararlilari.html Thu, 08 Nov 2018 13:12:25 +0000 Buğday zararlıları, buğday karbonhidrattan zengin otsu bir bitkidir. Bu özelliği ile bir çok zararlının da dikkatini çekmektedir. Bitkisel ürün üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli nedenler hastalık ve zararlılar o Buğday zararlıları, buğday karbonhidrattan zengin otsu bir bitkidir. Bu özelliği ile bir çok zararlının da dikkatini çekmektedir. Bitkisel ürün üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli nedenler hastalık ve zararlılar olarak gösterilmektedir. Buğday bitkisinin adaptasyon yeteneği çok iyi olduğundan dünyanın bir çok yerine yayılım göstermiştir. Bundan dolayı buğday zararlıları ile mücadele etmemiz önem arz etmektedir. 

Buğday zararlıları, Buğday zararlıları çok çeşitli olup bakteriyel, viral ve paraziter kaynaklı olabilir. Bunlara ek olarak da böcek, fare, kuş gibi hayvanlarda zararlı olabilir. 

Buğday pas hastalığı: Buğday zararlılarından pas hastalığı genellikle yapraklarda görüldüğü için yaprak pası olarak da adlandırılır. Buğday zararlılarından kara pas hastalığında sap ve başak kısmında oldukça büyük oval veya uzunca koyu kırmızımsı püstüller görülür. Sarı pas hastalığında ise en erken görülen pas türüdür. Buğday bitkisinin yapraklarının üst yüzeylerinde makine dikişi şeklinde ve sarımsı renkli püstüllerin varlığı görülür.  

Buğday sürme hastalığı: Buğday zararlılarından sürme hastalığında, hastalığa yakalanmış buğday bitkisinin başakları süt oluşum evresine gelinceye kadar sağlamlarından ayırt edilemez bir haldedirler.  Hasta olan bitkiler daha kısa boylu ve daha yeşildir. Hastalıklı başakların renkleri mavimtırak-yeşil olup daha dik bir şekilde dururlar. Sürmeli başakların kavuzları açılıp bakıldığında gri renkli ve ezildiğinde balık kokusuna benzer bir kokusu vardır. 

Buğday rastığı: Buğdayın önemli zararlılarından olan buğday rastığı çiçekleme döneminde görülmektedir. Hastalık oluşmuş taneler ve başaklarda siyahlaşmış bir görünüm vardır.

Tahıl küllemesi: Buğday zararlılarından olan tahıl küllemesinde, bitkinin yapraklarında nokta şeklinde başlayan beyaz-gri renkte püstüller halinde görülür, daha sonrada bu püstüller esmerleşir.

Buğday yaprak septorya yaprak lekesi: Bu buğday zararlısında ise yaprak üzerinde küçük, düzensiz, kırmızımsı-kahverengimsi lekelenmeler görülür. 

Buğday kök boğazı çürüğü: Bu buğday zararlısı buğday bitkisinin kök ve kökün boğaz kısmında yanığa sebep olmaktadır. 

Süne böceği: Buğday zararlılarının en önemlisi olan süne bir böcek türü olup danelerin süt ve sarı olum dönemindeki buğdayla beslenir. Buğday tane kayıplarına neden olmaktadır. 

Ekin kambur böceği: Bu buğday zararlısı son bahar aylarında ekin yapraklarını toprak içine çekip yerler. 

Kımıl böceği: Bu buğday zararlısı kardeşlenme döneminde olan buğdayı kök boğazının üstünden emerek göbek kuruması zararı yapar. 

Ekin bambul böceği: Bu buğday zararlısı toprak altında buğdayın kökünü kemirerek zarar verir. 

Hububat hortumlu böceği: Bu buğday zararlısı ise kardeşlenme döneminde kök, yaprak ve sapları yemektedir. 
]]>
Siyah Buğday https://www.bugday.gen.tr/siyah-bugday.html Thu, 08 Nov 2018 23:06:48 +0000 Siyah Buğday, Kuzukulağı ailesinden olan siyah buğday, gleçka denilen farklı bir isimle de de anılabilir. Normal buğdaylara göre kıyaslandığında düşük nitelikler de görülebilir. Siyah buğday yaklaşık olarak%11 protein, %2 Siyah Buğday, Kuzukulağı ailesinden olan siyah buğday, gleçka denilen farklı bir isimle de de anılabilir. Normal buğdaylara göre kıyaslandığında düşük nitelikler de görülebilir. Siyah buğday yaklaşık olarak%11 protein, %2 civarı yağ içerir. Siyah buğdayların yetişme alanları kısıtlı değildir. Dağlık, engebeli, serin bölgelerde, yağış alan bölgelerde rahatlıkla yetişebilir. Siyah buğdaylar rahat bir şekilde gelişebilir. Aynı zamanda siyah buğdayların ekili olduğu bölgeler de zararlı otlar yetişmez. Çünkü siyah buğday zararlı otların gelişimini engeller. Direk olarak karabuğdayın un yapılması önerilmez. Doğu Avrupa bölgelerinde daha çok ve verimli, hem de daha fazla siyah buğday üretilir.

Siyah Buğdayın faydaları

İçerisinde rutin adı da verilen B1 vitamini bulunmaktadır. Bu rutinler kandaki kolesterolü azalttığına ve aynı zamanda damarların esneklik ve güç kazandırdığı ispatlanmıştır. Bunların yanında damarların içerisinde ki kan basıncının aşırı artmasını önler ve belirli bir düzen sağlar. Bu rutinlere ek olarak C vitamini kullanılırsa etkisini arttırarak daha net sonuçlar elde edilir. Siyah buğday da kullanılan proteinler vücut tarafından fazlasıyla  kullanılır. Bunların yanında siyah buğdayların içerisinde gluten olmaması sebebiyle bağırsak sistemi için de çok faydası vardır.

Siyah buğday tarımı

Siyah buğdayların yetişmesi için iklim koşullarının uygun olması gerekir ancak bu iklim koşulları kısıtlıdır. Siyah buğday genellikle nemli ve serin sahalarda yetişmeyi sever. Aynı zamanda dona karşı da dayanıklı bir bitkidir. Çiçeklenme zamanında aşırı soğuk veya aşırı sıcağa karşı etkilenme olasılığı yüksektir.
]]>
Kavuzlu Buğday Ekmeği https://www.bugday.gen.tr/kavuzlu-bugday-ekmegi.html Fri, 09 Nov 2018 08:57:19 +0000 Kavuzlu buğday ekmeği; Kimimiz fazla kilolarımız nedeni ile kimimizde sağlık açısından beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği veya kepek ekmeğini tercih ediyoruz. Sağlık için tükete bileceğimiz ekmek çeşitlerinin başında ka Kavuzlu buğday ekmeği; Kimimiz fazla kilolarımız nedeni ile kimimizde sağlık açısından beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği veya kepek ekmeğini tercih ediyoruz. Sağlık için tükete bileceğimiz ekmek çeşitlerinin başında kavuzlu buğday ekmeği gelmektedir. Bir çoğumuz kavuzlu buğday ununu bile hiç duymamışken ekmeğini de yememiştir. Dilersek evde kendi ellerimizle bu ekmeği hazırlayıp tüketebiliriz. Kavuzlu buğday ununu bulmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız diyet ürünleri satan marketlerde veya aktarlarda bulmak mümkündür. Ayrıca kendi ellerinizle hazırladığınız ekmek ile kahvaltı yapmanın keyfide bir başka olacaktır. Denemek istiyorum diyorsanız fazla vakit geçirmeden verdiğim tarife uyarak yapabilirsiniz. 

Kavuzlu buğday ekmeği için  gerekli malzemeler
 • 400 gram kavuzlu buğday unu,
 • 100 gram beyaz un,
 • 25 gram yaş maya,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 yemek kaşığı toz şeker,
 • 2,5 su bardağı kadar ılık su,
Kavuzlu buğday ekmeği  hazırlanışı; 

Kavuzlu buğday ekmeği hazırlamak için ben hamuru akşamdan mayalamayı tercih ediyorum. Dilerseniz siz mayanın miktarını artırarak hamuru iki saat dinlendirerek hazırlayabilirsiniz. İlk olarak bir kasenin içerisine yaş mayayı koyup üzerine şeker atarak az miktarda su ile mayanın erimesini sağlıyoruz. Ardından derin bir kabın içerisine beyaz un, kavuzlu buğday unu ve tuzu koyup üzerine erittiğimiz mayayı ekliyoruz. Daha sonra zeytin yağ eklediğimiz hamuru iyice yoğuruyoruz. Daha sonra üzerini streç film ile kapatıp oda sıcaklığında bir gece dinlendirmeye bırakıyoruz. Ertesi gün hamuru alıp ister yuvarlak olarak ister somun ekmek şeklini vererek yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisinin içerisine alıyoruz. Üzerine kavuzlu buğday unu serpip bu şekilde bir saat kadar bekletiyoruz. Ardından yarım saat önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında pişirmeye bırakıyoruz. Pişirdiğimiz ekmeği fırından çıkartıp soğuyunca dilimliyoruz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Buğday İthalatı https://www.bugday.gen.tr/bugday-ithalati.html Sat, 10 Nov 2018 00:28:24 +0000 Buğday İthalatı, Buğday buğdaygiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Karasal iklim şartlarında yetişir. Un yapımında kullanılması buğdayın önemini ortaya koymaktadır. Buğdayın uzunluğuna, rengine, tanelerinin
Buğday İthalatı, Buğday buğdaygiller familyasına ait otsu bir bitkidir. Karasal iklim şartlarında yetişir. Un yapımında kullanılması buğdayın önemini ortaya koymaktadır. Buğdayın uzunluğuna, rengine, tanelerinin iri veya küçük olmasına, soğuk ve kuraklığa dayanıklılığına göre ayrıca kullanım alanına göre çeşitli buğday sınıflandırması yapılmaktadır.

Buğdayın kökeni incelendiğinde, gen merkezlerinden biri olarak Anadolu kabul edilmektedir.  Türkiye buğday yetiştiriciliği için verimli iklim şartlarına ve alana sahiptir. Buna rağmen son yıllarda buğday üretimi oldukça düşmüştür. 

Buğdayın ülke üretiminde kendi ihtiyacını karşılamaya yetmeyecek kadar düşüş yaşamasının sebepleri
 • 2016'da yaşanan jeopolitik sıkıntılar,
 • Mevsimsel sıkıntılar,
 • Üreticilerin tutumu,
 • Ekonomik ve siyasal sıkıntılar, olarak sıralayabiliriz.
Üretimdeki düşme sonucu gerekli ihtiyacı karşılamak için buğday ithalatı yapılmak durumunda kalınabilir. Yetkililer 2017 yılı için ABD'den 230 bin ton buğday ithalatının yapılacağını açıklanmış olup ithal edilen buğdayın ülkeye geldiğinde direk satıcıya dağıtılacağı belirtilmektedir. 
]]>
Buğday Tohumu https://www.bugday.gen.tr/bugday-tohumu.html Sat, 10 Nov 2018 04:22:52 +0000 Buğday Tohumu, Temel besin maddelerinden olan ekmeğin hammadesi olan buğday, insanlık için önemini her zaman en üst seviyede korumuştur. Yokluğundan kıtlık, açlık meydana gelmiş, çokluğundan insanlığın zenginlik efsanel Buğday Tohumu, Temel besin maddelerinden olan ekmeğin hammadesi olan buğday, insanlık için önemini her zaman en üst seviyede korumuştur. Yokluğundan kıtlık, açlık meydana gelmiş, çokluğundan insanlığın zenginlik efsanelerine konu olmuştur. Açlık ve kıtlığın önüne geçmek ve daha fazla üretim sağlamak için yapılan çalışmalardan Buğday tohumu da nasibini almış ve bir çok buğday tohumu türü ortaya çıkmıştır. 

Buğday tohumu yılda bir defa elde edilen bir çok coğrafya da yetişebilen en çok üretilen tarımsal üründür. Buğday tohumu, buğdayın un için kullanılmayacak bölümünden elde edilir, yetiştirmek için en uygun iklim serin ve ılıman iklimlerdir. Elde edilmek istenen tohum toprağa ekildikten sonra havaların serin olmasında fayda vardır. 

Çimlenme, devresinde sıcaklık 5-10 derece civarında olması uygundur. Bu durumda sonbahar aylarının hava sıcaklığı, istenilen sıcaklığa uygundur. Buğday tohumunun bir başka safhası olan ayağa kalkma evresi ilkbahar aylarında oluşur. Bu aylarda sıcaklık 10-15 derece civarında olacaktır. 

Buğday tohumu organik madde yönünden zengin, kireç ve fosforu bulunan, killi, kumlu, tınlı topraklarda yetişir. Toprakta organik madde miktarı arttıkça buğday tohumunun da verimi yükselir. Bunun için buğday tohumu ekiminden önce mercimek, arpa, pamuk, fiğ, ayçiçeği, yer fıstığı, susam, çörekotu vb. ürünler münavemeli olarak ekilerek toprağın organik kalitesi artırılır. 

Buğday tohumu nasıl elde edilir İki şekilde ekim yapılır; birincisi yaz mevsimi sonunda tarladan hasat edilen buğday öncesi ürün tarladan kaldırılır, Ağustos Eylül aylarında topak pulluk ile sürülür. Ekim ayı içinde buğday tohumu külvatör, mibzer yada disk ile ekilir. Kış ayları boyunca tohum toprak altında kalır. Bahar aylarında buğday sapları güçlenerek büyümeye devam eder ve başak vermeye başlar. İkincisinde ise; ekim aylarında sürülen tarlaya bahar aylarında ekim yapılır. 

Tarladan hasat edilen buğdaylar eleme makinaları yardımı ile sapından ayrılır. Buğday tohumu ortaya çıkar. Tohum yıkanmaz, eleme işlemi sırasında içerisinde bulunan diğer yabancı tohumlardan ayrılması sağlanır. Bez torbalar içine 5-10 kg'lık paketler halinde paketlenir, kuru ve serin yerde muhafaza edilmesi sağlanır. 

En yüksek performansa sahip olan buğday tohumu çeşitleri, 

Konya 2002; Gübre ve suya karşı duyarlı olup, başakları kılçıklıdır. Dane rengi kırmızıya yakın olan bu türden 1000 m2'de 400-800 kg. tohum elde edilir. Yapısal olarak soğuk iklime dayanıklı olduğundan İç Anadolu bölgemizde yetiştirilmeye çok uygundur. 

Altındane; Hastalıklara mücadele de bu ürün karşımıza çıkmaktadır. Yüksek kalite ve yüksek verim elde edilen bu tohum, pas hastalığına karşı en dayanıklı buğday tohumudur. Başak rengi beyaz, daneleri beyaz, erken tohum tutan ve kılçıklı buğday tohumudur. Bu ürün ülkemizin çeşitli yerlerinde ekilmiş, en yüksek verim dekar başına 900 kg. ile Konya ovasında elde edilmiştir.
]]>
Buğday Salatası https://www.bugday.gen.tr/bugday-salatasi.html Sat, 10 Nov 2018 08:13:54 +0000 Buğday Salatası, buğday tüketmeyi sevenler için mükemmel bir tarif. İçine katılan çeşitli sebzelerle oldukça dikkat çeker ve beğenilir. Sağlıklı ve besleyici olan buğday salatasını yemek yapmayacağınız günler
Buğday Salatası, buğday tüketmeyi sevenler için mükemmel bir tarif. İçine katılan çeşitli sebzelerle oldukça dikkat çeker ve beğenilir. Sağlıklı ve besleyici olan buğday salatasını yemek yapmayacağınız günler bile kolaylıkla yapıp yiyebilirsiniz. Ama buğday bir gece önceden ıslatılıp haşlanmalıdır. Buğdayın vücudu temizleyici özelliği vardır, kabızlığı önleyici olmasının yanı sıra bağırsak hareketlerini arttırdığından vücudunuzun sağlıklı bir şekilde bağırsak temizliğini de sağlar. Buğdayın kilo vermeyi kolaylaştıran özelliği de olduğu için, buğday salatası diyet yapanlarında ilgisini çeken bir tariftir. Metabolizmayı teşvik ederek hızlı ve sağlıklı kilo verdirir. Bunlara ilave olarak buğdayın kullanım ve tüketim şekline göre vücuda daha sayamadığımız birçok faydası da bulunuyor. Eğer buğday salatası hiç yapmadıysanız şimdi tam zamanı, besleyici buğday salatasını yapın ve afiyetle yiyin. 

Buğday Salatası İçin Gereken Malzemeler
 • 1 su bardağı buğday 
 • 1 tane havuç  
 • 1 tane kırmızı biber 
 • 2 tane taze soğan 
 • Yarım demet dereotu 
 • Yarım demet maydanoz 
 • 2-3 tane marul yaprağı 
 • Mor lahana 
 • Zeytinyağı 
 • Tuz 
 • Yarım limon suyu 
Buğday Salatası Yapılışı 

Buğdayı bir gece önceden güzelce yıkayıp süzün ve ıslatıp yumuşayana dek haşlayın. Haşladığınız buğdayı da daha sonra tekrar süzün. Ertesi günü hazır olan haşlanmış buğdayı bir derin kabın içine dökün. Sebzeleri güzelce yıkayın ve suyunun süzülmesi için bir süzgeçte bekletin. Küçük küçük kırmızı biberi doğrayın ve üzerine ekleyin. Ardından dereotunu, maydanozu, mor lahanayı, 3 yaprak marulu, taze soğanları güzelce doğrayıp buğdayın üzerine ekleyin. Son olarak havucu rendeleyip içine ilave edin ve güzelce karıştırın. Bir büyük bardağın içine yarım limon suyu, 3 yemek kaşığı zeytin yağı ve tuz katıp iyice karıştırın. Sonra bu karışımı salatanın üzerine dökün ve harmanlayın. Buğday salatası yenmeye hazırdır. Afiyet olsun. 
]]>
Buğday Hangi Bölgede Yetişir https://www.bugday.gen.tr/bugday-hangi-bolgede-yetisir.html Sat, 10 Nov 2018 14:54:37 +0000 Buğday Hangi Bölgede Yetişir, buğday bitkisi mevsimlik ekilen otsu bir bitkidir. Buğday bitkisi genellikle son bahar aylarında ekilip kış aylarında hasadı yapılan bir bitkidir. Buğdaydan ekmek, un, bulgur ve makarna gibi bir çok Buğday Hangi Bölgede Yetişir, buğday bitkisi mevsimlik ekilen otsu bir bitkidir. Buğday bitkisi genellikle son bahar aylarında ekilip kış aylarında hasadı yapılan bir bitkidir. Buğdaydan ekmek, un, bulgur ve makarna gibi bir çok ürün elde edilir. Buğday yetiştiriciliğinde uygun toprak ve iklim yapısına sahip olması gerekir. Ülkemizde de iklim ve toprak yapısı açısından buğday yetiştirme alanları geniş yer bulmaktadır.  

Ülkemizde buğday yetiştirilen bölgeler;
 • İç anadolu bölgesi
 • Trakya bölgesi
 • Çukurova bölgesi
 • Güney Anadolu bölgesi
 • Doğu Karadeniz kıyıları
 • Doğu Anadolu bölgesi
 • Ege bölgesi
Buğday hangi bölgede yetişir sorusuna cevap verecek olursak, buğday yetiştiriciliği geniş bir alan kaplamaktadır ve bu üretimin üçte bir oranı iç Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Geri kalan kısmı ise Çukurova bölgesi ve Trakya bölgesinde yapılmaktadır. Buğday üretim bölgeleri iç Anadolu bölgesinde; başta Konya yöresi olmak üzere Kayseri, Yozgat, Niğde, Karaman, Ankara, Eskişehir illerinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Kıyı bölgelerimizden doğu Karadeniz bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Trakya bölgemizde de; Edirne ve Kırklareli illerimiz buğday üretiminde başta gelmektedir. Güney kısımlarımız da ise Adana başta olmak üzere Mersin illerini de kapsayan Çukurova bölgesinde yaygın olarak buğday üretimi yapılmaktadır. Eğe bölgesinde ise Balıkesir, Afyon illerimizde buğday üretilmektedir. Güney Anadolu bölgemizde ise Diyarbakır, Urfa, Gaziantep illerimizde buğday üretimi yapılır. Doğu Anadolu bölgemizde ise Kars ve Iğdır illerimizde buğday yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz buğday üretiminde yıllık yaklaşık yirmi milyon ton hasadı ile Dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer almaktadır. 

Dünyada buğday yetiştirilen bölgeler;    
 • Çin
 • Hindistan
 • ABD
 • Kanada 
 • Rusya 
 • Fransa
 • Avustralya
 • Ukrayna
 • Pakistan   
Buğday yetiştiriciliğinde, buğdayın yetişme koşullarına uygun toprak yapısı ve iklim çok önemlidir. Ülkemizde Konya ovası, Çukurova ve Harran ovası gerek iklim şartları gerek toprak yapısı buğday yetiştiriciliği açısından en uygun topraklardır. 
]]>
Buğday Çimi Tohumu https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-tohumu.html Sun, 11 Nov 2018 00:32:36 +0000 Buğday Çimi Tohumu: Özellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanıldığında son derece etkili olur. Sadece hastalığı tedavi etmesiyle bilinen bir bitki değildir, çünkü kanserden korunmak içinde kullanılan bir tohumdur. A Buğday Çimi Tohumu: Özellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanıldığında son derece etkili olur. Sadece hastalığı tedavi etmesiyle bilinen bir bitki değildir, çünkü kanserden korunmak içinde kullanılan bir tohumdur. Alternatif tedavi olarak buğday çimi tohumu suyu ve buğday şırasının içilmesi, bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar ve vücuda sağlık kazandırır. Orta Asya'da atalarımız sürekli buğday şırası tüketirmiş. Nitekim o dönemde kanser hastalığı çok bilinmese de, diğer hastalıklara karşı faydalı olduğu biliniyordu ki fazlaca tüketimini sağlanıyordu.

Sıvı oksijen dolu olan buğday çimi tohumu kansere karşı bizi koruyor. Bunun yanı sıra kayısı çekirdeği ve acı badem de aynı görevi yerine getiriyor. Türkiye'de kayısı çekirdeği ve acı badem tüketilen bölgelerde kanser hastalığına çok az rastlanıyor. 
Kanser ile savaşmanın en önemli yolunun bağışık sistemini güçlendirmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek çok zor bir şey değil. İşte buğday çimi tohumu bu görevi yerine getiriyor ve kanserle mücadele etmekte alternatif tedavi imkanı sağlıyor. 

Buğday Çiminin Faydaları:

1.5 kilo yeşil yapraklı bitkinin içerdiği bütün vitamin ve mineralleri tek başına barındırıyor. A, B, C, E olmak üzere 100'e yakın mineral ve vitamin ihtiva ediyor. Kandaki ph dengeleniyor ve vücudu toksinlerden arındırıyor. Kırmızı kan hücrelerini artırıp, kandaki bakterileri yok ediyor. Sindirime çok yardımcı olan buğday çimi tohumu, enerji vererek az uyumayı sağlıyor ve vücudu güçlü tutuyor. Kilo veremeye yardımcı olup, gaz şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırıyor.
Sonuç olarak buğday çimi tohumu, yeşillerin kralı olarak biliniyor. Bitkilere yeşil rengini veren madde içeriyor ayrıca moleküler olarak insan kanına çok benziyor. 

Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır
 • İçme suyu (2,5 lt)
 • 1 küçük su bardağı buğday çimi tohumu (150gr)
Yapılışı:

Hiç bir işlem görmemiş ham buğday çimi tohumları yıkanır. Derin bir kabın içerisine su konur ve buğday çimi tohumu eklenir. Bu karışım 24 saat bekletilir. Bu süre zarfında yani 2-3 saatte bir tohumların suyu değiştirilir. Bunu yapma sebebimiz buğday çimi tohumunun filizlenmesini sağlamaktır.

24 saat sonunda tohum iyice yıkanır ve süzgeç yardımıyla süzülür. Bu işlemden sonra üzerine tülbent örterek bekletilir.
Arada bir kontrol ettiğimiz buğday çimi tohumlarının kurumasına izin verememek için, belli aralıklarla sudan geçirilir. 2 gün bu işlem tekrarlanır ve 2 günün bitiminde tohumlar ince filizler vermeye başlar. Filizlenen tohumlar bir kavanozun içine konur ve 1,5 litre içme suyu eklenir ağzı tülbent ile hava alacak şekilde kapatılır. 2 gün sonra buğday şırası kullanılmaya hazırdır. Süzülerek buzdolabında saklanır. Günlük 1-2 bardak içilebilir ve 3 gün içinde tüketilmesi önerilir.
]]>
Buğday Çeşitleri https://www.bugday.gen.tr/bugday-cesitleri.html Mon, 12 Nov 2018 00:03:33 +0000 Buğday çeşitleri, buğday beslenmenin temel taşıdır. Buğday denilince ilk akla gelen buğday ekmeğidir. Kullanım alanlarında ilk sırayı ekmek alırken onu makarna takip etmektedir. Buğday çok çeşitlilik göstermektedir. Buğday çeşitleri, buğday beslenmenin temel taşıdır. Buğday denilince ilk akla gelen buğday ekmeğidir. Kullanım alanlarında ilk sırayı ekmek alırken onu makarna takip etmektedir. Buğday çok çeşitlilik göstermektedir. Her türünden farklı bir ürün elde edilir. 

Buğday çeşitleri nelerdir

 • Bayraktar 2000 ekmeklik buğday: Bu buğday türü genellikle İç Anadolu Bölgesinde kıraç ve yarı taban alanlarda yetişmektedir. Gübreye tepkisi yüksek olup, soğuğa ve kurağa dayanıklıdır. Ayrıca tane dökmeyen ve harman olma özelliği olan bir buğday türüdür. Özellikleri ise beyaz ve yarı sert taneli, orta boylu bir çeşittir. Aynı zamanda beyaz başaklı ve kısıtlıdır. Ekmeklik kalitesi bakımından çok iyidir.
 • Demir 2000 ekmeklik buğday: İç Anadolu Bölgesinde ve geçit bölgelerinde yetişmektedir. Sulamaya ihtiyacı vardır. Gübreye reaksiyonu yüksektir. Ayrıca tane dökmeyen ve harman olma özelliği de olan bir buğday türüdür. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı alternatif gelişme kabiliyeti de çok iyidir. Özellikleri bakımından orta boylu olup, kırmızı sert taneli, kılçıklı ve beyaz başaklıdır.
 • Tosunbey ekmeklik buğday: 2004 yılında tescil olup, yetiştirilmeye başlanmıştır. Aynı şekilde İç Anadolu Bölgesi'nde tercihi yapılmaktadır. Şu anlık için ülke ekonomisine katkısı yoktur ama ilerleyen zamanlarda geniş alanlara yazacağı söylenmektedir. Tarımsal özelliği bakımından gübre reaksiyonu iyi olup, kurağa yatmaya dayanıklı bir buğday türüdür. Aynı zamanda soğuğa dayanıklı olup beyaz ve sert tanelidir.
 • Seval ekmeklik buğday: Tosunbey ekmeklik buğday gibi 2004 yılında tescil edilmiştir. Kırmızı taneli olup, orta boy ve sağlam saplıdır. Kılçıklı ve kırmızı başaklıdır. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı bir buğday türüdür. Özellikle sarı ve pasa karşı dayanıklıdır. Yetiştirme koşulları daha çok iç Anadolu bölgesine uyum sağlar. Yetiştirme koşulları sulama ile yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Eminbey makarnalık buğday: 2009 yılında tescil edilmiştir. Bu buğday türünün tane şekli uzamış şeklinde olup orta boylu ve sağlam saplıdır. Başakları orta uzunlukta, orta ve dik yapılıdır. Kılçıklı ve beyaz saçaklıdır. Soğuğa ve kışa dayanıklı bir buğday türüdür. Gübreye reaksiyonu iyidir. Tane dökmeyen ve harman olma yapısı iyi olan bir buğday çeşididir. Verimi yaklaşık 300-400 arasında değişir. Ama sulama yapıldığı zaman verim potansiyeli ikiye katlanır. İç Anadolu Bölgesinde ve geçit bölgelerinde yetişmektedir. Ama İç Anadolu bölgesine benzer iklim şartları taşıyan yerlerde yetiştirilebilir.  
 • İmren makarnalık buğday, İç Anadolu Bölgesinde yetiştirebilen, sulanabilen alanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu buğday türü, orta boy ve sağlam saplıdır. Başakları orta uzunlukta, orta sık ve diktir. Kılçıklı ve kahverengi başaklıdır. Soğuğa ve kış mevsimlerine dayanıklıdır. Gübreye tepkisi iyidir. Kardeşlenmesi iyi ve orta olup, tane dökmeyen ve harman olma kabiliyeti iyidir. Kara pasa ve sarı pasa orta düzeyde hassastır.
]]>
Buğday Kalori https://www.bugday.gen.tr/bugday-kalori.html Mon, 12 Nov 2018 22:49:30 +0000 Buğday Kalori; buğday karbonhidrat içeriği yüksek bir tahıldır. Gerek buğdayın kendisi gerekse buğdaydan elde edilen ürünlerin karbonhidrat içeri yüksek olduğundan kalorisi de yüksektir. Karbonhidratlar vücut için çok faydal Buğday Kalori; buğday karbonhidrat içeriği yüksek bir tahıldır. Gerek buğdayın kendisi gerekse buğdaydan elde edilen ürünlerin karbonhidrat içeri yüksek olduğundan kalorisi de yüksektir. Karbonhidratlar vücut için çok faydalı ve enerji verici bileşiklerdir. Vücut sindirimde karbonhidratlar ilk başta yakılır ve açığa yüksek derecede enerji çıkar. Buğday gibi tahılların kalorisi de bundan dolayı yüksektir. Buğday kalorisi 338,9 kcal olarak ifade edilir. 

Buğdaydan elde edilen ürünlerin kalori miktarları;  
 • 1 dilim buğday ekmeği = 28 gram olup bu da 65 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim beyaz ekmek =31 olup 92 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim kepekli ekmek = 29 gram olup 61 kaloriye eşittir. 
 • 1 dilim kızarmış ekmek =17 gram olup otuz yedi kaloriye eşittir. 
 • 100 gram bulgur =371 kaloriye eşittir. 
 • 100 gram kuru makarnada =342 kalori bulunur. 
 • 100 gram haşlanmış makarnada = 87 kalori bulunur. 
 • 1 adet bisküvi = 210 gram olup 470 kalori bulunur.  
Buğday kalorisi yüksek olan bir besin kaynağı olduğundan, tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle Buğdaydan elde edilen bisküvi, makarna gibi yiyeceklerin kalorisi daha fazladır. Yetişkin bir insanın günlük tüm yiyeceklerden alması gereken kalori bin beş yüz ile iki bin civarındadır. Bu alınması gereken kalori miktarı cinsiyete, yaşa, metabolizma hızına göre değişebilmektedir. Alınması gereken belli bir sınırın üstünde kalori almak metabolizmayı ve sağlık yapısını bozmaktadır. Günlük vücut için gerekli olan kalori ihtiyacınızı buğdayın kalorisinden sağlayabilirsiniz. Daha çok pasta, börek, çörek gibi ürünlerden ziyade tam buğday ekmeği tüketerek günlük ihtiyacınız olan kalori kolaylıkla sağlanır. 
]]>
Buğday Nasıl Yetiştirilir https://www.bugday.gen.tr/bugday-nasil-yetistirilir.html Tue, 13 Nov 2018 06:02:54 +0000 Buğday nasıl yetiştirilir, Buğday dünyada ve ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Karasal iklimin hakim olduğu coğrafyalarda yetiştirilen buğday insanoğlunun yerleşik hayata geçtikten sonra düzenli olarak ürettiği Buğday nasıl yetiştirilir, Buğday dünyada ve ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Karasal iklimin hakim olduğu coğrafyalarda yetiştirilen buğday insanoğlunun yerleşik hayata geçtikten sonra düzenli olarak ürettiği ilk tahıllardan biridir. Alternatif tarım ürünlerinden biri olan buğday, hasat sonrası kalan samanıyla dahi ekonomik değere sahip olan ve bu nedenden ötürü modern çağda,dünyanın dört bir yanında yetiştirilen bir hububattır. 

Ülkemizde başta İç Anadolu bölgesi olmakla birlikte birçok bölgede yetiştirilen buğday, yurt dışına da ihraç edilmektedir. Kastamonu, Trakya bölgesi, Kahramanmaraş ve özellikle Hatay ülkemizin buğday üretiminde önemli oranda destek veren bölgelerdir. 

Buğday yetiştiriciliği 

Buğday nasıl yetiştirilir sorusunun cevabı oldukça detaylıdır. Ekim işleminden sulamaya her evre oldukça önemlidir. Çimlenme ve hasat göz önüne alındığında serin iklim tarımı olarak adlandırılır. Ekin sonrası, ilk dönem de sıcaklığın 5-10 derece arası olması gerekirken ayağa kalkma döneminde 10-15 derece arasındaki sıcaklık değerinde olması gerekir. Farklı buğday çeşitlerinin ihtiyaç duyduğu nem oranı değilse de genel olarak buğday tarımının en verimli şekilde %65 nem oranına sahip iklimler de yapıldığı söylenebilir. Killi ve kumlu toprakları bilhassa seven buğday, geçirgenliği yüksek olan toprak tiplerinde daha da iyi hasat vermektedir. Ekim sırasında toprağın sıcaklığı 7-10 derece olması gerekmektedir.

Buğday tarımında bilinçli bir şekilde gübreleme yapmak için üreticilerimiz biçecekleri tarlayı temsil edecek şekilde, usulüne uygun alacakları toprak örneklerini analiz yaptırarak kendilerine önerilen tavsiye göre gübreleme yapılmalıdır. Ekim yöntemlerinden bir diğeri de buğday ekiminde çoğunlukla modern kombine veya universal ekim makineleri kullanmaktadır. Buğday ekim makinaları ark tabanına ekim yapan baskılı, düz ve kombine olabilmektedir. Yerli imalat her bölgeye ve toprak koşullarına uygun ekici ayak tipi alttan yaylı, balta veya dişli ekin makinelerini bulmak mümkündür.

Buğday tarımında sulama 3. ve 4. ayının kurak geçtiği yıllarda imkanı olan yerlerde gebelikte ve süt oğlum dönemlerinde yağmurlama sulama gibi uygun bir yöntemle yapılmaktadır. Kurak geçen yıllarda sulama yapılması, kurak yıllara göre buğday tarımının %100 verim artışı sağlanmaktadır.  Bitkiler suya en fazla sapa kalkma dönemi ve süt olum döneminde ihtiyaç duymaktadırlar.
]]>
Buğday Suyu Kürü https://www.bugday.gen.tr/bugday-suyu-kuru.html Tue, 13 Nov 2018 15:12:59 +0000 Buğday Suyu Kürü, Buğday suyu birçok hastalığa faydası olduğu gibi çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kanser tedavisi içinde kullanılmaktadır. Buğday sıvı oksijen deposu olma özelliği ile yeryüzünün en güç Buğday Suyu Kürü, Buğday suyu birçok hastalığa faydası olduğu gibi çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kanser tedavisi içinde kullanılmaktadır. Buğday sıvı oksijen deposu olma özelliği ile yeryüzünün en güçlü anti kanseri sayıların "laetril" içerir. Aynı zamanda buğday suyu kürü, yüksek miktarda demir içerdiğinden dolayı, kansızlığa karşıda savaşır. Buğday suyu kürü faydaları arasında B17 vitamini içermesi de yer almaktadır. Buğday suyu kürü, alkali bir gıda olmasından dolayı, vücudun pH seviyesinin düzene girmesini sağlar. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırır. Alkali olması nedeni ile mide rahatsızlıklarına, ülsere, gastrit ve mide yanmalarına oldukça iyi gelmektedir. 

Buğday suyu kürü, akciğerdeki kan döngüsüne yardımcı olur. Hücre kuvveti sağlayarak, bağırsakları temizleyerek vücutta detoks etkisi yapar. Kilo vermeye yardımcı olur. Enerji vererek kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Kansere karşı koruduğu gibi, kanser hastalarının kemoterapi sonrasında kaybetmiş oldukları hücre kaybını ve ayrıca radyoaktif terapinin de yan etkilerini azaltır. Göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Buğday suyunun ağrı kesici özelliği sayesinde vücutta meydana gelen ağrıların azalmasında yardımcı olur. Kan şekeri seviyesinin normale girmesini sağlayarak düzenler. Bu nedenle bu kürü özellikle şeker hastalarının kullanması tavsiye edilir. 

Buğday Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır

Bir su bardağı buğdayı, öncelikle iyice yıkayıp süzün. Daha sora 1 litrelik cam bir kavanoz içine doldurarak üzerine 3 su bardağı klorsuz su ekleyin. Ölçüyü bir çay bardağı olarak ta ayarlayabilirsiniz. kavanozun kapağını bir tülbent yardımı ile kapatılarak serin ve kuru yerde yaklaşık olarak bir gün boyunca bekletin. Bu ilk su olduğu için kullanmadan buğdayını süzerek bu suyu geri dökün. Kavanozun üzerine tekrar 3 su bardağı klorsuz su ekleyin. Daha sonra tekrar üzerini tülbent ile kapatarak yaklaşık olarak 24 saat bekletin. İlk suyu döküldüğü için buğday suyu asitleştirecektir. Yarı gazoz tadı veren buğday suyu kürü, taze olarak günlük tüketilmek üzere bir kaba alınır. 
]]>
Buğday Nişastalı Kurabiye https://www.bugday.gen.tr/bugday-nisastali-kurabiye.html Tue, 13 Nov 2018 22:18:54 +0000 Buğday nişastalı kurabiye, Ağızda dağılan ve kıyır kıyır ifadesi ile tabir edilen gevrek bir kurabiye çeşididir. Oldukça lezzetli kurabiyelerden biri olan bu kurabiye her evde sıklıkla yapılan kurabiye çeşitlerinden biridir. Buğday nişastalı kurabiye, Ağızda dağılan ve kıyır kıyır ifadesi ile tabir edilen gevrek bir kurabiye çeşididir. Oldukça lezzetli kurabiyelerden biri olan bu kurabiye her evde sıklıkla yapılan kurabiye çeşitlerinden biridir. Ani gelen misafirler için kısa süre de hazırlanan bir kurabiye tarifidir. Oldukça pratik ve ekonomik bir kurabiye tarifidir.

Buğday nişastalı kurabiye yapımı için gerekli malzemeler 
 • 2 tane yumurta 
 • 125 gram margarin
 • 2 çay bardağı  pudra şekeri.
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 400 gram buğday nişastası
 • Aldığı kadar un 
Buğday nişastalı kurabiye yapımı

Buğday nişastalı kurabiye yapımı oldukça basit bir kurabiyedir. Kurabiyenin yapımı için tüm malzemeler oda sıcaklığında yumuşamış olması gerekir. Yumurta margarin sıvı yağ ve pudra şekeri bir kaba alınır ve mikser yardımı ile karıştırılır.  Ardından nişasta elenerek eklenir. Yoğrulmaya başlanır.  Daha sonra un azar azar eklenir. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde etmeniz gerekir. Ardından ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak yuvarlanır ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika kadar kontrollü bir şekilde pişirilir. Ardından servis edilir. 

Afiyet olsun 
]]>
Buğday Ekmeği https://www.bugday.gen.tr/bugday-ekmegi.html Tue, 13 Nov 2018 23:24:38 +0000 Buğday Ekmeği, Sofraların vazgeçilmez yiyeceği olan buğday ekmeği, eskiden bereketin ve zenginliği simgesi olmuştur. Günümüzde ise obezitenin artması gibi durumlar nedeni ile buğday ekmeği hakkında olumsuz düşünceler olmaya Buğday Ekmeği, Sofraların vazgeçilmez yiyeceği olan buğday ekmeği, eskiden bereketin ve zenginliği simgesi olmuştur. Günümüzde ise obezitenin artması gibi durumlar nedeni ile buğday ekmeği hakkında olumsuz düşünceler olmaya başlamıştır. 

Buğday ekmeği nasıl elde edilir 

Buğday ekmeğinden anlaşılan; tam buğday ekmeği olmalıdır. Ekonomik kaygılar buğday ekmeğini kepekli ve kepeksiz olarak ayırmış, zayıflamak için sade kepek ekmeği yiyen kişilerde belirli sorunlar ortaya çıkmıştır. İdeal olan ise;buğdayın kepeği soydurulmadan yapılan tam buğday ekmeğidir. 

Bu ekmeğin yapımı saf buğday ekmeğine göre biraz zahmetlidir. Çünkü kepekli tam buğday ekmeğinde hamurun istenilen kıvama getirilmesi için biraz fazla uğraş verilir, pişirim süresi biraz daha uzun ve kısık ateş olmalıdır. Diğer taraftan kepeksiz buğday ekmeği daha özlü olduğundan istenilen kıvam çabuk tutturulur ve çabuk pişer. Bu durumda da tam buğdayın faydalarından yararlanılamaz.

Buğday ekmeğinin içeriği

Ekmeğin yapımında buğday tanesinin her şeyi kullanılarak, hiç fire verilmez. Bu haliyle buğday ekmeği üç kısımdan oluşur. Buğdayın en dış kısmı kepekten oluşur. Bu bölüme buğday tanesinin kabuğu da denir. Tanenin yüzde 15'ini oluşturur. Buğday tanesinin en yüksek lif içeriğine sahip bölümüdür. ,

Ruşeym ise buğday tanesinin iç öz kısmıdır. Esasen hacim olarak büyük görünse de, ağırlığı buğday tanesinin yüzde 2,5'ini oluşturur. Lif yönünden de bir miktar içeriğe sahip olan bu kısma kimi bölgeler de Ruşeym adı verilmektedir. Bu kısım buğday tanesinin mineral ve vitamin yönünden en zengin kısmıdır.

Buğdayın başka bir kısmı ise geriye kalan yüzde 80'lik kısmı oluşturur. Bu kısma endosperm denir. Buğday tanesinin orta bölümüdür. Buğday tanesinin şekerli kısmıdır. Nişasta yönünden oldukça zengin yapısı vardır.

Kimyasal bileşenleri

B1, B2, B3, E vitamini ve folik asitlerden meydana gelir. Bunlardan başka selenyum, potasyum, magnezyum, demir gibi mineraller bulunur. Saf buğday ekmeği yapımı sırasında buğdayın soydurulması ve kepeğinin alınması ile bu vitaminlerin çoğunu kaybettiğinden, bu vitaminlerden faydalanılamaz.

Buğday ekmeğinin faydaları

Kötü kolesterol olarak bilinen zararlı yağların kan içinde miktarının azaltılmasını ve kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Kolesterol dengesi bozuk olarak kişiler için ideal besin olan buğday ekmeği iyi bir kan değeri dengeleyicidir. Fakat bunun için düzenli olarak buğday ekmeği az miktarda tüketilmelidir.

Buğday ekmeğinin bir başka önemli faydası ise; lif yönünde zengin oluşu sindirim sisteminin daha fazla çalışarak tıkanmışlık hissini ortadan kaldırmasıdır. Hekimler tarafından da tavsiye edilen lifli gıdalar bağırsak hareketliliğini artırdığından kabızlığı da ortadan kaldırmaktadır.

Şeker yönünden oldukça yeterli seviye de bulunan buğday ekmeği; her ne kadar kilo aldırıyor olsa da kullanılmaması ise cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıkların çoğalmasına neden olmaktadır. Çünkü buğday ekmeğinin içinde cilt kolojen yapısını destekleyen enzimler bulunur. 
]]>
Diş Buğdayı Pastası https://www.bugday.gen.tr/dis-bugdayi-pastasi.html Wed, 14 Nov 2018 06:14:17 +0000 Diş buğdayı pastası, içerisinde bulunan besinle sayesinde vücuda harika bir sağlık desteği sağlayan bu pasta türü oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Günlük olarak rahat bir şekilde tüketilebilen bu pastanın doğru yolla Diş buğdayı pastası, içerisinde bulunan besinle sayesinde vücuda harika bir sağlık desteği sağlayan bu pasta türü oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Günlük olarak rahat bir şekilde tüketilebilen bu pastanın doğru yollar izleyerek yapılması halinde harika bir tat verecektir. Damak tadına önem verenler için oldukça harika bir pastadır. 

Diş buğdayı pastası malzemeleri
 • 9 adet yumurta
 • 2 su bardağı şeker 
 • 2 su bardağı su ve 
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya 
 • 1 adet kabartma tozu
 • 1 çay bardağı süt (keki ıslatmak için)
 • Muz veya çilek
 • Damla çikolata
 • 2 paket pasta kreması ve süt
 • 2 pkaet krem şanti 
Diş buğdayı pastasının yapılışı

Yumurtalar 5-6 dakika boyunca çırpılmalıdır. Çırpılan yumurta krema kıvamına gelene kadar karıştırma işlemi devam etmelidir. Yumurtanın tam olarak karıştığından emin olunmalıdır. Daha sonra un yumurtanın içine konulur. Ancak unun elenmiş olması gerekmektedir. Eğer elenmemiş un atarsak unda topaklanmalar meydana gelebilir. Yumurta ve un iyi bir şekilde karıştırılmalıdır. Daha sonra içerisine vanilya ve kabartma tozu ilave edilir. İlave ettiğimiz bu karışımların iyi bir şekilde karıştırılması gerekli. Bu işlemler bittikten sonra yapacağımız pastanın sığacağı bir tepsi ayarlanmalıdır. Bu tepsinin içine bir miktar yağ konulur. Yağın konulması pastanın tepsiye yapışmasını engeller. Daha sonra yapmış olduğumuz karışım tepsiye dökülür. Tepsiye dökülen karışımı bir kaç kere yere vurulması ve kabarcıkların çıktığının görülmesi gerekmektedir. Sonra yüz seksen derece sıcaklıktaki fırının içerisine konulur. Yaklaşık olanak yarım saat kırk beş dakika boyunca pişirilmelidir. 

Pastamız piştikten sonra soğuması için fırından çıkartılır. Pasta servis edilmeden önce servis edilecek olan tepsinin folyo ile kaplanması gereklidir. Daha sonra kek dört veya beş parçaya bölünür. Bu işlem kekin arasına krema ve meyve koyabilmeyi kolaylaştırır. Parçalara bölünün kekin her bir parçası süt veya meyve suyu ile ıslatılır. Daha sonra ıslatılan keklerin üzerine krem şanti ve damla çikolatalar atılır. Ayrıca hazırlanmış olan meyveler keklerin arasını hafif bir şeklide açarak içine konulabilir. İsteğe göre meyveler kekin üzerine de konulabilir. Pastayı süsleme işlemleri bittikten sonra üzerine az bir miktarda vanilya konulur. Daha sonra pastanın soğuması ve  daha iyi bir kıvam alabilmesi için buzdolabı içerisinde yarım saat boyunca bekletilir. Bu işlemler bittikten sonra diş buğdayı pastası servis yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Buğday Çorbası https://www.bugday.gen.tr/bugday-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 01:24:41 +0000 Buğday çorbası; denilince akla ilk aşure gelir. Oysa ki buğday kullanarak yapılacak birçok çorba çeşidi bulunmaktadır. Buğday en değerli bakliyat çeşitlerinden bir tanesidir. Daha çok düşük kaloriye sahip olmasıyla ün sala Buğday çorbası; denilince akla ilk aşure gelir. Oysa ki buğday kullanarak yapılacak birçok çorba çeşidi bulunmaktadır. Buğday en değerli bakliyat çeşitlerinden bir tanesidir. Daha çok düşük kaloriye sahip olmasıyla ün salan buğday aynı zamanda tok tutuma özelliğine de sahiptir. Çorbada kullanılan buğdaya halk arasında yarma adı da verilmektedir. Buğday çorbası çocuklar ve hamile bayanlar için çok faydalıdır. Özellikle bebeğe kilo aldırdığı halde anne adayının formunu korumasına yardımcı olur. Buğday çorbası süt ve yoğurt kullanılarak yapılabilir. Çorbanın yapımı son derece kolaydır. Bebeklere de içirebileceğiniz bu çorbayı onlara blenderla ezerek verebilirsiniz. 

Buğday çorbasının yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 su bardağı yağlı süzme yoğurt,
 • 1 su bardağı aşurelik buğday,
 • 1 avuç dokusu nohut,
 • 1 yemek kaşığı silme miktar un,
 • 1 adet yumurta,
 • Yeteri kadar soğuk su,
Üzeri için:
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,,
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane.


Buğday çorbasının hazırlanışı: 

Buğday çorbasının yapımına ilişkin hazırlıklara 1 gün önceden başlamanız gerekir. Bu sizi korkutmasın. Sadece çorbanın daha kolay pişmesi ve daha özlü olması için yapılması gereken işlemlere önceden başlanır. Bunun için nohut ve aşurelik buğdayı ayrı ayrı kaplara bir gece önceden ılık su kullanarak ıslatın. Ertesi gün ıslatılmış nohudu düdüklü tencerede havası çıktıktan sonra yaklaşık 35 dakika boyunca haşlayın. Haşlanan nohudun suyunu süzüp  bir kenara alın. Derin bir tencerenin içerisine yarmaları ve haşlanan nohudu koyun. Üzerine kaynar su ilave ederek yaklaşık 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Ocaktan indirin ve tencerenin kapağı kapalı vaziyetteyken şişmesini bekleyin. Bir süre sonra tekrar ocağa koyup pişirmeye devam edin. Bu şekilde yaparsanız buğday daha güzel şişer ve lezzetli olur. Kullandığınız su miktarı buğdaya göre değişeceğinden kendinizin ayarlaması daha doğru olacaktır. Ancak piştiğinde geriye su kalmaması vitamin açısından da iyi olur. 
Buğday çorbasını pişireceğiniz kabın içerisine yumurta ve unu koyun. Bir miktar su ilave ederek iyice özeyin. Üzerine yoğurdu da ekleyip karıştırın. En son aşamada iyice soğuyan aşurelik buğday ve nohudu katarak ocağa alın. Bu aşama çorbanın kesilmemesi için çık önemlidir. Bunun için ateşin altının kısık olması, çorbanın hep aynı yöne doğru kaynayana kadar karıştırılması, kaşığın içinden çıkartılmaması ve soğuk ocakta iken üzerine soğuk su konulmaması gerekir. Buğday çorbasını kaynayana kadar verilen püf noktalarına dikkat ederek pişirin. Çorba kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika pişirip ocaktan alın.
Buğday çorbasının üzeri için hazırlanan malzemeyi çorba sıcakken hazırlayıp dökün. Tuzunu çorba soğumadan atmaya özen gösterin. Aksi halde çorba kesilebilir. Şimdiden herkese afiyet olsun...  
]]>
Buğday Şırası Nasıl Yapılır https://www.bugday.gen.tr/bugday-sirasi-nasil-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 03:53:02 +0000 Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Buğday şırası kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa dağıtmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin  başında gelmektedir. Kanda bulunan alyuvar ve akyuvarlar Buğday Şırası Nasıl Yapılır, Buğday şırası kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa dağıtmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin  başında gelmektedir. Kanda bulunan alyuvar ve akyuvarların şekil kazanmasından tutunda sağlık yönünden birçok faydası bulunan buğday şırasını kaliteli hayat için tüketmek gerekir. Kilo kontrolünüzü sağlayarak aşırı kilo almanıza engel olacak olan buğday şırasını ihmal etmemek gerekir. Buğday şırasını kendiniz hazırlayarak diyabetik hastalıklar için tüketebilirsiniz.

Buğday Şırası İçin Malzemeler
 • 1 bardak aşurelik buğday
 • 3 bardak klorsuz su
 • 1 litrelik cam kavanoz
Hazırlanışı: 1 bardak aşurelik buğdayı aksamdan cam bir kavanoza 3 bardak su ile ıslatınız. Üzerini temiz bir bezle örterek 24 saat beklettikten sonra biriken sarı suyunu dökünüz. Tertemiz yıkanan aşurelik buğdayın üzerine yeniden 3 bardak temiz klorsuz su ilave ediniz. 24 saat sonra süzülerek bir kavanoza alarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Süzdüğünüz buğdayları atmak yerine bahçeniz veya bağınız varsa gömerek yeniden buğday filizleri elde edebilirsiniz.

Buğday Şırası Ne Kadar İçilmeli 

Günlük 250-500 ml içebilirsiniz. Hazırladığınız buğday şırasını 3 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Sade olarak tüketebileceğiniz gibi içerisine biraz taze limon katarak limonata gibi de içebilirsiniz. 

Buğday Şırasının Faydaları
 • Detoks etkisi yapmaktadır
 • Saçların ağarmasını geciktirir
 • Bakteri üremesini önler
 • Sivilce ve yara izlerini geçirir
 • Hemoglobin üretimini artırdığı için daha fazla oksijen alınarak alzheimer hastalığından korumaktadır
 • Karaciğerleri ve kanı temizler
 • Ülser ve ishale iyi gelmektedir
 • Kabızlığı gidermek için faydalıdır.
 • Açlığı bastırarak iştahı kontrol altında tutar 
 • Kanser için şifa kaynağıdır
 • Yüksek derecede demir içerir
Doğanın bize sunduğu sağlık mucizesi buğday şırasını kendi evinizde yaparak içinize sine sine tüketebilir ve sağlığınıza kavuşursunuz. Buğday şırası ile detoks etkisi sayesinde kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

]]>
Buğday Kürü https://www.bugday.gen.tr/bugday-kuru.html Thu, 15 Nov 2018 06:17:06 +0000 Buğday Kürü; Bu kür sayesinde kan şekerinizi dengeleyerek açlık kontrolünü elinizde tutabilir ve detoks etkisi ile istemediğiniz kilolara veda edebilirsiniz. Ayrıca buğday kürü ile gözlerinizi güçlendirebilirsiniz. Buğday kü Buğday Kürü; Bu kür sayesinde kan şekerinizi dengeleyerek açlık kontrolünü elinizde tutabilir ve detoks etkisi ile istemediğiniz kilolara veda edebilirsiniz. Ayrıca buğday kürü ile gözlerinizi güçlendirebilirsiniz. Buğday kürünü aşırıya kaçmayacak şekilde kullandığınız zaman hiçbir zararı bulunmamaktadır. Kalp sağlığından bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek egzama ve birçok hastalıklardan korunabilirsiniz. Son yılların hastalığı olan Alzehimer dan beyninize daha fazla oksijeni buğday kürü ile alabilir ve kendinize sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

Buğday Kürü Nasıl Yapılır

Buğday kürü yapılırken aktarlardan alabileceğiniz buğdayın Anadolu buğdayı veya kara kılçık buğdayı olması daha iyi olacaktır. Buğday kürünü 1 ay boyunca düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Özellikle Ms hastalıklarından buğday kürü ile korunabilirsiniz.

Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı tepeleme buğday
 • 1 bardak kaynamış su
Hazırlanışı

İlk önce suyu kaynatın, kaynayan suyun içerisine 1 tepeleme olarak buğday ekleyiniz. 
Buğdayları 7 dakika kaynatmanız gerekmektedir. Ilınmasını bekledikten sonra süzmeniz gerekmektedir. Ilındıktan sonra içebilirsiniz. 

Kullanımı

Buğday kürünü sabah kahvaltıdan yarım saat önce içmeniz gerekmektedir. Günde iki kez içeceğiniz buğday kürünün ikincisini de öğle yemeğinden yarım saat önce almanız gerekmektedir. Buğday kürünün etkisini artırabilmek için bir öğünde kırk kilit otunu 5 dakika kaynatarak içmeniz sonucunda daha etkili olacaktır. Halk arasında at kuyruğu olarak da bilinen bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. 

Buğday Kürünün Zararları; 

Aşırı ve yanlış uygulama sonucu buğday kürünün de bazı zararları bulunmaktadır.
 • Aşırı kullanıldığı zaman vitamin eksikliği olabilmektedir.
 • Hassas yapılı kişilerde alerjik reaksiyonlar ağızda kızarıklık ve dilde şişlik yapabilmektedir.
 • Buğdayın içerdiği oksalat vücutta artması nedeni ile sağlık problemleri yaşanabilmektedir.
]]>
Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir https://www.bugday.gen.tr/bugday-cimi-nasil-yetistirilir.html Thu, 15 Nov 2018 20:05:22 +0000 Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir, Buğday çimi şifa deposu olarak bilinmektedir. Bu şekilde tanımlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Buğday çiminin tane veya uzayan bölümü hücreleri yeniler, kalp ve damar sistemindeki Buğday Çimi Nasıl Yetiştirilir, Buğday çimi şifa deposu olarak bilinmektedir. Bu şekilde tanımlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Buğday çiminin tane veya uzayan bölümü hücreleri yeniler, kalp ve damar sistemindeki aksaklıkları giderir, kanın temizlenmesini sağlar ve daha birçok faydası bulunmaktadır.

Buğday çimi nasıl yetiştirilir konusunda verilebilecek bilgiler oldukça fazladır. Bir avuç kadar zirai buğday alın. Buğdayları oda sıcaklığındaki çeşme suyu ile ıslatın ve bu şekilde 1 gece bekletiniz. Sonraki gün suda şişen buğday tanelerini genişçe bir tepside üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Daha sonra tepsiye dizdiğiniz buğday tanelerinin üzerini nemli bir bez ile kapayın. Buğdayların üzerini nemli bezle örttükten sonra evinizin en sıcak ve karanlık ortamında bekletin. Buğday tanelerinin üzerini örttüğünüz bezin kurumaması için ara sıra hafifçe ıslatın. 3-4 sonra buğday taneleri filiz vermeye başlayacaktır. Filizler 2 santimetre uzunluğuna ulaşınca dolabınızda saklayabilirsiniz. Yalnız şunu bilin ki çimler çok dayanıklı değillerdir. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazlasını çimlendirmeyin. Filiz veren çimlerin uzunlukları 10 cm ile 15 cm olunca bir makas yardımıyla uçlarından 1 cm kadar kesin. Kestikçe uzayan çimleri salatalarda kullanabilirsiniz ya da fazla ekmişseniz mutfak robotu yardımı ile çimlerin suyunu çıkarabilirsiniz. Market ya da aktarlardan alacağınız çimlenmiş buğdayların çabuk filiz vermeleri için katkılar kullanılmış olabilir bu nedenle fazla güvenilir değillerdir.

Buğday çimi nasıl tüketilir

Buğday çimlerini pişirmeden tüketmeniz önerilir çünkü pişmeden yararlıdırlar. Gün içerisinde 2 ile 8 yemek kaşığı kadar buğday çimi suyu tüketmeniz yeterlidir. Eğer tedavi olma durumu varsa tüketim miktarını verilen oranların 2 katı kadar arttırabilirsiniz. Yalnız belirtilen miktarı bir seferde içmeyin, gün içinde eşit oranlara ayırıp kullanın.

Buğday çiminin özellikleri 

Sağlık uzmanları tarafından süper özellikleri barındıran bir besin olarak nitelenmektedir. Çok az araştırma yapılmış olsa bile canlı bir enzim kaynağı olarak görülmektedir.Çimlenen buğday filizlerinden elde edilen su antibiyotik özelliğine sahiptir. Ayrıca klorofil içeriğinin fazla olması hücrelerin içindeki toksin maddeleri kana taşıyarak vücuttan atılmasını sağladığı için zararlı olan bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önlemektedir. Yüksek miktarda B6, B1, B12, K, E, ve C vitaminlerini içermektedir. Ispanağa göre daha fazla oranda demir içerir bu nedenle demir eksikliğine bağlı olarak görülen anemi için önerilmektedir. 
]]>
Buğday Alerjisi https://www.bugday.gen.tr/bugday-alerjisi.html Thu, 15 Nov 2018 20:27:59 +0000 Buğday Alerjisi, buğday veya buğday içeren besinlere karşı vücudun gösterdiği alerjik tepkidir diyebiliriz. Buğday alerjisi çocukluk çağında en sık görülen alerjilerden biridir. Buğday herkesin bildiği gibi ekmeğ
Buğday Alerjisi, buğday veya buğday içeren besinlere karşı vücudun gösterdiği alerjik tepkidir diyebiliriz. Buğday alerjisi çocukluk çağında en sık görülen alerjilerden biridir. Buğday herkesin bildiği gibi ekmeğin içerisinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hiç bilmediğimiz ürünlerin içerisinde de bulunabilmektedir. Fırın veya restaurantta çalışan kişilerin havadaki taneciklerden bile buğday alerjisi olabilirler. Çocukların çok sevdikleri ketçap, krakerler, jelatinli şekerler, jelatin nişastası bunlardan bazılarıdır. Kişide alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkacaktır. Buğday kişinin vücuduna girdiği zaman vücut onu kendisine zararlı bir madde tespit ederek alerji meydana getirecektir. Ne zaman kişi buğday yese ortaya çıkan alerji kişiyi rahatsız edecektir. Bunun dışında buğdayın içinde alerjiye sebep olabilecek proteinlerden albumin, gliadin, glüten bulunmaktadır. Kişiye bunlardan biride alerji yapabilmektedir. Kişi bu proteinlerden birine karşıda alerjisi olabilmektedir. Buğday alerjisi olan kişiler buğday veya buğday içeren besinler yedikten hemen sonra veya bir kaç saat içerisinde kişide aşağıdaki belirtiler olmaktadır.

Buğday Alerjisi Belirtileri
 • Burun akıntısı
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı
 • Nefes alamama
 • Karın bölgesinde kramp
 • Mide bulantısı ve ya kusma
 • İshal
 • Deride kaşıntı veya kızarıklıklar
 • Boğazda tahriş
 • Kalp çarpıntısı
Eğer kişide buğday alerjisi hayati tehlike boyutunda olabilmektedir. Buğday veya buğday içeren besinler yediği anda nefes borusunda sıkışma ve şişme göğsünün daralması şeklinde kalp atışları hızlı atarak kişiyi panik yapacaktır. Dudaklarında veya dilinde şişlik olabilmektedir.
Buğday Alerjisi Tedavisi; Buğday alerjisi hayat boyunca devam eden bir alerji değildir. Özellikle çocuk yaşlarda görülmektedir. 3 yaş veya 5 yaştan sonra ortadan kaybolmaktadır. Buğday alerjisi olan kişinin buğday içeren besinlerden uzak kalması gerekmektedir. Günümüzde artık buğday içermeyen ürünler oldukça fazladır. Kişide buğday alerjisi varsa marketlerde glütensiz reyonundan rahatlıkla alış verişlerini yapabilmektedir. Fakat genç yaşta buğday alerjisi olan kişiler ilerledikçe bu alerjiden daha fazla etkilenmeye başlayacaklardır. Erişkinlerde çok nadir olarak görülen buğday alerjisi durumunda kişi sarsılmayacak şekilde kalmalı ve acil olarak ambulans ile doktora götürülmesi gerekmektedir. Buğday alerjisi olan kişinin kendi başına gitmesi uygun olmayacaktır.
]]>
Buğday Nişastalı Mantar Kurabiye https://www.bugday.gen.tr/bugday-nisastali-mantar-kurabiye.html Fri, 16 Nov 2018 12:41:41 +0000 Buğday nişastalı mantar kurabiyesi, hem görüntü hem de lezzet olarak oldukça beğenilen bir kurabiye türüdür. Yapımı da kolay olan bu kurabiyenin tek dezavantajı yerken biraz etrafa dökülmesidir. Buğday nişastalı man Buğday nişastalı mantar kurabiyesi, hem görüntü hem de lezzet olarak oldukça beğenilen bir kurabiye türüdür. Yapımı da kolay olan bu kurabiyenin tek dezavantajı yerken biraz etrafa dökülmesidir. Buğday nişastalı mantar kurabiyesinin içerisinde bulunan nişasta sayesinde kurabiye normal un kullanılarak hazırlanan kurabiyeye göre daha gevrek ve beyaz olur. Özellikle çocukların çok ilgisini çeken bu kurabiyeyi denek isterseniz aşağıda tarifine yer verilmektedir. 

Buğday nişastalı mantar kurabiyesi için gerekli malzemeler:
 • 150 gr. tereyağı,
 • 2,5 su bardağı un,
 • 1 su bardağı buğday nişastası,
 • 2 çay bardağı pudra şekeri,
 • 1 tane yumurta,
 • 1 çorba kaşığı yoğurt,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 2 çay kaşığı dolusu kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • Kakao,
Hazırlanışı: Buğday nişastalı mantar kurabiyesinin yapımı son derece kolaydır. Yoğurma kabının içine tere yağını ve pudra şekerini boşaltarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Daha sonra elinizle yavaş yavaş yapı açmaya çalışın. Üzerine kakao dışındaki tüm malzemeleri ilave ederek kıvama gelinceye kadar yoğurun. Kurabiyede katı yağ kullanıldığı için ne kadar çok yoğrulursa hamur o kadar kıvamlı olur. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra elinize küçük yumurta büyüklüğünde bezeler alarak yuvarlayın. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsinize tüm bezeleri, yerleştirin. Daha önceden temin edilen bir içecek kapağına ihtiyacınız olacak. Kakaoyu düz bir kaba boşaltın ve kapağı hafif nemlendirip kakaonun içinde gezdirin. Kapağa kakao sürüldüğüne emin olduğunuzda bezelerin tam ortasına hafif bastırarak mantar görünümünü almasını sağlayın. Bu işlemi her kurabiye için ayrı ayrı yapmanız gerekir. Buğday nişastalı mantar kurabiyesini önceden ısıtılmış 170 derece fırında kızarmaya başlayıncaya kadar pişirin. Kurabiyeniz hazır olduğunda soğuk olarak servis yapın. 
]]>
Buğday Ekimi https://www.bugday.gen.tr/bugday-ekimi.html Sat, 17 Nov 2018 12:40:50 +0000 Buğday ekimi; buğday her çeşit toprakta yetişme özelliğine sahiptir. Buğday ekiminde en yüksek verim killi ve humusça zengin topraklardan alınır. Buğday ekiminin gerçekleşmesi için ilk olarak toprak işlenmelidir. Buğday ilk e Buğday ekimi; buğday her çeşit toprakta yetişme özelliğine sahiptir. Buğday ekiminde en yüksek verim killi ve humusça zengin topraklardan alınır. Buğday ekiminin gerçekleşmesi için ilk olarak toprak işlenmelidir. Buğday ilk evrelerinde bol nemli hava ve düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Buğday ekimi için toprak sıcaklığı önemlidir bu sıcaklık on derece civarında olmalıdır. Bu sayede buğday bitkisi toprağa daha çabuk kök salacaktır böylelikle kışın sert soğuklardan etkilenmeyecektir. İstenilen bu sıcaklık genellikle her bölge için ekim ile kasım ayı arasında yakalanmaktadır. Buğday ekimi toprak derinliği tohum için hemen hemen dört ile altı santimetre derinliği aralığında olmalıdır. Buğday ekiminde modern ekim makinesi olan mibzer kullanılır. Buğday ekimi aynı toprak için yılda bir kere yapılabilir. Buğday dünya da ve Türkiye' de en çok üretilen tarım ürünüdür.

Buğday ekimi aşamaları;
 • Ekim
 • Gübreleme
 • Sulama
 • Hasat
Kuru koşullarda Türkiye' de buğday ekimi buğday-nadas veya buğday-mercimek ekim nöbetleri şeklinde gerçekleştirilir. Buğday ekimi yapıldıktan sonra gübreleme toprak analizlerine göre yapılmalıdır. Toprağın hangi besine daha çok ihtiyacı var ise gübreleme ile toprağa o verilmelidir. Buğday sapa kalkma, başaklanma ve süt olum dönemlerinde sulanır. Sulama imkanlarının kısıtlı olduğu yerlerde sulama başaklanma dönemine denk getirilmelidir. Buğday ekimi esnasında eğer toprak çok kuruysa ekimden hemen sonra da toprak sulanmalıdır.

Buğday hastalıkları;
 • Sürme
 • Pas hastalıkları
 • Rastık
 • Kök ve boğaz çürüklüğü
Sürme hastalığında hastalıklı buğdaylar sağlam buğdaylardan daha kısa boyludur. Buğday taneleri ezildiği zaman içlerinden siyah tozlar dökülür. Pas hastalığında buğday yaprakları üzerinde sarı veya kahverengi çizgiler görülür. Rastık hastalığında buğday erken olgunlaşır ve bu da buğdayın zayıf ve kısa boylu kalmasına neden olur. Kök ve boğaz çürüklüğü hastalığında buğday vaktinden önce sararır ve beyazlaşır bu da buğdayların tane tutmamasına neden olur. 

Buğday hastalıkları ile mücadele yöntemleri;
 • Hastalığa dayanıklı çeşitler kullanmak
 • Yabancı otlar ile mücadele etmek
 • İlaçlı mücadele
 • Tohum ilaçlaması yapmak
 • Yeterli miktarda azotlu gübre kullanmak
Buğday biçerdöver, tırpan ve orak ile hasat edilmektedir. Hasat zamanının tam olarak belirlenmesi tanelerin dökülme riskine ve hasta edilecek buğdayda su oranı ve makinelerin çalışabilme durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Buğdayın depolanması için kuru nemli olmayan ortamlar seçilmelidir. Havadar ve aydınlık alanlar tercih edilmelidir. 
]]>
Buğday Yağı https://www.bugday.gen.tr/bugday-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 15:14:01 +0000 Buğday Yağı, birçok doğal ilacın ana maddesi olarak karşımıza gelen bitkisel yağlar güzellik ve sağlık için arayışlarda olan kişilerin genelde ilk tercihleri arasında yer alır. Bu yağlardan en yaygın olarak kullanılanlar Buğday Yağı, birçok doğal ilacın ana maddesi olarak karşımıza gelen bitkisel yağlar güzellik ve sağlık için arayışlarda olan kişilerin genelde ilk tercihleri arasında yer alır. Bu yağlardan en yaygın olarak kullanılanlarından biri, E ve B vitaminleri bakımından zengin olan buğday yağıdır. Özellikle cilt ve saç bakımında yoğun olarak kullanılan vazgeçilmez ürünler arasındadır. Yapısında yer alan mineral ve vitaminler sayesinde sindirim problemleri, göz sağlığı ve hafız içinde sık olarak tercih edilir.

Buğday Yağı Faydaları

Hücreyi yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kırışıklıklar, yanıklar, cilt lekeleri, saç problemleri ve saç derisinin bakımı için tercih edilir. Protein, aminoasit, mineral ve vitamin bakımından zengin olan buğday yağının içeriğinde vücutta antioksidan vazifesi yapan ve yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir aminoaasit olan L-Carnitine ve B (B1, B3, B6, B2), E ve D vitaminleri bulunur. 
Temelde cilt ve saç bakımı için kullanılan buğday yağı; yara ve yanık tedavilerinde, sivilceler, göz altı morlukları, selülit ve cilt kuruluğu için de oldukça etken bakım malzemesidir. Bütün bunların yanı sıra buğday yağı; hafıza sıkıntılarında, görme bozuklularında ve mide-bağırsak sorunlarında etkili bir üründür.

Buğday Yağı Saç İçin Faydaları: Sağlıklı saç için vazgeçilmez olan keratin, B ve E vitaminleri buğday yağında bol miktarda bulunur. Piyasada satılan saç bakım malzemelerinin birçoğunda buğday özlü içeriği vardır. Saç köklerini besler, saç dökülmesine engel olur, saçlara nem kazandırır, saçları güçlendirir, saçların kırılmalarına ve yıpranmalarına engel olur.

Buğday Yağı Cilde Faydaları: Buğday yağı cilt bakımı ve yenilenmesi için vazgeçilmez olan E vitamini açısından zengin bir üründür. Birçok cilt sıkıntısının tedavisinde kullanılan buğday yağının iyileştirici etken olduğu sıkıntılar arasında;
 • Kırışıklıklar ve yaşlılık belirtileri
 • Güneş ışığı nedeni ile meydana gelen cilt lekeleri ve çiller
 • Sivilceler
 • Cilt kuruluğu
 • Göz altı morlukları
 • Yanıklar
 • Yaralar gösterilebilir.
Buğday Yağı Nasıl Kullanılır

Kırışıklıkları Azaltmak İçin: Kırışıklık gidermek için buğday yağını, cilt için oldukça yararlı olan bal ve kivi ile beraber kullanılırsa daha etkili,hızlı sonuçlar elde edilir. 1 çay kaşığı buğday yağına 1 çay kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Karışıma yarım ezilmiş kivi ekleyin ve yeni bir karışım oluşturun. Elde ettiğiniz bu karışımı özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklara uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında cildi ılık su ile temizleyin. Haftada 1 defa uygulanabilir. 

Sindirim Sorunları İçin: Eğer bağırsak ve mide rahatsızlıklarından şikayetleriniz varsa, kabızlık ve şişkinlik gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, 1 çay kaşığı buğday yağını tüketmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uygulanan bu kür sayesinde bağırsaklar düzene girer ve sindirim sorunları azalır.

Yoğun Saç Bakımı İçin: Sağlıklı ve daha güçlü saçlar için buğday yağını yumurta ve bal ile beraber kullanarak faydasını artırabilirsiniz. 1 yemek kaşığı süzme bal, 1 yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek kaşığı çırpılmış yumurtayı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak iyice yedirin ve ardından başınızı bir havlu ile kapatın, 1-2 dakika kadar saç kurutma makinesi ile ısıtın. En az 1 saat kadar beklettikten sonra saçınızı normal yıkayın. Olumlu sonuç alabilmek için 5 hafta boyunca uygulanmalıdır. Haftada bir defa uygulanır.

Saç Dökülmesi İçin: Saç dökülmesi sıkıntısı yaşıyorsanız yapısında bol olarak B1, B6, B2 ve B3 vitaminlerini bulunduran buğday yağı zayıflamış olan saç köklerine güç katar, yeni saçların çıkmasına neden olur. Duş almadan önce saç diplerine buğday yağı ile masaj uygulanırsa, saç]]> Yoğurtlu Buğday Çorbası https://www.bugday.gen.tr/yogurtlu-bugday-corbasi.html Sun, 18 Nov 2018 04:02:47 +0000 Yoğurtlu buğday çorbası, hem yaz hem de kış aylarında en çok tercih edilen çorba çeşitlerinden bir tanesidir. Aslında yoğurtlu buğday çorbası yöresel bir lezzettir. Ülkemizin değişik yörelerinde farklı adlarla anıl Yoğurtlu buğday çorbası, hem yaz hem de kış aylarında en çok tercih edilen çorba çeşitlerinden bir tanesidir. Aslında yoğurtlu buğday çorbası yöresel bir lezzettir. Ülkemizin değişik yörelerinde farklı adlarla anılan bu çorba eski dönemlerden itibaren özelliğini yitirmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Türk mutfağının eskimeyen lezzeti yoğurtlu buğday çorbasının yapımı son derece kolaydır. Çorbanın güzel olması kullanılan yoğurdun yağlı olması ve buğdayın iyi pişmesine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bu arada yoğurt çorbasını pişirmek diğer çorbalara göre biraz risklidir. Özellikle daha önce hiç yoğurt çorbası pişirmediyseniz size vereceğim tavsiyelere uymazsanız yoğurtlu buğday çorbası kesilebilir. Kesildiğinde ki görüntüsü tıpkı çökelek yaparken peynirin tencerenin dibine oturması gibidir. Tabi çorbanın lezzeti de kaybolur.

Yoğurtlu buğday çorbası yaparken şunlara dikkat edelim:
 • Çorbanın yapımında mutlaka süzme yoğurt tercih edilmelidir.
 • Haşlanmış buğdayla çorabının yoğurdu karıştırılırken soğuk olası önemlidir.
 • Çorba ocakta iken sürekli aynı kaşıkla, aynı yöne doğru kaynayana kadar yavaş yavaş karıştırılmalıdır. 
 • Yoğurtlu buğday çorbasının tuzu çorba ılık haldeyken eklenmelidir.
 • Pişme aşamasında çorbaya hiçbir malzeme eklenmemelidir. 
Yoğurtlu buğday çorbası yapımı için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo yağlı süzme yoğurt,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 yemek kaşığı silme un,
 • 1 su bardağı buğday,
 • Yarım su bardağı nohut,
 • Yeteri kadar soğuk su,
 • Tuz.
Sosu için;
 • 1 yemek kaşığı tere yağı,
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Yarım yemek kaşığı nane,
Hazırlanışı: Yoğurtlu buğday çorbası için buğday ve nohudu bir gece öncesinden farklı kaplara ıslatın. Ertesi gün düdüklü tencere nohudu halayın. Piştikten sonra soğuması için bir kenara alın. Tencerede de buğdayı haşlayarak suyunu iyice çektirip soğutun.  Çorbanın diğer malzemelerini derin bir tencerede karıştırın. Bu aşamada elektronik alet kullanmayın. Yoğurt cıvıyabilir. Daha çok tel çırpıcı tercih edebilirsiniz. Daha sonra üzerine iyice soğuyan nohut ve buğdayı ekleyip çorbanın kıvamını soğuk su kullanarak ayarlayın. Olması gereke kıvam normal bir ayran gibidir. Yukarıda verilen talimatlara uygun şekilde kısık ateşte yoğurtlu buğday çorbasını pişirmeye başlayın. Çorba kaynamaya başladığında yaklaşık 10 dakika daha ocakta tuttuktan sonra tereyağı, sıvı yağ ve nane kullanarak hazırlayacağınız sosu tencereye boşaltın. Arzu ederseniz çorbanın sosunu servis yaparken servis tabağına da dökebilirsiniz. Yoğurtlu buğday çorbasını sıcak olarak servis yapabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun...
]]>
Buğday Nişastalı Tırtıl Kurabiye https://www.bugday.gen.tr/bugday-nisastali-tirtil-kurabiye.html Sun, 18 Nov 2018 09:54:03 +0000 Buğday Nişastalı Tırtıl Kurabiye, evinizde malzemeleriniz olduğu sürece kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir kurabiye çeşididir. Bu kurabiyenin malzemelerini tüm marketlerde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Buğday nişastal Buğday Nişastalı Tırtıl Kurabiye, evinizde malzemeleriniz olduğu sürece kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir kurabiye çeşididir. Bu kurabiyenin malzemelerini tüm marketlerde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Buğday nişastalı tırtıl kurabiye ister evinize bir misafiriniz geldiği zaman isterse kendi canınız istediği zaman yapıp yiyebileceğiniz bir kurabiye çeşididir. Özellikle akşam otururken çayın yanı sıra yiyebileceğiniz harika bir kurabiye çeşididir. Tat bakımından oldukça lezzetli ve doyurucu özelliğe sahiptir. Gelelim buğday nişastalı tırtıl kurabiye yapımına.

Buğday Nişastalı Tırtır Kurabiye Malzemeleri

 • 1 su bardağı buğday nişastası
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 130 gram oda sıcaklığında tereyağı
 • 2 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Yarım çay bardağı sıvı yağı
 • 2 su bardağı un

Buğday Nişastalı Kurabiye Yapılışı

Elinize bir kap alarak içerisine yumurtayı, tere yağını, buğday nişastasını, pudra şekerini, sıvı yağı, kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyip güzel bir şekilde karıştırınız. Daha sonra karıştırdığınız malzemelerin üzerine yavaş yavaş ilave ederek kulak memesi yumuşaklığında olacak şekle gelene kadar hamuru yoğurunuz. Daha sonra hamuru yumurta büyüklüğünde olacak şekilde yumak yapanız. Hamurun hepsini yumak haline getirdikten sonra elinize kurabiye aparatını alınız ve içerisine bir yumak hamuru koyup parmağınızla iterek kendi istediğiniz uzunlukta kurabiyeyi hazırlayınız. Bütün hamur bitene kadar bu şekilde yapınız. Daha sonra elinize bir tepsi alarak içerisine yağlı kağıt seriniz ve içerisine hazırladığınız kurabiyeleri aralıklı bir şekilde diziniz. Daha sonra 200 derecede olan fırına tepsinizi yerleştiriniz. Daha sonra kurabiyeler pembe olana kadar pişiriniz. Buğday nişastalı tırtıl kurabiye hazır hale gelmiştir. Biraz soğuduktan sonra servis yapabilir ve kendiniz yiyebilirsiniz. Afiyet Olsun.

]]>
Tam Buğday Unlu Kek https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-unlu-kek.html Mon, 19 Nov 2018 09:25:15 +0000 Tam buğday unlu kek; canı tatlı bir şeyler çekipte formunu korumak isteyenler için iyi bir tatlı alternatifi olabilir. Keki sevmeyen herhalde yoktur. Ancak her geçen gün daha fazla kilo almaktan duyulan korku her şeyi rahat raha Tam buğday unlu kek; canı tatlı bir şeyler çekipte formunu korumak isteyenler için iyi bir tatlı alternatifi olabilir. Keki sevmeyen herhalde yoktur. Ancak her geçen gün daha fazla kilo almaktan duyulan korku her şeyi rahat rahat yememize engel olmaktadır. Özellikle içinde şeker barındıran yiyecekler kilo almak istemeyen kişiler için daha fazla risk oluşturur. Tüm uzmanlar 3 beyaz olarak tabir edilen un, şeker ve tuzdan uzak durulması gerektiğini hemen hemen her fırsatta dile getirmektedir. Aslında bu uyarı sadece kilo için değil aynı zamanda vücut sağlığı açısından da son derece önemlidir. Eskiden kullanılan unlarla günümüzde market raflarında en çok yer bulan un birbirinden farklıdır. Eskiden kırsal hayatta buğdayın daha değerli kısımlarıyla ya da tam buğday unuyla yapılan ekmekler tüketilirken artık bunun yerini daha çok ucuz olan beyaz un almıştır. Fakat tüketim bilinci ve sağlıklı yaşama olan ihtiyaç arttıkça tam buğday unu gibi daha sağlıklı malzemelere olan talep artmıştır. Bu duruma bağlı olarak bugün market raflarında tam buğday unu gibi daha sağlıklı besinleri de bulabilirsiniz. Tam buğday ununu kullanarak evde her türlü hamur içini hazırlayabilirsiniz. Tabi kek de bu lezzetler içerisinde başı çekmektedir. 

Tam buğday unlu kek için gerekli olan malzemeler:
 • 2 adet yumurta,
 • 2,5 su bardağı tam buğday unu,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • Yarım su bardağı yoğurt,
 • Yarım su bardağı süt,
 • 1 su bardağı sıvı yağ,
 • Yarım su bardağı dövülmüş ceviz,
 • 1 paket vanilya,
 • 1,5 paket kabartma tozu,
 • Susam
Hazırlanışı: Tam buğday unlu kekin yapımı diğer keklerden çok farklı değildir. Oda sıcaklığındaki yumurtayı çırpma kabına kırın, Üzerine şeker ve vanilyayı ilave ederek mikserle yaklaşık 5 dakika çırpın. Üzerine yoğurt, süt, sıvı yağ ve cevizi ilave ederek kaşık yardımıyla malzemeyi biraz karıştırın. Daha sonra ince elek kullanarak tam buğday ununu kek harcının içine eleyin ve yine kaşıkla karıştırmaya devam edin. Eğer sert kek tercih ediyorsanız un miktarını biraz daha artırabilirsiniz. En son olarak kabartma tozunu da eleyip kıvamı kaçmadan hafif karıştırın. 

Kek kalıbını fırça yardımıyla iyice karıştırın. Üzerine bol miktarda susam ekin. Bu kekin kalıptan kolay çıkması ve daha lezzetli olması için bir öneridir. Daha sonra keki kalıba boşaltıp önceden ısıtılmış 165 derece turbo fırında kapağını hiç açmadan pişirin. Fırının özelliğine göre piştiğini düşündüğünüzde kürdanla içini çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz. Tam buğday unlu keki soğuduktan sonra kalıptan çıkartıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Buğday Filizi https://www.bugday.gen.tr/bugday-filizi.html Tue, 20 Nov 2018 02:06:13 +0000 Buğday Filizi, buğday filizi elde etmek için ilk olarak organik buğday tohumu alınır. Bir çay bardağı kadar buğday bir kaba dökülür ve bir gün boyunca suda bekletilir. Ertesi gün şişen buğdayların suyu süzülerek herhangi Buğday Filizi, buğday filizi elde etmek için ilk olarak organik buğday tohumu alınır. Bir çay bardağı kadar buğday bir kaba dökülür ve bir gün boyunca suda bekletilir. Ertesi gün şişen buğdayların suyu süzülerek herhangi bir temiz bez üzerine taneler birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde serilir. üzerine nemli bir bez örtülerek karanlık bir ortamda üç veya dört gün bekletilir. Bu süreçte bez kurudukça nemlendirilmelidir bu sayede üç dört gün sonunda buğday filizlenmiş olacaktır. 

Buğday filizi yararları
 • Buğday filizi enerji vericidir
 • Besleyici özelliği ile salatalarda kullanılabilir
 • Buğday filizi bünyesinde vitamin ve mineraller barındırır
 • Kan hücrelerini yapılandırıcı işlevselliği vardır
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar
 • Kemik gelişimine katkıda bulunur
İlaçlı buğdaylardan ve aşurelik buğdaydan filizlenme elde edilmesi mümkün değildir. Buğday filizleri tüketilirken maksimum fayda elde edebilmek için çiğ tüketilmelidir. Buğday filizi içerisinde yer alan enzimler sayesinde kolay sindirilebilir aynı zamanda diğer besinlerinde sindirimine yardımcı olur. Buğday filizi yapısında E vitamini barındırdığından saç ve cilt güzelliğine de katkı sağlar. Kalp hastalıkları ve kanser riskine karşı vücutta direnç oluşturur. Diyet yapanlar diyet menülerinde buğday filizini kullanarak yağ yakımını hızlandırabilirler. Buğday filizleri tüketildikten sonra geriye kalan taneler toprağa gömülerek dış ortamda tekrar filizlenmesi sağlanabilir. 

Buğday filizi buğday çimine oranla daha hızlı yetiştirilmektedir. Buğday filizi içerisinde B1, B2, B3, B5, B6, manganez, selenyum, folik asit, demir, magnezyum, fosfor ve çinko barındırır. Yorgunluk ve hafıza problemleri yaşayanlar da kendi imkanlarıyla buğday filizi üretip tüketebilirler. 
]]>
Tam Buğday Unlu Ekmek https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-unlu-ekmek.html Tue, 20 Nov 2018 07:32:54 +0000 Tam buğday unlu ekmek; Sağlıklı olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilmiştir. Ekmek Türk mutfağında olmazsa olmazdır. Fakat hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir hayat sürmek için ekmek olmadan karın doyurmayı b Tam buğday unlu ekmek; Sağlıklı olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilmiştir. Ekmek Türk mutfağında olmazsa olmazdır. Fakat hem kilo kontrolü hem de sağlıklı bir hayat sürmek için ekmek olmadan karın doyurmayı başarmak çok önemlidir. Her ne kadar bazen daha az ekmek tüketmek için yemeğin yanına pirinç pilavı yapılsa da bu tercih de en az ekmek kadar zararlıdır. Bunun yerine daha çok buldur pilavı tercih edilebileceği gibi  daha farklı ekmek türlerine de öncelik verilebilir. 

Esmer ekmek olarak tabir edilen bu ekmek türleri çavdar emeği, tam buğday ekmeği, kepek ekmeği gibi türlerden oluşmaktadır. Özellikle tam buğday ekmeği çok faydalıdır. Günümüzde kendi ekmeğini doğal olarak üretme imkanı sağlayan elektronik ev aleti dizayn edilmiştir. Bu alete ekmek için gerekli olan malzemeyi koymak yeterlidir. Hamuru kendisi yoğurarak istenilen saatte ekmeği pişiriyor. Daha sağlıklı ekmek tüketmek için böyle bir alet edinebileceğiniz gibi evde fırın kullanarak da kendi ekmeğinizi kendini yapabilirsiniz. Aşağıda tam buğday unlu ekmek yapımı anlatılmaktadır.

Tam buğday unlu ekmek yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 5 su bardağı tam buğday unu,
 • 1 paket yaş maya,
 • 1 yemek kaşığı toz şeker,
 • 2 çorba kaşığı zeytin yağı,
 • 1,5 su bardağı ılık su,
 • Yeteri kadar tuz.
Hazırlanışı

Tam buğday unlu ekmek yapımı çok kolaydır. İlk yapılması gereken şey mayayı hazırlamaktır. Bunun için yaş mayayı bir kaba alın. Üzerine elinizi yakmayacak sıcaklıkta ılık su ve şekeri ilave edip mayanın kabarması için 10 dakika boyunca bekleyin. Ekmeği mayalandırmak için fırından ekmek hamuru da alabilirsiniz. Maya kabardıktan sonra yoğurma kabına boşaltın. Üzerine zeytin yağı, tuz ve tam buğday ununu ekleyip ılık haldeki suyla yoğurmaya başlayın. Mayalı hamurun iyi yoğrulması çok önemlidir. Daha sonra yoğurulan hamurun kapağını kapatın ve üzerini kalın bir bezle örterek mayalanması için çalışmayan fırının içine koyun. Yaklaşık 1 saat kadar mayalandıktan sonra unlu tezgaha alın. Hamuru birkaç defa uzatıp katlayın daha sonra istediğiniz şekli vererek üzerine nemli bir kapatıp tekrar dinlendirin. İkinci dinlendirme işlemi  yaklaşık 30 dakikadır. Dinlenen hamuru tekrar uzatıp birkaç kez katlayın ve yuvarlak haline getirin. Borcama biraz un serpin ekmeği içine koyarak üzerine de biraz un ekin. Arzu ederseniz üzerine bıçakla kesik atabilirsiniz. Daha önce ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırında kızarıncaya kadar pişirin. 

Afiyet olsun. 
]]>
Tam Buğday Ekmeği https://www.bugday.gen.tr/tam-bugday-ekmegi.html Wed, 21 Nov 2018 05:24:42 +0000 Tam buğday ekmeği; buğdayların bütün olarak öğütülmesinden oluşan undan meydana gelir. Bir buğday taneciğinde 3 kısım vardır. Bunlar;Kepek: Buğdayın kabuğudur. Buğdayın ağırığının yüzde 15 ini oluşturur Tam buğday ekmeği; buğdayların bütün olarak öğütülmesinden oluşan undan meydana gelir. Bir buğday taneciğinde 3 kısım vardır. Bunlar;
Kepek: Buğdayın kabuğudur. Buğdayın ağırığının yüzde 15 ini oluşturur. Lif bakımından çok zengindir.

 • Endosperm: Buğdayın yüzde 82.5 lik kısmıdır. Klasik beyaz un bu kısımdan üretilir. Karbonhidrat bakımından çok zengindir.
 • Rüşeym: Buğdayın çekirdek kısmıdır. B1, B6, folik asit ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu kısımda bir çok aminoasit, vitamin, mineral, omega 3 bulunur.
Tam buğday ekmeğinin beyaz ekmekten farkı: 

Sofralarımızda uzun yıllardır kullandığımız beyaz ekmek klasik beyaz undan yani buğdayın endosperm kısmından yapılmaktadır. Bu da buğdayda bulunan diğer kısımların vitaminlerinin kaybolmasına neden olmaktadır. Beyaz unun raf ömrü tam buğday ununa göre daha fazladır. Ayrıca damak tadına tam buğday unundan daha çok hitap etmektedir. Ancak beyaz un karbonhidrat deposu olması ve neredeyse içerisinde hiç lif bulundurmaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesine, insülin direncinin artmasına ve şekerin vücutta çok çabuk yağa dönüşmesine neden olur. Tam buğday unundan yapılan ekmekler ise içeriğinde yüksek lif bulundurması nedeniyle sindirimi yavaşlatır ve vücuda uzun süreli enerji üretimi sağlar. Vücudu kan şekerinin azalıp artmalarına karşı korur. Tüm bunların yanında tam buğday ekmeği vitamin, mineral, lif açısından beyaz una göre çok daha zengindir.

Tam buğday ekmeğinin faydaları:

Tam buğday ekmeği felç riskini ciddi derecede azaltmaktadır. Diyabet riskini yüzde 30 düşürür. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Kilo vermeye yardımcıdır. Astım riskini ciddi derecede etkiler ve azaltır. Kabızlık sorununu engeller. Kolon kanseri riskini hatırı sayılır derecede düşürür. Diş eti hastalıklarını ve diş kaybını engeller. Uzun süre vücudu dinç tutarak enerjiyi arttırır. Kötü olan kolestrolün düşmesine yardımcı olur.
]]>
Diş Buğdayı Cupcake https://www.bugday.gen.tr/dis-bugdayi-cupcake.html Thu, 22 Nov 2018 05:04:40 +0000 Diş Buğdayı Cupcake, diş buğdayı artık bir trend haline gelen en güzel geleneklerimizden biri olmaya devam ediyor. Tabi ki sunumlar ve ikramlar biraz daha farklı. Eski zamanlarda diş buğdayı bebeğin ilk çıkan dişini Diş Buğdayı Cupcake, diş buğdayı artık bir trend haline gelen en güzel geleneklerimizden biri olmaya devam ediyor. Tabi ki sunumlar ve ikramlar biraz daha farklı. Eski zamanlarda diş buğdayı bebeğin ilk çıkan dişini kutlamak amacı ile bulgur kaynatılarak yapılan bir gelenek iken şimdilerde ise ikramlarla tam bir şölen halinde yapılan bir kutlama haline geldi. 

Diş buğdayı cupcake artık tüm diş buğdayı masalarında olmazsa olmaz bir ikram olarak yerini aldı. Diş şeklinde yapılan kurabiyeler, pastalar ve harika ikramların yanında mutlaka kutlanılan özel günün anlamına uygun birde cupcake oluyor. Diş buğdayı için evde en kolay ve leziz şekli ile siz de değişik cupcake yaparak masanızda görsel bir şölen yaratabilirsiniz. 

Diş buğdayı cupcake tatlı yada tuzlu şekilde yapılabilecek içi dolgulu, üzeri kremalı minik keklerdir. Üstelik eliniz bir kere alıştıktan sonra yapması da çok basittir.

Diş buğdayı cupake için gereke malzemeler:

 • 3 adet oda sıcaklığında yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 su bardağı süt
 • 50 gram kakao
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya yada 3 damla sıvı vanilya aroması

Diş buğdayı cupcake nasıl yapılır

İlk olarak yumurta ve şekerlerimizi pürüzsüz bir kıvam alana kadar miksere çırpalım. Dilerseniz yumurta ve şeker karışımını sıcak su dolu bir çaydanlığın üzerine oturtarak bu işlemi yaparsanız toz şeker daha çabuk erir ve daha homojen bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu işlemden sonra sıvı yağ, tereyağı ve sütü de ilave ederek çırpmaya devam edelim. Sıvı karışıma elekten geçirerek un, kakao, vanilya ve kabartma tozunu da ilave edip çırpmaya devam edelim.

Fırın tepsisine cupcake kağıtlarını dizdikten sonra hazırlamış olduğumuz kek hamurundan her bir cupcake kağıdının içerisine 1 kepçe koyalım. Kağıtların ağız kısmı mutlaka boş olmalı. Eğer tamamen doldurursanız diş buğdayı cupcake taşar ve çirkin bir görüntü oluşur.

Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 20 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Bunlar diş buğdayı cupcake olduğundan dolayı dilerseniz şeker hamurundan üzerilerine diş şeklinde süslemeler yapabilirsiniz. Bu şekilde çok daha amacına uygun görünecektir.    

]]>
Buğdayda Pas Hastalığı https://www.bugday.gen.tr/bugdayda-pas-hastaligi.html Thu, 22 Nov 2018 19:13:04 +0000 Buğdayda Pas Hastalığı; iklim şartlarının epidemi yaptığı dönemlerde buğdayda pas hastalıkları ciddi oranda verim kayıplarına sebep olur. Buğdayda pas hastalığından oluşan zarar, erken enfeksiyonlar ve hastalığın salgı Buğdayda Pas Hastalığı; iklim şartlarının epidemi yaptığı dönemlerde buğdayda pas hastalıkları ciddi oranda verim kayıplarına sebep olur. Buğdayda pas hastalığından oluşan zarar, erken enfeksiyonlar ve hastalığın salgın yapması bağlantılı olaraka artar. Pas salgınları hem nitelik hem de nicelik olarak zarar verir ve zaman zaman ortaya çıkar. Buğday pasında oluşan ürün kaybı; çevre koşullarına, pas çeşitlerine, etmenlerin ırklarına, yıldan yıla ve bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. 

Buğday Pas Hastalığı Türleri

Buğdayda Sarı Pas Hastalığı; Bu hastalık ilkbahar mevsiminde buğday tarlalarında sıcaklığın 10-15°C olduğunda görülmeye başlar. Yaprakların üst kısmında makine dikişi tarzında püstüller meydana gelir. Bu püstüllerin rengi limon yada portakal rengine benzer. Püstüller yazlık sporların üretim yeridir. İlkbahar mevsiminde bu püstüllerden meydana gelen yazlık sporlar rüzgarlar sayesinde çevreye dağılır. Mevsim sonuna doğru yazlık sporlar yerini kışlık siyah sporlara bırakır. Hastalığın şiddetinin arttığı dönemlerde sporlar başakların kılçık ve kavuzlarının üstünde de görülebilir. Enfeksiyonların meydana gelmesinde en önemli etken sıcaklık ve nemdir. En erken görülen buğday pası çeşididir. Esas görüldüğü yer yapraklar olsa da tahılların sap ve başaklarında da görülür. İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaygındır. 

Buğdayda Kara Pas Hastalığı; Güney, İç ve Batı Anadolu bölgelerinde yaygın olarak rastlanır. Yaprakta, yaprak kınında, sapta, yaprak ayasında ve nadir olarak başaklarda kiremit kırmızısı-kahverengi püstüller şeklinde ortaya çıkarlar. Hasatlık şiddetinin arttığı durumlarda yaprak kını ve sap dokuları yüksek oranda işgal atında olur ve sapın kırılmasına neden olur. Sap kırılması hasadı güçleştirir. Kara pas hastalığını diğer pas hastalıklarından ayıran özelliği, püstülleri yaprak kınında ve sapta çizgi şeklindedir

Buğdayda Kahverengi Pas Hastalığı; Sahil bölgelerinde sık rastlanır. Yaprak ayası ve yaprak kınının üst kısmında üst boğum aralarında ve kılçıklarda yuvarlak şekle benzer kahverengi püstüllerden oluşur. 10-18°C sıcaklık ve  yüksek nemde hastalık hızlıca gelişir. Her 10-14 günde yeni yazlık spor kuşağı meydana gelir. Bitkiler olgunlaştığı zaman püstül renkleri siyaha dönüşür.

Buğdayda Pas Hastalıkları İle Mücadele Kültürel Önlemler
 • Zamanında ve yabancı otlarla mücadele tekniğine uygun yapılmalıdır.
 • Toprak analizi yapıldıktan sonra sonuçlara göre gübreleme yapılmalıdır.
 • Paslara dayanıklı olan buğdaylar kullanılmalıdır.
 • Sık ekim yapılmamalı, çünkü hem havalanmayı engeller hemde nem artışına sebep olur.
 • Etrafta yer alan ara konukçular imha edilmelidir.
Buğdayda Pas Hastalıkları İle Kimyasal Mücadele

Buğdayda sarı pas hastalığının erken zamanda alt yapraklarda meydana gelen belirtiler her sene gözlemlenebilir. Bu sebeple iklim şartları göz önüne alınıp hastalığın süreci izlenmelidir. Hastalık birkinin üst kısımlarına doğru ilerliyorsa yeşil aksam ilaçlanmasına başlanmalıdır. 
İklim şartları hastalığın gelişmesine uygun devam ediyorsa ve epidemik bir durum muhtemel ise  kullanılan ilacın etki etme süresine göre ilaçlama tekrar edebilir. Hasat zamanına bir ay kala birki olgunlaşma sürecine girer ve bu yüzden ilaçlama yapılması uygun değildir.
]]>