Buğday Ruşeymi Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Buğday Ruşeymi Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Buğday ruşeymi yağı, kelime karşılığı "buğday özü" olan ruşeym; her bir buğday tanesinin en tepesinde yer alan embriyo kısmına denir. Yani buğday tanesinin canlanmaya (Filizlenmeye) başladığı yerdir. Ruşeym buğdaydan daha fazla protein içerdiğinden oldukça değerlidir. Öyle ki; buğdaydaki toplam protein miktarının neredeyse %8'i buğday ruşeymine aittir. Fakat buğday öğütülürken ruşeyminin etkisi azalıyor. Temel besin kaynaklarımızdan biri olan buğdayın raf ömrünü kısalttığı için; una dönüştürülme aşamasında, yüksek besin değerine sahip ruşeymi ayrıştırılmaktadır.

Uzmanlarca her yaşta tüketilmesi tavsiye edilen buğday ruşeym yağı, Avrupa ve ABD ülkelerinde odukça fazla tüketilen bir besin halindedir. Dünyada adına "wheat germ" de denilen buğday ruşeymi, doğanın altın sırrı olarak adlandırılmaktadır. Çünkü; buğdayın üreyip çimlenmesini sağlayan ruşeym, buğdayın kalbi niteliğindedir. Ancak ne yazık ki, ülkemizde tüketimi az olan, hatta birçok kişinin adını bile bilmediği bir besin türüdür.

Yaklaşık 1 ton buğdaydan, özel bir ayrıştırma işlemi ile sadece 1 kilogram ruşeymi elde edilebilmektedir. Elde edilen buğday ruşeymi; solvent ekstraksiyonu, soğuk pres ve süper kritik akışkanlıklarla ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak buğday ruşeymi yağı çıkarılır. Bunların içerisinde en bilineni soğuk pres yöntemidir. Elde edilen buğday ruşeymi bünyesindeki enzimatik içerikli maddelerden ötürü, doğrudan kullanımını güçleştirmektedir. Ayrıca raf ömrü kısa olduğundan dolayı, birtakım ısıl işlemlerden geçiriliyor. Buğday tanesinin cücüğünden yapılan ruşeym yağının besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğindeki doğal bileşenler, insan vücudu için gerekli olan en önemli maddelerdendir. Özellikle B1 ve A vitamini yüksek olan buğday ruşeymi yağı; bol miktarda Omega-3-6 yağ asitlerini de bünyesinde barındırır. Buğday ruşeymi yağı; vücut bakımında, bazı hastalıklarda tedaviye destek ve besinlerde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Sayısız faydası bulunan buğday ruşeymi yağı, aynı zamanda rejenaratif ve antioksidan özelliği ile kozmetik alanında da kullanımı etkindir.

Buğday ruşeymi yağı faydaları nelerdir?
 • Güçlü bir inflamatuar olan buğday ruşeymi yağı, iltihaplanma karşıtıdır. Vücuttaki iltihaplanmaya iyi gelmektedir.
 • Kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri vardır. Oktasanol ve polikasanol yağları içerdiğinden kalbi korur ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.
 • Antimikrobiyal özelliği ile mikropları öldürücü niteliği bulunmaktadır.
 • Vücudumuzda bulunmakta olan "glutatyon" maddesinin etkilerini arttırır.
 • Kemik gelişiminin sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayan buğday ruşeymi yağı; özellikle aktif spor yapan kişilerin performansını arttırmaya yardımcı olur.
 • Kan akışını düzenler ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede hayati önem taşyan organ ve damarlarımızın yağlanmasına engel olur.
 • Özellikle erkeklerde sık rastlanılan prostat kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Aynı zamanda kişide üreme faaliyetlerine de katkıda bulunur.
 • Sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için bulunmaz bir nimet olan buğday ruşeymi yağı; bunama hastalığına karşı adeta savaş açmaktadır. Bilhassa "Alzheimer" rahatsızlığını önemli oranda önler ve hastalığın etkilerini azaltır.
 • Yaşlanma karşıtı olarak da bilinen buğday ruşeymi yağı; cilt problemlerinde bir numaralı bitkisel yağdır. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır, cildi nemlendirir, sivilceleri yok eder, cilde parlaklık verir, yanık ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda selülit ve göz altı morlukları problemi olanlar da buğday ruşeymi yağından faydalanabilir.
 • Saçlar için gerekli olan; keratin maddesi, B ve E vitaminleri buğday ruşeymi yağında fazlası ile bulunmaktadır. Bu nedenle saç sağlığınız için mucizevi bir kaynaktır. Saç kırılmalarını ve dökülmelerini önler, saçları güçlendirir, dayanıklı ve parlak olmalarını sağlar.
 • Halsizlik ve yorgunluk şikâyetleri olan kişilere zindelik verir ve enerji seviyelerini yükseltir.
 • Mide ve bağırsak gibi sindirim rahatsızlığı yaşayanlar içinde buğday ruşeymi yağı oldukça faydalıdır.
 • Katarakt rahatsızlığında, diyabetli hastalarda, Parkinson hastalarında ve kansızlık önlemede yine buğday ruşeymi yağı kullanılabilir.
Not: Gluten alerjisi olanlar için sakıncalı olabilir.

Buğday Ruşeymi Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Buğday Besin Değeri

Buğday Besin Değeri

Haber Bülteni

Buğday Unu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Buğday Unu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Dövme Buğday Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dövme Buğday Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Buğday Ekimi Aşamaları

Buğday Ekimi Aşamaları

Kırık Buğday Faydaları Nelerdir?

Kırık Buğday Faydaları Nelerdir?

Durum Buğdayı Nedir?

Durum Buğdayı Nedir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6