Buğday Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Buğday Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Buğday otu, buğday otu içeriğinde bulunan klorofil sayesinde oldukça değerli bir bitkidir. İnsan vücudu için son derece faydalı mineralleri yapısında barındıran buğday otu flor, fosfor, magnezyum, kükürt, potasyum, çinko, demir, mangan, bakır, kobalt gibi bileşikler açısından son derece zengindir. Ayrıca B vitaminleri bakımından (B1, B2, B3, B6, B12) çok değerli bir bitki olan buğday otu A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Doğada bulunan 20 çeşit amino asit buğday otunda yeterli miktarda bulunmaktadır. Buğday otunu kendiniz evde saksıda kolaylıkla yetiştirip bu mucize otun faydalarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Buğday otunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Buğday otu, %70 oranında klorofil içeren bir ottur. Bir kâse buğday otundan elde edeceğiniz faydayı 2 kilogram civarında yeşil yapraklı çiğ sebze tüketerek ancak karşılayabilirsiniz. Zaten buğday otunun bu kadar değerli olmasını sağlayan madde yüksek oranda klorofil barındırmasından kaynaklıdır. Klorofil vücuttaki dokuları temizleyerek hücrelerin yeniden onarılmasını sağlayan bir maddedir.

Doğal antioksidanlar bakımından da son derece zengin olan buğday otu aynı zamanda kanser tedavisi içinde alternatif tıbba ışık tutmaktadır. Buğday otunun kanserle mücadelesi bilimsel olarak açıklanmıştır. Kalp damar sağlığını koruyan karaciğeri güçlendiren buğday otu mutlaka her yaş grubu tarafından tüketilmesi gereken eşsiz bir besindir. Buğday otu ağza alıp çiğnendiğinde diş çürümelerini önlediği gibi aynı zamanda diş ağrılarına da oldukça iyi gelmektedir.

Ayrıca buğday otu, kan şekerini düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, antibakteriyel özelliği ile yaraları daha çabuk iyileştirir, kan akışını düzenleyerek kalbin kan pompalamasını artırarak dokulara oksijen bakımından daha zengin kan akışı sağlar. Cilt içinde son derece faydalı olan buğday otu, sedef, egzama ve akneli ciltlerde de olumlu etkisi ile bilinmektedir.

Kendinize ve sevdiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyilik evde buğday otu yetiştirerek tüketmelerini sağlamaktır. Bunun için marketlerin organik besinler satan bölümünden temin ettiğiniz organik buğdayı 3 gün boyunca nemli bir bez arasında günde 3 defa sulayarak çimlendirebilirsiniz. Daha sonra geniş bir kap içerisine nemli olarak serdiğiniz buğdaylar 3-4 gün içerisinde filizlenmeye başlayacaktır. Geniş bir saksıda toprağa alıp yetiştireceğiniz buğday otunu dilerseniz salatalara bile doğrayarak kullanabilirsiniz. İsterseniz suyunu sıkıp için tercih tamamen size kalmış ama elde edeceğiniz fayda yanında buğday otu yetiştirmek sizi yormayacak küçük bir ayrıntı sadece. Ayrıca buğday otunu tüketmeye başladıktan sonra vücudunuzdaki olumlu değişiklikleri hemen fark etmeye başlarsınız. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi sıkıntılarınız var ise buğday otunu mutlaka tüketmelisiniz. Ayrıca buğday otu kısa süre içerisinde vücut direncinizin artmasına yardımcı olabilecek en güçlü besinlerden biri olma özelliğine sahip.

Buğday Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Buğday Faydaları Nelerdir?

Buğday Faydaları Nelerdir?

Buğdaydan Elde Edilen Ürünler Nelerdir?

Buğdaydan Elde Edilen Ürünler Nelerdir?

Buğday Nasıl Yetiştirilir?

Buğday Nasıl Yetiştirilir?

Buğday Ruşeymi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Buğday Ruşeymi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Buğday Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Buğday Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Buğday Ekimi Aşamaları

Buğday Ekimi Aşamaları

Güncel

Buğday Kalori Miktarı

Buğday Kalori Miktarı